Deaktif özellikler...

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
UgurCyp
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek:

Deaktif özellikler...

Mesajgönderen UgurCyp » 24 Ağu 2014, 04:55

Herkese merhabalar. 2007 micra 1.2 80 hp kullanıcıyım. Aracımda servis göstergesini sıfırlayım derken saat tuşu yerine trip tuşuna basınca self test başlattım.. Bunu yapınca birden aklımda şimşekler çaktı. Başka bi çok markadan bildiğim gibi firmalar tek bir sistem üretip elektronik olarak aktif etmeyip düşük donanımlı araçlar sunuyorlar. tabi sadece yazılımsal donanımlar olarak. başka araçlarda bu özellikleri orjinal yazılımlarla açabiliyorlar. Ben self testi başlatınca benim ekranında yol bilgisayarı olan modelden farkı olmadığından tam anlamıyla emin oldum. Ben bunu bilgisayara bağlayıp aktif ettirebilirmiyim acaba?

Not: daha önce başka marka deneyimlerimde bahsettiğim gibi özellikleri açamazsın diyen yetkili servisler oldu ama başka servislerde işi bilen kişilerle aktif ettik. Bu yüzden yetkili servise gidip deneyeceğim ama yinede burda tecrübesi olan varsa duymak isterim...

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Re: Deaktif özellikler...

Mesajgönderen selcuk76 » 15 Ağu 2015, 13:15

Uğur bey sonuç ne oldu. Paylasirsaniz sevinirim

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Ağu 2015, 13:46

VAG grubun VW, Audi, Skoda ve Seat araçlarda OBDII portuna bağlanan ve VagCom denen bir kablo var. İnternetten indirilen bir yazılımla aracın ECU'süne müdahale edilebiliyor. Örneğin ben Toledo'mda şerit değiştirme sinyali süresini uzatma, hareket edince kapıların kilitlenmesi, HillHolder devrede kalma süresini o markanın forumundan tanıştığım bir arkadaşımdaki kablo sayesinde yaptırmıştım. Bir kaç özellik daha aktif hale geliyormuş, onlara da bakacağız bir ara. Ne var ki bu özellikler arabanın software'i üzerimden yapılıyor olmasına rağmen aracın donanımına yani Hardware'ine göre değişiyor. Mesela eğer yağmur sensörü varsa yağmur yağmaya başladığında pencere ve hatta sunroof'un kendiliğinden kapatabilme özelliğini aktif hale getirilmesi mümkün ama sensör yoksa olmuyor. Buna göre Seat için bu tip aktif hale getirilebilir özelliklerin daha çok Leon modelinde olduğunu söyleyebilirim, benim Toledo'da çok seçenek yok. Yani Nissan için bu tip bir yazılım ve kablodan bahsedildiğine şimdiye kadar pek rastlamadım, varsa da Qashqai falan gibi üst segmentindeki modellerde olma ihtimali daha yüksek sanırım. Bizim Micralarımızda yazılım olmadan ufak tefek bazı ayarlar manuel olarak yapılabiliyor (hareket halindeyken kapıların kilitlenmesi gibi) bazıları da mevcut olarak var (sileceklerin EyeTear modu gibi) ki anca bu kadar olur benim tahminimce.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 17 Ağu 2015, 16:49

İnternette gezerken şunları buldum ama tabi ki denemedim, yani alıntıdır ama yine de birinin işine yarayabilir diye paylaşayım:

AIRBAG IŞIĞINI KAPATMA

Hani olduya bir sokette kısa süreli bir temassızlık oldu ve ECU'ya bir hata kaydı düştü ve bu yüzden airbag uyarı ışığınız hala yanmaktaysa bunu sıfırlamak şu metodu kullanabilirsiniz.

Işık bu şekilde söner ve tekrar yanmaz ise dediğim gibi anlık bir problem yüzündenmiş ve sistemde sorun yoktur.

1- Kontağı açıyorsunuz.
2- Düz yanan airbag ışığını iyi takip ediyorsunuz. Işık söner sönmez o saniye içinde kontağı kapatıyorsunuz.
3- Beşe kadar sayıyorsunuz.

Bu adımları 3 defa tekrarlıyorsunuz.

Şimdi kontağı açtığınızda beyin airbag test moduna geçiyor ve airbag ışığı daha yavaş yanıp sönmeye başlayacak. Bu durumda 20-30 sn bekleyip kontağı kapatıyorsunuz. 5 sn kadar bekleyip kontağı tekrar açtığınızda (*soketlerde bir sorun yok ise, sadece geçici bir arıza kaydı düştü ise) ışık bir daha yanmayacaktır.

IMMOBILISER AÇMA

Bazen immobilizer çevresinde yoğun manyetik alan olursa kendini kilitleyebiliyormuş, çözümüde çok basit

1.anahtar tak
2.ON konumuna getir 5 saniye bekle
3.OFF konumuna getir 5 saniye bekle
4.ON konumuna getir 5 saniye bele
5.OFF konumuna getir 5 saniye bekle
6 Marşa bas çalışsın

Bunların dışında başka hiçbir özellikten bahsedildiğini okumadım.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

oto anahtarı