Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Ara 2016, 22:30

aydefe yazdı:aldığımdan beri bu ikinci denemem. ilk depoyu fullediğimde 100 km gidip tekrar fullediğimde 34 tl lik bir yakıt aldım,ikinci full yapıp tekrar 100 km gittim 52 tlklik bedelle karşılaştım..40 krş razıyken :( :(

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; parasal olarak ölçüm yapmayın bence, yanıltıcı ve moral bozucu olur, hele ki bu günlerde :) Verileri 100 km gittikten sonra aldığınız lt miktarı olarak tespit etmenizde yarar var. Yani x lt/100 km olarak.

Buna göre ilk seferde yakıtın litresini 4,98'den aldıysanız ve tutarı küsüratsız tam 34 TL ise tüketiminizi 6.83 lt/100 km olarak hesapladım ki kullanım şartlarınızı tam olarak bilememekle birlikte eğer yoğun trafikte kullanıldıysa bu normal bence. Ancak ikinci alımınızda tahminen litresini 5.13 TL olarak alırsak ve yine toplam tutar küsüratsız 52 TL ise TL ise tüketiminizi 10.14 lt/100km olarak hesapladım ki işte bu oldukça anormal.

Ölçümlerde birkaç hususa dikkat edin bence:
1- Her bir ölçümde, hesaba alınacak uzaklık mümkün olduğunca aynı olmalı. Yani bir ölçümde 103 km diğer ölçümde 113 km başka bir ölçümde de 96 km sonra benzinciye gitme gibi durumlardaki veriler hesabı şaşırtabilir. O yüzden ölçümler arası farkı 2-3 km'den uzun tutmamaya çalışın.
2- Pompanın başında bekleyin ve pompacının yakıt tabancası kendi kendine attıktan sonra yuvarlama yapmasına izin vermeyin. Böylece her defasında standart bir doluluk oranını sağlamış olur ve hesabınızın hata payını azaltabilirsiniz.
3- Her bilimsel ölçüm yönteminde olması gerektiği gibi bu şekilde yapacağınız ölçümleri 2 veya 3 kez değil en azından 5-6 kez "aynı şekilde" tekrar edin ve her bir seferindeki kullanım şartlarınızı da göz önünde tutun (trafik durumu, yol eğimi, havaların sıcak/soğukluğu, yük, klima, sürat, ani hızlanma/durma halleri, bakım durumunuz, lastik basınç/eskilik durumunuz vs. vs. gibi bir çok etken özellikle bir araya gelince yakıt tüketimini tahmin edilenden daha fazla etkiliyor çünkü).
4- Bir de daha doğru ve kesin ölçümler için lt küsüratlarını da hesaba dahil edin.

Ben şimdiye kadar hep bu şekilde yaptım, senelerdir farklı araclarda böyle ölçerim (tabi her zaman 100 km takibi yapmıyorum, senede 6-7 kez diyebilirim, bazılarını da şehir dışı ölçüm amaçlı hatta) gayet mantıklı ve tutarlı sonuçlar aldım.

Bu arada çeşitli araçlarda yol bilgisayarı verisinden genellikle yarım veya 1 lt civarında bir fazla tüketim değeri gözlemlediğimi de söyleyebilirim. Mesela bizim micrada bilgisayar 6,1 lt/100 km gösterirken bu yöntemle ölçümlerimde 6,6-6,8 lt civarı değerler alıyorum. Toledo'nun yol bilgisayarı da yarım lt şaşıyor mesela.

Tavsiyem bu hususlara dikkat ederek bi 3-4 kez daha ölçüm yapın. Sadece bir seferde 10 lt çıkması sizi yanıltmasın. Bakalım sürekli bu veya buna yakın değerler mi çıkacak görelim.

Bana göre ölçümde bir hata olmalı muhakkak, eğer yoksa ya deponuz delik ya da yakıt sisteminizde bir kaçak falan var, yani bu değer micra için imkansız gibi bir şey (çok dur kalk trafikte kullanmıyorsanız tabi).

Gelişmeleri bekliyoruz, ona göre ne yapılabilir konusunda istişare ederiz yine.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
aydefe
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: pazarlama

Mesajgönderen aydefe » 14 Ara 2016, 17:53

Ally_07 yazdı:
aydefe yazdı:aldığımdan beri bu ikinci denemem. ilk depoyu fullediğimde 100 km gidip tekrar fullediğimde 34 tl lik bir yakıt aldım,ikinci full yapıp tekrar 100 km gittim 52 tlklik bedelle karşılaştım..40 krş razıyken :( :(

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; parasal olarak ölçüm yapmayın bence, yanıltıcı ve moral bozucu olur, hele ki bu günlerde :) Verileri 100 km gittikten sonra aldığınız lt miktarı olarak tespit etmenizde yarar var. Yani x lt/100 km olarak.

Buna göre ilk seferde yakıtın litresini 4,98'den aldıysanız ve tutarı küsüratsız tam 34 TL ise tüketiminizi 6.83 lt/100 km olarak hesapladım ki kullanım şartlarınızı tam olarak bilememekle birlikte eğer yoğun trafikte kullanıldıysa bu normal bence. Ancak ikinci alımınızda tahminen litresini 5.13 TL olarak alırsak ve yine toplam tutar küsüratsız 52 TL ise TL ise tüketiminizi 10.14 lt/100km olarak hesapladım ki işte bu oldukça anormal.

Ölçümlerde birkaç hususa dikkat edin bence:
1- Her bir ölçümde, hesaba alınacak uzaklık mümkün olduğunca aynı olmalı. Yani bir ölçümde 103 km diğer ölçümde 113 km başka bir ölçümde de 96 km sonra benzinciye gitme gibi durumlardaki veriler hesabı şaşırtabilir. O yüzden ölçümler arası farkı 2-3 km'den uzun tutmamaya çalışın.
2- Pompanın başında bekleyin ve pompacının yakıt tabancası kendi kendine attıktan sonra yuvarlama yapmasına izin vermeyin. Böylece her defasında standart bir doluluk oranını sağlamış olur ve hesabınızın hata payını azaltabilirsiniz.
3- Her bilimsel ölçüm yönteminde olması gerektiği gibi bu şekilde yapacağınız ölçümleri 2 veya 3 kez değil en azından 5-6 kez "aynı şekilde" tekrar edin ve her bir seferindeki kullanım şartlarınızı da göz önünde tutun (trafik durumu, yol eğimi, havaların sıcak/soğukluğu, yük, klima, sürat, ani hızlanma/durma halleri, bakım durumunuz, lastik basınç/eskilik durumunuz vs. vs. gibi bir çok etken özellikle bir araya gelince yakıt tüketimini tahmin edilenden daha fazla etkiliyor çünkü).
4- Bir de daha doğru ve kesin ölçümler için lt küsüratlarını da hesaba dahil edin.

Ben şimdiye kadar hep bu şekilde yaptım, senelerdir farklı araclarda böyle ölçerim (tabi her zaman 100 km takibi yapmıyorum, senede 6-7 kez diyebilirim, bazılarını da şehir dışı ölçüm amaçlı hatta) gayet mantıklı ve tutarlı sonuçlar aldım.

Bu arada çeşitli araçlarda yol bilgisayarı verisinden genellikle yarım veya 1 lt civarında bir fazla tüketim değeri gözlemlediğimi de söyleyebilirim. Mesela bizim micrada bilgisayar 6,1 lt/100 km gösterirken bu yöntemle ölçümlerimde 6,6-6,8 lt civarı değerler alıyorum. Toledo'nun yol bilgisayarı da yarım lt şaşıyor mesela.

Tavsiyem bu hususlara dikkat ederek bi 3-4 kez daha ölçüm yapın. Sadece bir seferde 10 lt çıkması sizi yanıltmasın. Bakalım sürekli bu veya buna yakın değerler mi çıkacak görelim.

Bana göre ölçümde bir hata olmalı muhakkak, eğer yoksa ya deponuz delik ya da yakıt sisteminizde bir kaçak falan var, yani bu değer micra için imkansız gibi bir şey (çok dur kalk trafikte kullanmıyorsanız tabi).

Gelişmeleri bekliyoruz, ona göre ne yapılabilir konusunda istişare ederiz yine.

bu 100 km yi çok yoğun bi trafikte kullandım.aşırı yoğun..dediklerinizi dikkate alacağım.lt hesabı daha mantıklı.Alışmışım diesel ve manuel arabaya kullanmamdada sıkıntı olabilir ,ilk otomatik aracım ..aslan besleyen yemini düşünmez deyip denemeye devam.. teşekkürler :DD

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Ara 2016, 17:10

aydefe yazdı:bu 100 km yi çok yoğun bi trafikte kullandım.aşırı yoğun..dediklerinizi dikkate alacağım.lt hesabı daha mantıklı.Alışmışım diesel ve manuel arabaya kullanmamda da sıkıntı olabilir ,ilk otomatik aracım ..aslan besleyen yemini düşünmez deyip denemeye devam.. teşekkürler :DD

tamam işte bu koşul durumunuza önemli bir açıklama getiriyor. ben yine de verilerden kaynaklı olarak hesaplamada da hata olduğunu düşünüyorum hatta. çok yoğun trafik tek başına size maksimum 8-9 lt/100 km arasında bir tüketim yaptırır. araca henüz alışmamış olmanızda çok önemli etken. bizim arabalarda gaz pedalına mümkün olduğunca yumuşak davranmak gerekiyor, zaten tepkisi oldukça iyi olacaktır. tabi dizel ve manuel arabaya göre gerçekten önemli bir kullanım farkı var, zamanla alışırsınız muhakkak. bir de doğru ölçümlerle ben sizin tüketiminizin 6,5-7,5 lt/100km arası (normal trafik şartlarında) olabileceğini düşünüyorum. iyi haberlerle görüşmek üzere :)

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
burakhayoglu
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Öğrenci

Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen burakhayoglu » 16 Oca 2017, 14:52

2008 micra kullanıyorum ortalama 8lt yakıyor, minicik aracın bmw kadar benzin yakmasını aklım almıyor. Lpg düşünmeye başladım artık :T

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 16 Oca 2017, 18:39

burakhayoglu yazdı:2008 micra kullanıyorum ortalama 8lt yakıyor, minicik aracın bmw kadar benzin yakmasını aklım almıyor. Lpg düşünmeye başladım artık :T

Bu başlığı baştan sona dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Daha önceki mesajlarda tüketimi nelerin arttırdığı konusunu detaylıca tartıştık. Siz de kendinize göre bir çıkarım yaparak kendi durumunuzla karşılaştırılmasını yapın bence.

Özetle:

1- Çok yoğun ve dur/kalklı trafikte kullanmak
2- Sık sık trafik ışığına takılmak
3- Yokuş yukarı kullanmak
4- Özellikle 10 km altında menziller arasında kontak açıp kapatmak (mesela ev ve işinizin arasındaki mesafenin kısa olması durumunda motor ısınmadan kontağı kapatmış oluruz bu yüzden de etkin bir yakıt tasarrufu sağlayamayız, bu gibi kısa mesafelerde mümkün olduğunca araç kullanmamak daha ekonomik olur. Hatta bu yüzden şehirler arası seyahatlerimizde şehir içindekine göre daha az tüketiriz)
5- Aniden hızlanmak, sürekli gaza yüklenmek; sık sık fren kullanmak.
6- Orijinal ebat dışında lastik kullanmak
7- Alaşımlı jant kullanılıyorsa, uygun olmayanın tercih edilmiş olması
8- Lastik hava basınçlarının düşük olması
9- Periyodik bakım periyodunun aksatılması, temiz olmayan filtre ve yağ durumu, ayrıca uygun olmayan parça/yağ kullanımı
10- Bunların dışında soğuk mevsimlerde de tüketim artar (yine motorun geç ısınması nedeni ile).
11- Araçlarda sanıldığının aksine vitesi boşa alıp ilerlemek de yakıt tüketimini azaltmaz hatta olumsuz etkiler. Motor ısıtırken, trafik ışığında veta yol kenarında beklerken aracı rölantide 45 sn'den daha uzun bekletmek de aynı olumsuzluğu yaratır.

Yukarıda belirttiğim konulara dikkat etmeniz, kullanım şartlarınızı bunlara göre ayarlayabilmeniz halinde %10 civarında bir tasarruf sağlamanız mümkün. Bu durumda normal değerleriniz şehir içinde en çok 6,5-7,5 lt/100 km olacaktır (tabi yol bilgisayarında görünen değer 6-7 olarak yaklaşık yarım lt daha düşük olabilir, o normal)

Eğer burada bahsi geçen koşullara uymanıza ve kullanım şartlarınız da çok yoğun olmamasına rağmen hala tüketiminiz belirttiğiniz seviyede ise o zaman yüksek tükettiğinizi ve bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu sorunun ne olduğunu tespit etmek de zor olabilir. Yani motorda bir arıza veya ayarsızlığın dışında sürücünün kendisinden de kaynaklanıyor olabilir veya motorunun rodaj döneminde sağlıklı alıştırılmamış olmasından da olabilir.

Kullanıcı avatarı
bsecer
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Akademik

Mesajgönderen bsecer » 23 Oca 2017, 22:50

Merhabalar bir haftalık 457 km deki micramız cvt 7.4 lt gösteriyor. 300 km otoyolda 140 km lere çıkılarak yapıldı. 15 lt lerle başladık. Rodaj için 4000 dd sürmeyin, sürekli aynı hızda gitmeyin, ani hızlanmayın , fren yapmayın yazıyor kitapcikta. Başka dikkat etmemiz gereken varmı? 140 km 4000 dd çevirmeden çıkıyor. Selamlar

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Oca 2017, 23:30

bsecer yazdı:Merhabalar bir haftalık 457 km deki micramız cvt 7.4 lt gösteriyor. 300 km otoyolda 140 km lere çıkılarak yapıldı. 15 lt lerle başladık. Rodaj için 4000 dd sürmeyin, sürekli aynı hızda gitmeyin, ani hızlanmayın , fren yapmayın yazıyor kitapcikta. Başka dikkat etmemiz gereken varmı? 140 km 4000 dd çevirmeden çıkıyor. Selamlar

Aracı zorlamayın, sıkıştırmayın, performansı limitlerini denemeyin yeter. Hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

Kullanıcı avatarı
beatlerman
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Finans

Mesajgönderen beatlerman » 10 Şub 2017, 09:02

2015 Nissan Micra Match CVT
8000km 6 aylık bir süreç sonunda, bunun içinde İstanbul Antalya 1 kez, İstanbul Bursa 4 kez, ve İstanbul içi iş saatleri kullanımları ile ortalama 8,2LT tüketimim var. Uzun yolda klima ve dolu araç ile 5,5-6 lt ortalamaya Cruise Control ile kullanımda çok rahat ulaşabilirsiniz. şehir içinde benim gibi köprü trafiğinin bitmek bilmediği Altunizade gibi bir muhitte oturuyorsanız 9lt altını zor görürsünüz, malum 1km yolu yarım saatte gittiğim çok oldu. ama bunun dışında 30km-1 saatlik bir yolculukta İstanbul standartlarında 8lt ortalama mevcut.
Son olarak Sport mode'unda yakıt tüketimi ortalama 4-5 civarında artış gösteriyor ve aracın performansı baya yukarılara çıkarabiliyor.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Şub 2017, 09:13

İstanbul için 8 lt normal bence. Aslında benzin pahalı olmasa araçlarımızın tüketiminde şikayet edilecek hiç bir şey yok.

Kullanıcı avatarı
bsecer
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Akademik

Mesajgönderen bsecer » 12 Şub 2017, 15:23

Tekrar selamlar micramız 1300 km oldu. Yakıt tüketimi 6.9 a indi. Daha fazla inmez sanırım. Bir ay olmadı daha.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 18 Şub 2017, 15:41

bsecer yazdı:Tekrar selamlar micramız 1300 km oldu. Yakıt tüketimi 6.9 a indi. Daha fazla inmez sanırım. Bir ay olmadı daha.

Kullanım koşullarınıza göre ve aracı biraz daha tecrübe etmenizden sonra yaklaşık bi yarım lt daha düşebilir aslında. Ama bu hali ile de normal sayılır. Kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

Kullanıcı avatarı
dodiSA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: turizm

Mesajgönderen dodiSA » 01 Mar 2017, 14:50

Merhaba

2014 model otomatik micra için hangi yakıt kullanıyorsunuz

benzin için

_____ 2014