Cam Suyu

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MICRACI
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek:

Cam Suyu

Mesajgönderen MICRACI » 07 Tem 2015, 18:59

arkadaşlar micra ön cam suyu fışkırtma aparat uçları tıkandı. aracın cam suyu bitmişti. yeniden kattım ama gene tıkalı..bu cam suyunun saf veya su ile karıştıralarak katılması farkedermi? her şekilde kullanım yazıyo kullanma talimatında... şu anda deliklerden hiç su gelmiyor.. bu sorunu nasıl çözebiliriz ?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Cam Suyu

Mesajgönderen Ally_07 » 07 Tem 2015, 19:55

MICRACI yazdı:arkadaşlar micra ön cam suyu fışkırtma aparat uçları tıkandı. aracın cam suyu bitmişti. yeniden kattım ama gene tıkalı..bu cam suyunun saf veya su ile karıştıralarak katılması farkedermi? her şekilde kullanım yazıyo kullanma talimatında... şu anda deliklerden hiç su gelmiyor.. bu sorunu nasıl çözebiliriz ?

Antalya'nın musluk suları çok kireçlidir. O yüzden ben her arabamda saf su kullanırım. Benzincilerde litrelik şişesi 1,5-2 TL. Hazneye 3-4 lt yetiyor ve 2-3 ay gidiyor bana. Bir de senede 1-2 sefer würthün küçük şişeciklerde (sanırım 25 ml) satılan turuncu renkli bir silecek suyu katkısı var onu kullanıyorum. Daha önce cam sil koyuyordum ama o da uzun vadede tortu bırakıyor ve fıskiye motorunu bozuyor.

Muhtemelen sizin de fıskiye motorunun ucundaki filtre tıkanmış, belki henüz bozulmamış olabilir (kolu çelktiğinizde motorun çalışma sesi geliyorsa). Benim yaptığım gibi saf su+würth karışımını bir deneyin. Hiç bir zararı yok.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 08 Tem 2015, 10:39

bende normal su kullandım genelde ve kireçli olduğu için genelde sular, zamanla tıkanma veya güç kaybı yaşanıyor, şimdilerde püskürtme hızı azalmış gibi sanki, dediğinizi bende bir fırsatta deneyeceğim, ancak würth katkısı kaç tl dir ki küçük ama etkili olacağı kesin ama küçük ama pahalı olacağı da sanki :)

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Tem 2015, 12:16

MicraR yazdı:bende normal su kullandım genelde ve kireçli olduğu için genelde sular, zamanla tıkanma veya güç kaybı yaşanıyor, şimdilerde püskürtme hızı azalmış gibi sanki, dediğinizi bende bir fırsatta deneyeceğim, ancak würth katkısı kaç tl dir ki küçük ama etkili olacağı kesin ama küçük ama pahalı olacağı da sanki :)

Benzincilerde 2-3 TL bir şey, çok değil bence. Bir tanesi 32 ml imiş, 2,5 lt suya karıştırılıyor ki zaten haznemiz 3-3,5 lt falan olmalı (3 şişe kadar saf su ile doluyor çünkü). Ben her seferinde değil de dediğim gibi sene de 2-3 kez kullanıyorum. bkz. https://shop.wurth.com.tr/cam-temizleme-sabunu-32ml

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 09 Tem 2015, 15:18

Ally_07 yazdı:
MicraR yazdı:bende normal su kullandım genelde ve kireçli olduğu için genelde sular, zamanla tıkanma veya güç kaybı yaşanıyor, şimdilerde püskürtme hızı azalmış gibi sanki, dediğinizi bende bir fırsatta deneyeceğim, ancak würth katkısı kaç tl dir ki küçük ama etkili olacağı kesin ama küçük ama pahalı olacağı da sanki :)

Benzincilerde 2-3 TL bir şey, çok değil bence. Bir tanesi 32 ml imiş, 2,5 lt suya karıştırılıyor ki zaten haznemiz 3-3,5 lt falan olmalı (3 şişe kadar saf su ile doluyor çünkü). Ben her seferinde değil de dediğim gibi sene de 2-3 kez kullanıyorum. bkz. https://shop.wurth.com.tr/cam-temizleme-sabunu-32ml

marka würth olunca ml ye aldırmadan daha pahalı birşey zannetmiştim ki değilmiş, hatta uygunmuş bile, en kısa zamanda deneyeceğim teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Cam Suyu

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Tem 2015, 20:41

MicraR yazdı:[quote="Ally_07"][quote="MicraR"]bende normal su kullandım genelde ve kireçli olduğu için genelde sular, zamanla tıkanma veya güç kaybı yaşanıyor, şimdilerde püskürtme hızı azalmış gibi sanki, dediğinizi bende bir fırsatta deneyeceğim, ancak würth katkısı kaç tl dir ki küçük ama etkili olacağı kesin ama küçük ama pahalı olacağı da sanki :)

Benzincilerde 2-3 TL bir şey, çok değil bence. Bir tanesi 32 ml imiş, 2,5 lt suya karıştırılıyor ki zaten haznemiz 3-3,5 lt falan olmalı (3 şişe kadar saf su ile doluyor çünkü). Ben her seferinde değil de dediğim gibi sene de 2-3 kez kullanıyorum. bkz. [url]https://shop.wurth.com.tr/cam-temizleme-sabunu-32ml[/url][/quote]

marka würth olunca ml ye aldırmadan daha pahalı birşey zannetmiştim ki değilmiş, hatta uygunmuş bile, en kısa zamanda deneyeceğim teşekkürler[/quote]
Rica ederim, umuyorum ki işe yarayacaktır.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 27 Tem 2015, 14:35

Geçenlerde cam suyum aniden bitmişti ve bende daha önce birkaç benzinlikte bulamadığım Würth ürünü için başka bir istasyona uğradım, ancak orada da yoktu ve Rom diye yerli olduğunu okudum Koç holding ürününden aldım üzerini okumadan silecek suyu depoma boşalttım hepsini, ufak şişe zaten, dediğiniz gibi 3 lt de saf su ilave ettim depom doldu, silecek suyum biraz köpüklü geliyor ama camı iyi temizliyor, umarım silecek suyu fışkırtan aksama zarar vermez fazla köpüklü oluşu, neden öyle köpüklü anlamaya çalışıyorum, lt bazında daha çok mu lt içindi acaba diye aklıma geliyor, yada son kullanma tarihi vs etkili olur mu ki ? yada yerli olması mı sorun ki bilemedim. Rom marka bu cam temizleme sabunu ürününü kullanan arkadaş var mı acaba tecrübelerini alsak ? Yada diğer marka ürünlerde ne gibi bir durum yaşanıyor tecrübe alsak ?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Tem 2015, 14:53

MicraR yazdı:Geçenlerde cam suyum aniden bitmişti ve bende daha önce birkaç benzinlikte bulamadığım Würth ürünü için başka bir istasyona uğradım, ancak orada da yoktu ve Rom diye yerli olduğunu okudum Koç holding ürününden aldım üzerini okumadan silecek suyu depoma boşalttım hepsini, ufak şişe zaten, dediğiniz gibi 3 lt de saf su ilave ettim depom doldu, silecek suyum biraz köpüklü geliyor ama camı iyi temizliyor, umarım silecek suyu fışkırtan aksama zarar vermez fazla köpüklü oluşu, neden öyle köpüklü anlamaya çalışıyorum, lt bazında daha çok mu lt içindi acaba diye aklıma geliyor, yada son kullanma tarihi vs etkili olur mu ki ? yada yerli olması mı sorun ki bilemedim. Rom marka bu cam temizleme sabunu ürününü kullanan arkadaş var mı acaba tecrübelerini alsak ? Yada diğer marka ürünlerde ne gibi bir durum yaşanıyor tecrübe alsak ?

Dediğiniz markayı bilemiyorum. Sizin kullandığınızda köpük yoğunluğu ne kadar onu da tahmin edemedim ama bunların içinde biraz deterjan var o yüzden köpük olması normal, würth'de de öyle mesela. Eğer 30 ml civarında bir şişecik ise 3 lt su normal ölçüsü olmalı, şişe duruyorsa kullanım talimatına bakabilirsiniz aslında.

Eğer köpük sizi çok rahatsız ettiyse bir süre öyle kullanın sonra tekrar saf su ilave edin biraz daha azalacaktır. Ben zaten bir katkıdan şişe kullandıktan sonra suyun bitmesini beklemeden ara ara 1 şişe kadar safsu ilave ediyorum, köpük tamamen çıkmaz hale gelince tekrar katkı koyuyorum bu şekilde yılda 3 kez falan katkı kullanmış oluyorum. Şimdiye kadar bir zararını görmedim. Bir ara babamın arabasında klasik camsil kullanıyordum, ama babam arabayı fazla kullanmadığından olsa gerek camsil fıskiyenin filtre kısmında tortu oluşturmuş (veya daha önce oluşmuş olan kireçli su tortusu ile camsil karışmış) o zaman fıskiye motorunu bozmuştu. O nedenle camsil kullanmıyorum artık, ne olur ne olmaz diye.

Servislerde periyodik bakıma gittiğinizde de dikkat edin "cam suyu katkısı" gibi bir ibare de oluyor faturalarda hatta 10 TL civarında fiyat yazıyorlar. Yani zararı olacağını sanmıyorum, serviste bile kullanıldığına göre. Yine de ben würth kullanmayı tercih ediyorum tabi.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 27 Tem 2015, 17:28

Serviste kullanılmasının nedeni para kazanmak. 2-3tlye alınan cam suyu 10tlye müşteriye iteleniyor. Günde 60 araç giriyor deseniz kazanca bak. Filolar asla cam suyu kullanmazlar bu yüzden

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Cam Suyu

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Tem 2015, 21:51

FelixCrail yazdı:Serviste kullanılmasının nedeni para kazanmak. 2-3tlye alınan cam suyu 10tlye müşteriye iteleniyor. Günde 60 araç giriyor deseniz kazanca bak. Filolar asla cam suyu kullanmazlar bu yüzden

Ben de servise gitmeden önce mutlaka hazneyi ağzına kadar doldurup giderim. Hatta artık aracı teslim ederken de "yeni koydum katkıyı falan siz koymayın da ziyan olmasın" diyorum. Çünkü bir keresinde eski arabamızın bakımında kalfa hazne dolu olduğu halde gözümün önünde 250 cc'lik bir şişeyi bocalamak istedi, hazne almayınca 1-2 dakika fıskiyeyi çalıştırıp su sıkarak yer açtı. O yüzden ayrıca istemiyorum demeniz gerekiyor maalesef.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 28 Tem 2015, 06:49

İlk başta istemiyorum dersiniz. Baktınız faturaya yansımış ödemiyorum diyebilirsiniz.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Hakanen
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Hakanen » 29 Tem 2015, 09:43

Küçük turuncu şişelerden sanırım Sonax marka olanından almıştım. Halen deneyemedim. 4 tl idi sanırım.
Normal cam suyu şeklinde satılanlardan kullanmaktansa, hazır su alıp içine bu katkılardan ilave etmek araç sağlığı açısındna daha doğru gibi.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir

oto anahtarı