Sürüş Kontrol Sistem Hatası

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
furkancelik
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Bilgisayar Mühendisi

Sürüş Kontrol Sistem Hatası

Mesajgönderen furkancelik » 13 Şub 2017, 13:37

Herkese Merhaba,

2015 model 1.2 Benzinli Otomatik aracım bugün işe gelirken bir anda gaz yememeye başladı ve ekranda Sürüş Kontrol Sistem Hatası yazdı. Enter tuşuna bastım ve arkasındanda Start/stop Sistem hatası geldi. Aracı kenara çektim ve stop ettim. Sonra tekrar çalıştırdım ve ekrandaki uyarılar kayboldu. Fakat araç gaz yememeye başladı. Kenara çektim, Aracı R ye aldım araç geri gitmedi gaza basmama rağmen araç devri yükselmedi ve tekrar D ye aldım yine araç hareket etmedi ve tamamen trafikte yolda kaldım. Kaskomu aradım ve çekici istedim. Çekiciyi beklerken aracı tekrar çalıştırdım ve araç sorunsuz devam edebiliyordu. Sorun kendiliğinden düzelmişti. Ben risk almamak adına çekiciyi bekledim ve aracı Beşiktaş Nissan Gerçek Otomotive çektirdim. Halil usta adında bir servis yetkilisi aracı test etti. Şuan bir sorun görünmediğini ama yinede aracı bilgisayar a bağlayıp hata kayıtlarını inceleyeceklerini söyledi. Bu arada aracın ECU update i geldiğini söyledi. Hataları inceleyip ECU update yapacaklar. 45.000 KM bakımım da gelmişti zaten. Bakım yapmalarınıda istedim. bakım için indirim ile beraber 710 TL ödeme çıkarttılar. Diğer problem ve ECU güncellemesi için ise garanti kapsamında inceleyip yapacaklarını söylediler. Şuanda haber bekliyorum. Umarım ciddi bir problem yoktur. Problem ile ilgili sadece şunu söylediler, Araç çiğ yakıt aldığında motora yada yakıtta pislik olduğunda bilgisayar sistemi otomatik olarak kendini korumaya alıyormuş ve bütün sistemleri devre dışı bırakıyormuş. Bundan kaynaklı olabilir dediler. Ama dediğim gibi inceleme sonrasında bilgi vereceklermiş.
Sonuç hakkında bilgi paylaşacağım.
herkese iyi günler.

Kullanıcı avatarı
fuse
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: kamuda görevli

Re: Sürüş Kontrol Sistem Hatası

Mesajgönderen fuse » 13 Şub 2017, 18:03

Geçmiş olsun umarım büyük sıkıntı yaşamazsınız. Neticeyi paylaşırsanız bizlerede tecrübe olur

Kullanıcı avatarı
defiant
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen defiant » 13 Şub 2017, 19:26

Geçmiş olsun bu arada 15000 30000 bakımlaru nr kadar tutmuştu bir d 15000 de neler yapılmıştı hatırlıyor musunuz?

2016 1.2 skpack manuel

Kullanıcı avatarı
furkancelik
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen furkancelik » 17 Şub 2017, 14:12

Herkese Merhaba,

Aynı günün akşamında aracı servisden aldım. Yazılımı güncellenmişti. Fakat evime giderken yolda yine kaldım. Araç yine çekici ile servise çekildi.
Tekrar incelemeye aldılar aracı ve problemin kaynağının şanzıman olduğu ortaya çıktı. Servis şanzımanın değişmesi gerektiğini söyledi.
Çarşamba günü Nissan merkeze garanti kapsamında şanzıman değişimi için onay talebinde bulundular ve az önce servis beni aradı ve şanzıman değişiminin onaylandığını söyledi. Aracı öğnümüzdeki hafta sonuna doğru teslim edeceklermiş.
Internetten yaptığım araştırmalara göre CVT ve DSG şanzımanlarda bu gibi problemler olabiliyormuş. Ama eğer araç garanti kapsamında olmasaydı benim için ciddi bir maliyet oluşturacaktı ( Tahminen 30-35 bin civarı ).

Bu arada pazartesi günü akşam Nissan yedek araç verdi ve aldığım bigiye göre aracın onarımı bitene kadar yedek araç bende kalacakmış.

Umarım benzer bir sorunla tekrar karşılaşmam :)

Kullanıcı avatarı
furkancelik
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen furkancelik » 17 Şub 2017, 14:15

defiant yazdı:Geçmiş olsun bu arada 15000 30000 bakımlaru nr kadar tutmuştu bir d 15000 de neler yapılmıştı hatırlıyor musunuz?

Teşekkür ederim. 15.000 bakımı 600 gibi bir ücret çıkmıştı samsun Asal otomotiv de. standart filtre değişimleri ve motor yağı değişmişti.
30.000 bakımı 850 tl tuttu yine standart şeyleri kontrol ettiler. 30.000 bakımında ilave olarak fren balatalarımıda değiştirdiler. 350 tl de balatalar için ödemiştim.

Kullanıcı avatarı
defiant
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen defiant » 17 Şub 2017, 15:35

furkancelik yazdı:
defiant yazdı:Geçmiş olsun bu arada 15000 30000 bakımlaru nr kadar tutmuştu bir d 15000 de neler yapılmıştı hatırlıyor musunuz?

Teşekkür ederim. 15.000 bakımı 600 gibi bir ücret çıkmıştı samsun Asal otomotiv de. standart filtre değişimleri ve motor yağı değişmişti.
30.000 bakımı 850 tl tuttu yine standart şeyleri kontrol ettiler. 30.000 bakımında ilave olarak fren balatalarımıda değiştirdiler. 350 tl de balatalar için ödemiştim.[/

Öncelikle tekrar geçmiş olsun.Araç garantide sanırım hala sanırım aracı almadan önce araştırmadınız.Bu xtronikler j-halen sorun.Ben sıfır manuel aracımı alırken serviste 4 adet şanjımanı dağılmış araç vardı. Ne kadar güncellense de bu bir kronik sorun qq da.İnşallah aracı iyi yaparlar ve garantiden sonra şanjıman sorunu tekrar yaşamazsınız.Bu arada 30000 de balataların 4 de mi değişti bana erken gibi geldi.Gerçekten bu bakım ücretleri çok yüksek.Ne yapcaz bilmiyorum.Tekrar geçmiş olsun.

2016 1.2 skpack manuel

Kullanıcı avatarı
furkancelik
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen furkancelik » 22 Şub 2017, 13:49

defiant yazdı:
furkancelik yazdı:

30.000 bakımı 850 tl tuttu yine standart şeyleri kontrol ettiler. 30.000 bakımında ilave olarak fren balatalarımıda değiştirdiler. 350 tl de balatalar için ödemiştim.[/

Öncelikle tekrar geçmiş olsun.Araç garantide sanırım hala sanırım aracı almadan önce araştırmadınız.Bu xtronikler j-halen sorun.Ben sıfır manuel aracımı alırken serviste 4 adet şanjımanı dağılmış araç vardı. Ne kadar güncellense de bu bir kronik sorun qq da.İnşallah aracı iyi yaparlar ve garantiden sonra şanjıman sorunu tekrar yaşamazsınız.Bu arada 30000 de balataların 4 de mi değişti bana erken gibi geldi.Gerçekten bu bakım ücretleri çok yüksek.Ne yapcaz bilmiyorum.Tekrar geçmiş olsun.

Merhaba,

Alırken açıkçası şanzıman konusunu hiç araştırmadım. Aylık satış adetlerinde ve kendimce fiyat/performans kırılımında bana en iyi araç QQ geldiği için tercih etmişitim. Aracı dün servisden teslim aldım. Şanzıman ve şanzımana bağlı birçok parça değişmiş. Yazılımsal da değişiklikler olmuş sanırım. Önceden aracın 2. viteste çıktığı fakat devirden düştüğü yerlerde şimdi 1 de çıkıyor. özellikle 1-2 viteslerde bariz bir değişiklik var kullanırken. İlave olarak vites konumunu P den D ye alırken bile daha yumuşak geçiyor. Şuan bir problem görünmüyor.

Bakım ile ilgili olarak ise, 30.000 bakımında sadece ön balatalar değişti. Size kesinlikle katılıyorum. Bakımlar gerçekten çok pahallı ancak garanti ile ilgili bir sorun çıkmaması için servise gebe durumdayız.

Başıma gelen bu olaydan sonra şunu söyleyebilirim. Nissan ın satış sonrası hizmeti gerçekten çok iyi. Aracım toplamda 10-12 gün kadar serviste kaldı ve bu süre boyunca ikame araç temin edildi. Hatta ikame araç benim aracımdan daha üst bir sınıftı ( Prestige Paketli diesel Otomatik Skoda SuperB ).

Şanzıman ile ilgili olarak ise, internette yaptığım araştırmalarda gördümkü çift kavramalı şanzımanların genelinde bu gibi sorunlar varmış. Volkswagen in DSG sindede var yada Nissan ile aynı şanzımanı kullanan ford, honda , toyota vs.. gibi markalardada var. Kullanırken çok keyif veren bir şanzıman , çok konforlu ama sanki biraz pimi çekilmiş bomba gibi. Umarım başıma tekrar gelmez :)

Aracımı değiştireceğim zaman yine Nissan alırmısınız derseniz alırım ancak otomatik bir daha almadan önce birdaha düşüneceğim kesin.
Herşey yolunda giderken otomatik vites kullanmak çok keyifli ve konforlu ancak sorun çıkarttığında insanı çok korkutuyor.
Bu problem araç garanti dışında ilen başıma gelseydi herhalde B segmenti bir araba parası kadar para çıkabilirdi bende.

herkese iyin günler dilerim.

Kullanıcı avatarı
mhtozel
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen mhtozel » 06 Şub 2018, 15:35

Merhaba benzer bir şekilde sorun bende de oluştu. Görevim icabı Kıbrısta yaşıyorum. Bir süredir akü problemi(start-stop) hatası veriyordu. Buradaki Nissan servisi ile görüştüğümde aracı Türkiyeden aldığım için garanti şartlarının farklı olduğunu aküyü burada değiştiremedikkerini ama hem Türkiye de hem de burada inci akü tavsiye edildiğini söylediler. Ben de akü siparişi verdim. Henüz akü gelmeden aracımın aküsü bitti ve çalıltıramadık. Ertesi gün biraz toplar diye düşünüp öğlen tekrar marşa bastım zorlanarak çalıştı. Ancak hareket ettiğim anda “sürüş kontol sistemi hatası” uyarısı verdi. Aynı yukarıdaki gibi çekişten düştü ve birinci viteste sarsmaya başladı. Umarım sorun sadece akü kaynaklıdır. Yoksa aracı Türkiyeye getirip servise sokmak durumunda kalacağım.

Kullanıcı avatarı
defiant
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen defiant » 07 Şub 2018, 08:05

mhtozel yazdı:Merhaba benzer bir şekilde sorun bende de oluştu. Görevim icabı Kıbrısta yaşıyorum. Bir süredir akü problemi(start-stop) hatası veriyordu. Buradaki Nissan servisi ile görüştüğümde aracı Türkiyeden aldığım için garanti şartlarının farklı olduğunu aküyü burada değiştiremedikkerini ama hem Türkiye de hem de burada inci akü tavsiye edildiğini söylediler. Ben de akü siparişi verdim. Henüz akü gelmeden aracımın aküsü bitti ve çalıltıramadık. Ertesi gün biraz toplar diye düşünüp öğlen tekrar marşa bastım zorlanarak çalıştı. Ancak hareket ettiğim anda “sürüş kontol sistemi hatası” uyarısı verdi. Aynı yukarıdaki gibi çekişten düştü ve birinci viteste sarsmaya başladı. Umarım sorun sadece akü kaynaklıdır. Yoksa aracı Türkiyeye getirip servise sokmak durumunda kalacağım.

Maalesef cvt yani şanzıman arızalı görünüyo zaten yukardaki arkadaş akü değil şanzıman değişmiş diyor dikkatle okursanız Türkiyede iyi bir yetkili servise gidin kontrol ettirin garantiniz yojsa 30 ile 35 bin civaru masraf sizi bekliyor cvt sıkıntıdır.Geçmiş olsun Aküyle pek alakası yok

2016 1.2 skpack manuel

Kullanıcı avatarı
mhtozel
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen mhtozel » 07 Şub 2018, 13:44

defiant yazdı:
Maalesef cvt yani şanzıman arızalı görünüyo zaten yukardaki arkadaş akü değil şanzıman değişmiş diyor dikkatle okursanız Türkiyede iyi bir yetkili servise gidin kontrol ettirin garantiniz yojsa 30 ile 35 bin civaru masraf sizi bekliyor cvt sıkıntıdır.Geçmiş olsun Aküyle pek alakası yok

Çok şükür bugün aküyü şarj ettirdim taktım. Aynı ibare kalmadı arabanın gidişi de düzeldi. Muhtemelen akünün çok güçsüz olmadından kaynaklanmış olabilir. İnşallah tekrar etmez. Sipariş ettiğim akü de bir haftaya gelince rahat rahat gezerim inşallah.

Kullanıcı avatarı
defiant
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen defiant » 07 Şub 2018, 19:29

mhtozel yazdı:
defiant yazdı:

Çok şükür bugün aküyü şarj ettirdim taktım. Aynı ibare kalmadı arabanın gidişi de düzeldi. Muhtemelen akünün çok güçsüz olmadından kaynaklanmış olabilir. İnşallah tekrar etmez. Sipariş ettiğim akü de bir haftaya gelince rahat rahat gezerim inşallah.

Geçmiş olsun yeni akü ne marka servisin taktığı orjinal mi yoksa yerli mi

2016 1.2 skpack manuel

Kullanıcı avatarı
Berkay61
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: HARİTA

Mesajgönderen Berkay61 » 04 Eki 2018, 14:59

Arkadaşlar sürüş kontrol hatası şerit takip sistemi açık olduğu zaman kullanıcı değişikliği veya kullanma tarzında değişiklik göründüğünden önümüze çıkacak bir uyarıdır. Sadece bir uyarıdır ve bir arıza değildir korkmayın. Bu uyarıyı almak yada görmek istemiyorsanız ayarlar kısmından /SÜRÜCÜ DESTEĞİ/SÜRÜŞ KONTROL/ŞERİT TAKİP UYARISINI KAPALI DURUMA GETİRİN problem ortadan kalkacaktır. Kazasız belasız sürmüşler diliyorum.

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı