Micra K12 -Hyundai İ10

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
engobe
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Mimar

Micra K12 -Hyundai İ10

Mesajgönderen engobe » 19 May 2015, 19:17

Sayın micra kullanıcıları haftalardır karar vermekte zorlandığım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

2005 model 1.2 tekna (micra K12) düz vitesli kullanıcısıyım. 2012 yılından beri eşimle birlikte severek aracımızı kullanıyoruz. Fakat son zamanlarda çıkardığı sorunlar ile araç bizi üzmeye başladı. Elektrik destekli direksiyon (EPS) arızası ile aracın direksiyonu kamyon direksiyonuna dönmüştü. Çıkma parça ile direksiyon tekrar eski haline gelmişti. Fakat 1 ay sonra tekrar aynı arızayı verdi. Çıkma parçayı aldığım yeri tekrar aradım ve parçayı ücretsiz değiştireceğini söyledi. (İnal Oto İkitelli / İstanbul) Bu arada arabanın aküsünün baya zayıfladığını araç 3 gün çalışmadıktan sonra ancak takviye ile çalıştığında fark edebildim. EPS değişmeden önce arızanın akünün yetersizliğinden kaynaklanabileceğini düşünerek akümü değiştirdim. EPS başka bir çıkma parça ile değiştirildi ve direksiyon eskisinden daha yumuşak bir biçimde çalışmaya başladı. Dolayısıyla söz konusu arıza ve akü değişimi bana ciddi bir masraf çıkarmış oldu. EPS arızasının tekrarlamasından korkuyorum ve bu yüzden çok sevdiğim aracımı satmayı düşünmeye başladım.

Fakat aracımı satma kararı almak kolay bir şey olmadığını yerine alabileceğim araçlara bakmaya başlayınca anladım. A sınıfı ve B sınıfı araçlara bütçemin yettiğince inceledim. İncelediğim araçlar arasında en beğendiğim yine K13 kasa Micra ve Hyundai İ 10 oldu. Tekrar micra almaya yaşadığım bu sorundan dolayı ve k13 kasasını k12 kasasına göre tasarım olarak daha geride olduğunu düşündüğümden dolayı biraz mesafeli yaklaşıyorum. İ 10 'da ise yan ve perde hava yastıklarının olmaması güvenlik açısından bana yeterli gelmedi. Şu zamana kadar incelediğim hiç bir araçta "işte bu benim aracım, tam oldu" diyebildiğim bir maalesef araç olmadı. Bunda bir micra kullanıcısı olmamın büyük payı olduğunu düşünüyorum. Micra'nın açık renk konsoluna ve döşemesine alışmış, estetik konsol tasarımını görmüş birisi olarak diğer araçların kokpitleri bana oldukça sıkıcı, kaba ve kasvetli geldi. Ayrıca ön konsolların gittikçe yükselerek ve insanın ağzına girecek gibi öne çıkması zaten dar olan bu sınıftaki araçları daha da dar kıldığını düşünüyorum. Micradan daha uzun olan bir çok araç micradaki geniş oturma pozisyonlarını ve ferahlığı sağlayamıyor. (Micra K13 hariç) Gelelim araçların dış tasarımlarına. Ben micra mı otoparkta bulmakta zorlanmıyorum. Çünkü, tüm arabaların birbirine benzediği günümüzde micranın özgün tasarımı kendini hemen belli ediyor. Böyle özgün bir araçtan inmişken günümüzün sıradan ve benzer tasarımlı araçlarına binmenin hoşa gitmeyeceğini düşünüyorum. Bir de donanım meselesi var. Tekna donanımında anahtarsız giriş ve çalıştırma, yağmur sensörü, dijital klima , yan hava yastıkları gibi şu an piyasada satılan B sınıfı araçların üst donanımlı paketlerinde bile bulunmayan donanımlar mevcut. Böyle bir durumda uygun bir bütçe ile yeni araç almak oldukça zor.

Bu arada micra'nı eksileri yok mu ? Tabiki de var.

Kendime göre tespit ettiklerimi aşağıda sıralamaya çalıştım.

-Zayıf izolasyon (Rüzgar sesi ve yol sesini araç içeri alıyor)
-Süspansiyon (Biraz sert ve yoldaki çukur ve tümsekleri yeterince sönümleyemiyor)
-Hassas olmayan otomatik klima
-Klima açıldığında motor gücünü düşürüyor
-Kronik olan EPS arızası
-Motor performanslı veya spor kullanım için yetersiz fakat günlük kullanım oldukça yeterli. (Gerektiğin araç oldukça iyi ivmeleniyor ve sizi zor durumda bırakmıyor. Öyle yokuşta bayılma gibi bir durum yok)
-İç mekanda kullanılan sert plastik (Malzeme kalitesinin malzemenin yumuşaklığına göre sınıflandırıldığında.)

Bu arada yeni hyundai İ10 kullanan arkadaşlar izlenimlerini paylaşırsa bana yardımı olmuş olacaklardır. Teşekkür ederim.

Son olarak;

Micra için kullanılan bayan / kız / kadın arabası yorumlarını oldukça cinsiyetçi buluyorum. Bu şekilde, otomobil gibi metaları cinsiyetci terimler ile pazarlayan kapitalizmin ekmeğine yağ sürüldüğünü ve kadınlara yönelik ön yargıları güçlendirildiği kanısındayım. Micra benim için estetik ve özgün tasarımıyla trafikte kolay farkedilen ve bu açıdan üretildiği dönemin ilerisinde olan bir araçtır.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Micra K12 -Hyundai İ10

Mesajgönderen spoilerci » 19 May 2015, 22:01

Micra ile bugüne kadar iyi bir seçimle gelmişsiniz. micra için yazdığınız eksilerin daha çoğunu İ10 da bulacağınızdan şüpheniz olmasın Öncelikle i10 kullanıcısı değilim burada da tesadüf eder mi bilmiyorum. genel hatlarla değerlendireceğim. yan ve perde hava yastıkları olsa bile i allah korusun ama kaza durumunda kaçı açılacak ondan bile şüpheliyim. şahsi kanaatim Hyundai hangi modeli olursa olsun micranızdan daha az sorunlu değildir. zaten yaptırmış biniyorsunuz maceraya gerek yok. Accent içlerinde ticarilerin en çok tercihi o da yakıtı az parçası ucuz başka bir sebebi yok. A veya B sınıfı araç alacaksanız illaki değiştirecekseniz başka markaları araştırın. yaris auris polo 2003-2005 te olsa i10 dan iyidir.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 19 May 2015, 22:20

i10 ile picanto bire bir aynı araçlar. i10 değil ama picanto test ettim. (1000cc otomatik vites) motor çok yetersiz. Yokuşlarda yada sollamalarda hüsranla biten sonuçlar alınıyor doğal olarak. Yakıt tüketimi de ortalama 7-8 lt civarlarında idi. Otomatik şanzımanındaki vites sayısı düşük. Yakıt deposu ufak olduğu için yakıt çok çabuk bitiyormuş izlenimine giriyorsunuz. Kocaeli şekerpınardan istanbul avcılara bir depo ile anca gidiliyordu :)

Benim kullandığım full modeliydi. Deri direksiyon ısıtmasına bayıldım. Kullanım olarak da çok rahattı. Ama o paraya o aracı almam şahsen.

K12 üstüne para koyabilirim derseniz tavsiyem honda jazz olur

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 20 May 2015, 13:32

Ben daha önce eskiden Daewoo olarak satılan sonradan Chevrolet markası altına giren Kalos'a sahiptim (yurt dışında hala Daewoo olarak satılır hatta). Her ne kadar GM tarafından işletiliyor olsa da malum bir Kore markası. O dönemler bütçem nedeni ile ihtiyacımı karşılayan bir araç oldu. Ama sorunları gerçekten çok can sıkıcı idi. Ben Kalos'tan sonra şartları zorlayarak Seat'a geçtim ve oldukça rahatım. Sorun yok mu, elbette var ama sonuçta bunlar insan yapısı makineler önemli olan aşırı can sıkıcı olaylarla karşılaşmamak ki kritik bir hata ile karşılaşmadım çok şükür şimdilik karşılaşanı da duymadım. Bazen de tasarımla ilgili hatalar olabiliyor ve bunlar araç piyasada kullanılmaya başlayınca ortaya çıkıyor, üretici sonraki versiyonlarda bu hatanın düzeltilmesini sağlayabiliyor.
Örneğin aynı dönemde eşimin arabası da artık ülkemize ve Arupa'ya getirilmeyen Japon Daihatsu idi. İnanın o kadar memnunduk ki, sırf yine sorunsuz (veya minimum sorunlu) olsun diye bu Micra'yı almak için bütçemizi oldukça zorladık. O gün bugündür sadece "Ya Alman Ya Japon" derim.

Eğer bütçeniz varsa Jazz oldukça ideal bir seçim olabilir. Annemde 2011 Fun+ paket olanı var, donanımı kesinlikle tatminkar. Ancak şunu eklemeliyim ki yol sesi ve sert süspansiyon B segmentindeki tüm araçlarda karşılaşacağınız gibi Jazz'da da kesinlikle var, kullanıcısı olarak garanti edebilirim. Belki yumuşak hamurlu, yuvarlanma direnci düşük kaliteli lastiklerle bir nebze azaltılabilir ama aynı şeyi Micra'da da yapsanız azalmış olur zaten. Seat İbiza'nın donanımları da güzeldir ama iç hacmi biraz basık gelebilir. Tabi bunda da yol sesi ve sert süspansiyon kesinlikle eksi vasıflar.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
engobe
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Mimar

Mesajgönderen engobe » 01 Haz 2015, 10:15

Yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Kararımız yine nissan micra match m/t oldu.
Herkese iyi sürüşler dilerim...

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Haz 2015, 12:04

engobe yazdı:Yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Kararımız yine nissan micra match m/t oldu.
Herkese iyi sürüşler dilerim...

Hayırlı olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullanasınız.. Bence rasyonel bir seçim olmuş..

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
yeşil_microp
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: inşaat mühendisi

Mesajgönderen yeşil_microp » 26 Haz 2015, 10:50

Micra doğru tercih olmuş.
Şu anki aracımdan önce 2010 model i10 kullandım. Sorunsuz bir araçtı. Hyundai asla kötü bir marka değil. Ama micranın sunduklarını size sunmuyor. Tasarım, hızlanma, rampa çekişi, iç hacim gibi konularda daha geride. Ona göre fiyat farkı da var elbette aralarında ama alabilen micra alsın derim her zaman...

2014 Micra 1.2 Match CVT Metalik Yeşil

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra K12 -Hyundai İ10

Mesajgönderen Ally_07 » 26 Haz 2015, 12:01

yeşil_microp yazdı:Micra doğru tercih olmuş.
Şu anki aracımdan önce 2010 model i10 kullandım. Sorunsuz bir araçtı. Hyundai asla kötü bir marka değil. Ama micranın sunduklarını size sunmuyor. Tasarım, hızlanma, rampa çekişi, iç hacim gibi konularda daha geride. Ona göre fiyat farkı da var elbette aralarında ama alabilen micra alsın derim her zaman...

Ben de aynı fikirdeyim.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 29 Haz 2015, 10:31

yeşil_microp yazdı:Micra doğru tercih olmuş.

Bence de öyle

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir

oto anahtarı