Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: 2004 otomatik micra hızlanmıyor

Mesajgönderen Ally_07 » 07 Ağu 2018, 19:35

Had19 yazdı:Aksine devir 2500ü neredeyse hiç geçmiyor.
Sanki normal gidiyormuş gibi vites atıyor ancak devir alamadığı için hızlanamıyor.

bence de sorun büyük ihtimalle şanzımanda.. önce bilgisayara bağlatıp kata kodunu (P..... gibi) öğrenmek gerekir.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen bellagio_ » 11 Ağu 2018, 22:20

Ally_07 yazdı:
bellagio_ yazdı:Benim arabam 2013 trafiğe çıkışlı daha 50 binde ve aldıktan iki hafta sonra falan arıza ışığı yandı. Yani çok az bir süre keyifle sürebildim. Açıkcası Japonların şanzımanına güvenip almıştık. Özel servise de götürdüm onlar da direkt sıfırlayalım şanzımanı dediler ve bu yıllarda üretilen belli şase aralığındaki araçlarda bu sıkıntı olduğunu söyledi. Kendisi nissan yetkili servisinden ayrılma. Orda da aynı sıkıntıyla çokça karşılaştığını söyledi. İstenilen fiyatlar araba parası. Ben daha eski model farklı marka otomatik araçlar da kullandım. Bu kadar masraf çıkarmadı hiçbiri. Dolayısıyla insan aldığına pişman oluyor çünkü ben uzun süreli binmek için almıştım. Tabiki her nissanda olacak bir şey değil bu ama kendi tecrübemle çevremdeki insanlara bu saatten sonra Nissan da tavsiye etmem beklenemez. Uygun bir vakitte İzmir'e götürüp farklı ustalara da göstermeyi düşünüyorum. Bakalım insallah çözülür ben de rahatlarım.

CVT şanzımanın güvenilirliği ile ilgili internette bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. bence sizin yaşadığınız durum, diğer araçların şanzımanı hakkında olumsuz bir genelleme yapmak için haksızlık olur. Mesajınızda "belli şase numaralı araçlar için" diye bir bilgi aldığınızı söylemiş olabilirsiniz, bu belki olabilir. Ama ben aldığımdan beri (3 yılı geçti) yetkili servise gidiyorum, onlara dikkat etmem gereken neler var diye sorduğumda bizim buradaki yetkili servis teknikerleri böyle bir genelleme hiç yapmadılar (en azından bana). Sadece K12'lerde elektronik direksiyonla ilgili soruna sık rastladıklarını ama K13'lerde de böyle bir sorun da olmadığını belirtmişlerdi. Bir de arka fren lambası ile ile ilgili sıkıntı vardı (konusu sabit olarak micra başlığı altında var) ki onun için gittiğimde de "evet biliyoruz bu konuyu, daha önce yaşayan araçlar oldu" diyerek basit bir şekilde düzelttiler.

Dediğiniz gibi mekanik-elektronik işi kısmete bağlı biraz da, sonuçta kul yapısı şeyler. Başka markalarda 0 km alınan araçların daha 3-5000 km'de iken çok ciddi sorunlar yarattığını defalarca gördüm (hatta bizzat Fiat Punto'da başıma geldi, zar zor aracı fabrikaya iade etik). Fakat onarım konusunda istenen fiyat konusunda tamamen size katılıyorum, bu kadar da olmaz gerçekten, hukuk da bizi satıcının insafına bırakıyor maalesef. Bu biraz da parça satmak, işçilik ücreti almak için yapılan bir zalimlik gibi geliyor bana. Belki de çok daha basitçe çözülecek sorunlar "at-değiştir" şeklinde çözülünce firmaların işine geliyor. İnternette ve TV'de ne sorunlar görüyoruz, aslında basit ve düşük maliyetle çözülen, sonuçta "ustalık" bu demek zaten. Ama maalesef üretici (tabi bizim ülkemizde daha çok ithalatçı) firmalarla mücadele etmek ayrı bir güç gerektirdiğinden yük üzerimize kalıyor.

Yine de tavsiye olayını düşünürsek, bu ortamda hangi markayı tavsiye edebileceğimi açıkçası ben de çok düşünüyorum.. Bir marka önerirsiniz arabaları "sağlam değildir, dayanıksızdır, güvensizdir", bir marka önerirsiniz "satış fiyatı veya parça fiyatı çok pahalıdır", bir marka önerirsiniz " satış sonrası hizmeti berbattır, parçası bulunmaz", bir marka önerirsiniz "konforu zayıftır, donanımına göre fiyatı çoktur, boş arabaya o kadar para vermek istenmez", bir marka önerirsiniz "temizini bulmak zordur veya ikinci eli zayıftır" gibi gibi bin bir türlü kriter oluşuyor kafamda. O yüzden bu otomobil işi baya sıkıntılı aslında Türkiye'de, sadece Nissan ile ilgili değil. Sonuçta bu marka on numara olmasa da dünya çapında bilinen ve pazarda belli sebeplerle sağlam bir yeri olan bir marka.

Ben bu tip sorunların önemli bir sebebi olarak (yalnız özellikle vurgulamak isterim: tek sebebi değil, sebepler içerisinden önemli bir tanesi sadece); aslında bu ekonomi sınıfı bir şehir içi aracının limitlerinin pek de yüksek olmamasına rağmen biraz zorlanarak kullanılması ve bakım konularına kullananların pek önem vermemesi olduğunu düşünüyorum. Tabi bu benim şahsi düşüncem. Düşünsenize; örneğin 5 yaşında 50 bin km'deki bir aracın önceki sahibi yeterince titiz değilse, arabayı üst segment araçlar gibi tabir-i caizse kamçılaya kamçılaya kullandıysa (ki bizim millet Şahin alır ama araca BMW gibi davranır malum) kabak yeni sahibinin başına patlayabiliyor.

Umarım sorununuz kolayca çözümlenir. Bizi de buradan bilgilendirirseniz memnun oluruz.

İki farklı yere daha gösterdim arabayı ve sonuç aynı: şanzıman açılacak 7-10 bin arası tahmini masraf. Hatta birinde tamirci arkadaş sağ olsun para almadan sanzimandaki iki sensörü değiştirip aracı test etti ama sonuç değişmedi yine aracı kullanırken silkelenme yaptı. Sensörleri çıkarttık çünkü sensörde değilmiş sıkıntı onu anladık. Şanzıman beyni muhtemelen ya da beyin+ sanzimandaki farklı seyler. Yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız kaldım çünkü iki tamirci de aynı şeyi söyledi: juke, Qasqai ve Micra gibi nissanin cvt şanzımanlarında bu çokça karşılaştığımız bir sorun diye. Hatta orda aynı problemden gelen Qasqai ve Micra sahibi iki kişi daha vardı. İki usta da fabrikasyon hatası olduğunu ve nissanin ayıbı olduğunu söyledi çünkü bu kadar düşük km lerde araçların bu kadar çabuk şanzıman arızası vermesi akıl isi değil. Ha şimdi su sebepten kararsızım, ben 8-10 bin verip şanzımanı yaptım diyelim ama sonuçta ayni fabrikasyon ürünü olacak yani ben 40 bin km sonra arabam 90 binlerdeyken yine aynı sorunu yaşicam belki. Bu yüzden yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızım.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
muraton
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen muraton » 17 Ağu 2018, 17:08

Merhaba;
2.el 2012 micra punch aldım ve malesef şanzıman arızası verdi.Araç 70bin km de ne yapmalıyım.Bu arada Balıkesirdeyim ve burada yetkili servis yok(belki özel de yok)

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 18 Ağu 2018, 23:31

muraton yazdı:Merhaba;
2.el 2012 micra punch aldım ve malesef şanzıman arızası verdi.Araç 70bin km de ne yapmalıyım.Bu arada Balıkesirdeyim ve burada yetkili servis yok(belki özel de yok)

Geçmiş olsun bilgisayara bağlattınız mı hiç? Ben İzmir'de yaptırdım iki gün oldu arabamı teslim alalı. Hızlanırken silkeleme yapıyordu, önceki mesajlarımda okuyabilirsiniz. Problemin iyi saptanması gerekiyor çünkü şanzıman arızaları maliyetli oluyor genelde. Ben bir iki ufak tefek işlemle birlikte yaklaşık on bin lira verdim maalesef.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
muraton
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen muraton » 23 Ağu 2018, 14:49

bellagio_ yazdı:Geçmiş olsun bilgisayara bağlattınız mı hiç? Ben İzmir'de yaptırdım iki gün oldu arabamı teslim alalı. Hızlanırken silkeleme yapıyordu, önceki mesajlarımda okuyabilirsiniz. Problemin iyi saptanması gerekiyor çünkü şanzıman arızaları maliyetli oluyor genelde. Ben bir iki ufak tefek işlemle birlikte yaklaşık on bin lira verdim maalesef.

Evet bağlattım ve şanzıman dediler. Ben de izmir e servise götüreceğim. Servis dışında yaptıramayız sanırım değil mi.

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 23 Ağu 2018, 18:01

muraton yazdı:
bellagio_ yazdı:Geçmiş olsun bilgisayara bağlattınız mı hiç? Ben İzmir'de yaptırdım iki gün oldu arabamı teslim alalı. Hızlanırken silkeleme yapıyordu, önceki mesajlarımda okuyabilirsiniz. Problemin iyi saptanması gerekiyor çünkü şanzıman arızaları maliyetli oluyor genelde. Ben bir iki ufak tefek işlemle birlikte yaklaşık on bin lira verdim maalesef.

Evet bağlattım ve şanzıman dediler. Ben de izmir e servise götüreceğim. Servis dışında yaptıramayız sanırım değil mi.

Ben özel serviste yaptırdım çünkü kendi servisi tamamen şanzımanı değiştirelim dedi o da çok daha masraflı neredeyse bir araba parası.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen Ally_07 » 31 Ağu 2018, 14:46

bellagio_ yazdı:[quote="muraton"][quote="bellagio_"]
Geçmiş olsun bilgisayara bağlattınız mı hiç? Ben İzmir'de yaptırdım iki gün oldu arabamı teslim alalı. Hızlanırken silkeleme yapıyordu, önceki mesajlarımda okuyabilirsiniz. Problemin iyi saptanması gerekiyor çünkü şanzıman arızaları maliyetli oluyor genelde. Ben bir iki ufak tefek işlemle birlikte yaklaşık on bin lira verdim maalesef.

Evet bağlattım ve şanzıman dediler. Ben de izmir e servise götüreceğim. Servis dışında yaptıramayız sanırım değil mi.[/quote]
Ben özel serviste yaptırdım çünkü kendi servisi tamamen şanzımanı değiştirelim dedi o da çok daha masraflı neredeyse bir araba parası.[/quote]Yetkili servislerin çoğu (farklı markalarda da bu böyle) sorunları en kolay "eskisini at-yenisini tak" mantığıyla veya "normal bu" diyerek çözüyorlar/geçiştiriyorlar. Çünkü tabir-i caizse seri üretim gibi bol miktar iş gelsin hızlı şekilde yapıp gönderelim mantığını politika edinmişler.

Bu arada bahsettiğiniz özel servisin iletişim bilgilerini burada paylaşabilirseniz o civardaki kullanıcılarımıza faydası olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
farukbozyurt
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Diş teknikeri

2005 nissan micra tekna otomatik şanzıman problemi

Mesajgönderen farukbozyurt » 02 Eyl 2018, 15:24

Arkadaşlar 3 yıl önce 2005 model 1.2 micra tekna aldım. Evin yedek aracı. Aldığımda 99500 km'deydi. Bugün 106500 km'de.
Dün akşam başıma şöyle bir olay geldi. 2 km like bir yere gittim geldim. Tam park ederken pat diye bir ses geldi. Kontağı kapatıp aşağı indiğimde ne göreyim, sol ön tekerin ordan şakır şakır yağ fışkırıyor. Elimi sürdüm baktım kırmızı renk şanzıman yağı olduğu gibi boşaldı. Bu sabah krikoya kaldırıp baktım. Resimde görülen hortum patlamış. Arkadaşlar bu hortum ne hortumu? Ne işe yarıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Bankacı

Re: 2005 nissan micra tekna otomatik şanzıman problemi

Mesajgönderen Gürol34 » 02 Eyl 2018, 16:56

farukbozyurt yazdı:Arkadaşlar 3 yıl önce 2005 model 1.2 micra tekna aldım. Evin yedek aracı. Aldığımda 99500 km'deydi. Bugün 106500 km'de.
Dün akşam başıma şöyle bir olay geldi. 2 km like bir yere gittim geldim. Tam park ederken pat diye bir ses geldi. Kontağı kapatıp aşağı indiğimde ne göreyim, sol ön tekerin ordan şakır şakır yağ fışkırıyor. Elimi sürdüm baktım kırmızı renk şanzıman yağı olduğu gibi boşaldı. Bu sabah krikoya kaldırıp baktım. Resimde görülen hortum patlamış. Arkadaşlar bu hortum ne hortumu? Ne işe yarıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

öncelikle geçmiş olsun diyerek, Mesajınizdaki resim görünmüyor. Varsayım üzerine yorum yapacağım kesinlikle profesyonel bir yorum değil baştan belirtmek isterim.
Eğer tekerin hemen arkasından disk ve balata bağlantılarının orda yağ geldiyse muhtemelen şanzıman yağı değil fren hidroliğidir. Fren hidroliği olup olmadığını ise kaputu açtığınızda hidrolik kutusundan seviyeyi kontrol ederek tespit edebilirsiniz. Şanzıman yağının akması için aks kecenizin ömrünü yitirmesi veya şanzıman kartelinizin delinmesi veya şanzıman keçelerinizin kaçırması gerekiyor diye düşünüyorum. Ama tekerle bağlantı olarak şanzıman yağı sadece aks kecesinden kacirabilir diye düşünüyorum oda aracın önden altına eğilip baktığınız aksın motor tarafında olan kısmının şanzıman bağlantısına girdiği yer. Ama orasida aks yerinden çıkmadığı sürece şakır şakır kaçırmaz diye düşünüyorum.

K13 Micra Tekna 1.2 CVT 2011
J2 Daihatsu Terios 1.5 Gold 2007

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 02 Eyl 2018, 22:16

.....

En son bellagio_ tarafından 08 Kas 2018, 22:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: 2005 nissan micra tekna otomatik şanzıman problemi

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Eyl 2018, 15:01

farukbozyurt yazdı:Arkadaşlar 3 yıl önce 2005 model 1.2 micra tekna aldım. Evin yedek aracı. Aldığımda 99500 km'deydi. Bugün 106500 km'de.

Yeni konu açmadan önce lütfen daha önce o konu ile ilgili bir başlık olup olmadığını kontrol edin. Sorunuz ilgili başlığa taşınmıştır.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Eyl 2018, 22:11

Günümüzde yaygın kullanılan otomatik vites sistemleri ile ilgili bir karşılaştırma videosu buldum. Tavsiye ederim

https://youtu.be/1uXg1z0EGD4

Aynı kanalda CVT sisteminin nasıl çalıştığı da başka bir video ile anlatılmış

https://youtu.be/bz6LBCj6W-c

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı