Yeni Nissan Qashqai 1.6 Xtronic Yakit Tuketimi

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
eren130
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Yeni Nissan Qashqai 1.6 Xtronic Yakit Tuketimi

Mesajgönderen eren130 » 18 Kas 2017, 12:35

Merhaba arkadaslar,

Yeni Makyajli Nissan Qashqai 1.6 Xtronic sifir arac aldim(Sky Pack). Yakit tuketimi ortalama 9 lt. gosteriyor.Genelde sehir ici, ise git gel olarak kullaniyorum. Dokumandaki sehir ici deger 5,3 lt gosteriyor.

Elbetteki 5,3 u beklemiyorum, hicbir zaman dokuman degerlerinin gercekci olmadiginin farkindayim fakat 9 lt. de cok. En kotu 7 falan olur diye bekliyordum. Aracin yeni olmasinin da etkisi vardir sanirim. Ne dusunuyorsunuz? 9 litrelik tuketim zamanla ne kadar duser?

Bu araci kullananlarin yakit tuketimlerini ogrenebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
kaan2993
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: İnşaat Mühendisi

Re: Yeni Nissan Qashqai 1.6 Xtronic Yakit Tuketimi

Mesajgönderen kaan2993 » 18 Kas 2017, 12:59

rodajı tamamlaması gerekli gerçek yakıt tüketimini görmeniz için 5 bin km sonra daha doğru değerleri okumaya başlarsınız

Kullanıcı avatarı
GKY
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen GKY » 20 Kas 2017, 14:54

Selam,

Şehir içinde 8 -9 normal tüketim.

Benim 5 km hat üzerinde yoğun trafikte işe gidiş 8 litre eve dönüş 10 litre. Ortalama 8-9 litre.

Tüm araçlarım da ortalamam buna çok yakın idi. Uzun yolda durum kullanım tarzınıza göre değişiyor. Ama şehir içinde hele kısa ve yoğun trafikte 8 in altına düşmek zor.

2016
1.6 130 hp DCI
X- Tronic.
Tekna
Necvox Dvn -P 1106 Multimedya

Kullanıcı avatarı
eren130
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen eren130 » 20 Kas 2017, 15:09

GKY yazdı:Selam,

Şehir içinde 8 -9 normal tüketim.

Benim 5 km hat üzerinde yoğun trafikte işe gidiş 8 litre eve dönüş 10 litre. Ortalama 8-9 litre.

Tüm araçlarım da ortalamam buna çok yakın idi. Uzun yolda durum kullanım tarzınıza göre değişiyor. Ama şehir içinde hele kısa ve yoğun trafikte 8 in altına düşmek zor.

Selam,

Dun uzun yolda denedim. Trafiksiz havaalanina giderken 4.5 ortalama, donuste ise biraz hizli gelerek ortalama 6 yi yakaladim. Bu degerler tatmin etti.

Ortalama 8-9 yakmasi bana cok fazlaymis gibi geliyor. Insallah gittikce duser. Dokumantasyon ile gercek kullanim arasinda okadar fark olmamasi lazim. Diger satin aldigim butun araclarda dokuman degerleriyle gercek deger arasinda hep 1-1.5 kitre fark oluyordu. 4 litre fark cok fazla. Ortalama 7 litreye kadar duserse tatmin oalcagim.

Baska tecrubesini paylasacak arkadaslar yok mu?

Kullanıcı avatarı
GKY
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen GKY » 20 Kas 2017, 15:22

Şöyle düşünün

1.5 tonluk araç, üzerine CVT nin hantallığı eklenince çok fark oluşa biliyor.

Ayni yolu yokuş aşağı ypğun trafikte 6-7 litre ile giderken dönüşte yokuş yukarı yoğun trafikte 11 lt ortalama elde ediliyor.

Trafik, yolun fiziki şartları ...vb çok etki ediyor.

Fabrika verisi ile bizim trafikte kullanım şartlarımız örtüşmüyor.

aşağıdaki link e bakabilirsiniz:
https://forum.donanimhaber.com/fabrika- ... --57598882

2016
1.6 130 hp DCI
X- Tronic.
Tekna
Necvox Dvn -P 1106 Multimedya

Kullanıcı avatarı
eren130
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen eren130 » 20 Kas 2017, 16:03

Soylediklerinize katiliyorum ama 1.5 tonluk arac ve CVT hantalligi gibi sartlar yapilan testlerde de gecerli. Verdiginiz linkte fikrimi destekleyen yorumlar var.

Araçların fabrika şehir içi yakıt tüketimine bakıyorum. Ve üzerine bir litre ekleyip ortalama yakıt tüketimini yakalıyorum.

Çoğu zaman da gerçek yakıt tüketimi oluyor.

Dizel ve benzinli durumuna göre
ş.dışı üzerine 0,5-1 L
ş.içi üzerine 1-2 L
eklemek yeterli oluyor galiba çoğu zaman

Bende bu yorumlardaki gibi yapiyordum daha once ve herzaman sehir ici yakit degerine 1-2 litre ekleyerek gercek tuketimi tutturmustum(Wolkswagen,Opel). Ama dedigim gibi qashqai de okadar fark cikmasi beni sasirtti ve endiselendirdi. Zaten bu basligi da o yuzden actim. Neyse rodaj tamamlansin bakacagiz.

Kullanıcı avatarı
laco
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:
İletişim:

Mesajgönderen laco » 29 Kas 2017, 20:22

bu aracın gerçek yakıt tüketimi ş. içi 8,8lt ve ş. dışı 6,6 lt dir. bunu uzun km.ler sonunda test ettim. benim bu konuda olan başlığım size yön verecektir.

Cihan Şenol
Qashqai 1.2 X-Tronic Skypack - 2017 FL

Kullanıcı avatarı
aes82
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Mühendis

Mesajgönderen aes82 » 23 Şub 2018, 20:56

Hiç dikkat etmedigim halde 5.8 2017 xtronic platinum su an 6 bin km'de

Kullanıcı avatarı
mdemirel33
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: mali musavir

Mesajgönderen mdemirel33 » 05 May 2018, 14:30

bende start stoplu 2017 model dizel manuel 1.6 motor QQ var. henuz arac 3-4 bin km.de. fransanin kucuk bir sehrinde yasiyorum. ilginc olan ise giderken yolun yarisindan cogunda 110 ile gittigimde ortalama 5 lt. civarinda yakiyor (ortalama hava 15 derece civarinda iken). kiz arkadasim kullandiginda biraz daha fazla ,5.3 civarinda yakiyor. sehir icinde ise daha az yakiyorum.hatta 4.2 bile gordum. tabi bu kullanim ile de alakali. yazin genelde yakit daha az yakar. eski arabam ile dolu depo ile 620 km.civarinda yaparken,kisin 560 km. civarinda yapiyordum. bir de ekonomik surus tekniklerini kullandigim icin az yakiyor. ani hizlanmama, yavaslamam gerektiginde onceden ayagili gazdan cekip bos viteste gitme, dik yokus asahi giderken bosta gitme vs. eger bunlari dikkate almasam sanirim sehir ici 8'in altina, sehir disi 6,5'un altina inmem. tabi bir de bu degerle gosterge degeri, gercek degerle bunun biraz ustunde. 05.-0.7 lt.eklemek gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
kaan2993
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: İnşaat Mühendisi

Mesajgönderen kaan2993 » 05 May 2018, 16:49

mdemirel33 yazdı:bende start stoplu 2017 model dizel manuel 1.6 motor QQ var. henuz arac 3-4 bin km.de. fransanin kucuk bir sehrinde yasiyorum. ilginc olan ise giderken yolun yarisindan cogunda 110 ile gittigimde ortalama 5 lt. civarinda yakiyor (ortalama hava 15 derece civarinda iken). kiz arkadasim kullandiginda biraz daha fazla ,5.3 civarinda yakiyor. sehir icinde ise daha az yakiyorum.hatta 4.2 bile gordum. tabi bu kullanim ile de alakali. yazin genelde yakit daha az yakar. eski arabam ile dolu depo ile 620 km.civarinda yaparken,kisin 560 km. civarinda yapiyordum. bir de ekonomik surus tekniklerini kullandigim icin az yakiyor. ani hizlanmama, yavaslamam gerektiginde onceden ayagili gazdan cekip bos viteste gitme, dik yokus asahi giderken bosta gitme vs. eger bunlari dikkate almasam sanirim sehir ici 8'in altina, sehir disi 6,5'un altina inmem. tabi bir de bu degerle gosterge degeri, gercek degerle bunun biraz ustunde. 05.-0.7 lt.eklemek gerekiyor.

arabalar boş viteste daha çok yakar

Kullanıcı avatarı
mdemirel33
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: mali musavir

Mesajgönderen mdemirel33 » 31 Mar 2019, 13:14

arabalar boş viteste daha çok yakar[/quote]

defalarca deneme yaptim ,artik bu isin uzmani sayilirim. eger egim cok dikse viteste iken gaza basmadan gitmelisin,bu durumda yakit tuketimi sifirdir.
ama egim biraz daha azsa o zaman araba viteste iken yavaslamaya baslar. eski hiza donmek icin normalden fazla benzin harcarsin. ama bosta giderken yavaslama orani daha azdir. eger viteste giderken araba yavaslamiyorsa veya cok cok az yavasliyorsa yokusu viteste in,ama yok araba fazla yavasliyorsa bosta in,o zaman yavaslama ya olmaz, ya biraz hizlanma olur. eger bosta iken de yavaslama oluyorsa o zaman bosta da gitmemek lazim, inis yeteri kadar dik degildir,normal gazmla gitmak lazim.

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı