Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: 2004 1.2 oto. tekna 117k km bakım hk.

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Şub 2017, 11:27

gökhann yazdı:Arkadaşlar merhaba. Geçtiğimiz hafta itibari ile yeni aracımızı almış bulunmaktayım. Aracı alırken ekspertiz sonrası eksikleri gördüm ve İzmir Karakaşlar yetkili servisine çektim arabayı. Araç üzerinde ;

Ön disk ve balatalar
Arka balatalar
Periyodik bakım ( motor yağı +filtreler+buji ++ )
Arka krank keçesi
Ön krank keçesi
Şanzıman yağı
Komp. kayışı ( V kayış- büüyk-küçük)
Detaylı motor ve iç temizlik

işlemlerinin her birisini yetkili serviste yaptırdım.

Aracı ilk aldığım hal ve servisten sonraki hali arasında dağlar kadar fark vardı. Üstte saymış olduğum işlemlerin toplamına 2250 TL verdim. Elbette bu kadar masraf yapmayı düşünmüyordum fakat aracın pazarlığının bitmiş hali üzerinden 1200 TL daha aşağı aldığım için gözümü kırpmadan, eşim kullanacağı için yaptırdım.

Öncelikle araba beni çok şaşırttı. Vites olarak bu kadar stabil olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. İç mekanı , yılına göre mevcut donanımı tartışılmaz. Yalnız çok uzun süre araç aradım temiz bulmak biraz zor oldu. Sizlere danışmak istediğim araç kullanımında nelere dikkat edilmesi gerek ? araç ile ilgili yedek parça, aksesuar temini en kolay nereden sağlanır ?

Arka teker poryalarından ses geliyor ama yeni bir ses.daha 2000-3000 gider gibi. Bir eksiğim ise arabamızda kapı fitillerinden ses alıyor. Maalesef araştırdığım zaman sağlıklı bir sonuç bulamadım.

Şimdiden görüşleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Bilgilendirme için teşekkürler, bu kmde ve bu işlemlerin yapıldığı bir micra kullanıcı paylaşımı olmamıştı daha önce, faydalı oldu. Aslında madem yetkili serviste yapılmış mümkünse kalem kalem de bedelleri belirtebilirseniz daha da iyi olur.

Bence masraftan kaçınmamanız iyi olmuş gerçekten. Bakımlı araç her zaman daha az sorun yaşatır, kafanız rahat olur.

Araçla ilgili özel bir kullanım önerisi yoktur bana göre. Bu tip bir aracın sadece ekonomi segmenti bir ulaşım taşıtı olduğunu bilerek ona göre zorlamadan kullanmanız, periyodik bakımlarını aksatmamaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Direksiyonu sonuna kadar dayayıp da vurdurarak kullanmamaya, şanzımanı da sürekli dip gaz yaparak perfomanslı kullanmamaya özen göstermeniz yararlı olacaktır.

Yine otomatik şanzımanın yağını mümkünse 3 yılda bir değiştirin; biraz maliyetli olabilir ama uzun ömürlü olması için faydalı olacaktır. Otomatik şanzıman kullanımı ile ilgili önerilerin yer aldığı bir başlık da var, ona da bi göz atın isterseniz.

Bunun dışındaki fitil sıkıntınız ise aracın yaşı ve segmenti gereği gayet normal bence. Fitilleri değiştirebilirsiniz ama yine de rüzgar sesi tam olarak kesilmeyecektir ve üstelik oldukça da maliyetli olacaktır. Belki würth fitil spreyi ile bir nebze tazeleme sağlayabilirsiniz, 30 TL maliyeti olur.

Güzel günlerde kullanmanızı ve foruma aktif katılımlarınızı dilerim.

"Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.."

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
aydefe
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: pazarlama

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri ve Ücretleri

Mesajgönderen aydefe » 06 Nis 2017, 10:13

nissan servisinde keyfe keder şanzuman yağını değiştirebilirmiyiz dedim. (57000 km ) hem maliyetli hem öyle keyfe keder değişmez bu araçalrın dedi.. ne zaman değişir dedim. gösterge panelinde arıza ışığı ibaresi gibi bişey yanar ozaman mış..aman gözünü seveyim sakın servis haricinde biyerde bu işede kalkışmada diyede noktayı koydu sağolsun..

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri ve Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Nis 2017, 11:23

aydefe yazdı:nissan servisinde keyfe keder şanzuman yağını değiştirebilirmiyiz dedim. (57000 km ) hem maliyetli hem öyle keyfe keder değişmez bu araçalrın dedi.. ne zaman değişir dedim. gösterge panelinde arıza ışığı ibaresi gibi bişey yanar ozaman mış..aman gözünü seveyim sakın servis haricinde biyerde bu işede kalkışmada diyede noktayı koydu sağolsun..

Valla ben değiştirin dedim (30000 km 5 yaşta) bana "zamanı gelmemiş" dediler "olsun" dedim değiştirdiler. Maliyeti de yukarıdaki paylaşımlarından birinde yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam 250-300 TL kadar tuttu. Yani keyfekeder değişebilir ki bence sizinki gibi 60000 km'de de kesinlike değişmesi gerekir (Ben araç 5 yaş olduğu için değiştirdim, normalde o yaştaki araçtan periyodik bakım takvimi gereği 75000 km'de olması beklenir çünkü, bizim aldığımız kişi çok az kullanmış o kmlere hala gelmedik). Serviste değişim konusunda yüzde yüz hemfikiriz, ben de özellikle bu tip spesifik konularda kesinlike servis tercih ederim. Ancak ben sizin yerinizde olsam ya ısrar ederdim ya da başka bir yetkili servise gidip orda değiştirirdim şahsen. Maliyet de 3-5 yılda bir değişim için hiç de fazla değil aslında.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
SerdarÇetin
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Satış danışmanı

Mesajgönderen SerdarÇetin » 17 May 2017, 00:00

1 Hafta önce henüz vakti gelmemesine rağmen meraktan aradım, 15.000 bakımına 450,00 Tl istediler. Karakaşlar İzmirde

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 17 May 2017, 00:04

SerdarÇetin yazdı:1 Hafta önce henüz vakti gelmemesine rağmen meraktan aradım, 15.000 bakımına 450,00 Tl istediler. Karakaşlar İzmirde

Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bakım yaptırdığınızda kalem kalem fiyat ve yapılan işlem/malzeme bilgisi de verebilirseniz memnum oluruz.

Kullanıcı avatarı
वसंत
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: erp

Mesajgönderen वसंत » 25 May 2017, 14:01

cumartesi eyüp nissan servisinde aracımın ilk bakımını yaptırdım.
15000 km bakım - 132.00
endüstriyel katı atık - 5.00
polen filtresi - 30.03
karter tapa pulu - 5.03
yağ filtresi - 29.05
matoryağı - 176.80
udbk - 35.00
kdv'ler ile birlikte toplamda 423,93 tl ödedim.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 25 May 2017, 14:43

वसंत yazdı:cumartesi eyüp nissan servisinde aracımın ilk bakımını yaptırdım.
15000 km bakım - 132.00
endüstriyel katı atık - 5.00
polen filtresi - 30.03
karter tapa pulu - 5.03
yağ filtresi - 29.05
matoryağı - 176.80
udbk - 35.00
kdv'ler ile birlikte toplamda 423,93 tl ödedim.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Kullanıcı avatarı
Ahmet Polat
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen Ahmet Polat » 01 Haz 2017, 14:24

Bugün Gaziantep Nissan Yetkili servisini standart bakım (2. Bakım) randevusu almak için aradım. Araç 2015 otomatik Micra Match. Bakım masrafı için fiyat sorduğumda yaklaşık 1100 TL olacağını söyledi. Bu fiyat standart bakım için uçuk bir rakam değil mi?
Gaziantep'e komşu illerde yakın zamanda bakım yaptıran var mı acaba.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2015 Micra Match CVT

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Haz 2017, 14:41

Ahmet Polat yazdı:Bugün Gaziantep Nissan Yetkili servisini standart bakım (2. Bakım) randevusu almak için aradım. Araç 2015 otomatik Micra Match. Bakım masrafı için fiyat sorduğumda yaklaşık 1100 TL olacağını söyledi. Bu fiyat standart bakım için uçuk bir rakam değil mi?
Gaziantep'e komşu illerde yakın zamanda bakım yaptıran var mı acaba.

Bakımda hangi kalemler varmış onu sordunuz mu?

Normalde 3 yaş ve üzeri (garantisi bitmiş olan) araçlar için kampanya fiyatı benzinli K13'ler için Hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı ve işçilik 342 TL bkz. https://www.nissan.com.tr/guncel-kampanyalar.html

Yukarıdaki yeni tarihli mesajlardan da garanti içindeki araçların ilk bakımı için yaklaşık 400-450 TL gibi bir meblağın söz konusu olduğu anlaşılıyor.

Size bunların dışında ne işlemler yapılacağını öğrenin bence. Mesela eğer bunların dışında buji varsa olsa olsa 750 TL civarında (biraz fazla biraz eksik olabilir) bir rakam çıkmalı. Eğer bunların dışında bir işlem veya değişim yoksa (ki eğer arızlı veya vaktinden önce yıpranmış bir parça yoksa) o belirttiğiniz rakam aşırı yüksek. Bir yanlışlık olabilir veya size en kötü senaryo için (balatalar, diskler, kayışlar da hail gibi) bir fiyat verilmiş olabilir.

Kullanıcı avatarı
Ahmet Polat
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Ahmet Polat » 01 Haz 2017, 14:46

Standart bakım, extra birşey istemedim ne yapılacağını da sormadım.
Biraz önce İskenderun yetkili servisini aradım aynı şartlarda yani standart bakım için 630 TL dedi.

2015 Micra Match CVT

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Haz 2017, 15:17

Ahmet Polat yazdı:Standart bakım, extra birşey istemedim ne yapılacağını da sormadım.
Biraz önce İskenderun yetkili servisini aradım aynı şartlarda yani standart bakım için 630 TL dedi.

Siz aradığınız her serviste kalemleri sorun bence. 2. yıl 30.000 km için bakım kalemleri normalde Hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağıdır belki buna buji eklenebilir tabi işçilik de yetkili servislerde saatlik 150 TL civarı oluyor onu da göz önünde bulundurmak lazım. Bunların dışında sadece yıpranmış başka parçalar varsa değişir ki o da anca araba servise girdiğinde anlaşılacaktır zaten. O yüzden İskenderun servisinde de fiyat yüksek gibi geldi bana. Bazen yetkili servisler aslında periyodik bakıma dahil olmasına gerek olmayan motor temizliği, carbon clear falan gibi işlemleri de pakete ekliyorlar, veya normal periyodik bakım işçiliği dışında rot/balans ayarı, balata değişim işçiliği falan gibi şeyleri de mahsus ekliyorlar. Gerekirse onları istemiyorum diyebilirsiniz. Bence sadece motor yağı ve filtre grubunun değişimi işçilik dahil 500'ü geçmemesi lazım. Tabi benzinli modeller için söylüyorum, dizellerde biraz daha yüksek olması normal.

Kullanıcı avatarı
Ahmet Polat
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Ahmet Polat » 01 Haz 2017, 15:41

Biraz önce aynı servisi eşim aradı. Bana verilen fiyat 1100 TL iken eşime verilen fiyat 700 TL.

2015 Micra Match CVT

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı