Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen Ally_07 » 19 Eki 2018, 22:58

Bu bizde de oluyor ara sıra. Özellikle araçta jikle devrede iken (ilk çalıştırmada motorun ısınması için bir süre devrin otomatik olarak yüksek olduğu yaklaşık bir dakikalık bir süre). O yüzden ben çalıştırdıktan sonra motorun jikleden çıkmasını bekliyorum bir dakikaya yakın.
sipartacus yazdı:Araç bir müddet kullanmayınca, sabahları ilk çalıştırmada ya da uzun süre bekleyince p'den herhangibir vitese geçince tak diye bir ses geliyor. Aracı park ettiğimiz zemin düz, park etmeden önce n alıp, el frenini çekip sonra p moduna alıyoruz. Varmı böyle birşey yaşayan ya da tavsiyesi olan?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen MHB » 21 Eki 2018, 12:34

Mrb arkadaşlar 97 model cvt otomatik şanzıman aracın var yaklaşık 9 ay önce aldım aldığımda şanzıman yagi kontrol edildi seviyesi vs her şey güzeldi. dun aksam sürerken dik bi yokuştan aşağı inerken cvt ışığı bir kaç kez yandı söndü. durdugumda şanzıman yağını kontrol ettim seviyesi biraz düşük gibi geldi.

merak ettiğim konu bu araçlara hangi tip şanzıman yağını kullanmak gerekiyor. kaç litre yağ aliyor. piyasada satılan eneos cvt veya castrol transmax cvt yagi olurmu ya da servisten orjinal yaginimi almak gerekiyor.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 21 Eki 2018, 13:21

MHB yazdı:Mrb arkadaşlar 97 model cvt otomatik şanzıman aracın var yaklaşık 9 ay önce aldım aldığımda şanzıman yagi kontrol edildi seviyesi vs her şey güzeldi. dun aksam sürerken dik bi yokuştan aşağı inerken cvt ışığı bir kaç kez yandı söndü. durdugumda şanzıman yağını kontrol ettim seviyesi biraz düşük gibi geldi.

merak ettiğim konu bu araçlara hangi tip şanzıman yağını kullanmak gerekiyor. kaç litre yağ aliyor. piyasada satılan eneos cvt veya castrol transmax cvt yagi olurmu ya da servisten orjinal yaginimi almak gerekiyor.

K13 Micra için baktığımda transmax cvt Castrol tarafından önerilen yağ idi. Castrol'ün sitesinde teknik danışma bölümü var, oradan yağ tavsiyesi alınabilir.

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 22 Eki 2018, 17:10

yetkili servisi aradım şanzıman yagi değişimi işçilik ücreti 250 tl imiş. ama lpg takılı araçlara işlem yapamıyorlarmis bende yağ fiyatını öğreneyim dedim yedek parca bölümündeki arkadaş sağolsun bayağı ilgilendi araştırdı yağ fiyatının 650 lira civarinda olduğunu fakat ne kendilerinde ne de başka bir serviste veya nissanin kendi elinde bile olmadığını öğrendim. Sanırım piyasadan castrolun cvt yağını alıp kendi ustamda değişimini yaptıracağım.

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Eki 2018, 17:48

MHB yazdı:yetkili servisi aradım şanzıman yagi değişimi işçilik ücreti 250 tl imiş. ama lpg takılı araçlara işlem yapamıyorlarmis bende yağ fiyatını öğreneyim dedim yedek parca bölümündeki arkadaş sağolsun bayağı ilgilendi araştırdı yağ fiyatının 650 lira civarinda olduğunu fakat ne kendilerinde ne de başka bir serviste veya nissanin kendi elinde bile olmadığını öğrendim. Sanırım piyasadan castrolun cvt yağını alıp kendi ustamda değişimini yaptıracağım.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Oldukça maliyetli imiş. Ben yetkili serviste yaklaşık üç buçuk sene önce işçilik dahil 260'a değiştirmişim. Ama o dönemden nu döneme döviz kurlarındaki yükseliş elbette etki etmiştir.

Alternatif yağ için yukarda bi 15-20 mesaj önce bit link var ona da bakabilirsiniz. Gelişimlerden haberdar ederseniz çok faydalı olur.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 22 Eki 2018, 23:41

Mrb arkadaşlar bu yağ konusunda çok kararsız kaldım. aracın tamir kılavuzunda dexron İİ yağ kullanılması gerektigi yazıyor. yine bu forumdan başka birisi etap nissan isimli üye başka bir konuda dexron 3 ve üzeri kullanılması gerektiğini yazmış
ResimResim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Eki 2018, 00:59

Etapnissan yani Güçlü Üsta dediyse vardır bir bildiği (forumda telefonu var olmazsa açıp sorabilirsiniz, yardımcı olacaktır.

Bu arada internette şöyle bir yazı ile karşılaştım:

".... ayrıca Dexron II'nin 90'larda akreditasyonu durmuştu. Dexron III, II'nin karşıladığı her şartı karşılar yalnız çok daha stabildir. Yine 2000'lerde Dexron III de geçildi, yerine Dexron VI çıktı. Dexron VI da II ve III'ün karşıladığı değerleri karşılar, yaklaşık iki kat daha uzun ömürlü ayrıca kullanım ömrü boyunca viskozite kayı neredeyse hiç yok. 

Dexron III'den direkt VI'ya geçilmesinin nedeni piyasadaki Mercon IV ve Mercon V standartlarıyla karıştırılmasını önlemekti. 

Kaliteli yağların neden getirilmediiğini ben de pek anlamıyorum. Mobil bayileri özel siparişle hemen her yağı getiriyorlar. Dexron II hem pahalı hem de imkan dahilinde çeyrek peformanslı sayılır. 

Sanıyorum Dexron VI, III gibi çıkışının 10'uncu sene-i devriyesinde yaygınlaşacaktır. O güne kadar Dexron tavsiye edilen kullanımlar için subjektif tavsiyem; Dexron III ve Mercon IV-Vi aynı anda karşılayan yağlardır. Böylelikle perakende piayasa dahilinde güncel kaliteden azami istifade edilebilir. 

Dextron 3 getiriyor genelde yağ distiribütörleri nedeni pazardaki araçların çoğunun dextron3 desteklemesi ve dextron 6 nın zaten destekleyen araçların fabrikasyon üstünde fabrikadan üretimden çıkarken dextron6 destekli yağ ile çıkmaları.. dex6 kolay kolay değişim istemez çok uzun ömürlüdür.. 

Dexron IIIF 94 yılına kadar olan araçlar için üretildi sonra Dexron IIIG ve daha sonrası Dexron IIIH en son upgrade edilmiş versiyonu üretildi.. 2003 senesine kadar olan tork konvertörlü araçlar için.. 
Dexron VI dex3 ün bütün speclerini karşılar ama yurtdışındaki servisler bile dex3 destekleyen tork konvertörlü şanzımanlara bu yağı önermezler.. 

nedeni dex6 2005 sonrası en son nesil şanzımanlar için tasarlanmış bir yağ olması yağ çok ince ve eski nesil tork konvertörlü şanzımanlarda dişlilerin arasından yağ kaçakları olabilmesi yeni nesil elektronik yada çift kavramalı yada karmaşık sistemi olan şanzımanların yapılarının işleşiylerinin çok farklı olması . 
genelde tork konvertörlü şanzımanlarda yılı cinsi farketmez dex 3 h önerirler.. 

hatta şu anda dex3 6 ileri tam otomatik yeni nesil tork konvertörlü şanzımanlarıda destekler sanırım yapısı mantığı eski nesillerle aynı çünkü.. o yüzden dex3 getirir daha çok firmalar. 

zaten yeni nesil çift kavrama v.d şanzımanlarında şahıs kendi kolay kolay değiştirmez yağı çünkü onlardada debriyaj var ve debriyaj bittimi debriyaj değişiminde zaten yağıda değiştiriyorlar otomatik olarak.. birde dex6 fabrikasyon bu tip araçlarda konulduğu için dex3 e göre yağın ömrü çok çok uzun kolay kolay değişim ihtiyacı duymuyor.. 

kısaca firmalar getirsede bunu direk servislere satarlar bidon galon usulü.. yoksa pazarda tane tane çok büyük bir satış yapıcaklarını sanmıyorum.. pazarda şanzıman yağını değiştiren araçlar genelde eski nesil araçlar.. "

Sanırım dextron III dextron II'nin bir üst versiyonu. Yalnız dikkatinizi çekerim kılavuzda da özellikle CVT yağı olması gerektiği belirtilmiş. Anladığım kadarıyla normal otomatik şanzımanlar için de bu dextron olayı var. Ona dikkat edin.
MHB yazdı:Mrb arkadaşlar bu yağ konusunda çok kararsız kaldım. aracın tamir kılavuzunda dexron İİ yağ kullanılması gerektigi yazıyor. yine bu forumdan başka birisi etap nissan isimli üye başka bir konuda dexron 3 ve üzeri kullanılması gerektiğini yazmış
[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181022/a102efe01c29559f63b954f51a6d5e6c.jpg[/img][img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181022/620adaa4962709d44e73c1dfb959ddf5.jpg[/img]

Kullanıcı avatarı
Osman6767
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen Osman6767 » 10 Ara 2018, 22:30

micra k13 teyp ekranı silik. teyp mi bozuk yoksa başka sorun mu var bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 12 Ara 2018, 12:11

Osman6767 yazdı:micra k13 teyp ekranı silik. teyp mi bozuk yoksa başka sorun mu var bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Bu başlık sorunuzla ilgili değil, bir ses sistemciye göstermenizi tavsiye ederiz.

Kullanıcı avatarı
Omerclksydn
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen Omerclksydn » 16 Ara 2018, 11:42

MERHABA,2011 MİCRAM VAR 100 BİN KM'DE 2 GÜNDÜR BİR SIKINTI YAŞIYORUM ARAÇ D VİTES KONUMUNDA HAREKET HALİNDEYKEN KENDİ KENDİNİ SPORTA ALIYOR SONRA İPTAL EDİP TEKRARLIYOR SPORT TUŞUNA BASIP KAPATMAYA ÇALIŞIYORUM TUŞ BİR İŞE YARAMIYOR DAHA ÖNCE BUNU YAŞAYAN OLDU MU ? SORUN SPORT TUŞUNDA MI YOKSA ŞANZIMANDA MI Bİ SIKINTI VAR SİZCE ? SON OLARAK ANKARADA GÖSTEREBİLİCEĞİM GÜVENİLİR BİR USTA VAR MI? BİLİYORSUNUZ GEREKSİZ MASRAF ÇIKARMAYI SEVEN ÇOK VAR KANDIRILMAK İSTEMİYORUM.

Kullanıcı avatarı
bekirtufan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Memur

Micra K12 Otomatik Vites-Motor çalıştıktan sonra vuruntu ve stop

Mesajgönderen bekirtufan » 21 Oca 2019, 09:24

Selamlar.

20 gün kadar evvel 2005 model bir Micra Otomatik Vites araba aldım. Düne kadar problem yoktu, parkettiğim yer güneşli bir yerdi. Önceki gece gölge bir tarafa parkettim, sabah da güneş görmedi (şimdilik buna bağlıyorum sorunu)

Marşa basıyorum vuruntulu şekilde motorun çalıştığını bariz şekilde duyuyor, hissediyorum. Yaklaşık 2 saniye sonra motor stop ediyor.

Arabayı aldığım arkadaşa sordum, böyle bir sorun sende olmuş muydu diye olmadı ama şanzıman yağının aşırı soğuk olmasından olabilir dedi. Adanayım aşırı soğuk olsa eksi 1-2.

Ankaradaki, Erzurumdaki ne yapıyor diyecektim, neyse dedim.

Kullanıcı avatarı
bekirtufan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Memur

Mesajgönderen bekirtufan » 29 Oca 2019, 11:57

Kaç gündür bakıyorum, bir cevap çıkacak mı diye...

Bir kişi de çıkıp, benzini bitmiştir demedi yahu :W :D

benzininin bitmeye yaklaştığını biliyordum ama teybin üstündeki göstergede 60 km gösteriyordu. Buna güvendim ama içimde de garip bir his vardı.

Neyse akü takviyesi yapıp gaza basıp basıp çektiğimde muhtemelen benzin gelmediğini farkettim. Benzin alıp, biraz gaz pedalına basıp çektikten sonra mesele halloldu.

Komik duruma düştük ama hayırlısı, başımıza micra ile ilgili bir sıkıntı gelse burdan cevap bulmanın zor olduğunu anlamış olduk.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı