NISSAN NOTE E12 (MKII) KIŞ LASTİĞİ SEÇİMİ

Nissan marka araçlar için Jant konuları ve Lastik seçimleriniz.
Kullanıcı avatarı
gkhnyrn
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Note
Meslek: Bilgi İşlem
İletişim:

NISSAN NOTE E12 (MKII) KIŞ LASTİĞİ SEÇİMİ

Mesajgönderen gkhnyrn » 12 Ara 2017, 15:15

selamlar

birkaç ayda bir izmir'den ankara'ya gidip geldiğim için daha önceki aracımda bir kez buzda kaydım ve hemen akabimde kış lastiği aldım
yine aynı araçla geçen sene uşak çıkışında bir tipiye yakalandım ki, ilerleyebilen tek araba ben oldum ve çok şükür sorunsuz geçtim
yaşadığım bu iki tecrübe ile anladım ki kış lastiği deyip geçmemek lazım, her ne kadar hususi araçlara zorunlu olmasa da almak lazım

şimdi bu ayın sonuna doğru yine bir ankara seyahatimi olacak, ancak bu arada mart ayında bir nissan note e12 1.5dci alarak aranıza katıldım
aracımın orijinal lastik ebadı 185 / 65/ r15 idi, fakat ben bir tık kalın taban tercih ettiğim için 195 / 60 / r15 ile değiştirmiştim
( yaklaşık 6 aydır bu yeni aldığım falken lastikleriyle geziyorum, çok şükür bir sıkıntı yaşamadım, her türlü yola gittim geldim )

ancak sıra kış lastiği almaya gelince işler biraz değişti; zira teknik araştırmalarımda öğrendim ki, kış lastiklerinin bir tık dar tabanlı olması iyiydi
bu yüzden aracıma alacağım kış lastikleri orijinal ebadında, yani 185 / 65 / r15 olmak durumundaydı

lastik ararken tabii ki pek çoğumuz gibi, önceliği fiyata (!) verdim, ikinciliği ise kullanıcı yorumlarına ve uluslararası testlere verdim

ülkemizde üretilen petlas ve yan markası olan starmaxx / milestone yine en ucuz çözüm olarak önüme çıktı
ancak bu markaların kendi testleri ve piyasadaki reklamları dışında profesyonel testleri ve puanlamaları yok
her ne kadar önceki aracımda petlas kış lastiği kullanmış olsam da, aradan geçen iki senede yorumlarda birşey ortaya çıkmış
lastiklerden ilk sene herkes çok memnun iken, ikinci üçüncü senede neredeyse herkes lastiklerin sertleştiğinden yakınmış
bu benim için ciddi bir gösterge, zira kışlık lastikleri birkaç ay kullanıp çıkaracağım, seneye yine takacağım

hal böyle olunca uluslararası pazarda, özellikle avrupa pazarında kendini kanıtlamış markaları araştırdım;
michelin ve yan ürünleri kormoran / kleber / riken
continental ve yan ürünleri semperit / barum
goodyear ve yan ürünleri sava / debica
pirelli ve yan ürünü formula winter
bridgestone ve yan ürünü lassa
hankook ve yan ürünü (yeni) laufenn
nexen / toyo / yokohoma / nokian markaları

tüm bu markaların avrupadaki lastik testleri (tyre tests) ve ADAC / rezulteo / oponeo sonuçlarına baktım
sonuçta ilk beş sıra genelde şu markalardan oluşuyordu : michelin - continental - goodyear - pirelli - bridgestone
iş bu markalar ülkemizde de çok kullanılan ve bilinen - kanıtlanmış markalar, fakat fiyatları genelde yüksek kalıyordu

sonraki sıralarda (yada bazen ilk beşte) şu markalar dikkat çekiyordu : NOKIAN ve HANKOOK
NOKIAN markası avrupada ve ülkemizde kış lastiği olarak çok tutulan ve kendini kanıtlamış bir marka, ancak fiyatları 200 tl ve üzerinde
HANKOOK markası da avrupada ve ülkemizde gerek yaz gerek kış lastiği olarak tutulan ve kendini kanıtlamış bir marka, fiyatları da 150 tl ve üzerinde

tüm bu araştırmalarım, okumalarım, izlemelerim sonucunda, fiyat performans olarak HANKOOK yada yan ürünü LAUFENN almaya karar verdim
ilk önce 'gitti-gidiyor' üzerinden uygun fiyatlı satış yapan bir satıcıdan 'laufenn' sipariş ettim, hediye çeki de kullandım, lastik başına 150 liraya geldi
ama satıcı 'byburhan53', üstelik kendileri ile telefonda ve mesajla görüşmüş olmama, kargonuz bugün çıkar demesine rağmen, siparişi iptal etti
gerekli yerlere şikayet ettim, ama vardır bunda da bir hayır dedim

başka yerlerden de fiyat kovalarken 'ne11' sitesinde yılbaşı indirim kuponları dağıtılmaya başladı, bunu fırsat bilip bu sefer 'hankook' sipariş ettim
satıcı 'hankook' görünüyordu ve yine kupon/puan kullanmama rağmen hemen işlemlerimi yaptılar, sanırım yarın kargoya verilecektir

HANKOOK Winter i*cept RS2 W452 185 / 65 /r15 kış lastiklerini, kargo hariç, adet başına 150 lira gibi iyi bir rakama almış oldum

benim yaklaşık bir haftama mal olan bu süreci size birebir aktarmak istedim, ki belki benimle aynı 'huylu' arkadaşlar vardır

naçizane bilgilerinize sunarım

"Hayattaki yegâne üstünlüğüm, #Türk olarak doğmaktır."

“Nissan Lastik - Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı