Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
teori57
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Program Eğitmeni

Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen teori57 » 22 Nis 2016, 12:13

Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Nis 2016, 16:58

teori57 yazdı:Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Sanırım yanlış yazdınız, 100 km'de 39 kuruş değil de kmde 39 kuruş olmalı. Aslında parasal olarak değilde lt/100 km olarak konuşsak daha anlamlı.

Bence tüketiminiz fazla gibi. Yanlış hesaplamıyorsam bu günkü benzin fiyatlarıyla yaklaşık 9 lt/100 km tüketiminiz var. Eğer orijinal ebatlarda lastik ve jant kullanılırsa biz %10-15 daha düşer bence. Bu da size yaklaşık 1 lt kazandırır ve tüketim 8 lt/100 km civarına düşebilir. Bir de araca alışma devresini de geçerseniz 8'in altına inmesi mümkün (tabi mecburen yoğun trafikte kullanıyorsanız ona yapacak pek bir şey yok, daha fazla inmesini beklemem şahsen).

Sakin kullanımla (yani aracın haddini bilerek seri/performanslı olarak değil sadece ulaşım amaçlı) o zaman rakam normal olmuş olur. Tabi aracınızın 11 yaşında ve 230.000 km'de olduğunu düşünürsek periyodik bakımlarını titizlikle yaptırmanız, doğru yağ ve orijinal parçaları kullanarak zamanında bunları değiştirmeniz de tüketiminiz için önemli avantajlar yaratacaktır.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
teori57
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Program Eğitmeni

Mesajgönderen teori57 » 29 Nis 2016, 02:16

Ally_07 yazdı:
teori57 yazdı:Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Sanırım yanlış yazdınız, 100 km'de 39 kuruş değil de kmde 39 kuruş olmalı. Aslında parasal olarak değilde lt/100 km olarak konuşsak daha anlamlı.

Bence tüketiminiz fazla gibi. Yanlış hesaplamıyorsam bu günkü benzin fiyatlarıyla yaklaşık 9 lt/100 km tüketiminiz var. Eğer orijinal ebatlarda lastik ve jant kullanılırsa biz %10-15 daha düşer bence. Bu da size yaklaşık 1 lt kazandırır ve tüketim 8 lt/100 km civarına düşebilir. Bir de araca alışma devresini de geçerseniz 8'in altına inmesi mümkün (tabi mecburen yoğun trafikte kullanıyorsanız ona yapacak pek bir şey yok, daha fazla inmesini beklemem şahsen).

Sakin kullanımla (yani aracın haddini bilerek seri/performanslı olarak değil sadece ulaşım amaçlı) o zaman rakam normal olmuş olur. Tabi aracınızın 11 yaşında ve 230.000 km'de olduğunu düşünürsek periyodik bakımlarını titizlikle yaptırmanız, doğru yağ ve orijinal parçaları kullanarak zamanında bunları değiştirmeniz de tüketiminiz için önemli avantajlar yaratacaktır.

Gösterge de 7.9 km /100lt yazıyor ama hesapladığımda 100km de 9litreye falan geliyor dediğiniz gibi. Araçta yağ kaçırıyor onu farkettim. Detaylı bi bakıma sokup değerleri tekrar yazacağım. Saygılar

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2016, 14:50

teori57 yazdı:
Ally_07 yazdı:

Gösterge de 7.9 km /100lt yazıyor ama hesapladığımda 100km de 9litreye falan geliyor dediğiniz gibi. Araçta yağ kaçırıyor onu fark ettim. Detaylı bir bakıma sokup değerleri tekrar yazacağım. Saygılar

Genellikle yol bilgisayarı verileri 0,5-1 lt arasında eksik veri gösteriyor. Örneğin bizimki 5,9 lt/100 km veriyor bu ara ama benim hesabıma göre 6,6-6,7 lt/ 100 km civarında.

Sizinki de de orijinal parça ve uygun yağ değişimi ile yapılacak güzel bir bakım ile yine orijinal lastik ebatlarına geçiş en az 1 lt hatta biraz daha düşüş sağlayacaktır kanaatindeyim. Bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 24 Haz 2016, 15:47

Merhabalar,

Güncel yakıt tüketimim ile ilgili tekrar bir veri paylaşmak istiyorum. Yakıt verilerine şu şekilde ulaştım. Pompa atana kadar yakıt aldığımda km sayacını ve yol bilgisayarını sıfırladım. Bir sonraki yakıt alımımda tekrar pompa atana kadar aldım. Km sayacı 549,6 km idi. Aldığım yakıt ise 32,77 lt idi. Bu da 5.96 lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. Yol bilgisayarımdaki değeri okumayı unutmuşum. Yanlış hatırlamıyorsam 5.4 ya da 5.5 lt/100km gibi bir değerdi.

Bu 550 km'lik menzilin yaklaşık 400 km'lik kısmı şehirlerarası, kalan kısmı ise şehiriçi yollarda alındı. Şehiriçi trafiği çok yoğun değildi.

Yakın zamanda aracımı aldığımdan bu yana katettiğim mesafe, toplam yakıt tüketimim ve ortalama yakıt tüketimim ile ilgili enteresan veriler paylaşmayı planlıyorum. :K :W Hatta toplamda yakıt için harcadığım tutarı da paylaşacağım. Bu sayede bu süre içindeki benzinin ortalama litre fiyatına ulaşabiliriz. :SY Gerçi akaryakıt firmalarının arşivlerinden de bu bilgiye ulaşılabilir ama kuruş hesabı yapan arkadaşlar için faydalı olabilir. Daha da ayrıntıyla ilgilenen olursa arşiv fiyatlarının ortalaması ile tutarlılığını karşılaştırırız. :G

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Tem 2016, 14:01

alkani yazdı:Merhabalar,

Güncel yakıt tüketimim ile ilgili tekrar bir veri paylaşmak istiyorum. Yakıt verilerine şu şekilde ulaştım. Pompa atana kadar yakıt aldığımda km sayacını ve yol bilgisayarını sıfırladım. Bir sonraki yakıt alımımda tekrar pompa atana kadar aldım. Km sayacı 549,6 km idi. Aldığım yakıt ise 32,77 lt idi. Bu da 5.96 lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. Yol bilgisayarımdaki değeri okumayı unutmuşum. Yanlış hatırlamıyorsam 5.4 ya da 5.5 lt/100km gibi bir değerdi.

Bu 550 km'lik menzilin yaklaşık 400 km'lik kısmı şehirlerarası, kalan kısmı ise şehiriçi yollarda alındı. Şehiriçi trafiği çok yoğun değildi.

Yakın zamanda aracımı aldığımdan bu yana katettiğim mesafe, toplam yakıt tüketimim ve ortalama yakıt tüketimim ile ilgili enteresan veriler paylaşmayı planlıyorum. :K :W Hatta toplamda yakıt için harcadığım tutarı da paylaşacağım. Bu sayede bu süre içindeki benzinin ortalama litre fiyatına ulaşabiliriz. :SY Gerçi akaryakıt firmalarının arşivlerinden de bu bilgiye ulaşılabilir ama kuruş hesabı yapan arkadaşlar için faydalı olabilir. Daha da ayrıntıyla ilgilenen olursa arşiv fiyatlarının ortalaması ile tutarlılığını karşılaştırırız. :G

Tüketiminiz gayet normal bence, güle güle kullanın..

Yol bilgisayarı verisi genellikle yarım litre civarında az gösterir, doğru hatırlıyor gibisiniz. Ölçme yönteminiz de gayet ideal. Bir de kullanım şartlarından/koşullardan bahsederseniz kıyaslama yapmamız daha kolay olur; mesela aracın yük durumu, yol eğimi/rampa olup olmadığı, ortalama sürat, klimanın açık olup olmadığı, hatta eğer standart değilse kullandığınız lastik ebadı, kullanıldığı süre/yaptığı yol ve mümkünse markası vs. gibi veriler faydalı olacaktır.

Bizimki son ayda şehir içi klima kapalı, çevre yolunda trafiksiz güzergahta ve sakin kullanım halinde yol bilgisayarına göre 5.9 lt/100 km tüketim gösteriyor. Aynı yöntemle manuel ölçüm yaptığımda tam dolu depoda 40 lt benzin ile 600 km'nin üzerinde yol alabiliyoruz. O şekilde hesaplayınca da 6,6 lt/100 km tüketim oluyor. Oldukça memnunuz maşallah. Bu arada lastiklerimiz orijinal ebat (175/60 R15) Hankook Knergy serisi, 2015 son çeyrek üretimi 8000 km'de. Bunun da tüketimi olumlu etkilediğini düşünüyorum.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
Narsil
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Ögretmen

Mesajgönderen Narsil » 19 Eyl 2016, 22:34

Aracım henuz rodaj doneminde, yaklaşık 800 km de. Hiç fulleyip hesaplamadım ama yol bilgisayarı uzun yolda bile 7 nin altına inmedi. Su an ortalamayı 9 lt gösteriyor aracı zorlamadıgım halde. Az biraz yüklenin yarım litre artıyor hemen tüketim. :HE

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 19 Eyl 2016, 22:50

Narsil yazdı:Aracım henuz rodaj doneminde, yaklaşık 800 km de. Hiç fulleyip hesaplamadım ama yol bilgisayarı uzun yolda bile 7 nin altına inmedi. Su an ortalamayı 9 lt gösteriyor aracı zorlamadıgım halde. Az biraz yüklenin yarım litre artıyor hemen tüketim. :HE

Araca alışınca normal seviyelere inecektir. Tabi normal seviye derken kullanım koşullarının etkisine göre.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

Kullanıcı avatarı
alf
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen alf » 08 Eki 2016, 15:24

2016 micra da 4900km yi devirdim.. en son egeden geldim. 28 lt ile 551km yol yapmışım. Yani yaklaşık 100 km de 5.0 lt. 90 kmyi aşmadım hiç. Depoyu fulleyip istanbul da tekrar fulleyince bu rakamı elde ettim. şehir içi 8-9 lt den aşağı yakmıyor. Bilgisayara hiç bakmıyorum artık. en kesin öğrenme yolu depoyu fulleyip kullanıp tekrar fullemek. Otomatik araça için Gayet normal bu değerler bence

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Eki 2016, 16:04

alf yazdı:2016 micra da 4900km yi devirdim.. en son egeden geldim. 28 lt ile 551km yol yapmışım. Yani yaklaşık 100 km de 5.0 lt. 90 kmyi aşmadım hiç. Depoyu fulleyip istanbul da tekrar fulleyince bu rakamı elde ettim. şehir içi 8-9 lt den aşağı yakmıyor. Bilgisayara hiç bakmıyorum artık. en kesin öğrenme yolu depoyu fulleyip kullanıp tekrar fullemek. Otomatik araça için Gayet normal bu değerler bence

Evet bilgisayar versine aşağı yukarı 0,5-0,75 lt/100 km eklemek gerekiyor. Mesela bizde şehir içinde 5,8 lt/100 km gösteriyor ama 40 lt ile 600-620 km menzil yapıyoruz bu hesaba göre 6,5-6,6 lt/100 km tüketimimiz var. Şimdiye kadar en gerçekçi bilgisayar ölçümünü VW grubu araçlarda gördüm, mesela benim Seat Toledo'da bilgisayar verisi ile benim ölçümüm oldukça yakın, sadece yarım lt'den biraz daha az şaşıyor.

Şehir dışı tüketiminiz oldukça ideal ve normal. Şehir içi tüketiminiz ise muhtemelen kullanım şartlarınız (trafik, güzergah mesafesi vs. gibi) nedeniyle öyledir ki öyle düşününce o da normal bence. Mesela bizim şehir içi kullanımınız neredeyse hiç dur kalk olmayan, düz yolda ve kontak aç kapa arasındaki mesafe 15 km kadar bir menzilde oluyor. Yani sabit hızda, bir nevi şehir dışı gibi bir koşulda kullanıyoruz o yüzden size kıyasla daha az tüketiminiz var. Kullanım koşullarınız iyileşirse tüketiminiz daha da düşecektir ama içiniz rahat olsun gayet normal ve ideal bir tüketiminiz var. Keyifle, kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

Bu arada paylaşımınız için de teşekkürler.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen alkani » 22 Kas 2016, 14:39

Tekrar Merhabalar,
Daha önceki yorumlarımda, aracımı aldığımdan bugüne kadar geçen sürede katettiğim mesafe ve yakıt tüketimi ile ilgili veri paylaşacağımı belirtmiştim. Nihayet bugün tümünü toplamaya ve hesaplamaya zamanım oldu. :PPP
2016 Mart ayında K13 Micra 1.2 Street 2014 model aracımı km sayacı 11750 iken satın aldım. 22.11.2016 itibarı ile km sayacı 25320 olarak görünüyor. Toplamda 8 ay içerisinde 13570 km mesafe katedilmiş. Yaklaşık 5000-6000 km'lik kısmı şehirler arası kabul edilebilir. Şehir içi ve şehir dışı mesafeyi net hesaplamak malesef mümkün değil. Toplam mesafenin yarısından fazlasında (6000-7000km) araçta tek ben vardım ve araç yüklü değildi. 3000-4000 km'lik mesafede araçta iki kişi vardı ve bagaj dolu idi. 200-300 km'lik mesafede araçta 4 kişi vardı ve bagaj doluydu. Kalanında araçta iki kişi vardı ve yine yüklü değildi.
8 aylık süre içerisinde 4-5 ay boyunca araçta klima en az minimum seviyede açıktı.
Lastikler standart ebatlarında (165/70 R14) markası Falken Sincera SN 831'dir. 2014 yılının 33. haftası üretilmiş. Aracı satın aldığımda üzerinde bulunan lastiklerdir. Sanırım fabrika çıkışında da bu lastikler ile veriliyor. Patlama durumu olmadı ise 11750 km'de değişmemiş olması gerekir.
Sürüş tarzım genel olarak sakindi. Aracı pek zorlamamaya çalıştım. Fakat zaman zaman İstanbul'daki trafiğin vermiş olduğu gerginlikle ani hızlanmalar, ani frenlemeler olmuştur. :W Şehir dışında 120 km hızı hiç geçmedim. Hiçbir anda maksimum hız testi yapmadım. Hız genel olarak 90-110 arasında idi.
Nihayet Tüketimlere gelecek olursak 13570 km mesafe için toplam 912,55 lt benzin almışım. Harcadığım toplam tutar ise 4.089,55 TL. Aldığım benzinin ortalama litre fiyatı 4,48 TL. Toplam 13570 km mesafede ortalama 6,72 lt/100km karma yakıt tüketimi olmuş. 1 Km'lik mesafe için de ortalama 30 Kuruş harcamışım.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
aydefe
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: pazarlama

Re: 2013 Micra Menzil Göstergesi

Mesajgönderen aydefe » 24 Kas 2016, 19:51

Cahilligimi mazur gorun.2012 micra arac bilgi gostergesinden hic birsey anlamadim.l/100 yazan yer kimi zaman 10.1 yazarken bugünyakit alip sifirladiktan sonr 23.8 gostermeye basladi.kmh yazan yer 6 falan degisiyor bu nedir .umarim 100 km 23 litre yakmiyorumdur.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

oto anahtarı