Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
pinpause
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Havacilik

Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen pinpause » 15 Ağu 2016, 09:44

Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Ozel servislerde genelde 500 - 600'lerden basliyor, o yuzden bakim yaptiracak arakdaslar bir gidip gorusebilirler yetkili servisle.

Nissan K12C Micra 1.2 Passion 2009
Ford Kuga 1.5 Ecoboost Titanium 4x4 2014

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen Ally_07 » 30 Ağu 2016, 18:34

pinpause yazdı:Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Ozel servislerde genelde 500 - 600'lerden basliyor, o yuzden bakim yaptiracak arakdaslar bir gidip gorusebilirler yetkili servisle.

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı oldu. Bir de hangi bakım kalemleri olduğu konusunda detay vermeniz mümkün mü acaba, bu şekilde o kmye gelen üyelerimiz bu meblağa nelerin dahil olduğunu görerek özel servislerle yetkili servis karşılaştırması yapabilirler.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
pinpause
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Havacilik

Re: RE: Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen pinpause » 31 Ağu 2016, 15:43

Ally_07 yazdı:
pinpause yazdı:Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı oldu. Bir de hangi bakım kalemleri olduğu konusunda detay vermeniz mümkün mü acaba, bu şekilde o kmye gelen üyelerimiz bu meblağa nelerin dahil olduğunu görerek özel servislerle yetkili servis karşılaştırması yapabilirler.

Eger unuttugum bir sey yoksa;
Yağ+ Yağ filtresi Değişimi
Yakıt Filtresi Değişimi
Polen Filtresi Değişimi
Buji Değişimi
Fren Balata kontrolu
Rutin kontrolleri vs.

Ayrica su anda Autovizyon (Pendik) 360 TL
Yalcintas (Bostanci) ise 350 TL (yan sanayi parcalar), 550 TL (orijinal urunler)
seklinde fiyat aldim.

Eger bu bahsettigim yerler hakkinda daha onceden bilgisi olan varsa, bizler de gelecek sefer icin fikir sahibi oluruz.

Nissan K12C Micra 1.2 Passion 2009
Ford Kuga 1.5 Ecoboost Titanium 4x4 2014

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Ücretleri

Mesajgönderen alkani » 21 Ara 2016, 12:58

Merhaba,
Geçtiğimiz hafta aracımın 2. bakımını (30,000km) Nissan Bostancıoğlu servisinde yaptırdım. Aracın km sayacı 26,300 idi. Servise gitmeden birkaç gün önce randevu almak için telefonla aradığımda 675 TL fiyat verdiler. İndirim sorduğumda ise %5 indirim yapabileceklerini söylediler.
Servise gittiğimde ön kontroller yapılırken bakım haricinde bazı isteklerimi de belirttim ve fiyat aldım. Sağ arka kapı iç tarafı komple saran lastiğin 5cm'lik bir kısmında yırtılma vardı. Komple değişim gerekiyor. Fiyatı 162 TL+kdv idi. Vazgeçtim.
Radyo anteninin uç kısmı kırıktı. Herhangi bir sinyal bozulmasına yol açmıyor ama görüntüsü rahatsız ediyor. Onun fiyatı da 65 TL + kdv idi. Vazgeçtim.
Bir de bagajdaki stepne bölmesinin üstünü kapatan ahşap bez karışımlı kapakta çökme vardı. Onunda değişmesi gerekiyor. İnanılır gibi değil tam 465 TL +kdv gibi bir rakam söylendi. Tabi ki vazgeçtim. Bu söylediğim ekstra parçaların fiyatları isçilik hariç fiyatlar. Ama bu kapağı bir şekilde değişmem lazım bagajı verimli kullanmamı engelliyor.
Ön kontroller ve benim isteklerim bitti ve bakıma başlandı. Bakım süresince aracın yanında bulunmamam söylendi. Fakat bir süre bekledim. İyi ki beklemişim. Neden? Motor yağı, yağ filtresi değişimi, fren ve balata kontrolleri, ön arka aks kontrolleri vs. yani aracın lift ile kaldırılıp alttan tüm kontrolleri ve gerekli değişiklikler yapılırken yakından izledim. Bu sırada bakımı yapan arkadaş her yaptığı işlem sırasında beni bilgilendirdi ve her soruma da cevap verdi. Çok da özenli ve dikkatli çalıştı. Eğer orada bulunmasaydım ve o arkadaş balataların o halini göstermeseydi beni ikinci bakımda balata değişimine ikna edemezlerdi. Neyse bir süre sonra servis danışmanı geldi ve bekleme salonuna geçmemi rica etti. Kameralar ile izleniyormuş. Kendisinin inisiyatifinde değilmiş. Onları da zor durumda bırakmamak için mecburen ayrıldım. Yani güvenlik açısından bir problem olursa sorumluluk bende deseniz bile kabul görmüyor. Halbuki aracın bakımının yapıldığı yeri sınırlandıran şeritler var ve ben onun dışında bekliyordum. Yani araca ne gibi müdahalelerin yapıldığı araç sahibinden gizlenmemeli. Oluşacak bir kazada kendisinin sorumlu olacağını söyleyip gerekirse imza alınmalı.
Bakım kalemlerini aşağıdaki resimde paylaştım. Periyodik bakıma dahil olmayan ekstra işlemler de var. Bunlar;
Fren balata parça ve değişim işçilik ücreti,
Balans ayarı ve lastik rotasyonu (resimde jant düzeltme olarak geçiyor) idi.
Sonuç olarak bazı kalemler (Balans ayarı & rotasyon, end. katı atık, cam suyu, UDBK) hariç %10 indirim uygulandı ve KDV dahil 1008 TL ödedim. Kredi kartına 7'ye bölündü. Aslında servis danışmanı ön kontroller sırasında %5 indirim yapıyoruz demişti. Servis müdürü ile görüşüp %10 indirim yaptılar. Fakat ben indirimin tüm kalemlerde olmadığını sonradan fark ettim. Sorun değil yaklaşık 10 TL fark edecekti. Bir de 10 kuruşluk kış kampanyası şeklinde ödeme var o da Nissan logolu atkı, bere ve eldiven için :D Yani bunun için de eleştirmek istemiyorum ama hediye olarak sunulan bir şey ve komik de olsa bir ücret alıyorlar. Nitekim aracı teslim aldıktan sonra hatırlatmasam vermeyi unutuyorlardı. :W :K
UDBK kaleminin ne olduğu ile ilgili başlıkta yorumlar var. Ben de sordum. Kapıların kontrolü yağlanması, silecek kontrolü, vs. gibi şeyler söylediler. Camlara da bir şey uygulanıyormuş sanırım. Bu kısmı can kulağıyla dinlemediğim için tam hatırlamıyorum. :K
90 TL ye motor temizliği yapılıyormuş ve şu an kampanyalı fiyatıymış! :W Bir sonraki bakıma kadar temiz kalır dediler. İstemedim. Ayrıca sileceklerin değişmesi gerekiyordu onu da istemedim. Kendim değiştiririm diye düşündüm.
Şanzımanın genel durumunu ve yağını sordum. İyi durumda herhangi bir problem yokmuş. Zaten 60000 km de değişim gerekiyor kılavuza göre ama cvt yağının kontrol sonucu değiştiğini söylediler. Km'ye bakılmıyormuş. :H
Motor sesini oradaki deneyimli bir ustaya dinletmişler. Onun kulağı daha iyi dedi bakımı yapan arkadaş :K. Suyunu genel durumunu kontrol etmişlerdir herhalde. Ayrıca alternatör kayışında da herhangi bir problem olmadığını ilettiler.
Genel olarak bakımdan memnun kaldım ve içime sindi. Servis danışmanı ve teknik elemanlar nazik ve ilgililerdi. Teknik olarak her soruma cevap aldım. Tek sıkıntı periyodik bakım haricindeki parça ve işçilik fiyatları oldukça yüksek.

Resim

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Sigortam.biz
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Sigortacı

Mesajgönderen Sigortam.biz » 21 Ara 2016, 13:08

Bu aracın yanında bekletmeme meselesi çok can sıkıcı gerçekten. İşgüzarlık bence.
Belli bir mesafeden herşeyi görüp bilmeli araç sahibi.

Ak - Allianz - Anadolu - Ankara - Doğa - Ergo - Eureko - Generali - Groupama - Güneş - Halk - Neova - Sbn - Sompo -Unico...
Sektörün 23 şirketinden karşılaştırmalı teklifler.
Hakan ENGİN

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 21 Ara 2016, 14:41

Sigortam.biz yazdı:Bu aracın yanında bekletmeme meselesi çok can sıkıcı gerçekten. İşgüzarlık bence.
Belli bir mesafeden herşeyi görüp bilmeli araç sahibi.

Yani bir iş kazası durumunda sorumlu olmamak adına yapıyorlar. Araç sahibinden bir şey gizlediklerini düşünmek istemiyorum. :T Sorumluluk kabul etmediklerine dair yazılı bir belge imzalatıp müsaade edebilirler. Fiyatların yüksekliği dışındaki en can sıkıcı durum bu gerçekten.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Oca 2017, 22:00

Ben de görmek isterim hep. Neyse arada kaçak göçek sızıyorum atölyeye [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES] çok kalabalık olmadığında. Sağ olsunlar pek ses etmiyorlar öyle durumlarda. Aslında bi açıdan haklı da buluyorum. Gerçekten kaza tehlikesi yanında düşünsenize siz işinizi yaparken birisi gelip yaptığınız iş ile ilgili sürekli bir şeyler söylese, sorsa masanızda ona buna ellese falan; sıkıcı olur. Yine de en azından atölyelerin araçların görülebileceği bir kısmında bekleme salonu olsa iyi olur.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Oca 2017, 15:10

Dün beni Antalya'daki yetkili servisten aradılar. 3 yaş ve üzeri Micra'lar için kampanya kapsamında periyodik bakım (motor yağı, yağ-hava-polen filtreleri değişimi ve işçilik) benzinli modellerde 311 TL imiş. Gayet uygun fiyat bence. Dışarda en çok 50-60 TL daha ucuz olur ama orijinal parça ve kayıtlı işlem için bence yetkili servis daha cazip. Yakında gideceğiz bakıma. Detayları paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 20 Oca 2017, 20:29

Dün bizimkini bakıma götürdüm km 45000 yaş 6. Antalya yetkili servis el değiştirmiş, başka bir firma devralmış ama bilinen bir firmadır.

Her neyse bir önceki mesajımda beni telefonla arayarak haber verdikleri gibi 311 TL (yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi artı işçilik) bakım fiyatı diye gittim "yok o 360 TL" dediler. Aklıma gelmedi o an ama keşke "iyi de Nissan Türkiye sitesinde bile 309 TL diyor" deseydim (gerçi ona da bi bahane bulurlardı ama sizlerden giden olursa aklınızda bulunsun http://www.nissan.com.tr/otomobil-kampanyalari/uc-yas-ve-uzeri-nissan-kampanyasi)

Bunların yanında ön fren disklerini ve balatalarını değiştirtmem gerekti. Balataların vakti gelmişti, sürtme oluyordu onun farkındaydım ama diskler sürpriz çıktı. Gerçi ölçüm yaparken ben orada değildim (araç başında duramamanın bir dezavantajı işte) ama biraz da güvenlik takıntım olduğu için değiştirilsin dedim. Orijinal parçaları Antalya'da parçacılarda bulabileceğimden emin olamadım ama aslında TRW marka balata kullanılıyormuş, bulunabilirdi halbuki (tabi sorunca marka söylemiyorlar serviste, Nissan'ın orjinal ürünü diyip geçiyorlar). Gerçi ikisinin de resmini çektim, parça numaraları için burada paylaşacağım.

Sonuçta

Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi artı işçilik bakım fiyatı KDV hariç 252 TL
Ön fren diskleri çifti KDV hariç 360 TL
Ön fren balataları sağ/sol KDV hariç 260 TL
Balata değişim işçiliği 40 TL (resmen saçmalık)
Lastik balans 40 TL (ben istedim)

sonuçta KDV dahil yuvarlak 1150 TL oldu, k.k.'na 5 taksit yapıldı.

Bu fren balatası için
Resim

Bu da ön fren diskleri için
Resim

Bu parçalar TRW marka, parça numaraları ile piyasadan bulabilirsiniz. Bu arada internette yaptığım araştırmalara göre. aynı parçalar Note'da da kullanılıyormuş

Kullanıcı avatarı
yemregucet
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Kamu

Nissan Micra K13 90.000 km Bakım

Mesajgönderen yemregucet » 07 Şub 2017, 21:00

Değerli arkadaşlar yeni araç sahibiyim ilk arabam Nissan Micra 2011 aracım 88.000 de kilometreye göre veya yaşa göre hangi bakımlar yapılması gerekiyor Mesela merak ettiğim konulardan birisi triger kayışı mı veya zinciri mı var bunlarda zaman değişir.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Nissan Micra Bakım

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Şub 2017, 23:43

yemregucet yazdı:Değerli arkadaşlar yeni araç sahibiyim ilk arabam Nissan Micra 2011 aracım 88.000 de kilometreye göre veya yaşa göre hangi bakımlar yapılması gerekiyor Mesela merak ettiğim konulardan birisi triger kayışı mı veya zinciri mı var bunlarda zaman değişir.

Bu konu ile alakalı olarak bu başlığın ilk mesajlarında bazı bilgiler var. Aslında henüz o kmlerde bir K13 kullanıcısı üyemiz yok bildiğim kadarıyla o yüzden net bilgiler olmasa da bir fikir verebilir size.

Buradan olmazsa kullanım kılavuzunda da olmalı bu tip bilgiler.

K13'lerin trigerinin zincir olduğunu sanıyorum. K12'lerinki kayış galiba. Ama emin değilim. Aslında kesin bilgi için herhangi bir yetkili servis aranıp telefonla sorulabilir de.

Eğer siz 90.000 bakım ve bu triger konusunda kesin bilgiye ulaşabilirseniz burada da paylaşmanızı rica ederiz.

Kullanıcı avatarı
gökhann
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: satış&pazarlama

2004 1.2 oto. tekna 117k km bakım hk.

Mesajgönderen gökhann » 21 Şub 2017, 23:36

Arkadaşlar merhaba. Geçtiğimiz hafta itibari ile yeni aracımızı almış bulunmaktayım. Aracı alırken ekspertiz sonrası eksikleri gördüm ve İzmir Karakaşlar yetkili servisine çektim arabayı. Araç üzerinde ;

Ön disk ve balatalar
Arka balatalar
Periyodik bakım ( motor yağı +filtreler+buji ++ )
Arka krank keçesi
Ön krank keçesi
Şanzıman yağı
Komp. kayışı ( V kayış- büüyk-küçük)
Detaylı motor ve iç temizlik

işlemlerinin her birisini yetkili serviste yaptırdım.

Aracı ilk aldığım hal ve servisten sonraki hali arasında dağlar kadar fark vardı. Üstte saymış olduğum işlemlerin toplamına 2250 TL verdim. Elbette bu kadar masraf yapmayı düşünmüyordum fakat aracın pazarlığının bitmiş hali üzerinden 1200 TL daha aşağı aldığım için gözümü kırpmadan, eşim kullanacağı için yaptırdım.

Öncelikle araba beni çok şaşırttı. Vites olarak bu kadar stabil olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. İç mekanı , yılına göre mevcut donanımı tartışılmaz. Yalnız çok uzun süre araç aradım temiz bulmak biraz zor oldu. Sizlere danışmak istediğim araç kullanımında nelere dikkat edilmesi gerek ? araç ile ilgili yedek parça, aksesuar temini en kolay nereden sağlanır ?

Arka teker poryalarından ses geliyor ama yeni bir ses.daha 2000-3000 gider gibi. Bir eksiğim ise arabamızda kapı fitillerinden ses alıyor. Maalesef araştırdığım zaman sağlıklı bir sonuç bulamadım.

Şimdiden görüşleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir

oto anahtarı