Nissan Micra için Lastik Tercihi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Tem 2015, 10:52

spoilerci yazdı:13 ve 14 inçlerin fiyatı 15 ve 16 ya göre yarı yarıya, babamın clio ya tanesi 150 civarında bir fiyata aldık 10 lira fazla 10 lira eksik tam hatırlamıyorum, 205-60/r16 dediğiniz zaman fiyatlar 400 tl i geçiyor nasıl bir satış anlamış değilim.

Maalesef öyle. Sanırım 15-16 inç lastikler otomobil üreticileri tarafından 14 inçlere göre daha az tercih ediliyor o yüzden 14'lerin sürümü fazla, marka çeşidi çok, ben bun bağlıyorum.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 09 Tem 2015, 15:46

Ally_07 yazdı:
spoilerci yazdı:13 ve 14 inçlerin fiyatı 15 ve 16 ya göre yarı yarıya, babamın clio ya tanesi 150 civarında bir fiyata aldık 10 lira fazla 10 lira eksik tam hatırlamıyorum, 205-60/r16 dediğiniz zaman fiyatlar 400 tl i geçiyor nasıl bir satış anlamış değilim.

Maalesef öyle. Sanırım 15-16 inç lastikler otomobil üreticileri tarafından 14 inçlere göre daha az tercih ediliyor o yüzden 14'lerin sürümü fazla, marka çeşidi çok, ben bun bağlıyorum.

Yanlış bilmiyorsam Türkiye için özellikle C ve D sınıfı araçlar en çok piyasada bulunanlar ve bunlarından jantları en az 15' biraz sporsa 16' hatta 17' takılı olanı bile var, yani Türkiye için en çok satılan lastik en çok üretilen lastik kesinlikle 13 ve 14' olanlar değil. Bende 15' ve 16' lastiklerinin fiyatlarının yüksek olması kesinlikle bir satış-pazarlama politikası, arz-talep dengesi, çok talep edildiği için çeşitleri bol olsa bile fiyatları yüksek gidiyor, firmalar parayı bu lastiklerden kazanıyor, 13-14' / 17-18' gibi lastikleri ise neredeyse çok az karla veriyorlar. Özellikle de yıllanmış lastik bayileri.

Keza bir örnek vereyim, bundan önceki aracım jettada 205-55-R16 jant-lastik vardı Bridgestone marka idi çok sert ve dişleri azalmış olduğu için kalkışlarda gücü yere aktarmada sıkıntı yaşıyordum, zamanı gelince lastik ve jant ebatlarımı büyütme kararı aldım, Kumho 225-45-R17 lastikler ve 17 jant aldım. Lastikleri hem arkadaşım olan hemde piyasadaki genelde en uygun lastikleri satan bir yerel bayiden aldım, tanesine 195 TL ödedim Nisan 2014'de. Yani bu fiyata gire sizlerin bahsettiği marka ve fiyatlardaki 15-16' lastiklerin yarı fiyatına. Lastiklerden de genel itibarıyla memnundum tamam biraz sertti ama o ebattaki bir lastik için hiç fena değildi. O yüzden benim tavsiyem piyasayı iyi araştırmadan almayın ve mümkünse bir tanıdıklık vasitasıyla ve çok lastik satan bayilerden alın derim.

Benim Micraya gelince lastikler 165-70-R14 ve üzerinde fabrika çıkışı Falken Lastiklerle geldi. Orijinal Japon olduğu için uzun süreli olur diye düşünüyorum ayrıca Japonlar doğru markayı takıp yollamıştır diye düşünüyorum. Genel itibarıyla da memnunum lastiklerden, sadece biraz sert tabi yine de süspansiyon ve araç yumuşaklığı ile birleşince gayet iyi oluyor sorun yaşatmıyor. Çok fazla sesli yada çok fazla rahatsız falan da diyemem, fiyatları da araştırılmış olduğu üzere gayet uygun. Tavsiye ederim. Ancak bu lastiklerle daha çok km yapmış Micra K13 makyajlı kasa kullanıcılarından da yorum bekliyorum, önceki lastikleri ile falan kıyaslama ve şimdiki deneyimlerini paylaşırlarsa seviniriz.

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra için Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Tem 2015, 20:59

MicraR yazdı:Yanlış bilmiyorsam Türkiye için özellikle C ve D sınıfı araçlar en çok piyasada bulunanlar ve bunlarından jantları en az 15' biraz sporsa 16' hatta 17' takılı olanı bile var, yani Türkiye için en çok satılan lastik en çok üretilen lastik kesinlikle 13 ve 14' olanlar değil. Bende 15' ve 16' lastiklerinin fiyatlarının yüksek olması kesinlikle bir satış-pazarlama politikası, arz-talep dengesi, çok talep edildiği için çeşitleri bol olsa bile fiyatları yüksek gidiyor, firmalar parayı bu lastiklerden kazanıyor, 13-14' / 17-18' gibi lastikleri ise neredeyse çok az karla veriyorlar. Özellikle de yıllanmış lastik bayileri.

Keza bir örnek vereyim, bundan önceki aracım jettada 205-55-R16 jant-lastik vardı Bridgestone marka idi çok sert ve dişleri azalmış olduğu için kalkışlarda gücü yere aktarmada sıkıntı yaşıyordum, zamanı gelince lastik ve jant ebatlarımı büyütme kararı aldım, Kumho 225-45-R17 lastikler ve 17 jant aldım. Lastikleri hem arkadaşım olan hemde piyasadaki genelde en uygun lastikleri satan bir yerel bayiden aldım, tanesine 195 TL ödedim Nisan 2014'de. Yani bu fiyata gire sizlerin bahsettiği marka ve fiyatlardaki 15-16' lastiklerin yarı fiyatına. Lastiklerden de genel itibarıyla memnundum tamam biraz sertti ama o ebattaki bir lastik için hiç fena değildi. O yüzden benim tavsiyem piyasayı iyi araştırmadan almayın ve mümkünse bir tanıdıklık vasitasıyla ve çok lastik satan bayilerden alın derim.

Benim Micraya gelince lastikler 165-70-R14 ve üzerinde fabrika çıkışı Falken Lastiklerle geldi. Orijinal Japon olduğu için uzun süreli olur diye düşünüyorum ayrıca Japonlar doğru markayı takıp yollamıştır diye düşünüyorum. Genel itibarıyla da memnunum lastiklerden, sadece biraz sert tabi yine de süspansiyon ve araç yumuşaklığı ile birleşince gayet iyi oluyor sorun yaşatmıyor. Çok fazla sesli yada çok fazla rahatsız falan da diyemem, fiyatları da araştırılmış olduğu üzere gayet uygun. Tavsiye ederim. Ancak bu lastiklerle daha çok km yapmış Micra K13 makyajlı kasa kullanıcılarından da yorum bekliyorum, önceki lastikleri ile falan kıyaslama ve şimdiki deneyimlerini paylaşırlarsa seviniriz.

Falken kötü bir lastik değil bence de ama Türkiye asfalt yapısına uygun değil gibi sanki. Japonya'da daha düzgün bir asfalt teknolojisi kullandıklarını duymuştum. Bizim burada asfalt daha dişli bir yapıda, hatta arabanızsa yeterli ses izolasyonu olmayınca yol sesinin çoğu da bundan kaynaklı bence. O yüzden ben bir nebze de olsa daha yumuşak hamurlu lastik tercih edeceğim.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 10 Tem 2015, 14:35

O konuda haklısınız tabi, lastiklerin biraz sert olduğuna katılıyorum dediğiniz gibi Japonya şartları için üretilmiş de olabilir bu lastikler, bende lastiklerim eskidiğinde daha yumuşak ama çok da yumuşak olmayan bir lastik tercih etmeyi düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Tem 2015, 15:01

MicraR yazdı:O konuda haklısınız tabi, lastiklerin biraz sert olduğuna katılıyorum dediğiniz gibi Japonya şartları için üretilmiş de olabilir bu lastikler, bende lastiklerim eskidiğinde daha yumuşak ama çok da yumuşak olmayan bir lastik tercih etmeyi düşünüyorum

Maalesef seçeneklerimiz pek az.

Bu araştırmayı yaptıktan sonra listeme giren Pirelli'yi internette bir kaç sitiee alanların memnun olduğunu okuduğum için biraz daha yakından inceleyeyim dedim. Ne var ki firmanın resmi web sitesinde bizim orijinal ebatlarda yaz lastiği yok görünüyor, yaz lastiği olarak sadece 165/60 R14 var :S Bu markanın belki başka ülkelerde vardır diye bir de test sonuçlarına bakayım dedim, en iyi de bu işi ADAC yapar diye oraya baktım. Ancak bizim ebat için test yok. 175/65 R 14 T için test sonuçlarında bu marka ve seri üst sıralarda görünüyor bkz. https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2014_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=201871&SourcePageId=31821 Ancak belirtmek lazım ki Continental bu listede ilk sırada

Bir de 185/60 R 15 H var ama o listede orta sıralarda yer almış bkz. https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2013_Sommerreifen_Test_185_60_R15.aspx?ComponentId=160383&SourcePageId=31821 bunda Continental'i görebildim ama, ikinci sırada.

Benim nette okuduğum kritikler de kalın tabanlı ebatlardı zaten ama bir umut belki ince tabanlarda da performansı tatminkardır diye düşünüyordum. Belki satılsa memnun kalabileceğimiz bir alternatif olabilirdi ama dediğim gibi lastik üreticisinin sitesinde bu ebat yok görünüyor :KK

Sonuç olarak alternatifler giderek azaldı galiba, umarım aradığımızda alabilecek lastik buluruz niye bu ebadı seçmiş üretici yazık vallahi :OU

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Tem 2015, 15:46

Pirelli'den şüpheye düşünce diğer üreticilere de şöyle bir bakayım dedim, Dunlop'un resmi sitesinde de 175/60 R15 81T yok görünüyor!! Şu an piyasada satılanlar eski seri olabilir.

Şu durumda benim listem tercih sırasına göre şöyle:

1- Continental ContiEcoContact 3 175/60R15 81H (290-300 TL/adet)
2- Bridgestone B250 175/60R15 81H (280-290 TL/adet)
3- Falken ZE914EC 175/60 R15 81H (110-120 TL/adet)
4- Kumho KH17 SOLUS 175/60 R15 81H (130-140 TL/adet) - aslında üretici sitesinde bu ebatta Ecowing ES01 KH27 diye de bir model var görünüyor ama fiyatını bulamadım nette

Bunları da bulamazsam sırf lastiksiz kalmamak, hiç değilse "markası ne olursa olsun yeni lastik eski lastikten iyidir" demek için Marshall ve Goodride'a yönelebilirim.

Bu arada bir kaç farklı marka daha buldum

12- Toyo
Bu lastik de bildiğim kadarıyla Japon markası ama pek bir bilgim yok o yüzden listemde son sıralarda olabilir, ecnebi sitelerde CF2 serisi için yorumları baya iyi (gerçi geniş ebatlar için ama yine de düşünülebilir http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Proxes-CF2.htm) Yalnız Falken'den daha pahalı onu da belirtmek lazım (tabi internette satılıyor ama yeni üretim olanlardan bulabilir miyiz bilemiyorum) İki seçenek görünüyor

Proxes CF2 175/60R15 81V 180-190 TL/adet
Proxes CF1 175/60R15 81V (sanırım sadece desen farkı var) 180-190 TL/adet

13- Yokahama
Bir Japon daha. Bunu bir arkadaşım 2009 Jazz'ında kullanmıştı pek de memnun değildi, vasat demişti. Belki üst seri ve ebat için olan modelleri iyidir ama ben bizim ebat için bu seriden de çok umutlu değlim, bulunabilirse belki Falken yerine tercih edilebilir ama bunun yerine aşağı yukarı aynı fiyata Bridgestone almak da daha akıllıca olabilir (hem Bridgestone da Japon markası bildiğim kadarıyla) Seçenek

BluEarth AE01 175/60R15 81H 240-250 TL/adet

14- Hankook
Kumho'nun kardeş markası, Koreli. Belki Kumho yerine bu tercih edilebilir, gerçi bu Kumho'ya göre daha pahalı. İkisini de daha önce kısa süre de olsa kullanmışlığım var pek farkları yok bence (tabi bu da bulunabilirse) Seçenekler

K425 175/60R15 81H 200-210 TL/adet
K425 175/60R15 81V (sadece hız endeksi farklı) 200-210 TL/adet

Üretici sitesinde bu K425 yok görünüyor ama unun yerine Optimo K415 var.

Galiba bu vesile ile K13 kasa için tüm lastik alternatiflerini bir araya toplamış olduk :D

Not: Fiyatlar Lastikcim.com sitesinden Temmuz 2015 itibariyle alınmıştır.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 13 Tem 2015, 12:32

Evet çok detaylı bir inceleme oldu ama benim aklıma hala bazı markaların 2. ürünleri olan markalar yada az bilinenlerden olan markalar geliyor henüz sizin de burada yazmadığınız. Örneğin Debica, Nexen, Sawa vs. Emin değilim ama bizim küçük ebat lastikler için onların uygun fiyatlı bir ürünü vardır belki diye düşünüyorum. Nexen'in yazlık lastiklerinden memnun olanı duymuştum ama pahalıydı galiba, Debica ve Sawa 'nın da kış lastiklerini kullandım daha önce ve performanslarından çok memnundum.

Sizin son bahsettiklerinizden Toyo'nun oldukça iyi olduğunu yarış otomobilleri ve büyük lastik ebatlarında vs de kullanıldığını biliyorum o yüzden kesin iyidir, Yokohama yine oldukça bilinen bir Japon ve muhtemelen uzun ömürlü çünkü biraz sert, kullanan tanıdıklarım var gayet dayanıklı Türkiye şartlarına, ses db fazla olabilir ama, Hankook ise bazı VW, Ford, Toyota modellerinde araç üzerinde geldiğini gördüm, Kumho ile kardeş demişsiniz doğrudur ancak Kumho'ya göre kesinlikle daha yumuşak bir lastik idi benim gözlem ve deneyimlerim.

Umarız lastikleri değiştirmeye karar verdiğimizde en uygun fiyatlı ve otomobilimize en uygun seçeneği bulur alırız.

Bu dehşet inceleme başka forumlarda yoktur bence diyorum sonuç olarak da :)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 14 Tem 2015, 15:56

Ally_07 yazdı:Pirelli'den şüpheye düşünce diğer üreticilere de şöyle bir bakayım dedim, Dunlop'un resmi sitesinde de 175/60 R15 81T yok görünüyor!! Şu an piyasada satılanlar eski seri olabilir.

Şu durumda benim listem tercih sırasına göre şöyle:

1- Continental ContiEcoContact 3 175/60R15 81H (290-300 TL/adet)
2- Bridgestone B250 175/60R15 81H (280-290 TL/adet)
3- Falken ZE914EC 175/60 R15 81H (110-120 TL/adet)
4- Kumho KH17 SOLUS 175/60 R15 81H (130-140 TL/adet) - aslında üretici sitesinde bu ebatta Ecowing ES01 KH27 diye de bir model var görünüyor ama fiyatını bulamadım nette

Bunları da bulamazsam sırf lastiksiz kalmamak, hiç değilse "markası ne olursa olsun yeni lastik eski lastikten iyidir" demek için Marshall ve Goodride'a yönelebilirim.

Bu arada bir kaç farklı marka daha buldum

12- Toyo
Bu lastik de bildiğim kadarıyla Japon markası ama pek bir bilgim yok o yüzden listemde son sıralarda olabilir, ecnebi sitelerde CF2 serisi için yorumları baya iyi (gerçi geniş ebatlar için ama yine de düşünülebilir [url]http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Proxes-CF2.htm[/url]) Yalnız Falken'den daha pahalı onu da belirtmek lazım (tabi internette satılıyor ama yeni üretim olanlardan bulabilir miyiz bilemiyorum) İki seçenek görünüyor

Proxes CF2 175/60R15 81V 180-190 TL/adet
Proxes CF1 175/60R15 81V (sanırım sadece desen farkı var) 180-190 TL/adet

13- Yokahama
Bir Japon daha. Bunu bir arkadaşım 2009 Jazz'ında kullanmıştı pek de memnun değildi, vasat demişti. Belki üst seri ve ebat için olan modelleri iyidir ama ben bizim ebat için bu seriden de çok umutlu değlim, bulunabilirse belki Falken yerine tercih edilebilir ama bunun yerine aşağı yukarı aynı fiyata Bridgestone almak da daha akıllıca olabilir (hem Bridgestone da Japon markası bildiğim kadarıyla) Seçenek

BluEarth AE01 175/60R15 81H 240-250 TL/adet

14- Hankook
Kumho'nun kardeş markası, Koreli. Belki Kumho yerine bu tercih edilebilir, gerçi bu Kumho'ya göre daha pahalı. İkisini de daha önce kısa süre de olsa kullanmışlığım var pek farkları yok bence (tabi bu da bulunabilirse) Seçenekler

K425 175/60R15 81H 200-210 TL/adet
K425 175/60R15 81V (sadece hız endeksi farklı) 200-210 TL/adet

Üretici sitesinde bu K425 yok görünüyor ama unun yerine Optimo K415 var.

Galiba bu vesile ile K13 kasa için tüm lastik alternatiflerini bir araya toplamış olduk :D

Not: Fiyatlar Lastikcim.com sitesinden Temmuz 2015 itibariyle alınmıştır.

Sizlerin de katkılarınızla bu başlık oldukça faydalı hale geldi gerçekten. Zaman içinde lastik değiştirmiş arkadaşlarımız da kıymetli görüş ve fikirlerini ekledikçe çok daha iyi olacaktır.

Bahsettiğiniz markaları biliyorum. Sava Good Year'ın yan markası, bir arkadaşım kullanmıştı vasat bulmuştu ama ekonomik ve uzun vadeli bir lastik . Debica ve Nexen'i de duymuşluğum ama kullanmadım hiç, yakın çevremde kullanan da olmadı. Sanırım onlar da bir şeylerin yan markası, hani daha ekonomik fiyatlı olsun diye satılanlatrından. Vakti zamanında BF Goodrich de kullanmıştım kısa bir süre, Michelin'in yan markası dediler, fiyatına göre fena değildi.

Ne var ki 175 /60 R15 olarak internette arattığımda bu tip markalara rastlamadım, bilinen Türk satış sitelerinde rastladıklarım sadece yukarıdaki belirttiklerim. Eğer orijinal ebatta bu markalara da rastlayan olursa ve burada model ismi/serisi ile birlikte bilgi verip kritik yaparsa çok iyi olur.

MicraR yazdı:Evet çok detaylı bir inceleme oldu ama benim aklıma hala bazı markaların 2. ürünleri olan markalar yada az bilinenlerden olan markalar geliyor henüz sizin de burada yazmadığınız. Örneğin Debica, Nexen, Sawa vs. Emin değilim ama bizim küçük ebat lastikler için onların uygun fiyatlı bir ürünü vardır belki diye düşünüyorum. Nexen'in yazlık lastiklerinden memnun olanı duymuştum ama pahalıydı galiba, Debica ve Sawa 'nın da kış lastiklerini kullandım daha önce ve performanslarından çok memnundum.

Sizin son bahsettiklerinizden Toyo'nun oldukça iyi olduğunu yarış otomobilleri ve büyük lastik ebatlarında vs de kullanıldığını biliyorum o yüzden kesin iyidir, Yokohama yine oldukça bilinen bir Japon ve muhtemelen uzun ömürlü çünkü biraz sert, kullanan tanıdıklarım var gayet dayanıklı Türkiye şartlarına, ses db fazla olabilir ama, Hankook ise bazı VW, Ford, Toyota modellerinde araç üzerinde geldiğini gördüm, Kumho ile kardeş demişsiniz doğrudur ancak Kumho'ya göre kesinlikle daha yumuşak bir lastik idi benim gözlem ve deneyimlerim.

Umarız lastikleri değiştirmeye karar verdiğimizde en uygun fiyatlı ve otomobilimize en uygun seçeneği bulur alırız.

Bu dehşet inceleme başka forumlarda yoktur bence diyorum sonuç olarak da :)

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 14 Tem 2015, 16:36

daha önceden yapmış olduğum lastik boyutları için hesaplamalarım vardı, konunun özüne alakasız ama hazır lastik konusu açılmış ve genişlemişken burada paylaşayım dedim,
Adsız.png

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Tem 2015, 01:53

spoilerci yazdı:daha önceden yapmış olduğum lastik boyutları için hesaplamalarım vardı, konunun özüne alakasız ama hazır lastik konusu açılmış ve genişlemişken burada paylaşayım dedim,
Adsız.png

Bu çok iyi oldu gerçekten, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

2006 Micra Lastik Tercihi

Mesajgönderen selcuk76 » 31 Eki 2015, 16:05

2006 Micra aracimin lastiklerini yenilemeyi düşünüyorum. Üzerinde 175 / 65 /14 lastik var. Bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla orjinal lastik ölçüsü 165 / 70 / 14 mus. Ne yapayım? Sizin aracinizda lastik ölçüsü nedir?

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: 2006 Micra Lastik Tercihi

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Kas 2015, 14:57

selcuk76 yazdı:2006 Micra aracimin lastiklerini yenilemeyi düşünüyorum. Üzerinde 175 / 65 /14 lastik var. Bazı sitelerden gördüğüm kadarıyla orjinal lastik ölçüsü 165 / 70 / 14 mus. Ne yapayım? Sizin aracinizda lastik ölçüsü nedir?

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sürücü kapısını açınca iç tarafta aracın lastik basınçlarını gösteren bir tablo etiketi olmalı. Eğer klasik sac jant kullanıyorsanız muhtemelen 14" sizin orijinal jant ebadınız olmalı. O etikette 15" inç bilgisi de olabilir ancak bildiğim kadarıyla o ebat sadece alaşımlı jant olan modellerde kullanılıyor. Eğer bu etiket yoksa kullanma kılavuzunda da bu bilgi olmalı (forumda sizin kasanın kullanma kılavuzu da olacaktı, bir bakın isterseniz). Ben şahsen kılavuz veya etikette yazan ebatların dışına zorunlu değilseniz çıkmamanızı öneririm. Sonuçta bu ebatlar belirli hesaplamaların neticesi olarak belirleniyor. Ha göbek değişimi, aks oynamaları, çamurluk genişlemeleri gibi modifikasyon/revizyon işlerine girerim derseniz o zaman başka ebatlar da olur. Dilerseniz google'da "lastik ebat hesaplama" yazarak bazı sitelerde hangi ebadın muadili hangisi olabilir sorusuna cevap bulabilirsiniz. Ancak bir çok yerde ebat değişim yüzdesi olarak farkın iki lastik arasında % 3'ü geçmemesi gerekiyor şeklinde bir uyarı var, ona dikkat edin. kalın lastik ebatlarının yakıt tüketiminin de artacağına dair yaygın görüşler var. Belki gözle görülür bir artış olmasa da ne kadar kalın lastik bence bizim şehir içi için tasarlanmış, yakıt ekonomisinin ön planda tutulduğu küçük hacimli motorlarımızı o kadar yorar. Ayrıca çamurluğa sürtme riski de mevcut. Bir de tabanla birlikte, o bahsettiğim değişim yüzdesini tutturabilmek için bazı ebatlarda yanak kalınlığının değişmesi gerekebilir ki bu durum da aracın yerden yüksekliğini etkileyecektir. Bunlar gibi nedenlerle sadece lastik değişimi yapılacağı durumlarda ben şahsım adına her zaman orijinal ebadı tercih ederim. Bu arada orijinal ebatlarda kaliteli bir çok markanın lastiğini 14" olduğundan dolayı uygun fiyata da bulabilirsiniz, bu konu da şanlısınız bence..mesela şu lastiğin değerleri ve fiyatı gayet iyi görünüyor http://urun.n11.com/oto-lastik/165-70-r-14-81t-cinturato-p1-verde-pirelli-P75580162 Karar sizin tabi.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı