Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Eyl 2015, 14:12

MicraR yazdı:Gayet güzel değerler hocam, bayramda bende 150 km kadar şehir dışı gezi yaptım ama içinde şehirlerarası yol yapım çalışmaları vs de olunca yeni doldurduğum depo ve sıfırladığım ölçüme göre 100 km de ortalama 5.4 lt yaktığını belirtiyordu araç bilgisayarı.

Bu arada bu depoyu fullemeden önce de tam dolu şehir içi yakıt ortalamamı yeniden ölçmüş oldum, depoyu tam doldurup yaptığım hesabıma göre ortalama 6.6 lt yakmış 100 km de ve 500 km de fullemişim benzin burda 4.55 TL/lt, 151 TL ile 33.19 lt benzin almıştım bu da kilometrede 30 kr yaktığımızı gösteriyor, ki bir önceki ölçümümde de aynıydı.

Gaz pedalını hassas kullanmak önemli dediğiniz gibi bende sportu kullanmadan bazen ayağımla sert basarak vites küçültüyorum ama tam net olarak 1 yada 2 vites küçültme olayını hissedebilmiş değilim, yine de çok sert basınca araç daha çok bağırınca daha çok vites küçülttüğünü anlayabiliyorum, hafif sert basınca ise az bağırarak motor devrini artırdığını görebiliyorum, aslında zaten bizim CVT lerde vites oranı olmadığı için 2 mi 3 mü vites düşürdü diyemeyiz belki de, ama 1mi düşürdü çok mu düşürdü anlayabilmekteymişiz görülen üzere :-)

Verileriniz tamamen mantıklı, ben de bilgisayardan bağımsız hesaplamalarımda şehir içi ve şehir dışı sizinle aynı değerleri gözlemledim ve gayet memnunum. Böylelikle birden fazla kullanıcı olarak reelde ortalama bir tüketim istatistiği de çıkarmış oluyoruz. Demek ki bu aracın normal kullanımdaki tüketimi şehir dışı 5,5 lt/100 km şehir içi de 6,5 lt/100 km. Tabi bir çok değişken bu rakamları etkileyebilir ama benzer kullanıcılarda durumu bu şekilde genellemek mümkün. Bilgi paylaşımınız için teşekkürler.

Vites küçültme öyle manuellerdeki kadar kesin tepki şeklinde hissedilmiyor zaten. Bir makine mühendisi değilim ancak otomatik vites de sonuçta bu da bir aktarım sistemi ve muhakkak büyüklü küçüklü dişlileri vardır. Bizim bir önceki daihatsu YRV'miz 4 ileri idi mesela, göstergede D1-D2-D3-D4 şeklinde o an kaçıncı viteste olduğumuzu gösteri yordu, gaza aniden köklediğimizde D4'ten D2'ye aldığını görsel olarak da belirtiyordu yani. Bildiğim kadarıyla bizim bu CVT'ler 5 ileri ama göstergede o an kaçıncıda olduğumuz görünmüyor. Ancak ben o hafif gazlama esnasında tahminen bir vites düştüğünü sanıyorum, çünkü sizin de belirttiğiniz gibi devir bir miktar yükseliyor (örneğin 2000'den 3000'e) ve ardından orada sabitleşiyor, motor sesi de artıyor ancak aşırı derecede bağırmıyor. Manuel araçlardaki deneyimlere göre "kesin" diyemesem de birer birer vites küçültüyor kanım buradan kaynaklı yani.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
muratt_pnp
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Memur

Mesajgönderen muratt_pnp » 28 Eki 2015, 13:39

Merhaba. 35.87 LT ile 565 km şehir içi yol yaptım. Litresi 4,38 TL'den km'de 0,278 kuruş yapıyor. Bence gayet iyi bir değer.

K13 2012 Micra 1.2 Passion CVT

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Eki 2015, 12:11

muratt_pnp yazdı:Merhaba. 35.87 LT ile 565 km şehir içi yol yaptım. Litresi 4,38 TL'den km'de 0,278 kuruş yapıyor. Bence gayet iyi bir değer.

Parasal olarak değil de lt/100 km olarak hesaplama daha mantıklı bence. Bu şekilde aracın yakıt tüketimini değil de maliyetini görebiliyoruz, bizimki gibi ayda iki kere indirim üç kere zam yapılan bir ülkede kafam karışıyor :D

Bence tüketiminiz normal sınırlar içinde, gayet iyi güle güle kullanmaya devam edin inşallah. Hesabıma göre 6,3-6,4 lt/100km tüketim olmuş.

Bizimki de bu ara tamamı şehir içi 5,9 lt/100 km civarında tüketiyor (hiç klima kullanılmadan, sakin kullanımla, sıkışık olmayan trafikte) yol bilgisayarı 5,6 gösteriyor. Biz de çok memnunuz.i maşallah. Şimdi 29000 km'ye yaklaştık, muhtemelen yılbaşından önce bakıma gireceğiz. Yağ ile birlikte buji, şanzıman yağı ve lastik değişimi de olacak. Bunlar tüketimi nasıl etkileyecek bakalım.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 09 Kas 2015, 14:38

Herkese merhaba, ya Kayseri'de kış kendini hissettirmeye başladığından yada bakım zamanım iyice yaklaştığından yada baya kısa mesafe sıkışık trafikten olsa gerek yada hepsinin kombinasyonundan mütevellit bu sefer aracımın yakıtı baya arttı, kış moduna geçti resmen.

Son ölçümüm 460 km şehir içi 35 lt tükettiğimi gösteriyor, bu da yaklaşık 7.6 lt / 100 km ye denk geliyor hesap yapılınca, yol bilgisayarım da 7.3 gösteriyor idi o esnada. Bundan önceki son şehir içi ölçümümde 6.6 lt/100 km şeklinde bir ölçüm hesaplamıştım.

Henüz kış lastiklerimi takmadığım halde havalarda eksi derecelere düşmediği halde tüketimimin bu denli artması; galiba biraz havaların soğuması, biraz yağ ve filtrelerin eskimesi, kısa mesafeli çok dur kalklı ve sıkışık trafikte bu km yi yapmam nedenlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Herkese bol ekonomik ve kazasız sürüşler.

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Kas 2015, 23:03

MicraR yazdı:Herkese merhaba, ya Kayseri'de kış kendini hissettirmeye başladığından yada bakım zamanım iyice yaklaştığından yada baya kısa mesafe sıkışık trafikten olsa gerek yada hepsinin kombinasyonundan mütevellit bu sefer aracımın yakıtı baya arttı, kış moduna geçti resmen.

Son ölçümüm 460 km şehir içi 35 lt tükettiğimi gösteriyor, bu da yaklaşık 7.6 lt / 100 km ye denk geliyor hesap yapılınca, yol bilgisayarım da 7.3 gösteriyor idi o esnada. Bundan önceki son şehir içi ölçümümde 6.6 lt/100 km şeklinde bir ölçüm hesaplamıştım.

Henüz kış lastiklerimi takmadığım halde havalarda eksi derecelere düşmediği halde tüketimimin bu denli artması; galiba biraz havaların soğuması, biraz yağ ve filtrelerin eskimesi, kısa mesafeli çok dur kalklı ve sıkışık trafikte bu km yi yapmam nedenlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Herkese bol ekonomik ve kazasız sürüşler.

Bence bu ölçüm standardınız değildir. Yani bence 8-10 ölçümden birinde böyle bir sonuç çıkabilir, bu seferlik böyle olmuş demek daha doğru.

Benim şimdiye kadarki yaşadıklarımdan çıkardığım şu ki, yakıt tüketimini arttıran nedenler;

1- Çok dur kalklı veya trafik ışığının sık sık bulunduğu (veya kırmızıda çok beklenileni) trafik şartlarında kullanmak
2- 6-7 km'den daha kısa menzillerde (hele ki şehir içi) kullanmak
3- İvmelenmek için gaza yüklenmek veya süratimizi aniden düşürmek için frene normalden daha sert/ani basmak
4- Uzun yolda özellikle rampalarda araç sollama için arabamızı limitlerin üzerine çıkacak şekilde tatlı sert zorlamak
5- Ve tabi yaz aylarında klima kullanmak

Bunları zaten bir çok yerde duyuyor, okuyoruz ama ben gerçekten ne kadar etkili olduğunu bizzat kendimde gözlemleyebiliyorum.

Bir de bunlara nispeten daha az etki yaratsa da; bakım durumu/periyodu, uygun lastik seçimi ve basıncı, mevsimsel şartlar da ve hatta ölçümdeki hata payı da eklenince gözümüzü korkutan bir "tüketimimiz arttı mı" durumu ile karşılaşabiliyoruz.

Ancak bence bu kriterler zamana göre değişkenlik gösterebilecek veya tarafımızdan önlenebilecek sebepler. O yüzden bence tüketiminiz bu seferlik böyle olmuştur, özetlemeye çalıştığım kriterlerde olumlu yönde değişiklik sağlanabilirse 1 lt kadar daha düşecektir (kış için). Ha eğer bu kriter değişikliklerinin sağlanmasına rağmen 4-5 ölçüm arka arkaya aynı sonuç çıkıyorsa o zaman bir sorundan söz edilebilir belki ama ben sizde öyle olduğunu düşünmüyorum.

O yüzden güle güle kullanın, bana göre tüketiminiz optimum düzeyde görünmese de bu normal.

Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Export

Mesajgönderen yusuf_1977 » 10 Şub 2016, 14:53

Merhaba Konu eski ama güncel tüketimim 5,3-6 lt şehiriçi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Şub 2016, 17:26

yusuf_1977 yazdı:Merhaba Konu eski ama güncel tüketimim 5,3-6 lt şehiriçi

Aslında çok eski değil ama belirli periyotlarda paylaşım olduğundan ve paylaşım yapan kullanıcı sayısı çok olmadığından tarihi biraz geride kalmış.
Bence yakıt tüketiminiz çok çok iyi maşallah. Bizim ki de yol bilgisayarına göre yine şehir içi 6,3-6,5 lt/100 km arasındai. Tespitime göre 40 lt tam depo benzinle şehir içi en az 600 km hatta bazen birazcık da olsa üzerinde menzilimiz var ki bu da aşağı yukarı yol bilgisayarı verisinin sağlamasını yapmış oluyor. Biz bu hali ile oldukça memnunken sizin çok daha memnun olmanı gerekir, güle güle kazısız belasız güzel günlerde kullanalım inşallah..

Kullanıcı avatarı
Hakanen
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Hakanen » 12 Şub 2016, 11:41

Yaz aylarında uzun bir dönem 5.7 deyken, havalar soğuduğundan beri ortalama 6.1e yükseldi. Yazın tekrar inerse, yıllık ortalama, 5.9 lt civarında olur muhtemelen. Araç 2015 model otomatik.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Şub 2016, 20:08

Hakanen yazdı:Yaz aylarında uzun bir dönem 5.7 deyken, havalar soğuduğundan beri ortalama 6.1e yükseldi. Yazın tekrar inerse, yıllık ortalama, 5.9 lt civarında olur muhtemelen. Araç 2015 model otomatik.

İner iner. Bizimki de yazın 5,8-6,2 civarı oluyor.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 14 Şub 2016, 03:24

miktar ve birimler çok güzel yazılmış ama, yakıtın cinsi nedir benzin mi LPG mi

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 14 Şub 2016, 15:41

spoilerci yazdı:miktar ve birimler çok güzel yazılmış ama, yakıtın cinsi nedir benzin mi LPG mi

Başlıkta benzinli olarak belirtilmişti. Bu başlık altında LPG'li micra sahibi olanların paylaşım yaptığını sanmıyorum, LPG'li micra da çok azdır zaten.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
srkntmz
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: idari işler

Mesajgönderen srkntmz » 29 Şub 2016, 17:53

Arkadaşlar herkese selam 2004 model nissan micra visia otomatik aldım tabiki katalog değerlerine bakmıyorum ama 100tl yakıt ile 250km zor görüyorum sizce normal mi? forumda hava sensoru arızası olabilir diyorlar ama arızanın tespiti nasıldır hiç anlamam. teşekkür ederim

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir

oto anahtarı