Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Nis 2016, 23:12

Resim

Orijinal Nissan CVT yağı böyle imiş. Kutunun üzerinde özellikle belirtiliyor ama içeriğini tam olarak anlayamadım. İnternette "Continuously Variable Transmission Fluid" diye aratınca bir çok marka yağ çıkıyor (mesela Castrol de var). Ne kullanılacağına emin olamıyorsak en azından kutuda bu ibareler var mı diye bakıp fikir edinebiliriz diye düşünüyorum.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Orçun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Orçun » 22 Nis 2016, 14:34

Merhabalar,

Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Forumdan da yararlanarak, ikinci el 2013 model bir Nissan Micra araç sahibi oldum. Aracım 2014 trafiğe çıkışlı ve henüz 6.000 km'de. Satın aldığım servis yıldan bakımını yapmış. Aracımda kontrol etmem gereken noktalar ve genel bakım/sürüş önerileriniz varsa, paylaşabilirseniz sevinirim.

K13 Micra 1.2 Street CVT 2013

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Nis 2016, 17:03

Orçun yazdı:Merhabalar,

Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Forumdan da yararlanarak, ikinci el 2013 model bir Nissan Micra araç sahibi oldum. Aracım 2014 trafiğe çıkışlı ve henüz 6.000 km'de. Satın aldığım servis yıldan bakımını yapmış. Aracımda kontrol etmem gereken noktalar ve genel bakım/sürüş önerileriniz varsa, paylaşabilirseniz sevinirim.

Periyodik bakımlarını siz de aksatmayın, uygun yağ ve orijinal parçaları zamanında değiştirin ayrıca aracın bir performans aracı olmadığını, sadece ekonomi segmentinde bir ulaşım aracı olduğunu bilerek, zorlamadan kullanın. Genel otomatik vites sürüş tarzını benimseyin ve uyun(bu başlıkta daha önceki mesajlarda bahsedilmişti veya internette bir çok yerde bulabilirsiniz). Özellikle park manevralarında elektronik destekli direksiyonu sonuna kadar çevirim limitine dayamamaya özen gösterin. Bunlara dikkat ederseniz, özetle "titiz" kullanırsanız bir çok Japon otomobili gibi büyük ihtimalle hiç sorun yaşamdan uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz, satarken de aracınız değerini koruyacaktır. Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmanızı dileriz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Orçun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Orçun » 26 Nis 2016, 12:21

Verdiğiniz bilgiler ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

K13 Micra 1.2 Street CVT 2013

Kullanıcı avatarı
honeybal
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

CVT Kaydırma

Mesajgönderen honeybal » 06 Haz 2016, 12:04

Merhaba Arkadaşlar,

CVT şanzıman hakkında bir kaç bilgiye ihtiyacım vardır.

1. Yokuş yukarı D konumda iken kaydırma yapar mı ?
2- Yokuş aşağı R konumda iken kaydırma normal mi ? bu gibi durumda nasıl kullanım yapmalıyım ?

Kaydırma yapmama durumunda rampanın eğimi ne olmalıdır. sanırım bir sınır var ? (her iki durum için )

Şimdiden yardımlarınızı için teşekkür ederim

2011 Micra (1.2 tekna 5dr cvt)

Kullanıcı avatarı
UMUT KAYA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Okutman

Mesajgönderen UMUT KAYA » 07 Haz 2016, 16:26

Sevgili arkadaşlar merhaba,

2012 Nissan Micra aracımda 2015 yazından itibaren kronik bir sarı ikaz lambası sorunu var. Bursa sertepe CVT yazılım güncellemesi yaptı ama sorun 1 ay sonra tekrarladı. İzmit Yılmaz Plaza oksitlenme olduğunu söyleyerek temizlik yaptı ama sorun 2-3 ay sonra tekrarladı En son 2016 Mart ayında, İzmit Yılmaz Plaza'da 30000 bakımından sonra şanzıman değişmesi gerektiğini söylediler. Olası masrafın 30000 TL olacağını belirttiler. İyi niyet talebinden önce olumsuz yanıt geldi. Japonya' ya kendi durumumu ve bu markanın Türkiye'deki durumunu açıklayan bir mektup yazdım. Cevabını bekliyorum. Durumumu online şikayet platformunda paylaştım ve bana anında geri dönüş yaparak 4000 tl masraf çıkardılar. Teklifi kabul etmeyi düşünmüyorum ve en kısa zamanda da yasal süreci başlatacağım. Aynı sorunu yaşayanlarla iletişime geçmek istiyorum, lütfen mücadelemizi birlikte yürütelim.

Adım Umut KAYA. Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde görev yapıyorum. E-mail adresim "umut6716 & gmail.com"

Kullanıcı avatarı
muratk
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Diş hekimi

Re: P0846 Hata kodu

Mesajgönderen muratk » 18 Haz 2016, 13:18

2011 Nissan Micra aracımda ben de aynı sorunu yaşıyorum. Büyük bir baş ağrısı tadımız tuzumuz kalmadı.

Acaba bir çözüm bulabildiniz mi?

Kullanıcı avatarı
muratk
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Diş hekimi

Mesajgönderen muratk » 18 Haz 2016, 15:26

2011 Micra Tekna aracımda CVT şanzuman arızası sorunuyla karşı karşıyayım. İnsanın keyfini inanılmaz kaçıran ve servisin 30-35 bin TL arasına yapılır başka çözüm yok dediği bu sorunla ilgili araştırma yapıyorum.

Hata kodu P0846
Fluid Press SN/SW B
Yani Şanzıman Yağ Basınç Sensörü / B arızasıymış.

Nissan genel merkezi arayıp çözüm bulmaya çalışacağım. Benim için en iyi çözüm 5000TL'ye kadar masrafla şanzuman komple değişimi. Bunu başarabilirsem mutlu olacağım. Nissan'ın diğer ülkelerde 100.000mil veya 10 yıl şanzuman garantisi verdiğini ve ücretsiz değiştirildiğini öğrendim. Değiştirenler kendileri yazmış.

Eğer servisten çözüm bulamazsam ustalara yöneleceğim.
Şu mübarek günlerde inşallah bir çözüme ulaşırım. Önerilere açığım ve yardımcı olanlara minnettar olurum.

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: CVT Kaydırma

Mesajgönderen alkani » 24 Haz 2016, 16:23

Merhaba,

İlk sorunuzun cevabı ile başlayayım. Yokuşta "D" konumunda ilerlerken aracı tamamen durdurup (5sn den fazla bu şekilde beklenilmemeli) vites konumunu hiç değiştirmeden tekrar hareket ettirirseniz herhangi bir geri kaçma durumu olmaması gerekir. Frenden ayağınızı çektiğinizde eğer eğim fazla değil ise hareket etmeye başlayacaktır. Eğim fazla ise kavrama halinde hareketsiz duracaktır. Ayrıca aracınızın o andaki yükü de önemli olabilir. Burada bir öneride bulunmak isterim. Aracınızı yokuşta kavrama halinde hareketsiz bir şekilde tutmanız CVT şanzımanına ciddi zarar verebilir. (bkz. kullanım kılavuzu)
Aracı yine yokuşta "D" konumunda iken durdurup vites konumunu "N" olarak değiştirdikten sonra yaklaşık 10 sn bekleyip tekrar "D" konumuna alıp ayağınızı frenden çektiğinizde hafif bir geri kaydırma normal olabilir. Sanırım orada yarım saniyelik bir zaman diliminde kavrama gerçekleşiyor.

İkinci sorunuzun cevabı da ilkiyle aynı aslında. Eğime ve aracınızın yüküne bağlı olarak hafif bir kaydırma olasılığı mümkündür. Bu durumlarda aracınızı sakin kullanmanızı önerebilirim. "D" ya da "R" konumu farketmeksizin ayağınızı frenden çeker çekmez gaz pedalına aşırı yüklenmeyin. Hafif geri kaçırma olsa bile araç hemen kavrama durumuna geçecektir. Aracınız çok yüklü olsa bile sürekli bir geri kaçırma durumu olmayacaktır. Hafifçe gaz pedalına basarak hareket etmenizi öneririm.

Kaydırma yapmaması için limit eğimin ne olması gerektiği çok zor bir soru :T Bana biraz tespiti güç gibi geliyor. Aracı farklı ağırlıklarla yükleyerek birtakım testler yapılması gerekebilir. Bununla ilgili bir çalışma ya da deney yapılmış mıdır ? Emin olamıyorum. Daha deneyimli, teknik bilgileri yüksek ve bu konularda araştımayı seven arkadaşların bir yanıtı olacaktır.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
headoverheels
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Diğer
Meslek: Öğretmen

Yarı otomatik mi, tam otomatik mi?

Mesajgönderen headoverheels » 27 Eyl 2016, 08:47

Arkadaşlar merhaba cehaletimi mazur görün ama başlıktaki soruma cevap arıyorum. Malum sitede micra araması yaptığımda yarı otomatikte farklı tam otomatikte farklı sonuçlar çıkmaktadır.Acaba micralarda her iki vites türü de bulunmakta mıdır? Hazır açmışken birkaç ilana da yorum ve şu fiyata alabilirsin diye yorum yaparsanız sevinirim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 1790/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 4361/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 7104/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 3791/detay

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Yarı otomatik mi, tam otomatik mi?

Mesajgönderen Ally_07 » 28 Eyl 2016, 09:10

headoverheels yazdı:Arkadaşlar merhaba cehaletimi mazur görün ama başlıktaki soruma cevap arıyorum. Malum sitede micra araması yaptığımda yarı otomatikte farklı tam otomatikte farklı sonuçlar çıkmaktadır.Acaba micralarda her iki vites türü de bulunmakta mıdır? Hazır açmışken birkaç ilana da yorum ve şu fiyata alabilirsin diye yorum yaparsanız sevinirim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 1790/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 4361/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 7104/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 3791/detay

Yok öyle bir şey, yarı otomatik falan değil yanlış kategori seçiyorlar.

Fiyatlar için net bir şey söylemem ama şimdiye kadar o siteden aldığım ve sattığım araçları genellikle ilan edilen fiyatların 750-1000 TL altında aldım-sattım. Aklınızın bir kenarında bulunsun.

Bir de genellikle sahibinden ilanları galeri ilanlarına göre daha dürüst oluyor.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

Kullanıcı avatarı
selcukozen
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Bilgisayar Muh.

CVT şanzıman problemi ve Nissan Türkiye'nin yanıtı

Mesajgönderen selcukozen » 11 Kas 2016, 00:37

Yurtdışında özel olarak CVT şanzımanları için 5 yıl/100.000km garanti sunulduğu ve Renault-Nissan Genel Müdürünün üretilen CVT şanzımanları için artık arızaları giderin söylemi olmasına rağmen(2013-aşağıdaki link), 30.000 km de bozulan şanzıman için Nissan Türkiye garanti kapsamı dışı demektedir.

http://www.autonews.com/article/20131202/OEM10/312029972/nissan-presses-jatco-to-end-cvt-glitches

Önerileri, işçiliği ve parça ücretini sizin ödemeniz olmaktadır.

Açıkcası, eşime Nissan Micra (2012 - K13) aracı sıfır alırken karşımıza böyle bir durum ve durumla ilgili böyle bir tutum çıkabileceğini hiç beklemiyordum.

https://www.sikayetvar.com/nissan-sanziman-problemi-1

Telefon-mail vs. ile boşuna vakit kaybetmeyin, başınıza gelirse tek yolunuz şanzımanı sizin değiştirtmeniz.

DSG şanzımanlarla ilgili kazanılmış temsili dava bulunuyor, bu durumda da açmayı düşünürseniz dava açma süresi: ilk başvuru günü alma an itibariyle yaklaşık 11 ay sonrası, gerisini henuz bilemiyorum ne kadar sürer. Aşağıdaki linkte gizli ayıplı mal konusu ile ilgili örnek bilgi bulabilirsiniz.

http://www.yusufayik.av.tr/tuketici.html

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı