Micra K13 Modifiye ve Aksesuar Uygulamaları

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: K 13 Yedek/modifiye parçaları

Mesajgönderen Ally_07 » 05 May 2015, 03:39

NISTEC yazdı:Elinize sağlık hocam bilgiler için.

Ben ilginiz için teşekkür ederim, çorbada benim de tuzum olabiliyorsa ne mutlu.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Re: K 13 Yedek/modifiye parçaları

Mesajgönderen MicraR » 05 May 2015, 11:12

Ally_07 yazdı:Navigasyonla ilgili biraz daha bilgi buldum paylaşayım istedim:

Yukarıdaki mesajlarda yurtdışında bulduğumu belirttiğim navigasyonlu audio ünitelerinden GG'da buldum.
Fiyat yurtdışından getirme işine göre gayet makul görünüyor, geri görüş kamerası GPS anteni vs. aksesuvarları falan da dahil. Fakat ucuz olanların markalarını hiç duymadım, bu da "tatmin edici olur mu ki" diye düşündürüyor. Örneğin FOR-X-X-7373 diye bir marka/model var, fiyatı gayet uygun aslında http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/for-x-x-7373-nissan-micra-dvd-navigasyonlu-multi-146069009 ama markayı duymadım. AVT-AVX-8200 diye bir tane var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/avt-avx-8200-nissan-micra-navigasyon-multimedya-119243780 fiyatı diğerine göre daha yüksek ama bunu da duymadım. Yine 1000 TL'ye şu var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/nissan-micra-navigasyon-tv-gprs-ucretsiz-kargo-156251951 , markası biliniyor, bu da servis, parça vs. için bir avantaj ama kullananlar bu marka üniteler hakkında ne düşünüyorlar iyi bir araştırmak lazım. Bir de benim yurtdışı siteden bulduklarımın birebir aynısı var ki ilandan anladığım kadarıyla ülkemizde yine bilinen bir marka adı ile satılıyormuş o da şu http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/necvox-dva-9842-hd-nissan-micra-dvd-navigasyonlu-163349586 fakat fiyat yukarıdaki mesajımda tahmin ettiğimden de yüksek, 2250 TL civarında deniyor. Montajı ile neredeyse 2500'e yakın olur diye tahmin ediyorum ki şahsen bu kadar masraf da çok mantıklı gelmedi bana.

2012 ve sonrası Micra'da ise (makyajlı K13 denilenler) dashboard'ın orta havalandırma ızgaraları ve standart ünitenin şekli bildiğim kadarıyla 2011'lerden sonra farklılaştırılmış; buna göre makyajlı k13 kasalar için gg'da ürünün ilandaki görseline göre şöyle bir navigasyonlu audio ünitesi var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/nissan-uyumlu-navigasyonlu-tv-dvd-full-ozellikli-163277635 Belki bir çerçeve alınması gerekebilir. Marka ülkemizde biliniyor bu nedenle fatura ve 2 yıl garantili falanmış. Marka hakkında biraz araştırma yapılırsa bu düşünülebilir. Ancak gördüğüm kadarıyla bunun şekli konusunda bir avantaj sözkonusu. Yani standart bir dikdörtgen ünite anlaşılan 2012 ve sonrası K13'lere uyabilir. Bu da alternatifleri arttırıyor aslında. Başka bir ünite bulunduğunda tek dikkat edilmesi gereken nokta direksiyondan kumanda fonksiyonuna uyumlu olup olmadığı. Bu uyumluluk meselesinin de CANBUS modülü veya yazılım vs. gibi bir yöntemle çözülebilmesini mümkün görüyorum.

Teşekkürler yeni bilgiler için, benim araç da makyajlı son kasa olduğu için çerçeve bende de dikdörtgen, bende size onu diyecektim bizim modellerde altı oval değil diye, siz bize uyan ürün de bulmuşsunuz sağolun, dikdörtgen boşluk olması daha çok model ve avantaj sağlar gibime geliyor benim de

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 20 May 2015, 13:46

Merhaba herkese.

Geçenlerde siparişini verdiğim (yukarıda linki var) krom sis farı çerçevesi umduğumdan çabuk şekilde elime ulaştı. Uygulamayı da yaptım, gayet kolay. Zaten çift taraflı bant var arkasında, biraz da silikonla destekledim. Sorunsuz oturdu ve görünümü de güzel oldu. Tavsiye edebilirim. Resimleri aşağıda.

Resim
Resim

Bu arada ön kaputu 3M şefaf folyo ile kaplattım, çakıl taşı çarpması ve kuş pisliği lekelerini önlemek için. Reklamcı bir arkadaşım sağ olsun sadece malzeme parası aldı yarım saatte yapıverdi. Uygulandığı parçada aracın parlaklığı biraz azalıyor, matlaşıyor ama araba temizken çok sorun değil, sadece tozu çok belli ediyor. Özellikle kuş pisliği lekelerinin boyaya verdiği zararı düşünürsek (daha önce başıma geldi) ben o matlığa razıyım.

Tapon paçalıklarım da geldi ama henüz monte ettiremedim. Yerine birebir uyuyor, denedim. Ama tampona bir iki vida ,ile delinip takılması lazım, elimden o tip işler pek gelmez bir bilene yaptıracağım fırsat bulunca.

Şu anda elime ulaşmamış olan bir tek krom kapı eşikleri kaldı http://www.aliexpress.com/item/Door-Sill-Scuff-Plate-Guards-for-NISSAN-March-K13-2010-2011-2012-2013-2014-4pcs-per/32307589931.html onlar da yakında elimde olur her halde. Sonra biraz ara vereceğim bu görsel modifiye (aslında kişiselleştirme demeliyim) işine :)

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 04 Haz 2015, 15:02

Bu gün yetkili servise yazılım güncelleme için gittim. Onun yanında micra için özel olarak üretilmiş sac karter muhafaza da önerdiler. 150 TL fiyat verildi. Yaptırdım. Hafif ama dayanıklı görünen ve birebir uyumlu bir parça, 4 adet somunlu kalın vida ile şase üzerinde yeri belli deliklere takıyorlar işlem 10 dakika falan sürüyor. resimleri aşağıda:

Resim
Resim

Bunun dışında daha önce Çin'den getirttiğim paçalıkları da taktırdım, birebir uyumlu 15 dakikada takılıyor. Montaj ücreti almadılar ama şöyle bir durum var ki paçalıklarla birlikte gelen vidalar kısa geldiği için servis orijinal segman tipi vidalar kullandı ve vidanın tanesi 12 TL imiş !!! tabi işlem yapıldıktan sonra öğrendim mecburen ödedim. Onlar da ya kusura bakmayın sistemde böyle bir fiyat çıkacağı aklımıza gelmedi falan dediler. Neyse en azından montaj iyi ve orijinal oldu içime sindi hiç değilse. Bir de lastikleri ön arka rotasyon yaptırmıştım, arkadan öne gelen lastiklere balans ayarı yapıp fren disklerini spreyle temizlediler ona ücret almadılar, oradan hesaplaşmış olduk diyelim.

Neyse paçalıkların resimleri de şunlar:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 05 Haz 2015, 10:44

12 TL lik vidalar tam servis ücretlerinin bir yansıması olmuş diyebiliriz kötü olmuş ama içinize sinmiş ve başka işlemler de yaptırmışsınız boşverin...
Yakışmış artık tekerler yanlara su ve çamur atma işinizi baya baya azaltacak, güzel işe yarayacaktır paçalıklar,
Karter koruması plastik galiba fiyatı fena değil güzel ancak kalınlığı ve dayanıklılığı nedir bilemem ama plastik ne kadar sağlam kalacak ve ne kadar koruyacak o bölümü merak ediyorum, deneyimleriniz bekleriz. Hepsi de Hayırlı olsun güle güle kullanın, kazasız belasız

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Haz 2015, 11:56

MicraR yazdı:12 TL lik vidalar tam servis ücretlerinin bir yansıması olmuş diyebiliriz kötü olmuş ama içinize sinmiş ve başka işlemler de yaptırmışsınız boşverin...
Yakışmış artık tekerler yanlara su ve çamur atma işinizi baya baya azaltacak, güzel işe yarayacaktır paçalıklar,
Karter koruması plastik galiba fiyatı fena değil güzel ancak kalınlığı ve dayanıklılığı nedir bilemem ama plastik ne kadar sağlam kalacak ve ne kadar koruyacak o bölümü merak ediyorum, deneyimleriniz bekleriz. Hepsi de Hayırlı olsun güle güle kullanın, kazasız belasız

Teşekkürler, evet biraz kazıklandım gibi hissettim önce ama yaptırdığım diğer şeyler ve sonucun içime sinmesi ile çok da takmıyorum şimdi.

Karter koruması plastik gibi görünüyor haklısınız ama elimle dokundum, değil. Kesinlikle metal. Bizim burada yüksek (hatta ben onlara minik tepecikler diyorum) hız kesici bariyerler var, direkt asfalt malzemesinden yapıyorlar. Bir süre sonra üzerine sürdükleri reflektif boya siliniyor ve gölgede veya akşam karanlığında ara sokaklarda tuzak gibi oluyor. Eğer birazcık hızlı gelip son anda fark ederseniz, geçmiş olsun. Çoğu bariyerin üstünde araç sürtmelerinden dolayı kazıntılar var. Bu gibi durumlara bir önlem olsun diye düşündüm. Zaten aldığım arabaların hepsine, eğer varsa orijinal karter muhafaza taktırmayı tercih ederim. Şimdiye kadar zararını değil bilakis faydasını görmüşlüğüm vardır.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 05 Haz 2015, 16:48

Ally_07 yazdı:
Ally_07 yazdı:
MicraR yazdı:12 TL lik vidalar tam servis ücretlerinin bir yansıması olmuş diyebiliriz kötü olmuş ama içinize sinmiş ve başka işlemler de yaptırmışsınız boşverin...

Teşekkürler, evet biraz kazıklandım gibi hissettim önce ama yaptırdığım diğer şeyler ve sonucun içime sinmesi ile çok da takmıyorum şimdi.

Karter koruması plastik gibi görünüyor haklısınız ama elimle dokundum, değil. Kesinlikle metal. Bizim burada yüksek (hatta ben onlara minik tepecikler diyorum) hız kesici bariyerler var, direkt asfalt malzemesinden yapıyorlar. Bir süre sonra üzerine sürdükleri reflektif boya siliniyor ve gölgede veya akşam karanlığında ara sokaklarda tuzak gibi oluyor. Eğer birazcık hızlı gelip son anda fark ederseniz, geçmiş olsun. Çoğu bariyerin üstünde araç sürtmelerinden dolayı kazıntılar var. Bu gibi durumlara bir önlem olsun diye düşündüm. Zaten aldığım arabaların hepsine, eğer varsa orijinal karter muhafaza taktırmayı tercih ederim. Şimdiye kadar zararını değil bilakis faydasını görmüşlüğüm vardır.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Haklısınız bende o asfalt kasislerde bolca kazıntı izler görüyorum, görmeden girince altları vuruyoruz neyseki bizim memlekette çok yok onlardan ama yinede bende arazi tarzı bozuk yol şartı yerlere nadiren de olsa giderim o yüzden bende servise gittiğimde karter koruma yaptırmayı düşünebilirim. Önceden hızlı baktım plastik gibi görmüştüm ancak daha dikkatli bakınca acaba metal mi demiştim içimden ki öyle imiş. O zaman oldukça fayda sağlayacaktır. Tekrar hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: K 13 Yedek/modifiye parçaları

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Haz 2015, 17:05

MicraR yazdı:[quote="Ally_07"][quote="Ally_07"][quote="MicraR"]12 TL lik vidalar tam servis ücretlerinin bir yansıması olmuş diyebiliriz kötü olmuş ama içinize sinmiş ve başka işlemler de yaptırmışsınız boşverin...

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.[/quote][/quote]

Haklısınız bende o asfalt kasislerde bolca kazıntı izler görüyorum, görmeden girince altları vuruyoruz neyseki bizim memlekette çok yok onlardan ama yinede bende arazi tarzı bozuk yol şartı yerlere nadiren de olsa giderim o yüzden bende servise gittiğimde karter koruma yaptırmayı düşünebilirim. Önceden hızlı baktım plastik gibi görmüştüm ancak daha dikkatli bakınca acaba metal mi demiştim içimden ki öyle imiş. O zaman oldukça fayda sağlayacaktır. Tekrar hayırlı olsun.[/quote]

Teşekkür ediyorum, tavsiye edebilirim.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 18 Haz 2015, 16:19

Geçen ay sipariş verdiğim fosforlu kontak çerçevesi http://tr.aliexpress.com/item/Nissan-New-Sunny-2011-2012-Tiida-Sylphy-March-X-trial-Qashqai-ignition-switch-cover-stickers-key/1543157975.html elime ulaştı. Birebir uyumlu. Arabamız kırmızı olduğu için ben kırmızı tercih ettim. Aslında ürünün ilanındaki resimlerde karanlıkta fosforun kuvveti parlayacağı gibi bir intiba uyanıyor ama o kadar parlak değil, eğer üzerine bir süre yakından ışık tutmazsanız (mesela telefonun flaş ışığı ile) pek parlıyor denilemez. Ama yine de hoş durdu, maliyeti de çok değil. Uygulaması basit. Çift taraflı bant var üzerinde, mevcut kontağın etrafındaki siyah plastik kısma o şekilde yapıştırıyorsunuz, sıkılıp da sökmek isterseniz sorun çıkaracağını da sanmıyorum. Sadece fonu beyaz olan yazıların olduğu kısım sanırım sıcaktan biraz kalktı ama onu da yapıştırıcı ile tekrar yapıştırdım, belki imalatta oranın yapıştırıcısını az sürmüşlerdir.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 19 Haz 2015, 17:00

Güzel olmuş farklılık katmış , umarım parlak olur ve uzun süre dayanır da karanlık ortamlarda işinizi görür, rahatca kontak yerini bulmada ve şık görünüm vermede kullanışlılık katar, hayırlı olsun

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 19 Haz 2015, 17:56

MicraR yazdı:Güzel olmuş farklılık katmış , umarım parlak olur ve uzun süre dayanır da karanlık ortamlarda işinizi görür, rahatca kontak yerini bulmada ve şık görünüm vermede kullanışlılık katar, hayırlı olsun

teşekkür ederim. Bahsettiğiniz nedenlerle ve maliyeti gerçekten çok düşük olduğu için almıştım zaten. Fosfor çok parlamasa da sanırım karanlıkta az da olsa iş görecek gibi.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 19 Haz 2015, 21:09

Bunu almayı ben de düşündüm ama bizim arabaların kontağı aydınlatmalı. Takınca ışığı kesecek diye vazgeçtim. Orjinal gibi durmuş ama. Güle güle kullanın

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı