Turbo basmıyor. [ÇÖZÜLDÜ]

(E11) Note modeli ile ilgili tüm bilgiler
Kullanıcı avatarı
sefahan1986
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Note
Meslek: Bilişim

Turbo basmıyor. [ÇÖZÜLDÜ]

Mesajgönderen sefahan1986 » 16 Eki 2019, 20:35

:X selamun aleyküm note sever arkadaşlar
Aracımda şöyle bir sorun oldu. Bundan yaklaşık 2 ay önce sabah aracı çalıştırdım. Yola çıktım gaza basıyorum çekiş yok gaza yüklendim vites 1-2-3-4 te kırmızı motor lambası yandı. Bu olaydan sonra haftada 1 iki defa bı sorun oluştu. Aküm zayıftı dedim heralde ateşlemede ve akü zayıf olduğu için enjektörler yeteri kadar yakıt basmıyor veya püskürtmüyor. Memlekete gittim 3 hafta önce yaklaşık 1100 km yol. dayım servis orda varta 72 amp sıfır akü aldım ordan değiştirdim. Sorun düzeldi sandım ve 2 gün sonra yine aynısını yaptı. Tekrar yola çıkacağım sabh çekiş yok dedim ve 1100 km bu araç böyle geri gitmez gittim dayımın servise ordaki ustalar bilgisayara bağladı emme manifold basınç sensörü ön ısıtma sensörü bişey daha vardı hatırlamıyorum. Arızaları sildiler bi test sürüşü yptılar kırmızı motor lmbası yine yandı servise tekrar geldik. Turbo basınç sensörünü söküp ordan manifolda balata spreyi sıktılar biraz biraz gaz verdiler araç kendine geldi. O şekilde 1100 km antalyaya döndüm geri. Ertesi gün yine aynı lamba yandı turbo çalışmıyor farkettim balata spreyini turbo basınç sensörünü söktüm sıktım park ettim aracı iş yerinde akşam çıktım eve kendine gelmiş araç 2 gün sonra yine aynı sorun ama şimdi ara sıra çalışan turbo hiç devreye girmiyor. westagate ayar miline baktım yukarı aşağı haraket ediyor sıkışmış olabilir diye düşündüm. Şirket araçlarımıza bakan usta benim aracada bakıyor 2.5 ay önce turbonun bakımınıda yptım diyerek 400-500 tl para verdim. Zaten o bakımdan 1 hafta sonra bu sıkıntılar oldu. Memlketten dönünce yanına gittim yanındki usta hv filtre borusundan turboya giden boru üstünde ince kısa bir boru var. Motor çalışır halde iken onu söktü ve ordan biraz fazlaca buhar geliyor turbodan olabilir dedi. İlk önce turbo basınç sensörünü değişitrip deneyecekler sensörde arıza olabilir dediler. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir. turbo basınç seneörünü değiştirdim sorun devam ediyor. Bilgisayarda çıkan hatalar aşağıdaki gibi
Resim

Kullanıcı avatarı
sefahan1986
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Note
Meslek: Bilişim

Re: Turbo basmıyor. [ÇÖZÜLDÜ]

Mesajgönderen sefahan1986 » 20 Eki 2019, 15:08

Selamun aleyküm arkadaşlar. Sorun çözülmüştür. Sorun turbo Valfinden kaynaklıymış. Turbo valfini söküp kontak spreyi ile temizledim düzeldi. valfe gelen 2 boru vardı vakum yapıyor ama vakum yaptığı basıncı iletmiyordu. bu yüzden turbo basınç sensçrü basıncı ölçemediği için motoru korumaya alıyor ve 3000 devri geçmiyor çekiş düşüyordu. Yeni orjinal valf aldım 154 tl. iş bilmez ustalara götürerek sakın ha turbonuza elletmeyin dünya para istiyorlar. Bu tür sorunu olan arkadaşlar Çekiş düştüğünde ilk önce turbo basınç sensörü maf sensörü (akışmetre) ve turbo valfine bakın. Ben sorunumu çözdüm. varsa bu durumdan muzdarip olan inşallah yardımcı olabilmişimdir.

“Nissan Note Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

oto anahtarı