Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Mar 2017, 19:56

dodiSA yazdı:Merhaba. 2014 model otomatik micra için hangi yakıt kullanıyorsunuz benzin için

Yakıt için aracınızın model yılı fark etmez zaten, hepimizde aynı motor var.

Yakıt derken benzin istasyonunu kast ettiyseniz biz Shell kullanıyoruz. ÖZel bir nedeni yok; evimizin hemen yanında, eve gelirken veya işe giderken benzin almak kolay oluyor. Bir de devamlı aynı istasyondan almanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Belki Türkiye çapında yaygın istasyonu olması ve bu nedenle denetim açısında güvenilir olmasını ekleyebilirim (seyahatlerde de mümkünse Shell istasyonu arıyorum). Teknik olarak bir faydası var mı derseniz kesin bir cevap veremem ama zararını görmedim. Daha önce başka araçlarda Opet, BP ve PO tercihlerimde olmuştu (eve yakınlık nedeni ile). BP biraz az menzil yaptırıyor gibi geldi kısa süreli bir deneyimdi pek bilimsel bir tespit sayılmaz. Opet ve PO'da da çok fark hissetmedim.

Eğer yakıt türü soruyorsanız, malumunuz ülkemizde standart 95 oktan ve katkılı 95 oktan olmak üzere zaten iki seçenek var. Bazen standart bazen katkılı kullandım pek bir farkını görmedim açıkçası zararı da yoktur muhtemelen. Ama arada 2-3 kr oynuyor. Bir ara 97 oktan denilen yakıt türünden de kullanmıştım. Hiç bir fark hissetmedim. Araştırmalarım sonucunda ülkemizde rafineri çıkışı doğal 97 oktan benzin olmadığını, katkı ile oktan arttırma uygulaması yapıldığını öğrendim. Zaten yüksek oktan performanslı spor otomobillerde işe yarıyor diyorlardı ki bence de mantıklı.

Sonuç olarak güvenilir bir istasyondan (esnaf olarak yani) 95 oktan standart benzin yeterli bence. Diğer alternatif keyfe kalmış, faydası da yok zararı da yok bana kalırsa.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
dodiSA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: turizm

Mesajgönderen dodiSA » 08 Mar 2017, 11:39

tesekkur ederim acıklama için benim sorumda benzin istasyonu olarak diye sormak istedim cevap ve sıcaklık için tesekkür ederim

_____ 2014
__ - 34 LM 6333 - __

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Mar 2017, 12:49

dodiSA yazdı:tesekkur ederim acıklama için benim sorumda benzin istasyonu olarak diye sormak istedim cevap ve sıcaklık için tesekkür ederim

Rica ederim. Dediğim gibi yaygın istasyon ağı olan firmalar denetimli ürün bulundurulmasına özen gösteriyor. Bir de aldığınız istasyon güvenilirse yeterli olacaktır.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
X-Slim
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Diğer
Meslek:

Mesajgönderen X-Slim » 29 Mar 2017, 13:56

burakhayoglu yazdı:2008 micra kullanıyorum ortalama 8lt yakıyor, minicik aracın bmw kadar benzin yakmasını aklım almıyor. Lpg düşünmeye başladım artık :T

Açıkçası bundan korkmuyor değilim :UO

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Mar 2017, 17:10

X-Slim yazdı:
burakhayoglu yazdı:2008 micra kullanıyorum ortalama 8lt yakıyor, minicik aracın bmw kadar benzin yakmasını aklım almıyor. Lpg düşünmeye başladım artık :T

Bu micralar için genel bir sorun değil ama. Yani bazı kullanıcıların yakıt tüketiminin beklenenden çok olması genelleme yapmak için doğru olmaz. Aracın teknik durumu (bakımlılık, lastik vs. gibi) , kullanım şartları (güzergah, menzil uzunluğu vs. gibi), ve sürücünün kullanım tarzı (araca alışkın olmama, seri/süratli/devirli kullanma vb. gibi) gibi kriterler yakıt tüketiminin araçtan araca farklılık göstermesine neden olur. Bu başlığı baştan sona incelerseniz genel olarak 6-7 lt/100 km tüketimler söz konusu.

Kullanıcı avatarı
X-Slim
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen X-Slim » 04 Nis 2017, 23:11

Ally_07 yazdı:
X-Slim yazdı:

Bu micralar için genel bir sorun değil ama. Yani bazı kullanıcıların yakıt tüketiminin beklenenden çok olması genelleme yapmak için doğru olmaz. Aracın teknik durumu (bakımlılık, lastik vs. gibi) , kullanım şartları (güzergah, menzil uzunluğu vs. gibi), ve sürücünün kullanım tarzı (araca alışkın olmama, seri/süratli/devirli kullanma vb. gibi) gibi kriterler yakıt tüketiminin araçtan araca farklılık göstermesine neden olur. Bu başlığı baştan sona incelerseniz genel olarak 6-7 lt/100 km tüketimler söz konusu.

Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum hocam
Şöyle birşey diyorlar ama ne kadar doğru?
"benim bildiğim kadarıyla micraların contaları aluminyum, o yuzden lpg onerilmiyor. zamanla sıkıntı çıkartıyomus aluminyum conta olduğu için"

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 04 Nis 2017, 23:25

X-Slim yazdı:[quote="Ally_07"][quote="X-Slim"][quote="burakhayoglu"]2008 micra kullanıyorum ortalama 8lt yakıyor, minicik aracın bmw kadar benzin yakmasını aklım almıyor. Lpg düşünmeye başladım artık :T

Açıkçası bundan korkmuyor değilim :UO[/quote]

Bu micralar için genel bir sorun değil ama. Yani bazı kullanıcıların yakıt tüketiminin beklenenden çok olması genelleme yapmak için doğru olmaz. Aracın teknik durumu (bakımlılık, lastik vs. gibi) , kullanım şartları (güzergah, menzil uzunluğu vs. gibi), ve sürücünün kullanım tarzı (araca alışkın olmama, seri/süratli/devirli kullanma vb. gibi) gibi kriterler yakıt tüketiminin araçtan araca farklılık göstermesine neden olur. Bu başlığı baştan sona incelerseniz genel olarak 6-7 lt/100 km tüketimler söz konusu.[/quote]
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum hocam
Şöyle birşey diyorlar ama ne kadar doğru?
"benim bildiğim kadarıyla micraların contaları aluminyum, o yuzden lpg onerilmiyor. zamanla sıkıntı çıkartıyomus aluminyum conta olduğu için"[/quote]

Conta değil de sübaplar için duydum ben bunu. Hatta artık ekonomi sınıfı bir çok aracın sübapları için de. O yüzden "LPG'li araçlarda 15000-20000 kmlerde bu sübaplar eridiği için değişim gerekiyor" şeklinde bir çok duyumum oldu. Bu konu ile ilgili sorunlara daha önceleri üye olduğum başka markaların forumlarındaki kullanıcı mesajlarında sık sık karşılaşıyordum.

Micraların sübapları konusunda kesin bir bilgim yok ama alüminyum olma ihtimalleri çok yüksek, dediğim gibi muhtemelen maliyetleri düşürmek için bir çok marka böyle yapıyor çünkü. Dolayısıyla LPG'den ötürü böyle bir sorun olması mümkün gibi duruyor. Şimdiye kadar hiç LPG'li araç kullanmadığım için bu konuda başım ağrımadı o yüzden "micralarda şundan dolayı uyumsuzluk yaşanıyor" diyemem açıkçası. Ama ben şahsen küçük hacimli çok noktadan enjeksiyonlu motorlarda LPG'nin beklenilen randımanı veremeyeceğini, yaşatacağı sorunlar nedeniyle de tasarruf edeyim derken kullanım rahatlığımın bozulacağını düşünüyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
X-Slim
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen X-Slim » 05 Nis 2017, 10:03

Ally_07 yazdı:
Conta değil de sübaplar için duydum ben bunu. Hatta artık ekonomi sınıfı bir çok aracın sübapları için de. O yüzden "LPG'li araçlarda 15000-20000 kmlerde bu sübaplar eridiği için değişim gerekiyor" şeklinde bir çok duyumum oldu. Bu konu ile ilgili sorunlara daha önceleri üye olduğum başka markaların forumlarındaki kullanıcı mesajlarında sık sık karşılaşıyordum.

Micraların sübapları konusunda kesin bir bilgim yok ama alüminyum olma ihtimalleri çok yüksek, dediğim gibi muhtemelen maliyetleri düşürmek için bir çok marka böyle yapıyor çünkü. Dolayısıyla LPG'den ötürü böyle bir sorun olması mümkün gibi duruyor. Şimdiye kadar hiç LPG'li araç kullanmadığım için bu konuda başım ağrımadı o yüzden "micralarda şundan dolayı uyumsuzluk yaşanıyor" diyemem açıkçası. Ama ben şahsen küçük hacimli çok noktadan enjeksiyonlu motorlarda LPG'nin beklenilen randımanı veremeyeceğini, yaşatacağı sorunlar nedeniyle de tasarruf edeyim derken kullanım rahatlığımın bozulacağını düşünüyorum.

Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam, dediğiniz gibi aslında düşük motorlu araçta tamamen zarar lpg haklısınız

Kullanıcı avatarı
SerdarÇetin
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Satış danışmanı

Mesajgönderen SerdarÇetin » 16 May 2017, 23:20

Ben her sabah eşim işe bırakıp geri dönüyorum maalesef hep konvoy oluyor gidiş geliş

6.4 lt yazıyor yol bilgisayarında; yeni aldım sayılır 3. Depoyu doldurdum geçenlerde ilkinde hesapladığımda km de 25 kuruş çıktı; 2. De havalarda ısındı kilimalı kullanmaya başladık ondan sebep diye düşünüyorum 30 kuruş hesapladım.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 16 May 2017, 23:27

SerdarÇetin yazdı:Ben her sabah eşim işe bırakıp geri dönüyorum maalesef hep konvoy oluyor gidiş geliş

6.4 lt yazıyor yol bilgisayarında; yeni aldım sayılır 3. Depoyu doldurdum geçenlerde ilkinde hesapladığımda km de 25 kuruş çıktı; 2. De havalarda ısındı kilimalı kullanmaya başladık ondan sebep diye düşünüyorum 30 kuruş hesapladım.

En optimum tüketim değerlerine sahipsiniz. Yol bilgisayarının hata payını da göz önüne alınca (yarım ila bir lt arasında oluyor) 7 lt altında tüketim micraların normali zaten

Kullanıcı avatarı
SerdarÇetin
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Satış danışmanı

Mesajgönderen SerdarÇetin » 16 May 2017, 23:46

Ally_07 yazdı:
SerdarÇetin yazdı:Ben her sabah eşim işe bırakıp geri dönüyorum maalesef hep konvoy oluyor gidiş geliş

En optimum tüketim değerlerine sahipsiniz. Yol bilgisayarının hata payını da göz önüne alınca (yarım ila bir lt arasında oluyor) 7 lt altında tüketim micraların normali zaten

Çok memnunum gerçekten tavsiye üzerine almışım, daha bir defa Çeşme ye gittik uzun mesafe denmez ama :)) şehir içinde bence gayet güzel konforlu bir araç.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: RE: Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 17 May 2017, 00:02

SerdarÇetin yazdı:[quote="Ally_07"][quote="SerdarÇetin"]Ben her sabah eşim işe bırakıp geri dönüyorum maalesef hep konvoy oluyor gidiş geliş

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/quote]

Çok memnunum gerçekten tavsiye üzerine almışım, daha bir defa Çeşme ye gittik uzun mesafe denmez ama :)) şehir içinde bence gayet güzel konforlu bir araç.[/quote]

Micralar için asıl hedef kitle şehir içi sürücüler zaten. Ancak uzun yolda da gayet keyiflidir, hiç üzmez. Özellikle kendisine büyük araç muamelesi yapılmadan, kapasitesini zorlamadan kullanılırsa.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı