Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Export

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen yusuf_1977 » 10 Şub 2016, 15:02

merhaba piyasada alınabilecek en sağlam otomatik şanzuman cvt dir nedeni ise vites değişimi diye birşey yok otomatik scooter motosikletlerdeki gibi hıza ve devire bağlı olarak zincir gerginliği değişiyor merkezkaç etkisi ile. yani şimdiye kadar cvt arızası sadece eski Honda araçlarda bir zaman duyuldu onun dışında cvt den korkmayın.

alternatiflerine bakıyorum
DSG: Almanların dsg sinin içler acısı halini görebilirsiniz şikayet sitelerinden cvt ile ilgili 1 adet şikayet var .

EDC: 2011 de sıfır km fluence edc aldım dizel otomatik 3. günde şanzuman dağıldı garantiden ücretsiz değiştirdiler baktım şanzuman Alman malı Getrag .Mail attım almanyaya cevap yok

bunlar dışında robotize otomatik fiat ve peugeot ve opelde şanzumanlar var onları ben kullanamıyorum insana kaza yaptıracak gibiler.

yani kullanımına alışırsanız cvt mükemmeldir yıllarca sorunsuzdur onun dışında dsg ve edc daha çabuk hızlanır ona diyecek birşeyim yok.cvt den keyiflidir.

Yakın zamanda seneye aracımı satıp büyütme planım var 2. çocukdan dolayı mutlaka cvt mutlaka japon bakacağım .1.6 motorlu megane , juke gibi araçlar cvt şanzumanla alınabiliyor yakıt tüketimlerine bakın 7 lt ortalamalıdır.

Nacizane fikirlerimdir kimseyi bağlamaz .

Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Export

Mesajgönderen yusuf_1977 » 10 Şub 2016, 15:10

sott yazdı:Merhabalar,

Dün itibari ile eşime bir 2011 Tekna bir araç aldık ve Nissan ailesine katılmış olduk. 66 Bin Km de araç gayet temiz.

1- K13 CVT şanzımanda Yağ Basınç Sensörünün tamir görmüş olması kötü birşey midir?

2- Özellikle durduğum sırada frene basıp kaldırınca ayağımı vites kolunun ordan klik klik diye bir ses gelmekte. Sanıyorum bu kilit mekanizması ile ilgili. Bu sesin kesilmesi için ne yapmalıyım ?

Teşekkür ederim şimdiden.

1. yağ basınç sensörü basıncı ölçen mekanizmadır tamir değil değişmiştir. sıkıntılı bir durum olacağını sanmıyorum.
2. bu ses normal frene basmadan hiçbir otomatik vites araç çalıştırılamaz ve araç çalışmıyorken frene basmadan vites değiştiremezsiniz bunu sağlayan kilitin sesi bu.

Kullanıcı avatarı
alf
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen alf » 13 Şub 2016, 18:13

2- Özellikle durduğum sırada frene basıp kaldırınca ayağımı vites kolunun ordan klik klik diye bir ses gelmekte. Sanıyorum bu kilit mekanizması ile ilgili. Bu sesin kesilmesi için ne yapmalıyım ?
Benim Micra dada aynı ses vardı. servise götürdüm, Vites kolunun üzerinde yer alan mandalın açma sesi imiş. Frene basılılnca bir tel vasıtasıyla mandal kurtuluyor ve siz vitese geçirebiliyorsunuz. Normal bir durummuş. Bilgilerinize.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen Ally_07 » 14 Şub 2016, 15:06

Aslında daha önceki mesajlardan birinde "böyle bir şey yaşamadık" diye yazmıştım ama konuya mesajlar arttıkça merak ettim ve özellikle dikkat edeyim dedim ki evet bizde de böyle bir ses var.

Bir teknisyene/ustaya falan gösterme gereği duymadım ama bencede kilit mekanizması ile ilgili bir ses ve sorun olduğunu sanmıyorum. Sesi kesmek için uğraşılırsa sorun çıkabilir tabi, bence öyle kalsın.

sott yazdı:Özellikle durduğum sırada frene basıp kaldırınca ayağımı vites kolunun ordan klik klik diye bir ses gelmekte. Sanıyorum bu kilit mekanizması ile ilgili. Bu sesin kesilmesi için ne yapmalıyım ?

drpan yazdı:merhaba,k13 aracımda p konumundayken kontak açık frene basıldığında ve bırakıldığında şanzımandan şıkırt diye bir ses geliyor. Sizlerin araçlarında da oluyor mu acaba..

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
bureyd
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: İşletmeci

Re: Nissan Micra K11C, CVT onarılmaz mı?

Mesajgönderen bureyd » 01 Mar 2016, 00:41

izmirlik11 yazdı:Merhaba benimde 2000 model nissan micra k11 aracımda ncvt şansuzman sorunum vardı. aracım 196 bin km de lpg li ve yaklaşık 110 bin km sini ben yaptım.

Yüksek viteste kalkıp titreme sorunu vardı araç nazlı haraket ediyordu. İlk başlarda banada tamir edilmez deniliyordu. Astronomik rakamlar istendi hatta öyleki yaparız olurmu olmazmı bilmem ama paramı alırım diyen tipler bile çıktı karşıma, aracı sevmesem önüme gelen ilk duvara çarpmayı bile düşündüm

Daha sonra bir esnaf arkadaşım sayesinde İzmir bornova 3. sanayi sitesinde Mustafa isimli otomatik şanzuman ustası ile tanıştım. Kendisine 4 günlüğüne teslim ettiğimde aracı bana aracı ilk aldığım günki haline getirdi ve bunu tamamen kendi imkanları ile yaptı devamlı yaptığı bi iş hatta beni şaşırtan şey aracın şanzumanının work shop manueli vardı :) kolay kolay yetkili servis haricinde görülebilecek birşey değil. Ve şanzumanımın sorunsuz çalışacağının garantisini verdi.Şu an aracıma 2300 km dir biniyorum ilk aldığım gün gibi çalışıyor. Benim gibi sorun yaşayıp sanayilerde orada burada yaparım çalışırmı bilmem ama ben paramı alırım diyenlere para kaptırmayın ben bunu yaşadım çok sinir bozucu birşey. Umarım yanlış anlaşılmaz ve reklam olarak görülmez benim şanzumanı yaptırdığım ustanın adı mustafa telefon numarası ise 0535 655 3509 kendisini arayıp soru sorabilir ve bilgi alabilirsiniz ilgili ve zanaatkar bir usta

Hocam , şanzıman tamirinden sonra hangi model yağ koydunuz? Aynı model aracım var, şanzıman yağı değişimi yapacağım, iki farklı Nissan servisi ikisi de farklı model yağ önerdi. Güvenemiyorum.

K11 Micra 1,3L 16V N-cvt

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Mar 2016, 11:34

bureyd yazdı:
izmirlik11 yazdı:Merhaba benimde 2000 model nissan micra k11 aracımda ncvt şansuzman sorunum vardı. aracım 196 bin km de lpg li ve yaklaşık 110 bin km sini ben yaptım.

Yüksek viteste kalkıp titreme sorunu vardı araç nazlı haraket ediyordu. İlk başlarda banada tamir edilmez deniliyordu. Astronomik rakamlar istendi hatta öyleki yaparız olurmu olmazmı bilmem ama paramı alırım diyen tipler bile çıktı karşıma, aracı sevmesem önüme gelen ilk duvara çarpmayı bile düşündüm

Daha sonra bir esnaf arkadaşım sayesinde İzmir bornova 3. sanayi sitesinde Mustafa isimli otomatik şanzuman ustası ile tanıştım. Kendisine 4 günlüğüne teslim ettiğimde aracı bana aracı ilk aldığım günki haline getirdi ve bunu tamamen kendi imkanları ile yaptı devamlı yaptığı bi iş hatta beni şaşırtan şey aracın şanzumanının work shop manueli vardı :) kolay kolay yetkili servis haricinde görülebilecek birşey değil. Ve şanzumanımın sorunsuz çalışacağının garantisini verdi.Şu an aracıma 2300 km dir biniyorum ilk aldığım gün gibi çalışıyor. Benim gibi sorun yaşayıp sanayilerde orada burada yaparım çalışırmı bilmem ama ben paramı alırım diyenlere para kaptırmayın ben bunu yaşadım çok sinir bozucu birşey. Umarım yanlış anlaşılmaz ve reklam olarak görülmez benim şanzumanı yaptırdığım ustanın adı mustafa telefon numarası ise 0535 655 3509 kendisini arayıp soru sorabilir ve bilgi alabilirsiniz ilgili ve zanaatkar bir usta

Hocam , şanzıman tamirinden sonra hangi model yağ koydunuz? Aynı model aracım var, şanzıman yağı değişimi yapacağım, iki farklı Nissan servisi ikisi de farklı model yağ önerdi. Güvenemiyorum.

CVT'nin yağı özel bir yağ diye biliyorum. Bence azıcık fazla verin yetkili serviste yaptırın, onlarınki %100 güvenilir ne de olsa.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
bureyd
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: İşletmeci

Mesajgönderen bureyd » 01 Mar 2016, 14:40

Ally_07 yazdı:CVT'nin yağı özel bir yağ diye biliyorum. Bence azıcık fazla verin yetkili serviste yaptırın, onlarınki %100 güvenilir ne de olsa.

iki farklı yetkili servis ikiside farklı yağ türü önerdi.
Biri ATF III ( DAXTRON III ), 168 TL yağ ücreti
Diğeri NS-1, 361 TL yağ ücreti,
İkisi arasında fiyat farkı da var. Bu farkı sorduğumda " biz bunu uyguluyoruz sizin aracınıza uygun olan bu yağ " dediler. Bu sebeple yetkili servise de güvenemiyorum. Emin olmadan da yaptırmak istemiyorum.

Aracın kullanım kitapçıkları mevcut. Orada ki açıklamaya göre sadece ATF DEXRON IIE veya DEXRON III otomatik sanzıman yağı kullanınız yazıyor.
Bir önceki değişim bilgileri bana ait olmadığı için detaylarına da ulaşamıyorum.

K11 Micra 1,3L 16V N-cvt

Kullanıcı avatarı
izmirlik11
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: serbest

Mesajgönderen izmirlik11 » 30 Mar 2016, 12:58

bureyd yazdı:

şanzımanın revizyonundan sonra toplamda 37 bin km yol yaptım ve halen sorunsuz bakım için gittiğimde mesajımda bahsettiğim şanzımanı tamir eden usta yağını yeniledi zaten yaptığı işe 1 yıl garanti veriyor o yüzden ne yağ koydu dikkat etmedim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Nis 2016, 23:12

Resim

Orijinal Nissan CVT yağı böyle imiş. Kutunun üzerinde özellikle belirtiliyor ama içeriğini tam olarak anlayamadım. İnternette "Continuously Variable Transmission Fluid" diye aratınca bir çok marka yağ çıkıyor (mesela Castrol de var). Ne kullanılacağına emin olamıyorsak en azından kutuda bu ibareler var mı diye bakıp fikir edinebiliriz diye düşünüyorum.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
Orçun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Orçun » 22 Nis 2016, 14:34

Merhabalar,

Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Forumdan da yararlanarak, ikinci el 2013 model bir Nissan Micra araç sahibi oldum. Aracım 2014 trafiğe çıkışlı ve henüz 6.000 km'de. Satın aldığım servis yıldan bakımını yapmış. Aracımda kontrol etmem gereken noktalar ve genel bakım/sürüş önerileriniz varsa, paylaşabilirseniz sevinirim.

K13 Micra 1.2 Street CVT 2013

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Nis 2016, 17:03

Orçun yazdı:Merhabalar,

Öncelikle değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Forumdan da yararlanarak, ikinci el 2013 model bir Nissan Micra araç sahibi oldum. Aracım 2014 trafiğe çıkışlı ve henüz 6.000 km'de. Satın aldığım servis yıldan bakımını yapmış. Aracımda kontrol etmem gereken noktalar ve genel bakım/sürüş önerileriniz varsa, paylaşabilirseniz sevinirim.

Periyodik bakımlarını siz de aksatmayın, uygun yağ ve orijinal parçaları zamanında değiştirin ayrıca aracın bir performans aracı olmadığını, sadece ekonomi segmentinde bir ulaşım aracı olduğunu bilerek, zorlamadan kullanın. Genel otomatik vites sürüş tarzını benimseyin ve uyun(bu başlıkta daha önceki mesajlarda bahsedilmişti veya internette bir çok yerde bulabilirsiniz). Özellikle park manevralarında elektronik destekli direksiyonu sonuna kadar çevirim limitine dayamamaya özen gösterin. Bunlara dikkat ederseniz, özetle "titiz" kullanırsanız bir çok Japon otomobili gibi büyük ihtimalle hiç sorun yaşamdan uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz, satarken de aracınız değerini koruyacaktır. Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanmanızı dileriz.

Kullanıcı avatarı
Orçun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Orçun » 26 Nis 2016, 12:21

Verdiğiniz bilgiler ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

K13 Micra 1.2 Street CVT 2013

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı