KLİMA SORUNU

Forumu kullanmaya başlamadan önce burada kendinizi tanıtınız
Kullanıcı avatarı
ABDULKADİR
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek: Memur

KLİMA SORUNU

Mesajgönderen ABDULKADİR » 04 Eyl 2015, 23:49

arkadaşlar herkese selamlar. ben aranıza yeni katıldım kabul ederseniz.aracım 2000 model primera.klimayı açtığımda kenarlardan sıcak ortadaki ızgaranın birisi sıcak birisi soğuk üflüyor.klima gazı bastıracaktım usta gerek yok senin gazın var dedi.klima açıldığında klima borusu buz gibi oluyor.gazcı abi bunun elektriksel arızası var dedi.elek.gittim göğsü indirp klepelere bakacağız dedi.büyük ihtimalle onlar bozulmuş sıcağı ve soğuğu ayırmıyor dedi.300tl işçilik artı parça parası istiyor.ne yamalıyım yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkür ederim.göğsü indirtmek istemiyorum.

Kullanıcı avatarı
memcoş48
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek:

Re: KLİMA SORUNU

Mesajgönderen memcoş48 » 05 Eyl 2015, 01:30

Gecmiş olsun, ayni araca sahibiz teyp orjinalse teybin yaninda sagli sollu iki adet delik var o deliklere birer tel vb. Birşey sokarak bastırın ve teybi yerinden çıkarın orada klape ve aşağı yukarı sıcak soğuk ayarlarını kontrol eden mekanizmayı göreceksiniz bir kontrol edin bakalım kırık çıkık bir şey varmı

Kullanıcı avatarı
ABDULKADİR
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ABDULKADİR » 05 Eyl 2015, 22:37

TŞK.ederim.teybi bi ara yerinden sökmüştüm mavi ve kırmızı işaretli aşağı yukarı hareketli bi düğme var onun arkadan teli çıkmıştı onu yerine taktım yine aynı oldu değişen birşey olmadı.

Kullanıcı avatarı
memcoş48
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek:

Mesajgönderen memcoş48 » 09 Eyl 2015, 08:54

Ne yaptin Abdulkadir kardeş halledebildinmi sorunu? Benim de o dugmenin teli yok sökmusler zamaninda herhalde dikkatimi çekmişti teypi çıkarınca:)

Kullanıcı avatarı
ABDULKADİR
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ABDULKADİR » 10 Eyl 2015, 18:47

yokbe kardeşim olmadı klepelerin yerini bilmiyorum göğsün altında köşelerde diyolar baktım göremedim benim yapabileceğim bişey değil herhalde.. klima otomatiği bile devrede çalışıyor.büyük ihtimalle sıcak ve soğuğu ayırmayan birşey var.o sorunu bulamıyorum.bidiğiniz birşey varsa veya tavsiye, sevinirim.

Kullanıcı avatarı
alpzoom
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Almera
Meslek: Coğrafi Bilgi Sistem
İletişim:

Mesajgönderen alpzoom » 11 Eyl 2015, 12:23

merhaba;

ben sorununuza detaylı anlatım yapayım..

2000 ile 2004 arası Almeralar kliması analog klimadır. Klima anahtarı çevrildikten sonra Klima pompası, Kurutucu, Sıkıştırıcı elemanlarına yol verilir. Bunlar Klima pompası ve ön gögüs içindeki 3 pin soketli sarı renk kutu içindeki derece ölçer eleman ile kontrol edilir. Herhangi bir elektronik kart yoktur. (Klima anahtarındaki bir kaç devre elemanını saymazsak)

Şimdi sizin araçda sıcak soğuk sistemi kola bağlı dişli sistemi ile ve buna bağlı spral içindeki tel ile kontrol ediliyor. Bu telin ucu teyp üzerindeki saklama kabının altında (dörtlü anahtarın olduğu bakalit).

Öncelikle en alt boşluk olan bakalit kendinize hafif çekerek yerinden çıkartın. Teyp bakalitini ve üst saklama kabın olduğu bakaliti sökün. Kısacası orta konsolu tamamen sökün.

Şimdi Orta konsolun içindeki teyp gibi bakaliti tutan demirden parçalar var. Bunları vidalar tutuyor. Bunları sökün ve çerçeveleri yerinden çıkartın. Şimdi sıcak-soğuk klapeye erişmek kolay. Ancak buradan sadece teli yerinden mi çıkmış, yoksa hortum bağlantıları mı hatalı ona bakabiliriz.

Tamamen erişmek için. ön gögüsü tamamen sökmeniz gerek.

Eğer yapabilirim derseniz Komple nasıl söküleceğini detaylı anlatabilirim.

Bunun için Çok kısa saplı Düz ve Yıldız saplı tornavida. 8 ile 14 arası lokma takımı ve uzatma demiri, pense ve en önemlisi sabır gerekir.

BiLiRKEN SUSMAK, BiLMEZKEN SöYLEMEK KADAR ÇiRKiNDiR.

Kullanıcı avatarı
ABDULKADİR
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ABDULKADİR » 13 Eyl 2015, 22:01

en kısa sürede bu dediklerinizi yapıp size cevabını yazacam çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
BAHADIR59
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: talaşlı imalat

Mesajgönderen BAHADIR59 » 08 May 2021, 11:30

Merhabalar,

Sorun çok eski tarihli ama benimde başıma geldi. Başka arkadaşların başına gelirse uğraşmasın. Tesadüfen çözdüm. araç çalışmıyorken (direksiyonun sağında, kontağın üstünde ) farlar açık iken kapıyı açınca uyarı sesi gelen küçük hoparlörün soketi çıkmıştır. Bu nedenle klima soğutmuyor. Ne alaka diyeceksiniz ama benim başıma geldi. Hoparlörün soketini takınca düzeldi. Denemek bedava....

“Tanışma Bölümü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 25 misafir

oto anahtarı