almera ya 60 yanak ?

Nissan marka araçlar için Jant konuları ve Lastik seçimleriniz.
Kullanıcı avatarı
cub
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: memur

almera ya 60 yanak ?

Mesajgönderen cub » 09 Mar 2015, 09:48

selam kardeşlerim.. almeram da 195-55-r16 yokohama cdrive lastikler var.. son derece sert ve yol gürültüsünü tekerlekler içeri alıyor.. daha yumuşak v e daha etli yanaklı bir lastik istiyorum 195-60-r16 lastik aracıma uyar mı ? 55 yerine 60 yanak takmak istiyorum, lastikçiler stoklarındakini satma refleksiyle 205-55-16 önerip duruyorlar yanak kalınlığının uyup uymayacağı hakkında pek bişey söyleyemiyorlar.. fakat ben dediğim ebatları almak istiyorum.. kullanan, tecrübe eden var mı acaba ? teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
oğuzhan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Akademisyen

Re: almera ya 60 yanak ?

Mesajgönderen oğuzhan » 06 Eki 2015, 11:55

Merhaba, bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum. Ne yaptınız acaba son durum nedir?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 10 Eki 2015, 11:14

arkadaşlar, 60 yanak lastik sürümü piyasada az lastikçiler ellerinde pek bulundurmuyor. 55 ile arasında da ciddi fiyat farkı var. aşağıdaki resimde de lastik çapları ile ilgili yaptığım hesaplamalar var, kafanızda canlandırma olması açısından paylaşıyorum. aracınız 55 ten 60 a dönüşümde 1 cm yükselir.
lastikçap.png

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: almera ya 60 yanak ?

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Eki 2015, 16:27

spoilerci yazdı:arkadaşlar, 60 yanak lastik sürümü piyasada az lastikçiler ellerinde pek bulundurmuyor. 55 ile arasında da ciddi fiyat farkı var. aşağıdaki resimde de lastik çapları ile ilgili yaptığım hesaplamalar var, kafanızda canlandırma olması açısından paylaşıyorum. aracınız 55 ten 60 a dönüşümde 1 cm yükselir.
lastikçap.png

Micra K13 için de standart ebat 175/60 R15 ve dediğiniz gibi alınabilecek sadece 2-3 marka lastik var ve fiyatları da 200-250 TL arası (yazlık). Benim kafamda 195/55 R15 var. Sanırım çap ve yükseklik olarak oldukça yakınlar. Ancak eğer yanlış bilmiyorsam lastik taban kalınlığı lastik başına 2 cm daha kalın olacak. Karar veremediğim şey acaba asfalta temasta dört lastik için toplam 8 cm ekstra sürtünme alanı 3 silindir 1200 CC motoru yorar mı? Eğer yormayacağına emin olsam hiç düşünmeden ebat değiştireceğim ama kesin ve net bir şekilde emin olmadığımdan cesaret edemiyorum.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 10 Eki 2015, 21:35

kesinlikle aracınızı yorar yakıtı artırır. mesela 42 no ayakkabı giyiyorsanız 44 no giyip koşmayı deneyin, siz ne kadar rahatsanız aracınızda o kadar rahattır. fabrikanın taktığı lastik ne ise kesinlikle ondan vaz geçmeyin. p12 de orijinali 60, 55 taktığımda 60 ile rahat girip çıktığım yerlere 55 ile altı sürterek giriyorum

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: almera ya 60 yanak ?

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Eki 2015, 02:13

spoilerci yazdı:kesinlikle aracınızı yorar yakıtı artırır. mesela 42 no ayakkabı giyiyorsanız 44 no giyip koşmayı deneyin, siz ne kadar rahatsanız aracınızda o kadar rahattır. fabrikanın taktığı lastik ne ise kesinlikle ondan vaz geçmeyin. p12 de orijinali 60, 55 taktığımda 60 ile rahat girip çıktığım yerlere 55 ile altı sürterek giriyorum

Aslında yukarıda verdiğiniz tabloda 195 15 yok ama ben 185 15'e göre bakıp aracın en çok 1 cm hatta biraz daha az yükseleceğini düşünmüştüm ki o konuda bir endişe duymadım. Yanılıyor muyum?

Ben de kesinlikle ama kesinlikle her otomobilde orijinal ebattan yanayım ne var ki bu araçta orijinal ebat lastik alternatiflerinin gerçekten az olması "mümkünse" değişikliğe gitmeye teşvik ediyor. Ancak sizin de vurguladığınız gibi 195 ile artacak olan sürtünme alanı gerçekten insanı ciddi derecede düşündürüyor.

Muhtemelen Aralık'ta lastik değişimini yapacağım, orijinal ebatta Continental, Toyo veya Yokahama alternatiflerim var, bakalım hayırlısı. Üstündekiler ilk lastikleri olan Bridgestone ama eğer mecbur kalmazsam asla tekrar almamaya kararlıyım tabi.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
1.burak
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: İlaç Mümessili

Mesajgönderen 1.burak » 11 Eki 2015, 17:01

185/65/15 orjinal jant/lastiklerimi 205/55/16 yaptım :) ben oldukça memnunum.. yakıttada öyle gözle görülür bir artış olmadı.. yüksek hızda, virajda, ray üzerinde gidiyormuş gibi stabil şu an araç.. direksiyonu tam çevirince iç davlumbaza oldukça yaklaşıyor lastik.. aynı araçta 215/45/17 kullanan arkadaşımda var.. 1cm genişleme size hiçbirşey kaybettirmez.. içiniz rahat olsun..

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 12 Eki 2015, 18:54

1.burak yazdı:185/65/15 orjinal jant/lastiklerimi 205/55/16 yaptım :) ben oldukça memnunum.. yakıttada öyle gözle görülür bir artış olmadı.. yüksek hızda, virajda, ray üzerinde gidiyormuş gibi stabil şu an araç.. direksiyonu tam çevirince iç davlumbaza oldukça yaklaşıyor lastik.. aynı araçta 215/45/17 kullanan arkadaşımda var.. 1cm genişleme size hiçbirşey kaybettirmez.. içiniz rahat olsun..

Önceki mesajda verilen tabloya göre aracınız 1 cm kadar yükselmiş, ben de o kadar yükselmenin sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

Ancak genişleme dediğiniz zaman lastik başına 2 cm bir genişleme olacak, bu da dört lastikte toplam 8 cm olarak yola daha çok sürtünme alanı demek (tabi yanlış biliyorsam düzeltin) . Sizin aracınızın motor gücü muhtemelen bizimkinden fazladır; bizimki 3 silindir 1.2 lt 79 hp 110 nm/tork olan pek kuvvetli olmayan bir araç. O nedenle asfalta 8 cm estra sürtünme belki performans ve yakıt tüketimindeki değişimi bize hissettirmez veya çok az hissettirir ancak motoru yorar diye düşünüyorum. Bir dediğiniz gibi çamurluğa sürtme riski de var. Şahsen niyetim görsellik veya konfor artışı sağlamak değil de sadece alınabilecek lastik marka ve ayrıca kalite/fiyat alternatiflerini arttırmak olduğu için bu riske de girmeyeyim diyorum. Maalesef üretici 15" jantlar için alternatif bir ebat da sunmamış, bazı başka marka araçlarda oluyor aslında. Belki Japonlar bu konuda kendi ülkelerinde veya Avrupa Birliği pazarında o ebatta zaten yeterince alternatif olduğu için gerek duymamış da olabilir. Ne var ki Türkiye pazarında en çok alternatif 14 veya 17 inç ebatlarda var 15-16 ebatlarda seçenekler biraz kısır (diğer aracım da 16" ondan biliyorum, mesela ona uygun Michelin'in standart ebat lastiklerinin tanesi 400 TL'nin üzerinde maalesef)

Kullanıcı avatarı
1.burak
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: İlaç Mümessili

Mesajgönderen 1.burak » 13 Eki 2015, 09:54

Arkadaşımda Honda City var.. Petlas Velox Sport aldı.. Petlas'ın ürettiği en pahalı seri bildiğim kadarıyla.. 185/55/15 ebatlarında.. 150 TL tanesine verdik tanıdık bir lastikçiden.. İnternette yakın fiyatlara satılıyor.. Eğer düşünürseniz bu ebatta bir lastik tavsiye edebilirim.. belli bir markada tercih etmek için fikriniz yoksa değerlendirebilirsiniz..

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Eki 2015, 16:27

1.burak yazdı:Arkadaşımda Honda City var.. Petlas Velox Sport aldı.. Petlas'ın ürettiği en pahalı seri bildiğim kadarıyla.. 185/55/15 ebatlarında.. 150 TL tanesine verdik tanıdık bir lastikçiden.. İnternette yakın fiyatlara satılıyor.. Eğer düşünürseniz bu ebatta bir lastik tavsiye edebilirim.. belli bir markada tercih etmek için fikriniz yoksa değerlendirebilirsiniz..

Öneri için teşekkürler. Büyük ihtimalle orijinal ebattan şaşmayacağım. Onda da Continental veya Toyo eğer olmazsa son ihtimal Yokahama tercih edecek gibiyim çnkü zaten alternatif başka marka da yok gibi birşey.

Kullanıcı avatarı
ibrahimucan
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: makina muhendisi
İletişim:

Mesajgönderen ibrahimucan » 24 May 2016, 12:25

cub yazdı:selam kardeşlerim.. almeram da 195-55-r16 yokohama cdrive lastikler var.. son derece sert ve yol gürültüsünü tekerlekler içeri alıyor.. daha yumuşak v e daha etli yanaklı bir lastik istiyorum 195-60-r16 lastik aracıma uyar mı ? 55 yerine 60 yanak takmak istiyorum, lastikçiler stoklarındakini satma refleksiyle 205-55-16 önerip duruyorlar yanak kalınlığının uyup uymayacağı hakkında pek bişey söyleyemiyorlar.. fakat ben dediğim ebatları almak istiyorum.. kullanan, tecrübe eden var mı acaba ? teşekkür ederim

a.selam Yokohama marka olarak kauçuk oranı en fazla lastik markası. c drive serisi H ve üst grubudur.
A SERİSİ alırsan kauçuk oranı daha fazla olur "T" ve yumuşak. hız serisi artıkça yumuşaklık azalır. ses te artar. yada continental bakınız.

“Nissan Lastik - Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı