Nissan Micra için Lastik Tercihi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen spoilerci » 14 Tem 2015, 16:36

daha önceden yapmış olduğum lastik boyutları için hesaplamalarım vardı, konunun özüne alakasız ama hazır lastik konusu açılmış ve genişlemişken burada paylaşayım dedim,
Adsız.png

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Tem 2015, 01:53

spoilerci yazdı:daha önceden yapmış olduğum lastik boyutları için hesaplamalarım vardı, konunun özüne alakasız ama hazır lastik konusu açılmış ve genişlemişken burada paylaşayım dedim,
Adsız.png

Bu çok iyi oldu gerçekten, teşekkürler.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

2006 Micra Lastik Tercihi

Mesajgönderen selcuk76 » 31 Eki 2015, 16:05

2006 Micra aracimin lastiklerini yenilemeyi düşünüyorum. Üzerinde 175 / 65 /14 lastik var. Bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla orjinal lastik ölçüsü 165 / 70 / 14 mus. Ne yapayım? Sizin aracinizda lastik ölçüsü nedir?

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: 2006 Micra Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Kas 2015, 14:57

selcuk76 yazdı:2006 Micra aracimin lastiklerini yenilemeyi düşünüyorum. Üzerinde 175 / 65 /14 lastik var. Bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla orjinal lastik ölçüsü 165 / 70 / 14 mus. Ne yapayım? Sizin aracinizda lastik ölçüsü nedir?

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sürücü kapısını açınca iç tarafta aracın lastik basınçlarını gösteren bir tablo etiketi olmalı. Eğer klasik sac jant kullanıyorsanız muhtemelen 14" sizin orijinal jant ebadınız olmalı. O etikette 15" inç bilgisi de olabilir ancak bildiğim kadarıyla o ebat sadece alaşımlı jant olan modellerde kullanılıyor. Eğer bu etiket yoksa kullanma kılavuzunda da bu bilgi olmalı (forumda sizin kasanın kullanma kılavuzu da olacaktı, bir bakın isterseniz). Ben şahsen kılavuz veya etikette yazan ebatların dışına zorunlu değilseniz çıkmamanızı öneririm. Sonuçta bu ebatlar belirli hesaplamaların neticesi olarak belirleniyor. Ha göbek değişimi, aks oynamaları, çamurluk genişlemeleri gibi modifikasyon/revizyon işlerine girerim derseniz o zaman başka ebatlar da olur. Dilerseniz google'da "lastik ebat hesaplama" yazarak bazı sitelerde hangi ebadın muadili hangisi olabilir sorusuna cevap bulabilirsiniz. Ancak bir çok yerde ebat değişim yüzdesi olarak farkın iki lastik arasında % 3'ü geçmemesi gerekiyor şeklinde bir uyarı var, ona dikkat edin. kalın lastik ebatlarının yakıt tüketiminin de artacağına dair yaygın görüşler var. Belki gözle görülür bir artış olmasa da ne kadar kalın lastik bence bizim şehir içi için tasarlanmış, yakıt ekonomisinin ön planda tutulduğu küçük hacimli motorlarımızı o kadar yorar. Ayrıca çamurluğa sürtme riski de mevcut. Bir de tabanla birlikte, o bahsettiğim değişim yüzdesini tutturabilmek için bazı ebatlarda yanak kalınlığının değişmesi gerekebilir ki bu durum da aracın yerden yüksekliğini etkileyecektir. Bunlar gibi nedenlerle sadece lastik değişimi yapılacağı durumlarda ben şahsım adına her zaman orijinal ebadı tercih ederim. Bu arada orijinal ebatlarda kaliteli bir çok markanın lastiğini 14" olduğundan dolayı uygun fiyata da bulabilirsiniz, bu konu da şanlısınız bence..mesela şu lastiğin değerleri ve fiyatı gayet iyi görünüyor http://urun.n11.com/oto-lastik/165-70-r-14-81t-cinturato-p1-verde-pirelli-P75580162 Karar sizin tabi.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Kas 2015, 22:03

Gelecek ay lastikleri değiştireceğiz. Hem kmnin yuvarlak 30000 olmasını hem de lastik kampanyalarının yaygınlaşmasını bekliyorum ama Kasım 2015 itibariyle mytyers.co.uk sitesinde kullanıcı oyu en yüksek olanlara göre yaptığım son araştırma sonuçları bizim standart 175/60 R15 ebadımızdaki yaz lastikleri için şöyle (tümünün yük endeksi ve hız endeksi 81 H veya V yani aynı). Türkiye fiyatları internetten bulunanlar arasında ortalama olarak belirtilmiştir.

Pirelli Cinturato P1 Verde Eco Impact
Avrupa Birliği etiket değerleri
Yakıt Ekonomisi (Yuvarlanma Direnci) C
Islak Yol Performans B
Gürültü 69 dB
Türkiye internet fiyatı: 260 TL/adet

Toyo Proxes CF2
Islak Yol Performans B
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 190 TL/adet

Hankook Kinergy Eco K425
Islak Yol Performans B
Gürültü 69 dB
Türkiye internet fiyatı: 200 TL/adet

Yokahama A.drive
Islak Yol Performans B
Gürültü 69 dB
Türkiye internet fiyatı: bulamadım

Yokahama BlueEarth (AE01)
Islak Yol Performans C
Gürültü 69 dB
Türkiye internet fiyatı: 230 TL/adet

Goodride RP28
Islak Yol Performans C
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 125 TL/adet

Continental EcoContact 3
Yakıt Ekonomisi (Yuvarlanma Direnci) E
Islak Yol Performans B
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 250 TL/adet

Falken Ziex ZE914
Islak Yol Performans B
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 120 TL/adet

Bridgestone B 250
Islak Yol Performans E
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 280 TL/adet

Kumho Solus KH17
Islak Yol Performans E
Gürültü 70 dB
Türkiye internet fiyatı: 150 TL/adet

Maxxis MA-P1
Yakıt Ekonomisi (Yuvarlanma Direnci) F
Islak Yol Performans B
Gürültü 69 dB
Türkiye internet fiyatı: 140 TL/adet

Buna göre daha önce Continental almayı düşünüyordum ancak görünen o ki üstündeki fabrika çıkışı Bridgestone'dan çok da farklı bir lastik değil. Yani yakıt tüketimine etkileri ve sesizlik değerleri aynı gibi. O yüzden sıralamam değişti.

Alım zamanındaki fiyat/kampanya/bulunabilirlik/üretim tarihi gibi kriterlere göre de ayrıca değerlendirecek olmama rağmen şu duruma göre benim tercih sıralamam:

1- Pirelli Cinturato P1 Verde Eco Impact (etiket değerlerli en iyi olan bu, kolay blunabileceğini de zannediyorum ayrıca yorumlarından da bu ebat ve serisi için memnun olunan bir lastik olduğu anlaşılıyor, gerçi fiyatı biraz yüksek ama can taşıyacağız sonuçta, değer bence)
2- Toyo Proxes CF2 (özellikle orijinal Japon olduğu için, ancak üretim tarihi yeni olanlardan veya ilerde tek/çift olarak değiştirmek istersem kolayca bulabilir miyim endişem var)
3- Hankook Kinergy Eco K425 (etiket değerleri Pirelli ile aynı olduğu için, tabi Toyo kafama yatmazsa)
4- Yokahama BlueEarth (AE01) (yine özellikle Japon olduğu için ama çok ısrarcı değilim)
5- Goodride RP28 (eğer bütçem elvermezse, ekonomik tercih olarak düşünülebilecek bir lastik gibi görünüyor)

Bu liste dışındakileri olağanüstü bir durum olmazsa etiket değerleri ve fiyatları nedeni ile aklımdan çıkarmış bulunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 03 Kas 2015, 17:39

Bu gün telefonla Antalya merkezdeki lastik bayilerinden, bir önceki mesajımda belirttiğim ebat/marka/model şeklindeki sıralamama göre fiyat araştırması yaptım.

- Beş Pirelli bayiinden dördü bu ebadın bulunmadığını söyledi (Bridgestone veya Petlas önerdiler ilgilenmedim), sadece biri ellerinde olmadığını ancak getirtebileceklerini söyledi 270 TL/adet 8 taksit fiyat verdi.
- Antalya'da sadece tek Toyo bayii varmış, o da aynı şekilde elinde olmadığını ancak getirtebileceğini söyledi 200 TL/adet 8 taksit fiyat verdi
- Yıllardır diğer araçlarım için lastiklerimi aldığım güvenilir ve ehil bir Michelin bayiim vardı, aynı zamanda Hankook bayiisi imiş 210 TL/adet 8 taksit fiyat verdi.
- Yokahama bayii de tek imiş, bizim ebadın Türkiye stoğunda olmadığını söyledi onun yerinde listemde olmayan Kumho KH17 önerdi 140 TL/adet fiyat verdi. Bu bayi aslında daha önceden bildiğim ancak güvenmediğim bir bayi idi, olmamasına üzülmedim şahsen.
- Samimi olduğum bir Goodyear bayii arkadaşımı aradım o da elinde bu ebat için Dunlop Sport 300 olduğunu söyledi 220 TL/adet 8 taksit fiyat verdi ancak listemde olmayan bir lastik olduğu için (yakıt tüketimi değeri/yuvarlanma direnci yüksek olduğundan) ilgilenmedim bir de 125 TL/adet fiyatla Falken Zeix ZE914 veya Maxix MA-P1 önerdi ancak uzun vadede memnun kalmayabilirsin dedi ki ben de aynı şeyi düşünüyordum zaten.
- Bu arkadaşıma Continental'i de sordum "yumuşak bir lastiktir, iyi lastiktir ama yanaklarını kaldırım kenarlarına sürtmemek için özellikle dikkat etmek gerekir" dedi. Zaten ilk 5 listemde yoktu, o yüzden bayisini de arama zahmetine girmedim. Tabi düşünen olursa sanırım Nissan Yetkili Servisleri de bu lastiği satıyor.
- Goodride'ı doğrudan satan bir bayi bulamadım burada, ona da uğraşmak istemedim o yüzden o da listemden çıktı.

Sonuç olarak Pirelli ve Toyo bayilerini tanımadığım için daha doğrusu getirtecekleri lastiklerin tazeliği ve tam istediğim model olup olmadıkları konusunda emin olamadığım için onları eledim. Her zaman alışveriş yaptığım bayi "ben getirteyim sen istersen almazsın" diye güven verdi, titizliklerine de güvendiğim için Hankook Kinergy Eco K425'te karar kıldım. Bir aksilik olmazsa bu ay içi veya gelecek ay başında değişimi gerçekleştirmiş olurum (kerdi kartı hesap kesimini ayarlayayım da)

ADAC testine göre son iki yıldır küçük otomobillerin yazlık lastiklerde özellikle önerilen lastikler arasındaymış
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2014_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=201871&SourcePageId=31821
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_185_60_R14.aspx?ComponentId=228367&SourcePageId=31821

2014 yılında başa bir sitenin testinde de kesinlikle önerilir çıkmış http://blog.tyrecomp.co.uk/swiss-touring-club-summer-2014-tyres-test/

Kullananların değerlendirmesine göre ise:
http://www.tyretest.com/summer-tyre-reviews/hankook/kinergy_eco_k425/index.html linkinde 1149 kişilik değerlendirmesinde 5 üzerinden 4 puan
http://www.oponeo.co.uk/tyre/hankook-kinergy-eco-k425 linkindeki değerlendirmesinde 340 kullanıcıdan 5 üzerinden 4,4 puan http://www.goodgrip.co.uk/tyres/hankook/hankook_kinergyeco425/#item=43709 linkinde de 5 üzerinden 4,5 almış.

İnşallah memnun kalırım diye düşünüyorum. Sizleri de bilgilendirmek istedim. Bu arada görünümü şu:

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 07 Ara 2015, 23:15

Sonunda bu gün 4,5 yaşında 30000 km yapmış Bridgestone B250 lastiklerden kurtulduk, yağmurlar aşırı bastırmadan kafam rahat etti açıkçası. Üzerindeki lastiklerin diş derinliği fena değildi ama yer yer çatlamalar başlamıştı ve yeni lastikleri takınca fark ettim ki üzerindekiler inanılmaz sertmiş.

En son mesajımda belirttiğim gibi bir takım orijinal ebat (175/60 R15 81H) Hankook Kynergy Kontrol K425 aldım. Şunu belirtmeliyim ki yetkili serviste "orijinal ebat zor bulunuyor,185/60 R15 takmanızda herhangi bir sakınca yok, bizde ondan var" dediler ama değişim fark oranı yüzde %2,5 çıkıyor, bir de üretici alternatif olarak önermemiş diye pek yanaşmadım açıkçası, belki de kendi ellerindeki lastiği önerdiler ama günahlarına girmemeyim tabi. Yalnız aldığım lastikçi (ki daha önceki mesajımda yazdığım gibi aslında Michelin bayii ve yaklaşık 6-7 senedir ondan alışveriş yaparız, hiç pişman olmadık) "bunlardan çok memnun kalacaksın" diye iddialı konuştu. Ben de araştırmalarımdan sonra öyle umuyorum.

Tabi yeni lastik olunca şu anda pamuk üzerinde gidiyormuşuz gibi geliyor, bu arada lastikler 2015 35. hafta üretimi. Yol sesi ve konfor oldukça fark etti. Güvenlik için de Allah deneyimletmesin ama umutluyum. Umarım bu performansını uzun vadede devam ettirir; bakalım kullandıkça daha net yorum yapabiliriz. Ama bence Bridgestone'dan her halükarda iyi olacaktır.

4 tanesi sökme takma, sibop değişimi ile birlikte KDV dahil 820 TL tuttu, 7 taksite bölündü..

Lastik şöyle:

l01.jpg

l02.jpg

l03.jpg

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 08 Ara 2015, 17:18

Hayırlı olsun güle güle kullanın, güzel lastiklere benziyor, Hankook zaten bildiğim kadarıyla kaliteli ve yumuşak bir lastik, kaliteli sürüşler

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Ara 2015, 17:26

MicraR yazdı:Hayırlı olsun güle güle kullanın, güzel lastiklere benziyor, Hankook zaten bildiğim kadarıyla kaliteli ve yumuşak bir lastik, kaliteli sürüşler

Teşekkür ederim, ben de memnun kalacağımı zannediyorum, hayırlısı bakalım :D .

Kullanıcı avatarı
onurnisli
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

MİCRA K13 KIS LASTİGİ ŞECİMİ

Mesajgönderen onurnisli » 02 Ara 2016, 11:34

arkadaslar merhaba aracıma kıs lastigi takmak istiyorum 175.60.15 bulmak biraz sıkıntı oluyor onun yerine 185.60.15 taksam sorun yaşarmıyım tesekkürler

Kullanıcı avatarı
GKY
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Re: MİCRA K13 KIS LASTİGİ ŞECİMİ

Mesajgönderen GKY » 02 Ara 2016, 13:35

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

den bakabilirsiniz.

2016
1.6 130 hp DCI
X- Tronic.
Tekna
Necvox Dvn -P 1106 Multimedya

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: MİCRA K13 KIS LASTİGİ ŞECİMİ

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Ara 2016, 15:46

onurnisli yazdı:arkadaslar merhaba aracıma kıs lastigi takmak istiyorum 175.60.15 bulmak biraz sıkıntı oluyor onun yerine 185.60.15 taksam sorun yaşarmıyım tesekkürler

Öncelikle "Lastik Tercihi" ile ilgili sabit bir başlığımız vardı. Konuyu oraya taşıyorum. Yukarıdaki eski mesajlara da bir göz atabilirsiniz.

Sorunuza gelince belirtilen bu başlık altında gerçekten orijinal fabrika ebadı olan 175/60 R15'in bulunmasının biraz zor olduğunu tespit etmiştik. Yine de benim araştırmalarıma göre bazı markalarda bu ebadı bulmak mümkün. Eğer çok iyi bir lastik alayım diyorsanız o noktada seçenekler kısılıyor. Ama sıradan bir marka olsun derseniz orijinal ebatta ısrarcı olmanızı öneririm, mutlaka bulunuyor.

Lastik ebadı değişikliği için internette ve telefon uygulaması olarak bir çok hesaplama aracı mevcut ki @GKY bunlardan birini vermiş sağ olsun. Burada dikkat edilecek nokta iki ebat arasındaki indeks farkının + veya - olarak en çok % 2,5 olmasına kesinlikle dikkat etmenizdir.

Bir çok kullanıcı bunu önemsemeden fiyat veya lastiğin araca kattığı görünüme göre karar veriyor. Ancak bunun bazı riskleri olduğu aşikar, yoksa aracı üreten mühendisler sadece belirli lastik ebatlarını tercih etmezlerdi. Eğer yüzde olarak belirtilen farkların dışına çıkarsanız, yol tutuşunuz (sanılanın aksine kalın lastik daha iyi yol tutar diye bir kaide yok, amortisörlerin esneme payı da önemli deniyor), fren mesafeniz, yakıt tüketiminiz, motorun yorulması vs. olumsuz değişiklikler gösterebilir. Bunun yanı sıra lastikler kalınlaştıkça özellikle park manevralarında direksiyonun döndürülmesi için harcanan kuvvet artacağından direksiyon kutusuna da zarar verebilir. Bu noktadan hareketle mecbur kalmanız durumunda kafanızdan geçen 185/60 R15 ebat lastikte aracınız yaklaşık 12 mm (1 cm'den biraz fazla dikkatinizi çekerim) yerden yükselecektir ve siz göstergede 100 km/h görürken aslında aracınız 102 km/h hızla gidiyor olacaktır. Buna rağmen değişim endeksi %2,03 çıktığı için çok önemli bir sorun olmaz gibi görünüyor. Ayrıca lastiğin kalınlaşması ile sürtünme alanınız artacağından motorunuzda biraz zorlanma olabilir ve bu da yakıt tüketimini ve motor ömrünü olumsuz etkileyecektir muhtemelen ama bu durumun uzun vadede ortaya çıkabileceğini ve bu lastiği kış lastiği olarak tercih edeceğinizi düşündüğümüzde bu olumsuzluk göz ardı edilebilir bence. Yani performanslı değil de sakin sakin kullanırsanız çok da hissetmezsiniz gibi düşünüyorum.

Bunların dışında üretici tarafından tavsiye edilmese de mecburiyet halinde kullanabileceğimiz diğer makul ebatlar da belki şunlar olabilir:

165/65 R15 (değişim indeksi %0,68 iken araç 4 mm yükselecek, hız göstergede 100 gerçekte 100,8 km/h olacak)
185/55 R15 (değişim indeksi %1,02 iken araç 6 mm alçalacak, hız göstergede 100 gerçekte 98,9 km/h olacak)
195/55 R15 (değişim indeksi %0,85 iken araç 5 mm yükselecek, hız göstergede 100 gerçekte 100,8 km/h olacak)

Yine de mümkün olduğunca orijinal ebat tercih etmenizi tavsiye ederim. Gelişme ve deneyimlerinizden burada bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı