DCI Turbo Waste Gate sesi hk

(E11) Note modeli ile ilgili tüm bilgiler
Kullanıcı avatarı
NOTER
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Note
Meslek: ElectronicsEngineer

DCI Turbo Waste Gate sesi hk

Mesajgönderen NOTER » 11 Eyl 2013, 14:12

Aracım yeni 5000 km lerde. DCI motor çok verimli memnunun.Şehir dışı 3.9 L/100 km ile Ankaraya gittim geldim.( Şehir içi kısa gezinme dahil - Otoyol verisi 3.6-3.7 ler civarındaydı ) Tam Varyemez amca bu Nissan NOTE
Ancak dikkatimi çeken bir şeyi sormak istiyorum.
Turbo motorlarda Waste Gate li veya VGT ( Variable Geometri Turbo ) şeklinde 2 farklı uygulama var. Bendeki 90 BG DCI Waste Gate sistemli.
Özellikle ilk kalkışlarda devir saati 1500 3000 arasında iken ( Yani Turbonun en yüksek havayı bastığı zamanlar ) , aracın sürücü camını açtığım zaman duyduğum Pisssssst diye bir ses geliyor.( çok ince bir ıslığa benzer ses ). Cam kapalıyken duyulmuyor.
Turbo bozulduğu zamanki ıslık değil.Daha önce bir arkadaşımın arabasından biliyorum , turbo ıslığı gaza bastıkça her zaman oluyor ve daha ıslığa benzer bir ses çıkıyor)
Epey araştırdım forumlarda Bu durumun dci motorlarda motorun yapısından kaynaklandığını, hatta bazı kişilerin bu sesten çok hoşlandığını yazıyor.Hatta bu ses çıksın diye egzost modifiyesi bile yaptıran varmış.
Servislere sordum 3 serviste sorun yok motor böyle dediler.( telefonda sordum )
İlk bakımda yine de göstereceğim, ancak eski kullanıcılara sormak istedim.
Teknik olarak da düşündüğümde Waste Gate in görevine baktığımızda , araç daha yavaş hızlardayken Turbonun içeriye alıp batığı havanın fazlasını Waste Gate dışarı atıyor ve bu sesi çıkarıyor diye yorum yaptım. Çünkü 3-4 ve 5 inci visteslere geçtiğimizde , ve araç hızlanıp yüklendikçe bahsettiğim devir aralığında bu ses duyulmuyor.

Takıntı yaptım. Birde sizlere sormak istedim Bu durum normal midir.

Noter

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Re: DCI Turbo Waste Gate sesi hk

Mesajgönderen etap nissan » 12 Eyl 2013, 01:35

Sesi duymadan net bir cevap vermek doğru olmaz ama anlattığınızdan anladığım kadarı ile normal çalışma sesi diyebilirim.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
NOTER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: ElectronicsEngineer

Mesajgönderen NOTER » 12 Eyl 2013, 07:17

Çok teşekkür ederim.
Bende teknik bir kişiyim, ancak siz bu işin içindesiniz daha iyi yaklaşımda bulunabilirsiniz ,cevabınızda bu yönde . Teşekkürler.
You tube dan da kaydedilmiş benzer sesleri dinledim.Dediğiniz gibi sorun yok. Bendeki takıntı işte ( teknik adam takıntısı diyelim )
Aracın bakım zamanı geldiğinde gideceğim ( İstanbuldayım ) .O zaman göstererir dinletirim.

İyi çalışmalar

Noter

Kullanıcı avatarı
Gürsu
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Tv

Mesajgönderen Gürsu » 25 May 2014, 05:53

Aynı ses bende de var cam açıkken duyuluyor.Bu ses şu an için normal, artarsa problem vardır.

Nissan Note Dci - Tekna

Kullanıcı avatarı
cdogu
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Öğrenci

Mesajgönderen cdogu » 26 May 2014, 01:25

harika bir ses ve eger gercekten bahsettiginiz gibiyse hic bir problem yok bu seste.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
halil75
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: serbest

Mesajgönderen halil75 » 14 Mar 2015, 03:11

2014 NOTE TEKNA VAR BENDE YENİ ALDIM AYNI SESİ BENDE DUYUYORUM .......PISSSSSTTTT DÜŞÜK VİTESLERDE GENELDE OLUSUYOR BENDE ...ARACIM 37000 KM DE

Kullanıcı avatarı
halil75
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: serbest

Mesajgönderen halil75 » 14 Mar 2015, 03:13

ŞEHİR İÇİ TÜKETİMİNİZŞ ÖGRENEBİLİRMİYŞİM ACABA BEN 6 -7 ARASI ORTALAM İLE GİDİYORUM ACABA Bİ SIKINTIMI VAR BİLEMİYORUM İLK ALDIGIMDA ARACI FULLLEDİĞİMDE 933 KM YAZDI BİLGİSAYAR SONRALARDA BU RAKAM 750-700-650-580 E DÜŞMEYE BAŞLADI ECO MODDA KULLANMIYORUM ŞEHİR İÇİNDE

Kullanıcı avatarı
frtkose
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Tekniker

Mesajgönderen frtkose » 01 Haz 2017, 10:52

Noter isimli arkaşaımızın bahsattiği ses benim araçta da gelmeye başladı. Yolda yaklaşık 190 km/h hızla giderken turbo borusu patladı hava filitresinin yanındaki. boruyu tamir ettik yenisinin gelmesini bekliyoruz. Partikül filitresi tıkalı olduğu için boru patladı diye düşünüyorum. çünkü partikül filitresini söküp temizletmeye götürdüğümde içinden neredeyse hiç hava geçmeyecek durumdaydı. Yaklaşık 3 aydır falan araç ilk kalkışlarda bazen silkeleme yapıyordu. Baskı balatadandır diye düşünüyordum. Ama partikül filitresini temizlettikten sonra bu silkeleme kesildi hatta aracın performansı da biraz daha arttı.
Şimdi beni tedir eden gelen kısık ıslık sesi sadece araç ivmelenirken 2000 devir civarında duyuluyor. Aracı lifte kaldırıp çalıştırdık sesin turbonun ordan geldiği kesin.
Bu sesin önceden duyan arkadaşlar devamında bir sorun yaşadınız mı ses halen gelmeye devam ediyormu? Yani bu kısık ses bir felaket habercisi olabilirmi?
Görüş ve tecrübelerini tekrar burada paylaşırlarsa memnun olurum.
Araç: 2012 Note 1,5 DCI Tekna pack 68900 Km de.

Nissan Note 1,5 DCi
Tekna Pack 2012
Uşak

Kullanıcı avatarı
krmpksy
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen krmpksy » 11 Haz 2017, 15:12

Bende de aynı sorun vardı turboyu revize ettirdim ama bahsettiğiniz o ıslık sesi devam ediyor tekrar ustaya sordurucam ona göre tekrar size de bilgilendirme yaparım

Kullanıcı avatarı
krmpksy
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen krmpksy » 12 Haz 2017, 17:52

Tekrar ustaya gösterdim sesin hava basınç sesi olduğunu ve bu motorlarda normal olduğunu ıslık sesi gelmediğini söyledi bilgilerinize

Kullanıcı avatarı
frtkose
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Tekniker

Mesajgönderen frtkose » 19 Haz 2017, 17:45

Teşekkür ederim krmpsky kardeşim.
Bende yaklaşık 1 aydır biniyorum 1200 km civarında yol yaptım. Ses devam ediyor. Şimdilik bir sıkıntı yok ama ilerde ne olur bilmiyorum.
Siz nerde hangi ustaya batırdınız turboya. Birde turbo borusunu bulabildiniz mi.

Nissan Note 1,5 DCi
Tekna Pack 2012
Uşak

Kullanıcı avatarı
krmpksy
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen krmpksy » 20 Haz 2017, 09:15

frtkose yazdı:Teşekkür ederim krmpsky kardeşim.
Bende yaklaşık 1 aydır biniyorum 1200 km civarında yol yaptım. Ses devam ediyor. Şimdilik bir sıkıntı yok ama ilerde ne olur bilmiyorum.
Siz nerde hangi ustaya batırdınız turboya. Birde turbo borusunu bulabildiniz mi.

Ben aracı yeni almıştım aldığım yere böyle bir sorun olduğunu belirttim onlarda imamoğlu turbo var bostancı da oraya götürmüşler turbo işlemi orada yapıldı ben genelde bakımları için bakırköy osmaniyede bir tanıdığa götürüyodum ama nissan özel servisi araştırıyorum.

“Nissan Note Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı