K13 Micra Ses İzolasyonu (Yalıtım)

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Akademisyen

K13 Micra Ses İzolasyonu (Yalıtım)

Mesajgönderen MicraR » 12 Mar 2015, 15:05

Arkadaşlar merhaba,
Bildiğiniz gibi bu araçlarımız yalıtım konusunda zayıf, yol sesi lastik sesi rüzgar sesi hadi neyse yerdeki taşın çamurluğa vurması yağmurlu havada lastiğin vurduğu su sesi bile aynen içeride neredeyse. O yüzden bu yalıtım sorununa eğilen arkadaş oldu mu acaba ? Çamurluk içini halıfleks ile kaplatma gibi çözümler duymuştum, uygulayan yada uygulatan oldu mu ? Biraz bahseder misiniz bu konuda tecrübeleriniz varsa ?

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: 2014 Micra Ses Yalıtım

Mesajgönderen Ally_07 » 18 Mar 2015, 22:20

MicraR yazdı:Arkadaşlar merhaba,
Bildiğiniz gibi bu araçlarımız yalıtım konusunda zayıf, yol sesi lastik sesi rüzgar sesi hadi neyse yerdeki taşın çamurluğa vurması yağmurlu havada lastiğin vurduğu su sesi bile aynen içeride neredeyse. O yüzden bu yalıtım sorununa eğilen arkadaş oldu mu acaba ? Çamurluk içini halıfleks ile kaplatma gibi çözümler duymuştum, uygulayan yada uygulatan oldu mu ? Biraz bahseder misiniz bu konuda tecrübeleriniz varsa ?

DH forumunda bu sıkıntı için sanayide arabanın altına komple meges denilen yalıtım malzemesinden yaptırdıklarını okudum. Kimisi çok işe yaradı diyor kimisi arabaya zararı var, kaplama ile kaporta arasına su girerse çürütür kaportayı diyor. Davlumbazı çok aramışlar hatta Nissan genel merkeze ve Türkiye temsilciliğine yazılar yazmışlar ama K13 kasalar için böyle bir parça yok diye yanıt almışlar. Ne var ki İngiltere gibi ülkelerde satılan modellerde davlumbaz standartmış. İnternet üzerinden bulunabilirse belki getirtilir. Ben şöyle bir baktım nette ama ama bulamadım. Ararken http://www.aliexpress.com/item/FIT-FOR-2010-2013-NISSAN-MICRA-MARCH-K13-MUD-FLAP-FLAPS-SPLASH-GUARDS-MUDGUARDS-CX/1689813923.html linkindeki paçalıklardan bulup sipariş ettim. Yine DH forumunda okuduğuma göre yetkili serviste 250 TL civarına satılıyormuş. Bana kargo dahil 40-45 TL'ye mal oldu, 25-30 hadi bilemedin 40 da montajına versem gene hesaplı olacak. Belki lastiğin kaldırdığı su ve kum/taş taneciklerinin çamurluğun içine çarpmasını ve ses yapmasını engeller veya en azından azaltır diye umuyorum. Ama asfalt sesi için davlumbaz şart.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 25 Mar 2015, 14:15

Ally_07 yazdı:

DH forumunda bu sıkıntı için sanayide arabanın altına komple meges denilen yalıtım malzemesinden yaptırdıklarını okudum. Kimisi çok işe yaradı diyor kimisi arabaya zararı var, kaplama ile kaporta arasına su girerse çürütür kaportayı diyor. Davlumbazı çok aramışlar hatta Nissan genel merkeze ve Türkiye temsilciliğine yazılar yazmışlar ama K13 kasalar için böyle bir parça yok diye yanıt almışlar. Ne var ki İngiltere gibi ülkelerde satılan modellerde davlumbaz standartmış. İnternet üzerinden bulunabilirse belki getirtilir. Ben şöyle bir baktım nette ama ama bulamadım. Ararken http://www.aliexpress.com/item/FIT-FOR-2010-2013-NISSAN-MICRA-MARCH-K13-MUD-FLAP-FLAPS-SPLASH-GUARDS-MUDGUARDS-CX/1689813923.html linkindeki paçalıklardan bulup sipariş ettim. Yine DH forumunda okuduğuma göre yetkili serviste 250 TL civarına satılıyormuş. Bana kargo dahil 40-45 TL'ye mal oldu, 25-30 hadi bilemedin 40 da montajına versem gene hesaplı olacak. Belki lastiğin kaldırdığı su ve kum/taş taneciklerinin çamurluğun içine çarpmasını ve ses yapmasını engeller veya en azından azaltır diye umuyorum. Ama asfalt sesi için davlumbaz şart.

Linkten de gördüğüm ürün bahsettiğimiz sorunu çözmeye çok da yardımcı değil maalesef, bu paçalık deren ürünler sadece suyun çamurun taşın vs marşpiyellere ve kapılara püskürtülmesine/atılmasına kısmen engel olsun diye takılıyorlar, benim dediğim problem için fayda vermezler yani çamurluk içine atılan ve ses yapan yine yapar, onun için de dediğiniz gibi bende davlumbaz arattım internette ve bulamadım, ya tam ingilizcesini bilemedik ondan bulamadık ya da bu modeller için böyle bir parça gerçekten mi yok acaba, anlaşılan sorunu çamurluk içine kaplama yaparak çözmemiz gerekecek

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 25 Mar 2015, 21:39

MicraR yazdı:
Ally_07 yazdı:
Bildiğiniz gibi bu araçlarımız yalıtım konusunda zayıf, yol sesi lastik sesi rüzgar sesi hadi neyse yerdeki taşın çamurluğa vurması yağmurlu havada lastiğin vurduğu su sesi bile aynen içeride neredeyse. O yüzden bu yalıtım sorununa eğilen arkadaş oldu mu acaba ? Çamurluk içini halıfleks ile kaplatma gibi çözümler duymuştum, uygulayan yada uygulatan oldu mu ? Biraz bahseder misiniz bu konuda tecrübeleriniz varsa

Linkten de gördüğüm ürün bahsettiğimiz sorunu çözmeye çok da yardımcı değil maalesef, bu paçalık deren ürünler sadece suyun çamurun taşın vs marşpiyellere ve kapılara püskürtülmesine/atılmasına kısmen engel olsun diye takılıyorlar, benim dediğim problem için fayda vermezler yani çamurluk içine atılan ve ses yapan yine yapar, onun için de dediğiniz gibi bende davlumbaz arattım internette ve bulamadım, ya tam ingilizcesini bilemedik ondan bulamadık ya da bu modeller için böyle bir parça gerçekten mi yok acaba, anlaşılan sorunu çamurluk içine kaplama yaparak çözmemiz gerekecek

Ben de size büyük ölçüde katılıyorum, zaten dikkat ederseniz asfalt sesine etki etmeyeceğini mesajımın sonunda belirtmiştim. Paçalık daha çok yağmurlu havalarda yerden kalkan suyun dediğiniz gibi özellikle marşpiyelin ön kapı altına denk gelen yerine ve biraz da çamurluğun iç kısımlarında sol ayağınızı koyduğunuz bölgeye karşılık gelen yerine su çarpmasından dolayı oluşacak sesi bir miktar keser. Bir de çamurlu veya ıslak kumlu yollarda az da olsa aynı bölgeye gelen küçük taneciklerin sesine az bir şey etki eder ama asfalt yol sesini almaz.

Ne var ki hem bir önceki Daihatsu YRV model aracımızda hem babamın 2014 Fiat Panda'sında hem anneme ait 0 km aldığımız 2011 Honda Jazz Fun+ (en donanımlı versiyondur) da hem de kendime ait 0 km aldığım 2013 Seat Toledo 1.2 TSI Style arabamda ben de aynı dertten muzdaribim. Ford Fiesta ve hatta Focus'larda da aynı sorunun olduğunu, hatta en yakın arkadaşımın 1000 TL gibi bir rakama zebart ses izolasyonu yaptırmak zorunda kaldığını söyleyebilirim. Bunun B veya B+ segmenti araçlarda normal olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen davlumbaz olmayışı gerçekten olumsuz etkili. Aslında Honda ve Seat'ımızda davlumbaz var ama kağıt mukavvanın azıcık daha kalın ve ucundan tutup havaya kaldırdığınızda kolaylıkla bükülüp kalıp gibi durmayan plastiğini düşünün, öyle ahım şahım da değil yani. Yani davlumbaz var olsa da kesin çözüm değil, önemli olan kalın hatta içi keçe gibi kaplanmış olan Mercedes ve BMW davlumbazı olması lazım. Bu nedenle sadece davlumbaz olmayışının değil ayrıca ülkemizdeki asfalt tekniğinin ve kullandığımız lastiklerin kalitesinin daha doğrusu kauçuk sertliğinin de sorunu arttırdığını düşünüyorum. Seyahatlerde nadir de olsa şehirlerarası yollarda bazı kaliteli beton asfalt veya benzeri kısımlara denk geldiğimde yol sesi gerçekten çok azalıyor ve "benim araba bu muymuş" diyorum. Asfaltı değiştiremeyeceğime veya arabama davlumbaz ürettiremeyeceğime göre kaliteli lastik kullanıp yetinmek gerek diye düşünüyorum.

Eğer yol sesi için izolasyonda kesim çözüm istiyorsanız şunu yapmak lazım (zamanında Daihatsu için çok araştırdım, yapan yeride buldum görüştüm):
Tüm koltukları ve yer döşemeleri ve hatta mümkünse motor sesini de kesmek için dashboard sökülüp aracın tabanı ve kapıların içi özel bir kauçuk sünger izolasyon malzemesi ile kaplanması gerekiyor. Kaplama tabandan başlayarak ön yolcu ve şoförün ayak koyduğu iç kısımlar kadar, dashboardın arkasını da kapsayacak şekilde yapılıyor, bagaj da dahil (özellikle hachback arabalarda bagaj kısmı boşken akustik alan etkisi gösteriyormuş ve yoldan gelen ses olduğu gibi bir uğultu şeklinde iç kabini de etkiliyormuş) Yine bu tip ama farklı bir malzeme ile de çamurluk içlerini kaplatmak sorunu kökten çözüyor (aracına 20-30000 TL'ye özel ses sistemi yaptıranlar bu yöntemi tercih ediyor). Ancak bu işin malzemesi ithal bir de işi bilen bir uzmana/ustaya gittiğinizde 1500-2000 $ gibi bir fatura çıkıyor karşınıza. O nedenle bu kadar masrafa girmek için değer mi diye düşünüyor insan. Örnek için bir kaç resim sunuyorum aşağıda:

Resim
Resim
Resim

Araştırmalarımdan bunun dışındaki izolasyon yöntemleri sadece çok az fayda getirir diye bir sonuç çıkardım kendi adıma. Örneğin sanayi sitelerinde ziftçi diye tabir edilen kişiler oluyormuş, meges gibi bir malzemeyle aracın tabanı ve çamurluklarının içini kaplıyorlarmış. Eğer işçilik iyi olursa belki bir nebze fayda eder deniyor ama kesin çözüm diyeni duymadım. Ben kendim bahsettiğim Daihatsu arabamızın sadece bagaj kısmını (yapması kolay diye) bitüself denen malzemenin biraz daha kalını ile çepeçevre kapladım pek bir faydasını görmedim. belki olmuştur ama şöyle ifade edeyim kulakla duyulacak kadar faydasını görmedim.

Sonuçta maliyetli bir iş bu maalesef..

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 26 Mar 2015, 14:38

İlginize alakanıza teşekkürler baya araştırmışsınız, benim düşüncem şu ki yüksek maliyetlere katlanmaya gerek yok sonuçta arabalar ufak arabalar ve gerçekten yüksek hızlar yada şehirler arası yollara uyum için üretilmiş arabalar değil genellikle şehir içi düşük hızlar için üretilmişler. Bu yüzden bende özellikle lastiğin attığı taşın sesini bir nebze kessin yeter diye istiyorum, aynı zamanda yağışlı havadaki atılan su ve çamur sesi de azalacaktır dediğim gerçekleşirse, keçe halıfleks gibi bir kaplama yapıldığını duymuştum, eğer bulabilirsem çamurlukların içine davlumbaz görevi görsün diye yaptıracağım ve kanaatim gayet uygun fiyata olacaktır çok özel bir malzeme olmadığı için ve komple arabanın altını kaplatmayacağım için. Dediğim gibi sadece taş sesi ve su sesini azaltsın birazcık emsin yeter. Daha önce kullandığım VW Jetta 'dan sonra çok bir şey beklemiyorum zaten ama ondaki kulak aşinalığımı birazcık da olsun versin istiyorum, onun çamurluk için dediğim gibi halıfleks gibi yumuşak bir malzeme kaplıydı, lastik taş atarsa çok dikkatli dinlersen hafif duyabiliyordun.

Yüksek maliyete girmeden küçük ama etkili çözümler daha mantıklı geliyor dolayısıyla bana.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Nis 2015, 15:44

Şöyle bir link buldum http://www.modifiyem.com/forum/showthread.php?p=3571 . Burada Würth Pütür Boya diye birşey kullanmışlar mesela. Ama anladığım kadarıyla yol/asfalt sesine pek bir faydası olmamış. Bir de benim üye olduğum Daihatsu forumunda bir arkadaş http://www.hepsiburada.com/liste/motip-putur-spreyi-500-ml-made-in-holland-040001/productDetails.aspx?productId=otev040001&categoryId=20035749 linkindeki ürünü uygulamış, henüz detayları paylaşmamış. Ürün açıklamasından anladığım kadarıyla ses yalıtımı yapıyor ama sanırım su ve çakıl/kum çarpmasına karşı etkili, yol ve asfalt sesine etki edebilir mi emin değilim. Daha çok korozyon vs gibi kimyasal dış etkenlere karşı koruma amaçlı bir şey sanırım bu da. Herhalde iyi bir uygulama için en az 5 kutu almak lazım ki o da 110 TL malzeme maliyetine yol açara, aslında çok da pahalı sayılmaz (tabi işçilik ne kadar olur unu bilemiyorum)

Resim

Yol/asfalt sesi bana göre tekerlekle çamurluk arasındaki boşlukta akustikten kaynaklı oluyor. Dediğiniz gibi çamurluk içini tamamen keçe tarzı bir malzeme ile kaplamak lazım ama burada hem malzemenin suya, çamura, sıcağa, taşa vs. dayanıklılığı hem de işçiliğin kusursuz olmasına bağlı. Nitekim hali hazırda seri üretim, davlumbazın şeklinde bir kalıpta malzeme bulmak mümkün değil. Maliyeti de ne olur tahmin etmek zor. Aslında benim yukarıda paylaştığım şekilde yapılacak kabin içini zeminde duvardan duvara tamamen kaplayacak bir uygulama çok tatminkar olur ama hem uygulaması zor, bir çok şeyi sökmek lazım hem de maliyetli oluyor.

Eğer siz davlumbaz için çözüm üretip de paylaşabilirseniz memnun olurum. Ben de bu arada şu Daihatsu forumundaki arkadaşın uygulamasını takip ediyor olacağım sonuçlanırsa paylaşırım burada.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 09 Nis 2015, 15:18

hepsiburada.com'dan paylaştığınız linkteki yorumlar beni biraz ikna etti o pütür boyaya, neden çünkü yorumlarından baktığımızda önce boya gibi duruyor sonra hafif şişiyor diyor böylece de bahsettiğim çamurluk içi taş çarpmalarını vs baya önleyecek demektir. Aynı zamanda yağmurda vs su sesini hafif toprak vs sesini de baya azaltacaktır. Bunun haricindeki yol sesi vs için ise daha ciddi komple araç çözümleri düşünülebilir çünkü bunun onu keseceğini zannetmiyorum, ama öyle komple bir çözüm de düşünmüyorum, bu aracı da bu şekilde kabul etmek gerek genel sesler için, ama çamurluk içi uygulama hem basit hem ucuz hem de uygulamaya değer gibi görünüyor.

Birkaç aydan denemeyi düşünüyorum havalar biraz kurusun, deneme fırsatım olunca paylaşım yaparım tabiki de bu konuda da.

Araştırmalarınız için de teşekkürler, aydınlattınız yine.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Nis 2015, 20:16

MicraR yazdı:hepsiburada.com'dan paylaştığınız linkteki yorumlar beni biraz ikna etti o pütür boyaya, neden çünkü yorumlarından baktığımızda önce boya gibi duruyor sonra hafif şişiyor diyor böylece de bahsettiğim çamurluk içi taş çarpmalarını vs baya önleyecek demektir. Aynı zamanda yağmurda vs su sesini hafif toprak vs sesini de baya azaltacaktır. Bunun haricindeki yol sesi vs için ise daha ciddi komple araç çözümleri düşünülebilir çünkü bunun onu keseceğini zannetmiyorum, ama öyle komple bir çözüm de düşünmüyorum, bu aracı da bu şekilde kabul etmek gerek genel sesler için, ama çamurluk içi uygulama hem basit hem ucuz hem de uygulamaya değer gibi görünüyor.

Birkaç aydan denemeyi düşünüyorum havalar biraz kurusun, deneme fırsatım olunca paylaşım yaparım tabiki de bu konuda da.

Araştırmalarınız için de teşekkürler, aydınlattınız yine.

Rica ederim, hepimiz birşeyler paylaşınca ihtiyacı olanlara yarayışlı oluyor, benim forum anlayışım ve beklentim böyle.

Ben de uygun bir yer (arabayı lifte alıp dört teker sökebilecek bir atölye) ve uygulayacak titiz özenli birini bulursam bu işe girişirim aslında. Muhtemelen siz benden önce halletmiş olursunuz, fotoğraflı kritik ve deneyim paylaşmanız çok memnun eder. Merakla bekliyor olacağım.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 13 May 2015, 12:29

Şöyle bir video buldum https://www.youtube.com/watch?v=i7Ueuh9CVk4 özellikle videonun sonlarındaki açıklamalar bize fayda sağlar gibi geldi bana.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 14 May 2015, 12:02

Ally_07 yazdı:Şöyle bir video buldum https://www.youtube.com/watch?v=i7Ueuh9CVk4 özellikle videonun sonlarındaki açıklamalar bize fayda sağlar gibi geldi bana.

Teşekkürler video için, çoğunu izledim bir kısmı hızlı geçtim, adamın şu söylediği hoşuma gitti özellikle; yalıtım yapmayın hiç uğraşmayın birşey değişmiyor. Bende zaten daha önce belirttiğim gibi çok detaylı bir yalıtım yapmayacağım demiştim sadece çamurluk içleri davlumbaz görevi görsün diye. Onu yapmayı hala düşünüyorum diğerlerini yaptırmayı ise hala düşünmüyorum. Video sonundaki açıklamalar doğru ancak sıfır araç için hele de büyük yanaklı dar tabanlı orijinal jant ve lastikler için sorunu çözen nitelikte değil. O yüzden benim kısa ve uzun vadede sorunumu çözecek temel şeyin davlumbaz olduğuna inanıyorum çünkü eski aracım Jettada onu gördüm ve yaşadım Micra kullandım ve gördüm yaşadım o sesi tanıyor ve biliyorum. Ayrıca yeni birçok arabada da yalıtım problemi var ve devam ediyor çünkü fabrikalar nereden çalsak da daha ucuza mal etsek peşindeler, araba nasıl olsa satıyor. Örneğin yeni Jetta için de 120 km civarında içine camdan çok ses ve rüzgar sesi aldığını söylüyorlar ki birçok araçta da böyledir sırf onun için demiyorum. Bizim araçta Micra da da öyle 120 civarı ise hızınız aynı sesi alacaksınız, tek fark yine lastik ve lastik üzeri kabin kaplamaları olacak bence, tek fark değilse de en önemli fark. O yüzden ya çok pahalı araba alacağız yalıtım derdimiz olmayacak yada bu araçlara komple değil ama küçük basit ucuz çözümler düşüneceğiz, yada en basiti ama daha vurdumduymazı olan çözüm; sesleri duymayıp alışacağız. Ben ikinci ile üçüncü çözüm arasında gidip gelmekteyim. Çünkü geçenlerde 1300 km yaptım ben sese alıştım ancak eşim çok rahatsız olduğunu söyledi. Yani bakış açısı ve kafaya takmakla ilgili. Kısacası sorunumu ya basit davlumbaz kaplama çözümü ile yada kendime ikinci araba alıp Micrayı sadece şehir içi kullanım ile eşime bırakmayı düşünüyorum :DD

Kullanıcı avatarı
serkanozer
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Teknisyen

Mesajgönderen serkanozer » 31 May 2017, 00:21

Mrb bende 2004 micra var ses sorunu bende yaşıyorum ama şuan ses yalıtımı için 2 tane malzeme var bunlarla yapabilir siniz malzemeler ucuz sadece sizin işçiliğinize kalıyor malzemeleri sipariş verdim sizin için yaptıkca resimleri seslerin ne kadar kesilsiğini paylaşırım özellikle bagaj ve kapı içleri için yapacan

Malzemeleri adetaş yapıdan aldım

Bitüself folyolu bi malzeme yapışkanlı şuan indirimde 64 tl düşmüş
Firex sünger var buda yapışkanlı malzeme 87 lira

Siteden girip bakabiliriniz özelliklere ford mondeo da ses yalıtımı yapmış arkadaşın biri bende ordan baktım her şeyini anlatmış eleman yanlış hatırlamıyorsam 110 km ile 140 km arasında ses 55 db ye düşürmüş ve sadece rüzgar sesi var demiş eleman kapı içleri bagaj sileceklerin olduğu panelin içine kadar yapmış bende yapmayı düşünüyorum şahsen yok ben sadece lastik seslerini kessem yeter derseniz davlunmazlara yapmanız yeterli gelir gibi malzemeler geldiğinde sizlere resimleri felan paylaşırım seslerin ne kadar kesildiğini araçlarda zor olan kısım kapı içleridir bagajda sadece döşemeleri söküp yapmanız yeterli olur

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Micra Ses Yalıtım

Mesajgönderen Ally_07 » 31 May 2017, 11:11

serkanozer yazdı:Mrb bende 2004 micra var ses sorunu bende yaşıyorum ama şuan ses yalıtımı için 2 tane malzeme var bunlarla yapabilir siniz malzemeler ucuz sadece sizin işçiliğinize kalıyor malzemeleri sipariş verdim sizin için yaptıkca resimleri seslerin ne kadar kesilsiğini paylaşırım özellikle bagaj ve kapı içleri için yapacan

Malzemeleri adetaş yapıdan aldım

Bitüself folyolu bi malzeme yapışkanlı şuan indirimde 64 tl düşmüş
Firex sünger var buda yapışkanlı malzeme 87 lira

Siteden girip bakabiliriniz özelliklere ford mondeo da ses yalıtımı yapmış arkadaşın biri bende ordan baktım her şeyini anlatmış eleman yanlış hatırlamıyorsam 110 km ile 140 km arasında ses 55 db ye düşürmüş ve sadece rüzgar sesi var demiş eleman kapı içleri bagaj sileceklerin olduğu panelin içine kadar yapmış bende yapmayı düşünüyorum şahsen. yok ben sadece lastik seslerini kessem yeter derseniz davlunmazlara yapmanız yeterli gelir gibi malzemeler geldiğinde sizlere resimleri felan paylaşırım seslerin ne kadar kesildiğini araçlarda zor olan kısım kapı içleridir bagajda sadece döşemeleri söküp yapmanız yeterli olur

Gerçekten çok faydalı olur. Ben PÜTÜR SPREY denen bir malzeme duymuştum, yol sesi için çamurluk içinde davlumbaz alanına uygulanıyormuş ama ne kadar etkili bilemiyorum. Sizin bahsettiğiniz şekilde yapılması daha iyi sonuç verecektir. Detaylı anlatımınızı bekliyoruz.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

oto anahtarı