QQ mi, CRV mi?

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
emre027
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Memur

Re: QQ mi, CRV mi?

Mesajgönderen emre027 » 27 Şub 2014, 23:09

Siz nerde nasil test ettiniz bilmem ama ben hem qq hem crv yi ayni parkurda test ettim surus konforu bariz farkli
6 yil garanti ise buyuk bir luks bence
Bir onceki aracim hyundai ve 5 yil garantisi vardi garanti bitmeye yakin devir dayim pompasi arizalandi tek kurus vermedim
Sizin icin 6 yil garanti onemli degilse gidersiniz bakimlari disarda yapar garantisden vaz gecersiniz kimse yok demez.

Kullanıcı avatarı
Taylansancak
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen Taylansancak » 28 Şub 2014, 01:38

emre027 yazdı:Siz nerde nasil test ettiniz bilmem ama ben hem qq hem crv yi ayni parkurda test ettim surus konforu bariz farkli
6 yil garanti ise buyuk bir luks bence
Bir onceki aracim hyundai ve 5 yil garantisi vardi garanti bitmeye yakin devir dayim pompasi arizalandi tek kurus vermedim
Sizin icin 6 yil garanti onemli degilse gidersiniz bakimlari disarda yapar garantisden vaz gecersiniz kimse yok demez.

Bakımları dışarıda yaptırmaktan yana değilim. Dikkatli okursanız 10.000 km ye dikkat çekiyorum. Aynı motora sahip Renault 20 bin de , aynı motora sahip Mercedes a180 için 15 bin de 1 bakıma çağırıyorlar.zor koşullarda kullanmıyorsanız 20 bin de 1 bakım yeterlidir bu araçlar için. Ben senede 30 bin km yol yapan biri olarak 6 yılda 180 bin km yol yapacağım. Servis 18 defa bakıma gel diyor yani.bu da yaklaşık 12.000 tl bakım ücreti yapar.bense 9 defa gideceğim. Bu da yaklaşık 7.000 tl yapacak. Fiyatını bilmiyorum ama cebimde kalan 5.000 tl ile sanırım 10-15 tane devirdaim pompası alabilirim.+ 9 defa arabamı bütün gün bırakmamış olacağım+ 5.000 in faizi... ;)

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 28 Şub 2014, 07:59

eksik bakım nedeniyle garanti bozulacak. inşallah garantilik bir durumla karşılaşmazsınız

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Taylansancak
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen Taylansancak » 28 Şub 2014, 11:56

FelixCrail yazdı:eksik bakım nedeniyle garanti bozulacak. inşallah garantilik bir durumla karşılaşmazsınız

Yok orada farklı bi hesap yaptım. Araçta garantiden değişecek birşey varsa %99 oranında ilk 1-2 yılda çıkıyor. Daha ötesi gereksiz. Bayiler servise bağımlı yapmak için uzun garanti sunuyor. Bunu anlatmaya çalıştım. Ben ilk 1,5 yıl boyunca 10 bin bakımını aksatmam garanti bozulmasın diye. Ondan sonra 20.000 km de 1 le yine yetkili serviste devam. Aradaki 200 tl nin cimriliğini yapmamak gerekiyor. Yeni ve sürekli kullandığınız araçta bence yetkili servis şart.sadece10.000 km ye gıcığım:)
Bu arada yetkili servisleri de gözünüzde büyütmeyin.tamircilerden en büyük farkı , oluşan herhangi bir olumsuz durumda gidip bağırıp çağırabileceğiniz bir mercii olmasıdır;)

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 28 Şub 2014, 12:36

5yil garanti var diyip hicbir seyi vermeyen markalar da var. Servisin en iyi yani eksik onarimda arkasinda durmasi.servislerle calistigim icin hangi aracta ne cikiyor genelde belli. Aracinizda 1.5dci motor var ise dua edin yag filtreniz patlamasin. Bazen bu sorun cikiyor ve garantiden hallediliyor.tabi servis gecmisiniz eksiksiz ise

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Taylansancak
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen Taylansancak » 28 Şub 2014, 15:50

FelixCrail yazdı:5yil garanti var diyip hicbir seyi vermeyen markalar da var. Servisin en iyi yani eksik onarimda arkasinda durmasi.servislerle calistigim icin hangi aracta ne cikiyor genelde belli. Aracinizda 1.5dci motor var ise dua edin yag filtreniz patlamasin. Bazen bu sorun cikiyor ve garantiden hallediliyor.tabi servis gecmisiniz eksiksiz ise

Tabi ki zaten araçta ki parçaların %90 ı periyodik aralıklarla eskiyen veya ömrü biten parçalar. 5. Yılda bozulup da garanti kapsamına girecek çok az parça var.
Yağ filtresi patlama olayını bilmiyorum.
5.000 km ye geldim 2 buçuk ayda. Yani Mayıs ayı gibi 10 bin bakımına girerim. Bakıcaz artık..

Kullanıcı avatarı
emre027
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Memur

Mesajgönderen emre027 » 02 Mar 2014, 21:33

Eski aracim era dizeli dort yil kullandim
Bakimlarina ortama 200-300 araliginda odeme yaptim
Toplamda 1100 tl civari
Araci degistirmeye yakin arada bir gelen bir bilya sesi ile servise gittim arac bir kac gun orda kaldi ve ses her zaman olmadigi icin bana emin degiliz ancak galiba devir dayim pompasi degiselim deneyelim dediler zira arac halen garantideydi
Ben de garantiye guvenip tabi ki degisin dedim
Toplam odegimin 4 yil da 1100 tl olunca birde emin olunmayan bir ariza icin pompa parasini vermeyi goze almazdim kullanayim sorun ilerlerse bakariz der ve belki de daha buyuk bir soruna yol acabilirdim
Era dan once babamin R19 u garanti dolduktan 5 ay sonra yakit pompasinda tutunda devir dayim pompasi, yakit gostergesi, debriyaj setine kadar ariza verdi.Ondan beridir uzun garanti taraftariyim.

Bu benim sahsi gorusum garanti onemli, ben aracim yuz senelikte olsa servisten caymam diye dusunuyorum zira yilda yedi-sekiz bin km ancak yapiyorum
Nissan da eger bazi firmalar gibi bir ucret karsiligi arti garanti verseydi onu da satin alacaktim
Eger crv yi erken teslim etseler yada fiyat garantisi verseler benim icin 6 yil garanti bile tercih nedeni
Dedigim gibi sahsi gorusum

Kullanıcı avatarı
Taylansancak
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen Taylansancak » 03 Mar 2014, 01:48

Senelerdir sıfır araç satıyorum. 450 bin tl ye piyasadaki en iyi arabayı da sattım ( 2yıl garantili),27 bin tl ye en kötüsünü de.(3yıl garantili) ..Servis ayağındaki arkadaşlarım da genel kanısı benim ki gibi. Uzun garantide bahsettiğim servis hedef kitlesi zaten çok km yapanlar. Senede 6-7 bin km yapanlar zaten para kazandırmaz.
10 bin de bir bakıma çağırılan araçlarda 7 de yapsanız 10 da yapsanız senede 1 kere bakıma gidersiniz. Ama 30 yapan 3 kez gider. 15 de bir çağırsalar 2 kez gider.fark bu. Ayrıca bir diğer konu: senede 6-7 bin km yapan araç duruma göre bazı mekanik ve elektronik aksamda senede 30 bin km yapan araca göre daha fazla ağrıza yapar.az km yapmak bir otomobil için her zaman çok sağlıklı birşey değildir.6 bin km yapıyorsanız ya hergün 3-5 km yol yapıp kısa kısa çalıştırıp stop ettiriyorsunuz ya da 1 hafta yatırıp 1 gün kullanıyorsunuz. Bu iki durum da araç için çok sağlıklı değildir.bahsettiğiniz sıkıntılar çıkabilir. Çok az kullanıyorsanız uzun garanti istemeniz mantıklı tabi.ama benim bahsim en azından ortalama kullanım. Yani senede15-20 bin. Ben senede 30 bin km yapıyorum. Eşim 5 bin km. Keşke eşimin Opel i 5 yıl garantili olsaydı. Yılda 1 gider 300-400 tl veririm eşimin kine yetkili serviste. Benim ki 4 ayda 1...
Neyse zaten konu bu değil. Ben kısaca uzun garantinin mantığını açıklamak istemiştim..
Ben hala qq diyorum bu arada :)

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google Adsense [Bot] ve 35 misafir

oto anahtarı