Nissan Micra için Lastik Tercihi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: RE: Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Tem 2017, 16:50

dodiSA yazdı: teşekkür ederim lastik markası nedir ?*

Bu başlıkta önceki mesajlara göz atınız. Orada detaylıca anlatmıştım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
dodiSA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: turizm

Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen dodiSA » 10 Tem 2017, 20:04

Ewet gördüm ama ölçüler artık üretilmiyor su anki
2017 üretim lastik olculerden ne bulabilirim hangisi uygun olur

_____ 2014
__ - 34 LM 6333 - __

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Tem 2017, 18:31

dodiSA yazdı:Ewet gördüm ama ölçüler artık üretilmiyor su anki 2017 üretim lastik olculerden ne bulabilirim hangisi uygun olur

Lastik bayilerine sordunuz mu? Bazen internette olmayanlar bayilerde oluyor, ben bayiden aldım. Ben konuyla ilgili bir çok marka ile ilgili araştırmalarımı dediğim gibi önceki mesajlarda detaylıca paylaştım. bkz. http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644#p26306 ve http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644&start=16#p26348 ve http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644&start=16#p27856 mesajlarımda bir sıralama yapmıştım.
Tabi bunun üzerinden iki yıl geçmiş. Siz de benim gibi bir yöntemle bu süre zarfında yeni modeller var mı diye bir araştırma yapabilirsiniz. Bu arada orijinal ölçüden (fabrikada takılan lastik ölçüleri) şaşmamanızı öneririm.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
dodiSA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: turizm

Mesajgönderen dodiSA » 12 Tem 2017, 13:47

Ally_07 yazdı:
dodiSA yazdı:Ewet gördüm ama ölçüler artık üretilmiyor su anki 2017 üretim lastik olculerden ne bulabilirim hangisi uygun olur

Lastik bayilerine sordunuz mu? Bazen internette olmayanlar bayilerde oluyor, ben bayiden aldım. Ben konuyla ilgili bir çok marka ile ilgili araştırmalarımı dediğim gibi önceki mesajlarda detaylıca paylaştım. bkz. http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644#p26306 ve http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644&start=16#p26348 ve http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=1644&start=16#p27856 mesajlarımda bir sıralama yapmıştım.
Tabi bunun üzerinden iki yıl geçmiş. Siz de benim gibi bir yöntemle bu süre zarfında yeni modeller var mı diye bir araştırma yapabilirsiniz. Bu arada orijinal ölçüden (fabrikada takılan lastik ölçüleri) şaşmamanızı öneririm.

ankarada buldum fiyatı da cok uygun geldi ama 2012 yılında üretilmiş almak mantıklı mı urun sıfır ama 2012 uretım yılı

_____ 2014
__ - 34 LM 6333 - __

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 12 Tem 2017, 14:42

dodiSA yazdı: ankarada buldum fiyatı da cok uygun geldi ama 2012 yılında üretilmiş almak mantıklı mı urun sıfır ama 2012 uretım yılı

Baya eskiymiş tarihi, ben almazdım.

Kullanıcı avatarı
Cnknzk
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Özel sektör

Mesajgönderen Cnknzk » 07 Oca 2018, 01:14

Yabancı forumları çevirdim en iyi süspansiyon uzmanları micranın her kasası ve modeli için en ideal lastik boyutunu 175x60x14 yada 175x60x15 olarak söylüyorlar. Hem yakıt tasarrufu hemde sürüş konforu için. Ama biraz daha lastikler iyi tutunsun istiyorsanız yaz mevsimi için
185x55x15
185x60x15
185x60x14 rakamlarını belirtiyorlar.
Ama kışlık lastikte kesinlikle 175 yada 165 olsun diyorlar. Çünkü araba hafif olduğundan geniş yüzey lastik karda asfalta kadar batmıyormuş. Bu yüzden patinaj çekiyormuş.
Önerdikleri marka yok sebebi: araç hafif bir araç ve max hızı 170 km olduğu için bilindik markalardan herhangi birtanesini seçebilirsiniz diyolarlar.

Kullanıcı avatarı
servetk
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen servetk » 28 Şub 2018, 02:50

merhaba,
22 Aralık itibarı ile 2011 tekna cvt sahibiyim. İlk günden beri de forumdaki hemen her başlığı ve mesajı okumaya gayret ediyor, bilgileniyorum sayenizde. Bu vesileyle paylaşım yapan herkese teşekkürler.

Konuya dönecek olursam; aldığım ilk günden beri lastiklerin yıpranmışlığından, haliyle de sürüş/tutuş ve sesten çok rahatsızdım. Lassa ve Bridgestone’de kuzenleri çalışan biri olarak kısa sürede bu sorunu halledeceğimi düşünüyordum ama yanılmışım :) Micra’lar gerçekten şahsına münhasır araçlar, lastikleri de öyle..
Kuzenlerimden aldığım cevap “175/60/15”in ara üretim ve kolay bulunmadığı oldu. Hatta sadece Micra kullanıyor desek yeri dediler ve her iki fabrikada da bu ölçüde lastik yoktu. 185/55/15 ve 185/60/15 için fabrikada teknisyen olan kuzenim yakıta negatif etkisi olacaktır, bence birebir ölçü al uyarısında özellikle bulundu. Bunu da dipnot olarak paylaşayım.

Son 1 aydır internette (özellikle bu başlıktaki incelemeleri olan arkadaşlarımızın bahsettiği lastikleri) araştırıyorum ve sonunda tüm test makalelerini, kullanıcı yorumlarını okuyup yakıt/fren ve fiyat/performans değerlerini inceledikten sonra 4 adet FALKEN 175/60/15 81H ZE914CE siparişini 700TL’ye verdim.

Hem ilk paylaşımım olması, hem de konunun hala sorgulanıyor olması sebebiyle paylaşmak istedim. Lastikler ulaştıktan ve kullandıktan sonra merak eden olursa görüşlerimi paylaşabilirim.

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 28 Şub 2018, 09:52

servetk yazdı:merhaba,
22 Aralık itibarı ile 2011 tekna cvt sahibiyim. İlk günden beri de forumdaki hemen her başlığı ve mesajı okumaya gayret ediyor, bilgileniyorum sayenizde. Bu vesileyle paylaşım yapan herkese teşekkürler.

Konuya dönecek olursam; aldığım ilk günden beri lastiklerin yıpranmışlığından, haliyle de sürüş/tutuş ve sesten çok rahatsızdım. Lassa ve Bridgestone’de kuzenleri çalışan biri olarak kısa sürede bu sorunu halledeceğimi düşünüyordum ama yanılmışım :) Micra’lar gerçekten şahsına münhasır araçlar, lastikleri de öyle..
Kuzenlerimden aldığım cevap “175/60/15”in ara üretim ve kolay bulunmadığı oldu. Hatta sadece Micra kullanıyor desek yeri dediler ve her iki fabrikada da bu ölçüde lastik yoktu. 185/55/15 ve 185/60/15 için fabrikada teknisyen olan kuzenim yakıta negatif etkisi olacaktır, bence birebir ölçü al uyarısında özellikle bulundu. Bunu da dipnot olarak paylaşayım.

Son 1 aydır internette (özellikle bu başlıktaki incelemeleri olan arkadaşlarımızın bahsettiği lastikleri) araştırıyorum ve sonunda tüm test makalelerini, kullanıcı yorumlarını okuyup yakıt/fren ve fiyat/performans değerlerini inceledikten sonra 4 adet FALKEN 175/60/15 81H ZE914CE siparişini 700TL’ye verdim.

Hem ilk paylaşımım olması, hem de konunun hala sorgulanıyor olması sebebiyle paylaşmak istedim. Lastikler ulaştıktan ve kullandıktan sonra merak eden olursa görüşlerimi paylaşabilirim.

Teşekkürler.

Öncelikle hayırlı olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Bence kuzenleriniz çok doğru bir tavsiye vermiş ben de kendilerine katılıyorum. Aracın fren ve amortisör sisteminde profesyonel bir upgrade yapmadan bu tip araçlarda lastik ebadını değiştirmek bana da gereksiz risk olarak görünüyor.

Bildiğim kadarıyla Falken aslen bir Japon markası olup Çankırı'da yerli bir firma tarafından yetkili lisansla üretiliyor. Kendim kullanmadım ama kullananların kafi derecede memnun olduklarını gözlemledim. Fiyat fayda oranı itibariyle limitleri zorlanmadan kullanıldığında oldukça iyi bir karar verdiğinizi düşünüyorum. Paylaşımınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Bankacı

Mesajgönderen Gürol34 » 12 Ağu 2018, 16:04

Teşekkürler.

Merhaba lastiklerden memnunmusunuz acaba 2011 k13 aracim için lastik araştırması yapıyorum Dunlop Petlas Hankook Falken seçeneklerim
arasında ama kararsızım çok bilgi edinmeye çalışıyorum teşekkürler.

K13 Micra Tekna 1.2 CVT 2011
J2 Daihatsu Terios 1.5 Gold 2007

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 12 Ağu 2018, 18:39

Gürol34 yazdı:

Teşekkürler.

Merhaba lastiklerden memnunmusunuz acaba 2011 k13 aracim için lastik araştırması yapıyorum Dunlop Petlas Hankook Falken seçeneklerim
arasında ama kararsızım çok bilgi edinmeye çalışıyorum teşekkürler.

Falken ziex 914 eco run bu modeli araştırın derim.

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Bankacı

Mesajgönderen Gürol34 » 12 Ağu 2018, 23:25

Tavsiyemiz üzerine araştırdım biraz şuan
* Falken ziex 914 Eco run 175 60 R15
* Dunlop sp sport FM 800 175 60 R15
iki marka arasında kaldım :/

K13 Micra Tekna 1.2 CVT 2011
J2 Daihatsu Terios 1.5 Gold 2007

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Ağu 2018, 11:06

Gürol34 yazdı:Tavsiyemiz üzerine araştırdım biraz şuan
* Falken ziex 914 Eco run 175 60 R15
* Dunlop sp sport FM 800 175 60 R15
iki marka arasında kaldım :/
Dunlop'un sportmax serisini 0 km aldığım Toledo'mda 4 yıl 45.000 km kullandım. Çok çabuk sertleşti ve konforu kayboldu. Ayrıca araçta ilk aldığımdan beri sürekli bir kayma eğilimi hissediyordum. Dunlop'un blueresponse (adını yanlış hatırlamıyorsam) serisi dışındaki serilerin alınabilecek olduğunu düşünmemeye başladım (Tabi bu şahsi fikrim). Ama değiştireceğim dönemde Toledo için ebat bulamadım, o yüzden Goodyear EfficentGrip aldım ki ilk 8000 km'de çok memnunum.

Falken için ise olumlu yorumlar okuyorum. Bir arkadaşıma almıştık oldukça memnun kaldı, fiyatının da makul olması ayrı bir avantajdı.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı