Sürekli Yanan VDC (Vehicle Dynamic Control) ışığı

(F15) Juke. Şehrin Haylazı
Kullanıcı avatarı
noneed
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Juke
Meslek: Mühendis

Sürekli Yanan VDC (Vehicle Dynamic Control) ışığı

Mesajgönderen noneed » 22 Haz 2017, 12:52

Merhaba,

2012 Tekna 1.5dci sahibiyim. Araç şu anda 175.000 km'de, kullanımda vs. herhangi bir sıkıntısı yok fakat VDC ışığı sürekli yanıyor.
Esp kapalı ışığı değil, onun altında yanan ışık. Kontağı ilk çevirdiğimde yanıp sonrasında sönüyor, yani bu kısımda arıza gözükmüyor fakat araç hareket etmeye başladıktan sonra ışık yanıyor ve sonrasında sönmüyor.

Fotoğraf benim değil, internetten aldığım temsili bir foto zaten CVT görüldüğü gibi bendeki manuel, sadece yanan lambayı göstermek için kullandım.

Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla fren balatalarının ve buna bağlı olarak da fren yağının azalmasından kaynaklı olarak yandığı, balataları değiştirip, fren yağını tamamladığımızda kesildiği bilgisini buldum fakat forumda bunu yaşayan oldu mu acaba?

Resim

Kullanıcı avatarı
orkunyilmazz
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Turizm

Re: Sürekli Yanan VDC (Vehicle Dynamic Control) ışığı

Mesajgönderen orkunyilmazz » 23 Haz 2017, 01:42

Bendede birkere yandi sonrasinda sonmedi. Pcye baglayip sondurttum bir daha yanmadi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kullanıcı avatarı
noneed
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Mühendis

Mesajgönderen noneed » 03 Tem 2017, 11:53

Servise gittim, bahsettiğim gibi balatalardan ve fren hidroliğinden kaynaklı olabilecğeini belirttiler, fren balatalarını ve fren hidroliğini kontrol edip eksiğini tamamladılar fakat servisten çıktığımda ışığın bir süre sonra tekrar yandığını ve motoru kapatana kadar sönmediğini fark ettim.

Servise döndüm, bilgisayara bağlayıp baktıklarında verdiği uyarı ABS sistemi altında Turbo ile ilgili bir arıza görüldü. Bunun daha öncede yaşandığını tek çözümünün turbosunun değişmesi olduğunu bunun maliyetinin de 6-7 bin TL olacağını söylediler. Şimdilik motora bir zararı olmadığını, sorunun turbonun elektronik kısmından kaynaklandığını fakat ileride performans düşüşü vs. yaşatabileceğini söylediler. Tam hatanın tespiti için aracın bir süre serviste kalması gerektiğini söylediler, periyodik bakımına 5bin km olduğu için, bakıma götürdüğümde bırakacağım, bu süre zarfında motora/araca herhangi bir zararı olmayacağını belirttiler ustalar da.

Herhangi bir önerisi olan var mı acaba?

Bu arada Ankara Baykoçlar Nissan Bayi/Servis'e gittim, yorumlardan sonra açıkcası biraz korkarak gitmiştim fakat oradaki ustaların yaklaşımı, ilgi ve alakaları gerçekten çok iyiydi. Okurlar mı bilmiyorum ama buradan da tekrar kendilerine teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
gokhanjuke
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: turizm

Mesajgönderen gokhanjuke » 04 Mar 2018, 12:54

fren hodroliginden oluyor.brnde de surekli yabiyordu takviye yaptirdiktan sonrw bir daha yanmadi

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
erend93
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: tasarım

Mesajgönderen erend93 » 22 Oca 2020, 12:33

Merhaba bende de aynı sorun var hala devam etmekte Eyüp nissan mar yetkili servisine götürdüm. Bana dedikleri vites boşta swıcı ve şu an hatırlamadığım turbo ısı sensörü sorun hala devam ediyor. Aracı sabah çalıştırdıgımda sarı motor arıza lambası yanıyor yaklaşık 20 metre gitmeden motor tarafından tız bir ugultu gelıyor yaklaşık 5 saniye boyunca kırmızı, sarı ve VDC motor arıza lambaları yanıyor. Bu sorun yaklaşık 1 yıldır var ama ara ara oluyor genellikle uzun yolda Araç 1.5 dci tekna manuel vites 2014

“Nissan Juke Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı