Micra (k12) Otomatik ile ilk uzun yol

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Öğretmen

Micra (k12) Otomatik ile ilk uzun yol

Mesajgönderen selcuk76 » 26 Tem 2015, 20:32

2006 micra yi aldıktan sonra ilk defa uzun yolda kullandım. Iki gunde yaklaşık 875 km yol yaptım.
Ilk olarak yakıt değeri uzun yolda sakin kullanım 90-110 hız aralığında çoğunda klima açık durumda 6.05 litre/100 km tuketim değerini gördüm. Diğer aracım jetta tdi ile olsaydı 5 litre olurdu. Bence otomatik benzinli araç için gayet güzel bir değer.
Kullanım açısından motorun küçük olmasından dolayı rampalar da biraz yetersiz kalıyor. Forumdan okuduğum O/D düğmesini kullanmak zorunda kaldık. Tabiki bunda araçta 2 yetişkin 2 çocuk olmasının da payı olabilir. Birde aracı eşimin kullandığı durumlarda devirsiz kullanmasinin da payı olabilir. [WHITE SMILING FACE]
Birde şunu belirtmek isterim sanki aracın km değeri (alınan yol) %5 civarında fazla gösteriyor. Aynı yolu jetta ile gitmemle micra ile gitmem arasında fark var. Jetta nin ölçüm değeri navigasyon un değeri ile bire bir aynı çıkmasına rağmen micra fazla km yapılmış gösteriyor. Bunun kullanılan lastik lerden kaynaklandığını düşünüyorum. Araçta 175/65/14 lastik var. Galiba takometre daha büyük lastik için ayarlanmış olabilir.
Birde micra oldukça sevimli bir araç oldukça dikkat çekiyor. [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

GT-I9301I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Micra (k12) Otomatik ile ilk uzun yol

Mesajgönderen Ally_07 » 26 Tem 2015, 23:40

selcuk76 yazdı:2006 micra yi aldıktan sonra ilk defa uzun yolda kullandım. Iki gunde yaklaşık 875 km yol yaptım.
Ilk olarak yakıt değeri uzun yolda sakin kullanım 90-110 hız aralığında çoğunda klima açık durumda 6.05 litre/100 km tuketim değerini gördüm. Diğer aracım jetta tdi ile olsaydı 5 litre olurdu. Bence otomatik benzinli araç için gayet güzel bir değer.
Kullanım açısından motorun küçük olmasından dolayı rampalar da biraz yetersiz kalıyor. Forumdan okuduğum O/D düğmesini kullanmak zorunda kaldık. Tabiki bunda araçta 2 yetişkin 2 çocuk olmasının da payı olabilir. Birde aracı eşimin kullandığı durumlarda devirsiz kullanmasinin da payı olabilir. [WHITE SMILING FACE]
Birde şunu belirtmek isterim sanki aracın km değeri (alınan yol) %5 civarında fazla gösteriyor. Aynı yolu jetta ile gitmemle micra ile gitmem arasında fark var. Jetta nin ölçüm değeri navigasyon un değeri ile bire bir aynı çıkmasına rağmen micra fazla km yapılmış gösteriyor. Bunun kullanılan lastik lerden kaynaklandığını düşünüyorum. Araçta 175/65/14 lastik var. Galiba takometre daha büyük lastik için ayarlanmış olabilir.
Birde micra oldukça sevimli bir araç oldukça dikkat çekiyor. [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Tüketim değeri 6,05 mi 6,50 mi, tam anlayamadım çünkü bilgisayar virgülden sonra tek hane veriyor K13'te. Ha kendiniz de ölçmüş olabilirsiniz tabi.

Her halukarda bence gayet iyi bir değer, hani derler ya "bundan iyisi Şam'da kayısı"..

Eğer rampaya düşük sürat ve düşük devirlerde girerseniz, evet ivmelenmesi zorlaşıyor bu doğru ama ben kesinlikle bayılma hissetmiyorum. Ancak sollama olayına pek girmemek lazım gibi hissediyorum o kadar. O da bana göre çok gerekli değil zaten. Gaz pedalı tepkisi iyice düşerse de O/D veya bizdeki Sport butonu toplamaya yetiyor, kullanmanız gayet normal.

Sanırım orijinal ebadınız 165 olmalıydı (14" jant için), km göstergesinin farkı bundandır bence de.

Bu arada paylaşım için teşekkürler..

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye

Re: Micra (k12) Otomatik ile ilk uzun yol

Mesajgönderen selcuk76 » 27 Tem 2015, 00:50

Tüketimi deposu doldurup tekrar doldurak olctum. 6.05 ortalama. Kurus olarakta 28.5 kurus yakti. Araç da yol bilgisayarı yok. Merak ettim için olctum. Sollama konusunda haklısınız ivmelenme biraz yavaş.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Tem 2015, 10:57

selcuk76 yazdı:Tüketimi deposu doldurup tekrar doldurak olctum. 6.05 ortalama. Kurus olarakta 28.5 kurus yakti. Araç da yol bilgisayarı yok. Merak ettim için olctum. Sollama konusunda haklısınız ivmelenme biraz yavaş.

Maşallah maşallah... :D

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen selcuk76 » 15 Ağu 2015, 19:58

Son depoda 596 km yol yaptım. Tekrar depoyu doldurduğumda 36.96 litre benzin aldı. Tüketim 6.2 litre cıkıyor. Bu kullanımın 500 km si s.dışı sakin kullanım. Bence güzel değer. İlk aldıgımda yakıtına bakayım cok yakarsa lpg taktırırım düşüncesi vardı ama bu değerler cok uygun geldi.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra (k12) Otomatik ile ilk uzun yol

Mesajgönderen Ally_07 » 16 Ağu 2015, 14:41

selcuk76 yazdı:Son depoda 596 km yol yaptım. Tekrar depoyu doldurduğumda 36.96 litre benzin aldı. Tüketim 6.2 litre cıkıyor. Bu kullanımın 500 km si s.dışı sakin kullanım. Bence güzel değer. İlk aldıgımda yakıtına bakayım cok yakarsa lpg taktırırım düşüncesi vardı ama bu değerler cok uygun geldi.

LPG'ye hiç gerek yok daha doğrusu "daha da az maliyetli olsun" diye başa dert almaya gerek yok bence. Bu tüketim gayet ideal, güle güle kullanın.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 16 Ağu 2015, 17:52

Lpg artık benzin kadar güvenli. Lpg takarsanız eminim heryere uzak yakın demeden araba ile gideceksiniz

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 16 Ağu 2015, 18:47

FelixCrail yazdı:Lpg artık benzin kadar güvenli. Lpg takarsanız eminim heryere uzak yakın demeden araba ile gideceksiniz

Aslında güvenlik meselesi değil benim düşüncem. Konfor ve motorun ömrü. Bi kere bagajdan veya stepneden feragat etmek gerekiyor. Kapalı bir çok otoparka girilemiyor (Antalya'da hayati bir konu). Bir çok motor tipinde randımanlı değil (ki gördüğüm kadarıyla Micra da buna dahil) hele ki montajı ehil ellerde yapılmadıysa sorun üstüne sorun yaşamak çok sık rastlanılan bir şey. Bakımı, belli bir km sonra motordaki bazı parçaların ömrünü azaltması benim için rahatsızlık verici. Ayrıca ruhsat işlemleriydi, muayenesiydi, sızdırmazlığıydı vs. de gözümde büyüyor. Bir de menzilin kısa olması da benim için sıkıcı. Şu anda biz ayda en çok iki kere benzin alıyoruz, muhtemelen LPG olsa 3-4 kez benzinciye girmek için vakit ayıracağız.

Tüm bunları düşündüğüm zaman çok mecbur kalmadığım sürece asla LPG kullanmam. Biz şu sıralar aylık 300 TL gibi benzin masrafı yapıyoruz (şehir içi ayda toplam 1000 km), LPG'li olsa da bundan daha az olacağını düşünmüyorum (deponun 100 TL'ye dolduğunu ve bir depo ile yaklaşık 300 küsür km gittiğimizi varsayıyorum). 30-40 TL tasarruf edeceğim diye ağrısız başımı ağrıtmaya ne gerek var? Paşa paşa fabrikasyon nasıl üretildiyse öyle kullanırım, yılda bir bakım iki yılda bir de muayenesini yaparım hiçbir huzursuzluk ve konfor kaybım olmadan sürerim daha iyi.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 16 Ağu 2015, 18:51

Motora zararı yok aslında. Var diyende önümüze somut örnek koysun. En son istanbul antalya yaptım. Git gel 280tl para ödedim. 10 senedir de primeramda lpg takılı. Lpg ön yargısı olup lpg dert ve sorun kaynağı demek doğru değil günümüzdeki kitlerle. Eskiden olsa evet haklısınız derdim kesinlikle

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 17 Ağu 2015, 12:01

FelixCrail yazdı:Motora zararı yok aslında. Var diyende önümüze somut örnek koysun. En son istanbul antalya yaptım. Git gel 280tl para ödedim. 10 senedir de primeramda lpg takılı. Lpg ön yargısı olup lpg dert ve sorun kaynağı demek doğru değil günümüzdeki kitlerle. Eskiden olsa evet haklısınız derdim kesinlikle

Benimki LPG ön yargısı değil emin olun, gözlemlerim neticesinde benim gibi bir kullanıcının yanaşmasının pek mantıklı olmadığına kanaat getirdim. Bir çok arabama (hatta ilk arabam olan 800 cc 37 hp Suzuki Maruti'me bile :W ) çevremden "LPG taktırsana" diye çok telkin geldi ama ben biraz pimpiriğim ve çevremdeki gözlemlerimden dolayı "hiç gerek yok" dedim ve pişman olmadım.

Primera'larda veya başka bir değişle o yaşlardaki motorlarda veya o dönemim bazı başka marka/modeli araçlarında sorun çok fazla olmayabilir belki, onu tam bilemiyorum ancak çevremde gözlemlediğim kadarıyla rölanti sorunu, vitesi boşa atınca stop etme sorunu, gaza geç geçme/geçmeme sorunu, sabahları zor çalışma sorunu, tekleme sorunu, oksijen sensörü arızası sık sık karşılaşılan durumlar hatta internette aratınca daha bir sürü değişik sorun karşımıza çıkıyor. Motora zararı için de örneğin sübap erimesi sorunu ile karşılaşan Chevrolet kullanıcıları olduğunu biliyorum (o foruma da üyeyim, 2 sene önceye kadar Chevrolet Kalos kullanıyordum, benzinli tabi :D ) Bunun dışından Seat'ta da TSI olmayan motorlarda bir türlü dikiş tutmayan araç sahipleri var (zaten TSI'a uygulayıp memnun kalana rastlamadım, niyetli bir kaç kişi vardı ama herhalde cesaret edemediler). Yine Daihatsu forumundaki arkadaşlardan LPG'sinden memnun olanların sayısı olmayanlarınkinden çok çok daha az ki üzerindeki motor bizimkiler gibi da orijinal Japon Toyota'nın. Bir ağabeyimin 1997 E39 520ia BMW'si var 4-5 sene önce takılmış BRC sıralı sistemli (tabi ona LPG'siz binmek pek de akıllıca değil Allah var şimdi) ara sıra zor marş basma, çalışmama falan gibi sıkıntılar yaşıyor.

Muhtemelen bu sorunların çözümleri de vardır tabi ama dediğim gibi pimpirik biri olarak Ben 15 günde bir lastik havalarını kontrol eden bir takıntılı şahsiyetim ve LPG'deki bu gördüklerim nedeni ile "hangi biriyle uğraşayım" diye düşününce "biraz fala yakıt harcaması yaparım ama hiç değilse kafam rahat olur, sanayi sitelerine sık sık gitmeme gerek kalmaz" diye düşünüyorum.

Ben de Micra ile İstanbul-Antalya'yı sakin kullanımla gidiş gelişi iki depoda 340 bilemedin en çok 350 TL gibi bir maliyetle yapabilirim büyük ihtimalle ve muhtemelen de sadece 2 kere benzin alarak. Böyle bir seyahat senede sadece 1-2 kez yapılıyorsa seyahat başına 60-70 TL fark benim gibi bir kullanıcı için çok önemli değil, kafam rahat seyahate değer.

Aslında çok kaliteli ve minimum sorunlu hatta sorunsuza yakın sistemler olduğunu da biliyorum (mesela gözlemlerime göre Landirezzo, Prins, Teleflex gerçekten iyilermiş) ama bunların fiyatları 2500-3000 hatta 4000 TL'leri bulabiliyordu zamanında, şimdi nasıl bilmiyorum. E o kadar para vereceğime de üzerinde 2-3 bin daha koyup dizel almak da daha mantıklı geliyor bana.

Tabi bunlar benim şahsi görüşlerim, kimseyi eleştirmem herkesin kendine göre bir hesabı var. Kendi adıma LPG'nin sadece mecburiyetten kullanılabilecek bir sistem olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
selcuk76
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen selcuk76 » 18 Ağu 2015, 18:01

Son dolum da 341 km de 20.46 litre benzin aldı. Ortalama 6 litre oldu tüketim.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 18 Ağu 2015, 18:50

selcuk76 yazdı:Son dolum da 341 km de 20.46 litre benzin aldı. Ortalama 6 litre oldu tüketim.

Maşallah gayet ideal, bakımları aksatmadan bindiğimiz sürece bu Micralarımız bizi yakıt tüketimi yönünden hiç üzmez bana göre.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir

oto anahtarı