N-CVT Işığı

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
atillayoran
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Öğretmen

N-CVT Işığı

Mesajgönderen atillayoran » 23 Haz 2015, 05:05

Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katıldım. 2hafta önce 2000 model otomatik micra aldım. Sorum şu olacak araçta bazen ncvt ışığı yanıyor. Gaza basınca ışık sönüyor. Ve uzun süre yanmıyor. Sebebi ne olabilir? Bir de araç rampada geri kaçırıyor. Düz yolda kendiliğinden gaza basmadıkça ilerlemiyor. Bunlar normal mi ncvt ler de böyle mi oluyor? Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

N-CVT Işığı

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Haz 2015, 13:00

atillayoran yazdı:Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katıldım. 2hafta önce 2000 model otomatik micra aldım. Sorum şu olacak araçta bazen ncvt ışığı yanıyor. Gaza basınca ışık sönüyor. Ve uzun süre yanmıyor. Sebebi ne olabilir? Bir de araç rampada geri kaçırıyor. Düz yolda kendiliğinden gaza basmadıkça ilerlemiyor. Bunlar normal mi ncvt ler de böyle mi oluyor? Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Görünen o ki bir arıza veya arıza önce durumla karşı karşıyasınız bence. Bizimkinde başımıza hiç gelmedi çok şükür ama sizin aracınızla arada 11 yaş fark var. Bahsettiğiniz ışığın yanması normal olmamalı. Düzlükte ayağınızı frenden çektiğinizde yavaş yavaş hareket etmesi gerekir diye düşünüyorum. Eğimin fazla olduğu bazı rampalarda hafif veya yavaşça geriye kaçırma normaldir. Hiç kaçırmama durumu sadece Hill Holder özelliği olan araçlarda oluyor ki o da 2-3 saniyeliğine, fren sistemi devreye girdiği için. Hill holder da bizimkiler gibi şanzımanlarda değil de DSG gibi kavramalı robotize şanzımanlarda kullanılıyor zaten. Eğer eskinden kaydırma yapmadığı rampada şimdilerde kaydırma yapıyorsa o zaman bir sorun olduğundan şüphelenebiliriz.

İnternette şöyle bir makale buldum http://eksantirik.blogspot.com.tr/2015/03/otomatik-sanzman-n-cvt-continuously.html#.VYkpg_ntkxg burada self-test için bazı tarifler var. Öncelikli olarak şanzıman yağının kontrolünü öneriyorlar. Metnin dikkatlice gözden geçirmenizi tavsiye ederim, bir fikir erecektir diye tahmin ediyorum. Self-test'i eğer kendiniz uygulayabiliyorsanız yaparsınız yoksa bir ustaya gitmenizi öneririm.

Yurtdışı forumlara da şöyle bir göz gezdirdim, birisi akü ile ilgili bazı işlemlerden bahsetmiş https://www.micra.org.uk/threads/n-cvt-warning-light-diagnosis.50185/. Bu da belki bir fikir verir.

Umarım kolaylıkla çözersiniz ama çok gecikmeden müdahale etmenizi öneririm. Gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 53 misafir

oto anahtarı