yakıt tüketimi ve birkaç soru

(E11) Note modeli ile ilgili tüm bilgiler
Kullanıcı avatarı
mavi sakal
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Note
Meslek: öğretmen

yakıt tüketimi ve birkaç soru

Mesajgönderen mavi sakal » 28 Ara 2017, 20:54

merhabalar, 6 aydır 2014 note 1,5 dizel tekna kullanıcısıyım. forumda verilen cevaplar için başta gökhan bey olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim. gerçekten cok faydalandığımı söyleyebilirim. benim de bir kaç sorum olacaktı.
1. Aracı aldığımdan bu yana manuel şanjımanı geri vitese sokmakta zorlanıyorum, 1 ya da 2. vitese takıp tekrar geri vitese taktığımda ancak tam olarak oturuyor. kılavuzu okuduğumda bunun normal olduğunu, arada böyle olabileceğini ima etmişler. sizde de böyle bir sorun var mı, bu durum sizce normal mi? ya da çözüm olarka ne yapmalıyım?
2. son birkaç haftadır yokus tırmanırken frene basıp aracı durdurduğumda araç geriye doğru kayma hareketi yaparken, balatalardan mı yoksa disklerden mi nereden geldiğini tam olarak anlayamdığım tok bir gacırtı geliyor, sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir?
3. aracı aldığımda yakıt tüketimi 4,6 litre iken şu anda 5,3 litreye çıkardım. çok da sakin araç kullanırım ancak iş yerim gereği hep yokuş tırmanıyorum malum mecvsim kış bunun da etkisi olabilir ama sizce 0,7 litrelik bu artış normal mi? yoksa hava ve yakıt filtresini değiştirmeli miyim, fikrinizi öğrenebilir miyim?
ve son olarak tümseklerden geçerken ön amortisörden gelen bir gacırtı var, böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba, neden kaynaklanıyor olabilir.
kusura bakmayın biraz uzun oldu ama yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. : :D :W

Kullanıcı avatarı
gkhnyrn
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Bilgi İşlem
İletişim:

Re: yakıt tüketimi ve birkaç soru

Mesajgönderen gkhnyrn » 10 Oca 2018, 17:33

selamlar

aracın geri vitese takarken ben de benzer zorunlar yaşıyorum, şanzıman yağını boşaltıp değiştirdim ama sanırım yağ toyota marka ve bir tık kalın olduğu için biraz daha kötüleşti, kış mevsiminin de bunda etkisi var mutlaka
aynı sizin gibi, önce birinci vitese takıp sonra geriye alıyorum, periyodik bakıma yaklaştım, ustaya da soracağım

fren konusunda birşey diyemeyeceğim, eğer tuzlanmış yollardan geçiyorsanız ya da çamurlu sulardan, disklerde tuz yada kum kalmış olabilir
arabanızın tekerleklerini ve disklerini, mutlaka ama mutlaka soğukken, bir yıkatın, ondan sonra bir kontrol edin bakalım

yakıt konusunda ise;
benim de araçla ilk kışım ve yakıt tüketimi arttı, bunun sebebi ya hava koşulları ya da hava filtresini nemden dolayı çabuk tıkanması
zira filtrenin hava alma bölümü girişi motorun hemen üstü sağında ve açıkta, toz ve nem girişine çok müsait
bir ihtimal, kullandığımız yağdan olabilir (şu an içerisinde elf 5w30 var, şimdiki bakımda shell 5w30 dolduracağım bakalım)

kazasız sürüşler

"Hayattaki yegâne üstünlüğüm, #Türk olarak doğmaktır."

Kullanıcı avatarı
mavi sakal
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen mavi sakal » 10 Oca 2018, 23:59

selamlar,
öncelikle vakit ayırıp cevapladığınız için tekrar teşekkür ederim.
geri vites konusunda şunu fark ettim gerçekten soğuk havanın ve motorun çalışmıyor olmasının -yokuşa park ettiğimde geri viteste bırakıyorum- olumsuz etkisi var. ay sonu bir aksilik olmazsa 40.000 bakımını yaptıracağım. servis eğer uçuk bir fiyat vermezse orijinal nissan şanzıman yağının etkisini görmüş olacağım. sonuçlardan haberdar ederim :DM :DM
frenleri artık pek önemsememeye başladım, çünkü beni rahatsız eden sesin başka araçlarda da olduğunu gözlemledim. kışın etkisi olduğunu söyleyenlerin sayısı az değil.
yakıt konusu hala canımı sıkıyor. anladığım kadarıyla yine tespitlerinizde haklısınız. 40.000 bakımında mazot filtresi de değişecek. bakalım nasıl bir değişim olacak, bekleyip göreceğiz. bu arada eneos 5w30 hakkında bilginiz, fikriniz var mı? bizimkilerin motorları her ne kadar reno olsa da japon araçları için biçilmiş kaftan olduğunu yazıp çizenlerin sayısı az değil. yalnız bu yağın da 5 lt bulamadım bir türlü.
kazasız, belasız...

Kullanıcı avatarı
gkhnyrn
Silver Üye
Silver Üye
İletişim:

Mesajgönderen gkhnyrn » 15 Oca 2018, 15:34

selamlar
nissan note mk2 (e12) kasa 1.5 dci motor araçlarda renault k9k motor kullanılıyor
tıpkı renault cilo4 ya da captur ya da dacia logan ya da duster da olduğu gibi, hepsi aynı motor aynı aksam
dolayısıyla bu motorlarda eneos vs yağ kullanmanın bir faydası görüldü ise, fark edilir bir fayda ise, kullanılabilir
yoksa RN0720 karşılığı dpf'li araçlara özel tam sentetik (yaşadığınız yere göre) herhangi bir motor yağını kullanabilirsiniz

Kullanıcı avatarı
necira
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: ressam

Mesajgönderen necira » 03 Şub 2018, 14:17

2013 note Visia 1,5 dizel aracım var. 85000 km de Yaklaşık 3 ay önce genel yağ ve filtrelerini yenilendi Ve Yakıt tüketimi Arttı daha önce şehir içinde 4.5 idi Şimdi ise 7,5-8 aşağı düşmüyor. nedenini anlamadık. ilk başta olur sonra düşer dediler ama aynı oranda devem ediyor...Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
mavi sakal
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen mavi sakal » 03 Şub 2018, 18:44

3 gün önce ben de 40.000 bakımı yaptırdım. polen dışında tüm filtreler değişti. yaptırmadan önceki karma tüketimim 5,5 litreydi. şimdi ise şehir içi 6,4 görünüyor. dediğiniz gibi düşer diyen çok tecrübelerim de düşeceğini düşündürüyor ama 1,5 litre düşer mi şüphelerim var. bekleyip göreceğiz, haberdar ederim sizi de

Kullanıcı avatarı
mavi sakal
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen mavi sakal » 03 Şub 2018, 19:10

gökhan bey geri vitese zor geçme konusunda servisle konuştum, açıkçası tatmin edici bir cevap alabildiğimi düşünmüyorum. aracın yola göre pozisyonunun ağırlık merkezini değiştirmesi nedeniyle geri vitese zor geçebilir gibi geçiştirmeye dönük bir cevap verdiler. şanzıman yağını değiştirelim dedim, sizin de daha önce yazdığınız gibi bu yağlar ömürlüktür değişmez hiç bozmayalım, size de masraf çıkarmayalım dediler. iyi de 30.000 bakımında benden önceki sahibi değiştirmiş zaten deyince de nasıl olur, acaba bir sıkıntı mı var viteste, değişmesi normal değil demeye getirdiler. o zaman kontrol edin de sorunu çözün dediğimde ise aracı teslim ederken bilgi vereceğiz dediler. sonuç: şanzıman yağının seviyesi, vites geçişleri mükemmel hiç merek etmeyin :) :) gerçi 3 gündür kullanıyorum eskiye göre sanki biraz daha rahatladı geri vites geçişi ama karar vermek için daha erken diyorum.
başka bir husus ise servise olan güvenim sarsıldı diyebilirim. servise gitmeden şanzıman yağının fiyatını araştırmıştım litre fiyatı en babası 50 lira. bizim e12lere ne kadar gider bilemiyorum ama bana 700-800 lirayı bulabilir diye cevap veriyor görevli arkadaş. iyi de bu araç 15 litre yağ mı aliyor ki bu fiyatı veriyorlar. kesinlikle görevli arkadaşın kaç litre yağa ihtiyac olduğu konusunda fikri yok bana kalırsa. tüm filtreker değişecek diyorlar, eve geldiğimde iş emrini inceleyince polen filtresinin değişmediğini görüyorum. servisten ayrılmadan önce ise bu bana söylenmiyorlar. telefon edip sorduğumda da yeterince temizdi masraf çıkarmak istemedik cevabını alıyorum. sözün kısası servis mi HAYAL KIRIKLIĞI oldu bende. nissancılara duyurulur.

Kullanıcı avatarı
gkhnyrn
Silver Üye
Silver Üye
İletişim:

Mesajgönderen gkhnyrn » 05 Şub 2018, 19:10

selamlar
bu araçlarda şanzıman ve diferansiyel yağı bir, tek bir hazneden (depodan) dolduruluyor ve yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 3 litre alıyor
75W90 toyota yağ kullanıldı benim araçta, 2,5 litre kadar gitti, kalan yarım litre evde duruyor
yine yanlış hatırlamıyorsam yağın litresi 25 lira gibi bir şeydi, 3 litre yağa 75 lira vermiştim
değişim için ayrıca para vermedim, zira zaten ağır bakım esnasında bunları yaptırmıştım, komple hepsine işçilik verdim

“Nissan Note Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı