Micra için hangi motor yağı ve fren balatası

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: hangi motor yagi ?

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Haz 2015, 03:26

MicraR yazdı:Hımm öyle bir teknik detay varsa bende bilmiyorum, belki gerçekten öyledir ama dediğiniz gibi sıcaklık açısından bakınca hiç mantıklı gelmiyor, yağ firması önerileri de farklı çıkıyor dediğiniz gibi ve bizi destekliyor, daha detaylı bir bilgi alırsak yada yağ değişimi yaparsak bilgi paylaşırız

Ben arabayı ilk aldığımda noterden sonra direk olarak burdaki nissan özel servisine gittim, hatta sahibi de forumumuza üye (zaten iletişim bilgilerini buradan almıştım). Orada 10/40 yağ ile değiştirdi, 5/30 olmaz mı dediğinde Antalya'ya pek uygun değil ama siz bilirsiniz dedi ben de ısrar etmedim 10w40 kondu. Araba biraz gürültülü çalışıyor aslında, bunu hissedebiliyorum. O nedenle 5/30 daha uygun herhalde, muhtemelen yetkili servis onu kullanıyordur diye düşünüyordum ki yetkili servis kafamı karıştırdı. Olağanüstü bir durum olmazsa yağ değişimi yılbaşı civarında olacak ve yetkili serviste yaptırmayı düşünüyorum şu an için. Her halde riske girmezler,bir bildikleri vardır 5/20'ye razı gibiyim şu an için. Ama farklı bir argüman edinirsem burada da paylaşırım mutlaka.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
ygokcan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Bilgi İşlem

Re: hangi motor yagi ?

Mesajgönderen ygokcan » 15 Nis 2016, 09:40

Konuyu hortlatmayayım ama ben 5W-30 LIQUI MOLY kullanıyorum ve yağdan gerçektende çok memnunum muadillerine göre biraz pahalı ama gerçekten de aracıma verdiğim parayı düşünürsem pahalı olamayan bir marka yağ değişim sürelerini de %10 uzattı. Yağ değişim zamanında renk neredeyse çok az bir kararmayla çıkıyor.

Hiç bir şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Nis 2016, 14:25

ygokcan yazdı:Konuyu hortlatmayayım ama ben 5W-30 LIQUI MOLY kullanıyorum ve yağdan gerçektende çok memnunum muadillerine göre biraz pahalı ama gerçekten de aracıma verdiğim parayı düşünürsem pahalı olamayan bir marka yağ değişim sürelerini de %10 uzattı. Yağ değişim zamanında renk neredeyse çok az bir kararmayla çıkıyor.

Bence de aslında Türkiye şartları için 5w30 ideal ama yetkili servsiler 0w20'de ısrar ediyor. Eğer servis dışında yağ değişimi yapılacaksa 5w30 gönül rahatlığıyla tercih edilebilir bence. Bu arada LIQUI MOLY güzel yağdır, bir de Motul'u çok öneriyorlar, özellikle performanslı kullananlar.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
diablo
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Pazarlama

Re: K12 Fren Balatası ve Motor yağı

Mesajgönderen diablo » 29 Kas 2016, 14:54

yıllar sonra :)
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
diablo
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Pazarlama

Mesajgönderen diablo » 29 Kas 2016, 16:17

Ally_07 yazdı:
ygokcan yazdı:Konuyu hortlatmayayım ama ben 5W-30 LIQUI MOLY kullanıyorum ve yağdan gerçektende çok memnunum muadillerine göre biraz pahalı ama gerçekten de aracıma verdiğim parayı düşünürsem pahalı olamayan bir marka yağ değişim sürelerini de %10 uzattı. Yağ değişim zamanında renk neredeyse çok az bir kararmayla çıkıyor.

Bence de aslında Türkiye şartları için 5w30 ideal ama yetkili servsiler 0w20'de ısrar ediyor. Eğer servis dışında yağ değişimi yapılacaksa 5w30 gönül rahatlığıyla tercih edilebilir bence. Bu arada LIQUI MOLY güzel yağdır, bir de Motul'u çok öneriyorlar, özellikle performanslı kullananlar.

5w30
benim aracımda da kullanabilir miyim?
1,5 dci 2006 - 200 bin km ye yaklaşıyor.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Kas 2016, 17:13

diablo yazdı:
Ally_07 yazdı:
ygokcan yazdı:Konuyu hortlatmayayım ama ben 5W-30 LIQUI MOLY kullanıyorum ve yağdan gerçekten de çok memnunum muadillerine göre biraz pahalı ama gerçekten de aracıma verdiğim parayı düşünürsem pahalı olamayan bir marka yağ değişim sürelerini de %10 uzattı. Yağ değişim zamanında renk neredeyse çok az bir kararmayla çıkıyor.

5w30 benim aracımda da kullanabilir miyim? 1,5 dci 2006 - 200 bin km ye yaklaşıyor.

Kullanım kılavuzunuzda
K9K dizel motor yağı Soğuk ve ılık bölgeler için: 5W-40, 10W-40 ve 15W'40 uygundur.
o Dış Hava Sıcaklıklarının 15 derece C'ın altında olduğu koşullar için 5W - 40 ve 10 W - 40 tercih edilebilir.
o 15W-40 tipi yağlar ortam sıcaklığının -10 derece C'ın üstünde olduğu durumlarda tercih edilir.

diyor. Buna göre sizin için 5w30 tavsiye edilmemiş görünüyor.

Castrol de 10/40 öneriyor (bkz: http://applications.castrol.com/oilselector/tr_tr/c/search?vehicleType=binek-ara%C3%A7lar&manufacturer=nissan-(eu)&model=micra-march-k12-(2003-2010) )

10w40 vizikozitedeki yağ yarı sentetiktir. Dizelleri bilemiyorum ama benzinliler için genellikle tam sentetik yağların daha iyi olduğu söyleniyor. Yeni nesil benzinli araçların neredeyse tamamında tam sentetik olan 5w30 kullanılıyor bildiğim kadarıyla. Daha sessiz motor çalışması ve yakıt tüketiminde bir miktar daha tasarruf sağladığı söyleniyor. Tek dezavantajı diğerine göre ince olduğu için yağ eksiltme ile karşılaşılabiliyor olması. Ancak sanırım bir kaç bin km'de yarım lt'ye kadar normal karşılanıyor.

Bu nedenle aracınızın kmsi itibariyle kalın olan yağı kullanmak daha iyi olabilir (yani 10w40). Eğer 5w40 tam sentetik ise onu da tercih edebilirsiniz aslında ama mümkün olduğunca şu an motorunuzun için de bulunan vizikosite neyse ve şikayetiniz yoksa onu kullanmaya devam edin bence. Çünkü yağ tipi, markası ve vizikosite değişimi sonrasında da yağ eksiltme sorunu ile karşılaşıldığını duymuştum.

Dilerseniz telefonla servise de "bakımlarda hangi vizikozite yağ kullanıyorsunuz" diye sorabilirsiniz tabi. Onlar varil yağ kullanıyorlardır.

Kullanıcı avatarı
Denizciko
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Bankacı

Araç için yağ önerilerinize ihtiyacım var

Mesajgönderen Denizciko » 03 Ara 2017, 02:46

Herkese merhaba. 2012 model bi micram var. Arabadan anlamadigim icin sanayiye goturup bosuna para vermiyim diyorum. Detayli bi bakima ihtiyac var. Yagini filtreleri falan kendim alsam en azindan icim daha rahat eder diyorum. Bulundugum yerde yetkili servis yok. Nerden ne alip arabayi duzene sokarim yardim bekliyorum

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Araç için yağ önerilerinize ihtiyacım var

Mesajgönderen Ally_07 » 04 Ara 2017, 00:16

Denizciko yazdı:Herkese merhaba. 2012 model bi micram var. Arabadan anlamadigim icin sanayiye goturup bosuna para vermiyim diyorum. Detayli bi bakima ihtiyac var. Yagini filtreleri falan kendim alsam en azindan icim daha rahat eder diyorum. Bulundugum yerde yetkili servis yok. Nerden ne alip arabayi duzene sokarim yardim bekliyorum

Servis 0w20 kullanıyor. Onu piyasada bulmak biraz zor. Bulamazsanız 5w30 da iş görür. Sadece tam sentetik olmasına dikkat edin. Mobil 1 oldukça tutulan bir yağ. Castrol de güvenilir. Bunlar dışında Motul de çok iyi yağ.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Denizciko
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Bankacı

Re: Araç için yağ önerilerinize ihtiyacım var

Mesajgönderen Denizciko » 04 Ara 2017, 00:30

Çok teşekkür ederim. Yağı kendim alıp servise gotursem daha mantıklı olur diye dusundum. Kadinlari sanayide daha kolay kandiriyolar malesef :) kandirilmak istemedigim icin sizlerden destek almak istedim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Araç için yağ önerilerinize ihtiyacım var

Mesajgönderen Ally_07 » 04 Ara 2017, 22:59

Denizciko yazdı:Çok teşekkür ederim. Yağı kendim alıp servise gotursem daha mantıklı olur diye dusundum. Kadinlari sanayide daha kolay kandiriyolar malesef :) kandirilmak istemedigim icin sizlerden destek almak istedim
Rica ederim. Alacağınız yağ kutusunun üzerinde tam sentetik ibaresini görebilirsiniz. Bu bahsettiğim markalar üst seviye kalitede oldukları için fiyatları yüksek gelebilir. 4 lt lik bir bidon 150-200 TL arası olmalı. Bahsettiğim özelliklerde daha uygun fiyatlı orta kalite yağlar da vardır. Sanayi sitelerinde muhtemelen o uygun fiyatlı olanlar teklif edilecektir. Önemli olan tam sentetik olması viskozite olarak da 0w20 veya 5w30 olması.

Kullanıcı avatarı
hoobastank
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: Micra için hangi motor yağı ve fren balatası

Mesajgönderen hoobastank » 11 Ağu 2018, 23:19

Bakım zamanı geldi ve motor yağını değiştirmem gerekiyor. Bir Nissan özel servis Micralara 0w-20 yağ kullanmak gerek dedi bir başkası ise 5w-30 dedi. Yetkili servise sormadım ancak burada yetkili servisler 0w-20 kullanıyorlar diye okudum. Burada ya da başka bir yerde kullanım kılavuzunda da öyle yazıyor diye okuduğumu da hatırlıyorum.

Elimdeki kullanım kılavuzuna bakayım dedim, "Benzinli motor yağı için 5w-30 tercih edilmelidir. 5w-30 mevcut değilse, dış ortam sıcaklığı aralıklarına uygun olan viskoziteyi tablodan seçin" yazıyordu. Kılavuz 2015 model Micra'ya ait. İyice emin olmak için İnternet üzerinden de kullanım kılavuzu aradım. Nissan Kanada'nın sitesinde kılavuzun PDF hali varmış. Bunda da " Viscosity SAE 5W-30" yazıyordu.
https://www.nissan.ca/content/dam/nissa ... -Micra.pdf

Yetkili servis ücretleri çok yüksek olduğu için ürünleri kendim alıp bir yerde değişimlerini yaptıracağım. Servisi bilmem ama kılavuz böyle yazdığı için 5w-30 motor yağı kullanacağım. Umarım bilgi olarak birilerine fayda sağlar.

Bu arada ek bilgi olarak motor yağının aşağıdaki standartlardan birisini sağlaması gerekiyor:
- API: SL, SM veya SN
- ILSAC: GF-3, GF-4 veya GF-5
- ACEA: A1/B1, A3/B3, A3/B4, A5/B5, C2 veya C3

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra için hangi motor yağı ve fren balatası

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Ağu 2018, 16:46

hoobastank yazdı:Bakım zamanı geldi ve motor yağını değiştirmem gerekiyor. Bir Nissan özel servis Micralara 0w-20 yağ kullanmak gerek dedi bir başkası ise 5w-30 dedi. Yetkili servise sormadım ancak burada yetkili servisler 0w-20 kullanıyorlar diye okudum. Burada ya da başka bir yerde kullanım kılavuzunda da öyle yazıyor diye okuduğumu da hatırlıyorum.

Elimdeki kullanım kılavuzuna bakayım dedim, "Benzinli motor yağı için 5w-30 tercih edilmelidir. 5w-30 mevcut değilse, dış ortam sıcaklığı aralıklarına uygun olan viskoziteyi tablodan seçin" yazıyordu. Kılavuz 2015 model Micra'ya ait. İyice emin olmak için İnternet üzerinden de kullanım kılavuzu aradım. Nissan Kanada'nın sitesinde kılavuzun PDF hali varmış. Bunda da " Viscosity SAE 5W-30" yazıyordu.
https://www.nissan.ca/content/dam/nissa ... -Micra.pdf

Yetkili servis ücretleri çok yüksek olduğu için ürünleri kendim alıp bir yerde değişimlerini yaptıracağım. Servisi bilmem ama kılavuz böyle yazdığı için 5w-30 motor yağı kullanacağım. Umarım bilgi olarak birilerine fayda sağlar.

Bu arada ek bilgi olarak motor yağının aşağıdaki standartlardan birisini sağlaması gerekiyor:
- API: SL, SM veya SN
- ILSAC: GF-3, GF-4 veya GF-5
- ACEA: A1/B1, A3/B3, A3/B4, A5/B5, C2 veya C3

Bence de iyi bir markanın 5w30 tam sentetik yağı çok soğuk bölgeler dışındaki Türkiye kosulları için ideal ama dediğiniz gibi yetkili servisler 0w20 kullanıyorlar. Bizim buradaki başka markaların servisleri 10w40 kullanıyorlar genelde, sanırım ucuz olduğu için diye düşünüyorum. Belki nissan servisinde micra için 0w20 kullanılmasının nedeni 3 silindirli motorun biraz daha az sesli çalışmasını sağlamak olarak düşünülüyor olabilir.

Paylaştığınız teknik bilgiler için de ayrıca teşekkürler.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

oto anahtarı