Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Otomatik şanzıman sorunu

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Tem 2018, 01:28

Yağı CVT şanzıman yağı ile değiştirmeye dikkat edin. Normal otomatik şanzıman yağı kesinlikle olmaz.
bellagio_ yazdı:Şikayet sitelerinde aynı yıl ve model için 50 binli km lerde başka şikayetler de var. Dışarda bir ustaya göstericem insallah basit bir şeydir. Arabayı yeni aldım ama beni nissandan soğuttu resmen.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Esenli01
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: memur

Re: Otomatik şanzıman sorunu

Mesajgönderen Esenli01 » 24 Tem 2018, 10:56

bellagio_ yazdı:Arkadaşlar merhaba 2012 model micra 1,2 otomatik vites arabamız var. Kalkışlarda ilk hızlanırken sarsıyor. Serviste bilgisayara bağlattık 0846 kodlu hatayı verdi. Bu hata Şanzıman Yağ Basınç Sensörü / B Devre Menzili / Performansı Anahtarı hatasıymış. Servis bunun icin şanzıman sıfırlanacak dedi. Başka çaresi yok mudur? Başına gelen var mı daha önce acaba teşekkürler.

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.Benimde geçen gün motor arıza işareti yanmıştı dün aracı servise götürüp bilgisayara bağlattım.Şanzıman arızasından yanıyor dediler.Değişim için 20 bin TL, revizyonu için ise 7.500 TL istediler.aracım 95000 kmde 2012 model.geçen yıl şanzıman yağını değiştirmek istediğimde yetkili servis bu modellerde değiştirmiyoruz demişilerdi.Dün yağ değişmediğinden olabilirmi diyince onunla alakası yok bu modellerde sık karşılaşıyoruz dediler..Ben o kadar para vermek istemiyorum bu işi daha ucuza halletmemin bir yolu varmıdır? Bide aracı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz dediler aracı bu şekilde kullanmamın bir sıkıntısı olurmu? Sadece çok nadir olarak araç devirlenirken hafif silkeleme yapıyor..

Kullanıcı avatarı
Esenli01
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Esenli01 » 24 Tem 2018, 14:43

Biraz önce servisi aradım hata kodu nedir diye JUDDER dediler.Aracım bigisayara sadece 5 dk bağlı kaldı bu arada..

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: RE: Re: Otomatik şanzıman sorunu

Mesajgönderen bellagio_ » 24 Tem 2018, 18:23

Ally_07 yazdı:Yağı CVT şanzıman yağı ile değiştirmeye dikkat edin. Normal otomatik şanzıman yağı kesinlikle olmaz.
SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hangi markanın tercih etmeliyim? Teşekkürler.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 24 Tem 2018, 18:30

Esenli01 yazdı:Biraz önce servisi aradım hata kodu nedir diye JUDDER dediler.Aracım bigisayara sadece 5 dk bağlı kaldı bu arada..

Acaba neymiş tam olarak sizdeki hata? Aynı hata mı diye merak ettim. Bu modellerde sık karşılaşıyoruz diyip fabrikasyon hatası olduğunu kabullenememek saçmalık. Yüksek model olsun Japon arabası olsun diye aldık ama pişman olduk 50 bindeki arabaya bir araba parası şanzıman ücreti talep ediyorlar. Bir daha ne kendim alırım ne de çevremdeki insanlara tavsiye ederim Nissan'ı. Sabrediyorum zaten sorunu çözemezsem ekşisözlük gibi başka platformlarda da insanlara kendi deneyimimi aktarıcam.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
Esenli01
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Esenli01 » 25 Tem 2018, 09:11

bellagio_ yazdı:
Esenli01 yazdı:Biraz önce servisi aradım hata kodu nedir diye JUDDER dediler.Aracım bigisayara sadece 5 dk bağlı kaldı bu arada..

Acaba neymiş tam olarak sizdeki hata? Aynı hata mı diye merak ettim. Bu modellerde sık karşılaşıyoruz diyip fabrikasyon hatası olduğunu kabullenememek saçmalık. Yüksek model olsun Japon arabası olsun diye aldık ama pişman olduk 50 bindeki arabaya bir araba parası şanzıman ücreti talep ediyorlar. Bir daha ne kendim alırım ne de çevremdeki insanlara tavsiye ederim Nissan'ı. Sabrediyorum zaten sorunu çözemezsem ekşisözlük gibi başka platformlarda da insanlara kendi deneyimimi aktarıcam.

Hocam benim arıza lambası kendiliğinden söndü. iki gündür silkeleme de yapmıyor..Arıza lambası uzun yolda yanmıştı benzin aldıktan yarım saat sonra bende kötü benzinden yandığını zannetmiştim ilk başta.serviste adam akıllı bişey demedi şanzımandan dedi dün hata kodunu sordum JUDDER dedi.Judder da titreme anlamına geliyor.Her titreme diye çıkan hata kodu şanzımandan olmak zorundamı bir bilgim yok..Bide şanzımanda büyük bir sorun olsa lamba sönmezdi dedi benim usta..Geçen yıl nissan servisi şanzıman yağını değiştirmemişti daha doğrusu biz bu modelde tavsiye etmiyoruz demişti.Şimdi kararsız kaldım acaba şanzıman yağınımı değiştirsem diye.

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 25 Tem 2018, 18:27

İnsallah dedikleri gibidir de önemli bir şeyi yoktur arabanızın. Sanırım birkaç farklı yere gösterip sormak daha iyi olur. Normalde şanzıman yağı çok sık değişen bir şey değil diye biliyorum ben de. AL4 otomatik şanzımanlı peugeot arabamın şanzıman yağını 180 binde değiştirmiştim ben ve o zamanda usta 175 binden sonra öneriyoruz zaten demişti. Farklı şanzıman ama insan basit bi dokunuşla belki düzelir diye umuyor kafası karışıyor ki ben bile 50 binde daha selenoid valflerle beraber değiştirsem mi diyorum şu an.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 25 Tem 2018, 18:56

Bir tanıdığın 60bindeki 2011 micrasında da benzer bir sorun olmuş, tamire yollandı dedi, sonucunu öğrenirsem paylaşırım.

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen bellagio_ » 25 Tem 2018, 20:05

sipartacus yazdı:Bir tanıdığın 60bindeki 2011 micrasında da benzer bir sorun olmuş, tamire yollandı dedi, sonucunu öğrenirsem paylaşırım.

Valla çok sevinirim teşekkürler.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen Ally_07 » 30 Tem 2018, 14:07

Bizim aracımız da 2011 60.000 km'de. Araç 4 yaş 30.000 km'de şanzıman yağı değişti (her ne kadar yetkili servis "normalde değiştirmiyoruz" dese de ben ısrar edip değiştirttim, eğer kullanmaya devam edecek olursak seneye tekrar değiştireceğim) Çok şükür şimdiye kadar bir problem yaşamadık. Sadece klima çalışırken gaza birden yüklenirsem (dip gaz), çok hafifi bir silkelenme hissediyorum. Ama normal devrinde (2000 rpm) civarı kullanırken her hangi bir şey hissetmiyorum, ne zaman ki aniden hızlanmak istesem (mesela sollama veya bir an önce yüksek sürate çıkmaya çalışma gibi durumlarda) o zaman hissediliyor. Klima ile kullanırken bir şey daha hissediyorum: frenlere daha sert basmak gerekiyor sanki, normalde kolayca durduğum mesafelerde ve hızlarda arabada klima açıkken daha sert fren yapmak zorunda kalıyorum.

Bu iki durumun sebebini ben "3 silindir 12V, 1200 cc, 79 hp, 110 nm torka sahip ve yolcusuyla, depodaki yakıtıyla vs. neredeyse 1250 kg olan" aracın gücününü hem klima hem de şanzımana (ve hatta frene de) yetmemesine bağlıyorum. Normal devrinde (2000 rpm) ve sakin kullanımda kaymak gibi seyahat ettiğimiz bu şehiriçi aracımız, sıkıştırınca (özellikle klima açıkken) boyundan büyük bir talebi karşılayamayabiliyor kanımca.

O yüzden karşılaşılan bu sorunların belki araçtan fazla bir beklentiye girme veya alışkın olmama gibi sebepleri olduğu da düşünülebilir. Tabi bu sebeplerin uzun süre devam etmesi kalıcı sıkıntılara yol açabiliyor olması da muhtemel.

Binlerce satılan araçlardan küçük bir kısmında bu gibi sebeplerle yaşanan sorunlar aracın kötü olduğunu göstermez diye düşünüyorum. Tabi bu sorunların internet ortamında karşılaşılmasının sebebini de Nissan Yetkili Servisleri'nin (bir çok diğer markada da böyle aslında) müşteri memnuniyeti politikasının zayıf olmasına bağlayabilirim. Belki çok basit olan çözümlerde bile işi müşteri odaklı çözme yerine en yüksek maliyetli öneriler sunulunca araç sahipleri haklı olarak isyan ediyor.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
bellagio_
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: Nissan Micra CVT Deneyimleri, Sorunlar, Çözümler, Öneriler

Mesajgönderen bellagio_ » 31 Tem 2018, 01:53

Ally_07 yazdı:Bizim aracımız da 2011 60.000 km'de. Araç 4 yaş 30.000 km'de şanzıman yağı değişti (her ne kadar yetkili servis "normalde değiştirmiyoruz" dese de ben ısrar edip değiştirttim, eğer kullanmaya devam edecek olursak seneye tekrar değiştireceğim) Çok şükür şimdiye kadar bir problem yaşamadık. Sadece klima çalışırken gaza birden yüklenirsem (dip gaz), çok hafifi bir silkelenme hissediyorum. Ama normal devrinde (2000 rpm) civarı kullanırken her hangi bir şey hissetmiyorum, ne zaman ki aniden hızlanmak istesem (mesela sollama veya bir an önce yüksek sürate çıkmaya çalışma gibi durumlarda) o zaman hissediliyor. Klima ile kullanırken bir şey daha hissediyorum: frenlere daha sert basmak gerekiyor sanki, normalde kolayca durduğum mesafelerde ve hızlarda arabada klima açıkken daha sert fren yapmak zorunda kalıyorum.

Bu iki durumun sebebini ben "3 silindir 12V, 1200 cc, 79 hp, 110 nm torka sahip ve yolcusuyla, depodaki yakıtıyla vs. neredeyse 1250 kg olan" aracın gücününü hem klima hem de şanzımana (ve hatta frene de) yetmemesine bağlıyorum. Normal devrinde (2000 rpm) ve sakin kullanımda kaymak gibi seyahat ettiğimiz bu şehiriçi aracımız, sıkıştırınca (özellikle klima açıkken) boyundan büyük bir talebi karşılayamayabiliyor kanımca.

O yüzden karşılaşılan bu sorunların belki araçtan fazla bir beklentiye girme veya alışkın olmama gibi sebepleri olduğu da düşünülebilir. Tabi bu sebeplerin uzun süre devam etmesi kalıcı sıkıntılara yol açabiliyor olması da muhtemel.

Binlerce satılan araçlardan küçük bir kısmında bu gibi sebeplerle yaşanan sorunlar aracın kötü olduğunu göstermez diye düşünüyorum. Tabi bu sorunların internet ortamında karşılaşılmasının sebebini de Nissan Yetkili Servisleri'nin (bir çok diğer markada da böyle aslında) müşteri memnuniyeti politikasının zayıf olmasına bağlayabilirim. Belki çok basit olan çözümlerde bile işi müşteri odaklı çözme yerine en yüksek maliyetli öneriler sunulunca araç sahipleri haklı olarak isyan ediyor.

Benim arabam 2013 trafiğe çıkışlı daha 50 binde ve aldıktan iki hafta sonra falan arıza ışığı yandı. Yani çok az bir süre keyifle sürebildim. Açıkcası Japonların şanzımanına güvenip almıştık. Özel servise de götürdüm onlar da direkt sıfırlayalım şanzımanı dediler ve bu yıllarda üretilen belli şase aralığındaki araçlarda bu sıkıntı olduğunu söyledi. Kendisi nissan yetkili servisinden ayrılma. Orda da aynı sıkıntıyla çokça karşılaştığını söyledi. İstenilen fiyatlar araba parası. Ben daha eski model farklı marka otomatik araçlar da kullandım. Bu kadar masraf çıkarmadı hiçbiri. Dolayısıyla insan aldığına pişman oluyor çünkü ben uzun süreli binmek için almıştım. Tabiki her nissanda olacak bir şey değil bu ama kendi tecrübemle çevremdeki insanlara bu saatten sonra Nissan da tavsiye etmem beklenemez. Uygun bir vakitte İzmir'e götürüp farklı ustalara da göstermeyi düşünüyorum. Bakalım insallah çözülür ben de rahatlarım.

Honda Civic
Nissan Micra Platinium

Kullanıcı avatarı
Had19
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

2004 otomatik micra hızlanmıyor..

Mesajgönderen Had19 » 02 Ağu 2018, 23:33

2004 model 1.2 otomatik tekna sahibiyim.
Aracım özellikle rampalarda ve yüke bindiğinde asla hızlanmıyor.
20km'yi geçemiyorum.
Düz yolda ise 50-60 km'yi zor görüyor.
Bujiler bobinler değişti, sorun düzelmedi.
Usta şanzuman kaynaklı olabileceğini söyledi.
Benzer bir problem yaşayan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı