Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 28 Nis 2016, 18:01

Orçun yazdı:Merhabalar,

2013 model Aracımı 2. el 5.200 km'de Nissan bayi/servisinden aldım. Şuan 6.000 km civarında. 2017 Ocak ayına kadar da garantisi devam ediyor. Servisten geçmiş bakım kayıtlarını talep etmeme karşın herhengi bir belge alamadım. Servis müdürü, aracın geçmişe ait bakım kaydının olmadığını, satıştan önce yağ yağ bakımının yapıldığını ve filtrelerin değiştiğini söyledi. Bir yıl veya 15.000 km gelene kadar servise gitmeme gerek olmadığını belirtti. Ayrıca motorunu yıkamışlar. Aracı aldığım servisin sahibi tanıdık olduğundan, özel bir inceleme yaptırmadan satın aldım ancak bu durum kafamı karıştırdı. Sizce aracımı farklı bir servise göstermem gerekir mi? Bu durum garantisini etkiler mi?

Araçların bakım periyodu yılda bir veya 15.000 km'de bir (hangisi önce gerçekleşirse) şeklinde. Aslında size geçmiş bakım kayıtlarını vermeleri gerekir ancak eğer aracı direkt bayiden aldıysanız ve dediğiniz gibi tanıdıklık durumu varsa belirttikleri tarih gelene kadar sıkıntı çıkarmazlar muhtemelen (tabi bu servisle olan hukukunuza bağlı biraz da).

Örneğin biz de buradaki bayideki bir satış temsilcisinden almıştık, o da takasa gelen bir müşterisinden kendisi (eşi) için satın almış. Biz almadan önce de sizinki gibi "temel bakımları" yapıldı denildi. Aracımız 2011 model 20.000'de idi ve aldığımızda 4 yılı doldurduğu için zaten garanti dışı kamıştı. Ancak ben yine de servis kayıtları istedim fakat aracın serviste kaydı olmadığını söylediler. Biz de hem garanti olmamasından hem de sizin gibi satıcıya güvendiğimizden üstelemedik. Belki de aracın ilk sahibi 3 yıl içerisinde 15.000 km'yi doldurmadığından hiç yağ değişimi vs. düşünmemiş bu nedenle de yetkili servise girmemiş, sonra da (satmadan önce, 15.000'i geçince) zaten garanti dolduğu için dışarıda özel serviste temel bakımlar yapılmış olabilir diye düşündük. Sizde de böyle bir durum olabilir yani. Tabi aracı bayi/servis'ten almış görünüyorsunuz belki ama kayıtsız şekilde de bakım yapmış olabilirler. Eğer bu işi netleştireceğim derseniz Nissan Türkiye'yi arayıp belki onlardan bilgi talep edebilirsiniz, sonuçta arcın yasal sahibi artık sizsiniz normalde size bilgi vermek zorundalar. Ha ama değer mi, ayrı bir konu.

Bence asıl garanti sonrası önemli. Günümüzde bir çok marka "iyi niyet garantisi" diye bir şey uyguluyor. Yani garantisi bitmiş aracınızı hala serviste bakıma götürüyorsanız bazı durumlarda indirimli işlem yapma şansınız oluyor. Tabi çok önemli arızalarda bu tamamen servisle olan ilişkinize kalmış ama en azından "bakın mecbur olmamama rağmen ben sürekli müşterinizim" diyerek sıkı bir pazarlık etme imkanınız oluyor. Mesela ben biraz da bu nedenle belki bir miktar daha maliyetli olmasına karşın bakımları serviste yaptırmayı tercih ediyorum, ilişkilerin devam etmesi açısından.

Zaten sizinkinin garantisi dolana kadar eğer 15000 kmyi geçmezseniz gelecek yıla kadar bakıma gitmeniz gerekmiyor (bayinin taahhüdüne göre). Sonrasında da Nissan'ın 3 yaşını doldurmuş araçlar için düzenlediği kampanyaya göre bu senenin fiyatlarıyla 250-300 TL'ye temel bakımlar yapılıyor. Bence bu durumu göz önüne alarak planlamanızı yapabilirsiniz.

Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanızı, paylaşımlarınızla forumumuza katkılarınızın devamını dileriz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Orçun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Orçun » 28 Nis 2016, 18:25

İlginiz ve vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Bende belirtmiş olduğunuz gibi, (aynı nedenlere dayanarak) bakımları serviste yaptırmayı planlıyorum. Sanırım yıl veya km dolana kadar sorun etmeye gerek olmayacak. Aracımda bir sorunda gözlemlemedim açıkçası. Sadece el frenini indirdiğimde bir boşluk var, bir miktar yukarı aşağı oynuyor.

Aracımı tanıdık olduğu için farklı bir şehirden aldım bu nedenle aynı serviste devam etme şansım olmayacak gibi görünüyor. Uygun bir zamanda yakınımdaki bir servise uğrayıp hen tanışmak hemde durumu anlatmak, sonrasında da o servisle devam etmek mantıklı olabilir. Birde ek yedek anahtar yaptırmak istiyorum, bu konuda da bilgi almış olurum.

K13 Micra 1.2 Street CVT 2013

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2016, 15:13

Orçun yazdı:İlginiz ve vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Bende belirtmiş olduğunuz gibi, (aynı nedenlere dayanarak) bakımları serviste yaptırmayı planlıyorum. Sanırım yıl veya km dolana kadar sorun etmeye gerek olmayacak. Aracımda bir sorunda gözlemlemedim açıkçası. Sadece el frenini indirdiğimde bir boşluk var, bir miktar yukarı aşağı oynuyor.

Aracımı tanıdık olduğu için farklı bir şehirden aldım bu nedenle aynı serviste devam etme şansım olmayacak gibi görünüyor. Uygun bir zamanda yakınımdaki bir servise uğrayıp hen tanışmak hemde durumu anlatmak, sonrasında da o servisle devam etmek mantıklı olabilir. Birde ek yedek anahtar yaptırmak istiyorum, bu konuda da bilgi almış olurum.

El freni basitçe ayarlanabilir muhtemelen.

Servisten yedek anahtar almak 350-400'den aşağı olmayacaktır diye tahmin ediyorum, yine de bir sorun tabi hem bize de bilgi vermiş olursunuz.

Aynı tip orijinal anahtardan bir tane daha olsun diyorsanız şu linktekini de alabilirsiniz http://tr.aliexpress.com/item/Remote-Ke ... .69.obB8i8 anahtarcıya 50-60 TL kodlama için para verip işinizi yaklaşık 140-150 TL'ye görmüş olursunuz.

Anahtar için şu başlığa da bir göz atın bu arada viewtopic.php?f=16&t=3595. Bir tane ilk verdiğim linktekinden standart olup içinde gerekli elektronik parçaları olandan yanında bir tanede de içi boş olarak şundan http://tr.aliexpress.com/item/Flip-Fold ... 161.D6DmMV alıp ikisini birleştirisiniz biri sustalı biri de orijinalliğini bozmamış olduğunuz anahtarınız olmak üzere işinizi görebilirsiniz, 30 TL ekstra masrafınız olur. Ben bu şekilde yaptırdım, şimdi bir tane orijinalliği bozulmamış anahtarım, bir tane orijinal yedek anahtarın iç mekanizmasını aktardığım sustalı anahtarım, bir tane de yukarıda anlattığım şekilde ayarı ayrı satın alıp birleştirp kullandığım anahtarım var hatta eski orijinal yedek anahtar da sadece kapı açma fonksiyonu ile de olsa elimde duruyor.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
setenay
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: inşaat mühendisi

Mesajgönderen setenay » 30 May 2016, 15:11

Merhaba,

2009 model micra aracımın servis zamanı geldi fakat arabalardan pek anlamıyorum 90.000 km bakımında nelere bakılıyor ve ücreti hakkında bilginiz varmı?

İstanbul da avrupa yakasında hangi servisi önerirsiniz

Kullanıcı avatarı
pinpause
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Havacilik

Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen pinpause » 15 Ağu 2016, 09:44

Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Ozel servislerde genelde 500 - 600'lerden basliyor, o yuzden bakim yaptiracak arakdaslar bir gidip gorusebilirler yetkili servisle.

Nissan K12C Micra 1.2 Passion 2009
Ford Kuga 1.5 Ecoboost Titanium 4x4 2014

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen Ally_07 » 30 Ağu 2016, 18:34

pinpause yazdı:Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Ozel servislerde genelde 500 - 600'lerden basliyor, o yuzden bakim yaptiracak arakdaslar bir gidip gorusebilirler yetkili servisle.

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı oldu. Bir de hangi bakım kalemleri olduğu konusunda detay vermeniz mümkün mü acaba, bu şekilde o kmye gelen üyelerimiz bu meblağa nelerin dahil olduğunu görerek özel servislerle yetkili servis karşılaştırması yapabilirler.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

Kullanıcı avatarı
pinpause
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Havacilik

Re: RE: Re: 60.000 km bakımı

Mesajgönderen pinpause » 31 Ağu 2016, 15:43

Ally_07 yazdı:
pinpause yazdı:Bostancioglu nissan bu hafta 60.000 bakimi icin 450 TL fiyat verdi ve yil sonuna kadar fiyat gecerli olacakmis.

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı oldu. Bir de hangi bakım kalemleri olduğu konusunda detay vermeniz mümkün mü acaba, bu şekilde o kmye gelen üyelerimiz bu meblağa nelerin dahil olduğunu görerek özel servislerle yetkili servis karşılaştırması yapabilirler.

Eger unuttugum bir sey yoksa;
Yağ+ Yağ filtresi Değişimi
Yakıt Filtresi Değişimi
Polen Filtresi Değişimi
Buji Değişimi
Fren Balata kontrolu
Rutin kontrolleri vs.

Ayrica su anda Autovizyon (Pendik) 360 TL
Yalcintas (Bostanci) ise 350 TL (yan sanayi parcalar), 550 TL (orijinal urunler)
seklinde fiyat aldim.

Eger bu bahsettigim yerler hakkinda daha onceden bilgisi olan varsa, bizler de gelecek sefer icin fikir sahibi oluruz.

Nissan K12C Micra 1.2 Passion 2009
Ford Kuga 1.5 Ecoboost Titanium 4x4 2014

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 21 Ara 2016, 12:58

Merhaba,
Geçtiğimiz hafta aracımın 2. bakımını (30,000km) Nissan Bostancıoğlu servisinde yaptırdım. Aracın km sayacı 26,300 idi. Servise gitmeden birkaç gün önce randevu almak için telefonla aradığımda 675 TL fiyat verdiler. İndirim sorduğumda ise %5 indirim yapabileceklerini söylediler.
Servise gittiğimde ön kontroller yapılırken bakım haricinde bazı isteklerimi de belirttim ve fiyat aldım. Sağ arka kapı iç tarafı komple saran lastiğin 5cm'lik bir kısmında yırtılma vardı. Komple değişim gerekiyor. Fiyatı 162 TL+kdv idi. Vazgeçtim.
Radyo anteninin uç kısmı kırıktı. Herhangi bir sinyal bozulmasına yol açmıyor ama görüntüsü rahatsız ediyor. Onun fiyatı da 65 TL + kdv idi. Vazgeçtim.
Bir de bagajdaki stepne bölmesinin üstünü kapatan ahşap bez karışımlı kapakta çökme vardı. Onunda değişmesi gerekiyor. İnanılır gibi değil tam 465 TL +kdv gibi bir rakam söylendi. Tabi ki vazgeçtim. Bu söylediğim ekstra parçaların fiyatları isçilik hariç fiyatlar. Ama bu kapağı bir şekilde değişmem lazım bagajı verimli kullanmamı engelliyor.
Ön kontroller ve benim isteklerim bitti ve bakıma başlandı. Bakım süresince aracın yanında bulunmamam söylendi. Fakat bir süre bekledim. İyi ki beklemişim. Neden? Motor yağı, yağ filtresi değişimi, fren ve balata kontrolleri, ön arka aks kontrolleri vs. yani aracın lift ile kaldırılıp alttan tüm kontrolleri ve gerekli değişiklikler yapılırken yakından izledim. Bu sırada bakımı yapan arkadaş her yaptığı işlem sırasında beni bilgilendirdi ve her soruma da cevap verdi. Çok da özenli ve dikkatli çalıştı. Eğer orada bulunmasaydım ve o arkadaş balataların o halini göstermeseydi beni ikinci bakımda balata değişimine ikna edemezlerdi. Neyse bir süre sonra servis danışmanı geldi ve bekleme salonuna geçmemi rica etti. Kameralar ile izleniyormuş. Kendisinin inisiyatifinde değilmiş. Onları da zor durumda bırakmamak için mecburen ayrıldım. Yani güvenlik açısından bir problem olursa sorumluluk bende deseniz bile kabul görmüyor. Halbuki aracın bakımının yapıldığı yeri sınırlandıran şeritler var ve ben onun dışında bekliyordum. Yani araca ne gibi müdahalelerin yapıldığı araç sahibinden gizlenmemeli. Oluşacak bir kazada kendisinin sorumlu olacağını söyleyip gerekirse imza alınmalı.
Bakım kalemlerini aşağıdaki resimde paylaştım. Periyodik bakıma dahil olmayan ekstra işlemler de var. Bunlar;
Fren balata parça ve değişim işçilik ücreti,
Balans ayarı ve lastik rotasyonu (resimde jant düzeltme olarak geçiyor) idi.
Sonuç olarak bazı kalemler (Balans ayarı & rotasyon, end. katı atık, cam suyu, UDBK) hariç %10 indirim uygulandı ve KDV dahil 1008 TL ödedim. Kredi kartına 7'ye bölündü. Aslında servis danışmanı ön kontroller sırasında %5 indirim yapıyoruz demişti. Servis müdürü ile görüşüp %10 indirim yaptılar. Fakat ben indirimin tüm kalemlerde olmadığını sonradan fark ettim. Sorun değil yaklaşık 10 TL fark edecekti. Bir de 10 kuruşluk kış kampanyası şeklinde ödeme var o da Nissan logolu atkı, bere ve eldiven için :D Yani bunun için de eleştirmek istemiyorum ama hediye olarak sunulan bir şey ve komik de olsa bir ücret alıyorlar. Nitekim aracı teslim aldıktan sonra hatırlatmasam vermeyi unutuyorlardı. :W :K
UDBK kaleminin ne olduğu ile ilgili başlıkta yorumlar var. Ben de sordum. Kapıların kontrolü yağlanması, silecek kontrolü, vs. gibi şeyler söylediler. Camlara da bir şey uygulanıyormuş sanırım. Bu kısmı can kulağıyla dinlemediğim için tam hatırlamıyorum. :K
90 TL ye motor temizliği yapılıyormuş ve şu an kampanyalı fiyatıymış! :W Bir sonraki bakıma kadar temiz kalır dediler. İstemedim. Ayrıca sileceklerin değişmesi gerekiyordu onu da istemedim. Kendim değiştiririm diye düşündüm.
Şanzımanın genel durumunu ve yağını sordum. İyi durumda herhangi bir problem yokmuş. Zaten 60000 km de değişim gerekiyor kılavuza göre ama cvt yağının kontrol sonucu değiştiğini söylediler. Km'ye bakılmıyormuş. :H
Motor sesini oradaki deneyimli bir ustaya dinletmişler. Onun kulağı daha iyi dedi bakımı yapan arkadaş :K. Suyunu genel durumunu kontrol etmişlerdir herhalde. Ayrıca alternatör kayışında da herhangi bir problem olmadığını ilettiler.
Genel olarak bakımdan memnun kaldım ve içime sindi. Servis danışmanı ve teknik elemanlar nazik ve ilgililerdi. Teknik olarak her soruma cevap aldım. Tek sıkıntı periyodik bakım haricindeki parça ve işçilik fiyatları oldukça yüksek.

Resim

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Sigortam.biz
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Sigortacı

Mesajgönderen Sigortam.biz » 21 Ara 2016, 13:08

Bu aracın yanında bekletmeme meselesi çok can sıkıcı gerçekten. İşgüzarlık bence.
Belli bir mesafeden herşeyi görüp bilmeli araç sahibi.

Ak - Allianz - Anadolu - Ankara - Doğa - Ergo - Eureko - Generali - Groupama - Güneş - Halk - Neova - Sbn - Sompo -Unico...
Sektörün 23 şirketinden karşılaştırmalı teklifler.
Hakan ENGİN

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 21 Ara 2016, 14:41

Sigortam.biz yazdı:Bu aracın yanında bekletmeme meselesi çok can sıkıcı gerçekten. İşgüzarlık bence.
Belli bir mesafeden herşeyi görüp bilmeli araç sahibi.

Yani bir iş kazası durumunda sorumlu olmamak adına yapıyorlar. Araç sahibinden bir şey gizlediklerini düşünmek istemiyorum. :T Sorumluluk kabul etmediklerine dair yazılı bir belge imzalatıp müsaade edebilirler. Fiyatların yüksekliği dışındaki en can sıkıcı durum bu gerçekten.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Oca 2017, 22:00

Ben de görmek isterim hep. Neyse arada kaçak göçek sızıyorum atölyeye [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES] çok kalabalık olmadığında. Sağ olsunlar pek ses etmiyorlar öyle durumlarda. Aslında bi açıdan haklı da buluyorum. Gerçekten kaza tehlikesi yanında düşünsenize siz işinizi yaparken birisi gelip yaptığınız iş ile ilgili sürekli bir şeyler söylese, sorsa masanızda ona buna ellese falan; sıkıcı olur. Yine de en azından atölyelerin araçların görülebileceği bir kısmında bekleme salonu olsa iyi olur.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Oca 2017, 15:10

Dün beni Antalya'daki yetkili servisten aradılar. 3 yaş ve üzeri Micra'lar için kampanya kapsamında periyodik bakım (motor yağı, yağ-hava-polen filtreleri değişimi ve işçilik) benzinli modellerde 311 TL imiş. Gayet uygun fiyat bence. Dışarda en çok 50-60 TL daha ucuz olur ama orijinal parça ve kayıtlı işlem için bence yetkili servis daha cazip. Yakında gideceğiz bakıma. Detayları paylaşırım.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı