Micra için yol takip kamerası uygulaması

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen Ally_07 » 26 Nis 2016, 13:34

Artık bir gereklilik olduğunu düşündüğümden kendi şahsi aracımdan sonra Eşimin Micra'sı için de bir yol takip kamerası arayışına girdim. @MicraR rumuzlu arkadaşımızın da böyle bir girişimi var, onun da katkılarıyla ve sizlerinde fikirlerinizle bu konuyu ayrı başlıkta ele alalım.

Ben Aliexpress'ten şu kamerayı aldım: http://www.aliexpress.com/item-img/Nova ... 41756.html bu sistemin kullanımı için biraz deneyim yapmam gerekir diye düşündüğümden en uygun fiyatlısı olduğu için bunu tercih ettim.
kamera.jpeg

Aracımızda (en azında k13 kasada) tavan döşemesinin iç dikiz aynasının stüne denk gelen kısmında bir kablo girişine uygun olan bir oluk/boşluk var. Niyetim kamerayı mümkün olduğunda görüşü engellemeyecek şekilde aynanın arkasına doğru yerleştirip bir ucu normal USB diğer ucu kameraya giriş kısmına uygun mini USB olan kabloyu o boşluktan sokarak tavan döşemesi içinden sol ön sütuna uzatmak, sütun döşemesi altından alarak göğüsün yanından alt kısma aktarmak. Bu şekilde kameranın sürekli şarjda kalmasını sağlayacağım. Hesabıma göre 1,5 m kablo bu işe yeter gibi. Kabloyu elektronikçiden 5 TL'ye aldım.

kablo.jpg

Normalde kameranın kutusundan normal çakmaklık girişli şarj kablosu çıktı ama çakmaklığı sabit şekilde onunla meşgul etmek istemediğimden bir de şu USB şarj portlarından birinden almayı düşünüyorum:

http://tr.aliexpress.com/item/Free-Ship ... 275.8z26vG
port1.jpg

veya

http://tr.aliexpress.com/item/New-Car-5 ... 261.8z26vG
port2.jpg

Alacağım bu portlar aslında motorsiklet için ama sanırım arabalarda da çalışır. Özellikle ikinci verdiğim montaj açısından daha kolay olacak gibi. Aldıktan sonra da göğüsün altında sigorta paneline yakın bir yere monte etmeyi böylece de ortada kablo vs. görünmeden işi bitirmeyi amaçlıyorum. Ne dersiniz, özellikle elektrik ile ilgili bilgi sahibi arkadaşların fikirlerini öğrenmek isterim.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Re: Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen MicraR » 26 Nis 2016, 13:44

Merhaba arkadaşlar,

@Ally_07 rumuzlu arkadaşımıza bu güncel konuyu açmasından ve verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ediyorum, ben de şu linkten araç içi kameramı aldım: http://bit.ly/1YRzHbR

Kameramın çekim kalitesinden gayet memnunum tavsiye ederim, araç içi kabloları henüz profesyonelce yerleştiremedim ancak yakında bu konudaki tecrübelerinizle daha rahat yerleştirebilirim diye düşünüyorum. Herkese iyi sürüşler.

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen Ally_07 » 26 Nis 2016, 21:29

MicraR yazdı:Merhaba arkadaşlar,

@Ally_07 rumuzlu arkadaşımıza bu güncel konuyu açmasından ve verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ediyorum, ben de şu linkten araç içi kameramı aldım: http://bit.ly/1YRzHbR

Kameramın çekim kalitesinden gayet memnunum tavsiye ederim, araç içi kabloları henüz profesyonelce yerleştiremedim ancak yakında bu konudaki tecrübelerinizle daha rahat yerleştirebilirim diye düşünüyorum. Herkese iyi sürüşler.

Sizinki çok daha fonksiyonelmiş Hocam, güle güle kullanın.

Ben nasıl bir netice alacağımı tahmin edemediğim için biraz daha basit ve ucuz olanını tercih ettim. Şu ara henüz düzeneği kuramadığım için tam olarak faaliyete alamadım ama bir kaç kere deneme amaçlı kullandım. Gündüz çekim kalitesi ve açısı oldukça tatminkar. Ancak gece kayıtlarında farların aydınlatma bölgesi dışında kalan alan karanlık. Bunda kameranın gece görüş özelliğinin olmaması önemli tabi. Objektifin yanına bir Led aydınlatma ışığı koymuşlar ama henüz tam olarak deneme fırsatım olmadı. Aslında camın arkasından ne kadar randımanlı olur, yansıma yapıp sürücüyü rahatsız etmez mi ve otomatik olarak devreye girmediğini de düşünürsek Led aydınlatmanın pek de kullanışlı olduğunu sanmıyorum.

Yine de böyle bir donanımı ilk kez kullanacak olmamızdan ötürü bana ana fonksiyonları yeterli geliyor. Bazı çözemediğim fonksiyonları var artık deneme yanılma öğreneceğim. Bir de kontak açılınca otomatik olarak devreye girmesi ve kapanınca çıkması olayını tam beceremedim. Tabi bunda henüz sistemi tam olarak kuramamam da etkili olabilir. İlk mesajda belirttiğim sistemi kurup elektriği de direkt kontaktan aldığımda tam olarak onu da çözmüş olurum sanırım. İlerleyen günlerde gelişmeleri resimlerle paylaşacağım inşallah. Bu arada sizden de bu sistem ve kurulumu/konumlandırmaları nasıl yaptığınıza dair bir kaç detay fotoğrafı alabilirsek çok güzel olur. Gelişmeleri paylaşmak üzere...

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 26 Nis 2016, 21:33

@spoilerci üstadım yukarıda resimlerini paylaştığım USB şarj portlarından beklediğim faydayı elde edebilir miyim acaba, ne dersin sen bu işlerde tecrübeli ve bilgilisin. Kafamdaki tasarı mantıklı mı? Yapılabilirliği nedir sence? Özellikle üzerinde voltaj göstergesi olmayanı düşünüyorum, daha az yer kaplayacak göğüs altında bir yere tutturmak daha kolay olacak gibi. Ama o aslında motosiklet içinmiş, otomobillerde de çalışabilir mi? Voltaj amper vs. sorunu yaşar mıyım sence?

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 27 Nis 2016, 11:17

Ally_07 yazdı:
MicraR yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Sizinki çok daha fonksiyonelmiş Hocam, güle güle kullanın.

Ben nasıl bir netice alacağımı tahmin edemediğim için biraz daha basit ve ucuz olanını tercih ettim. Şu ara henüz düzeneği kuramadığım için tam olarak faaliyete alamadım ama bir kaç kere deneme amaçlı kullandım. Gündüz çekim kalitesi ve açısı oldukça tatminkar. Ancak gece kayıtlarında farların aydınlatma bölgesi dışında kalan alan karanlık. Bunda kameranın gece görüş özelliğinin olmaması önemli tabi. Objektifin yanına bir Led aydınlatma ışığı koymuşlar ama henüz tam olarak deneme fırsatım olmadı. Aslında camın arkasından ne kadar randımanlı olur, yansıma yapıp sürücüyü rahatsız etmez mi ve otomatik olarak devreye girmediğini de düşünürsek Led aydınlatmanın pek de kullanışlı olduğunu sanmıyorum.

Yine de böyle bir donanımı ilk kez kullanacak olmamızdan ötürü bana ana fonksiyonları yeterli geliyor. Bazı çözemediğim fonksiyonları var artık deneme yanılma öğreneceğim. Bir de kontak açılınca otomatik olarak devreye girmesi ve kapanınca çıkması olayını tam beceremedim. Tabi bunda henüz sistemi tam olarak kuramamam da etkili olabilir. İlk mesajda belirttiğim sistemi kurup elektriği de direkt kontaktan aldığımda tam olarak onu da çözmüş olurum sanırım. İlerleyen günlerde gelişmeleri resimlerle paylaşacağım inşallah. Bu arada sizden de bu sistem ve kurulumu/konumlandırmaları nasıl yaptığınıza dair bir kaç detay fotoğrafı alabilirsek çok güzel olur. Gelişmeleri paylaşmak üzere...

Gece görüş konusu benimkinde de çok iyi değil dediğiniz gibi farın ve de yol aydınlatmalarının iyi olduğu yerlerde o aydınlatmalarla sınırlı alanı güzelce kaydediyor ancak led olayı benimkinde yok olduğunda da çok fayda vermediğini duymuştum özellikle geri görüş kamerası için. Dediğiniz gibi camdan yansıma da yapabilir yada zaten dışarıya ne kadar etkili olabilir ki, kısaca iş kameranın lens kalitesinde bitiyor bence.

Benimki sürekli sarjda bildiğiniz üzere ve içinde G-sensörü var harekete duyarlı olarak otomatik çalışıyor kamera, yani mesela dışarıda ciddi rüzgar var ve arabayı sallıyor ise kamera devreye giriyor yada siz arabaya bindiniz ve çalıştırmadınız ama kamerayı sallayan bişey yaptınız yine çalışmaya başlıyor kamera, ancak arabayı çalıştırdığınızda da otomatik devreye giriyor çünkü çakmaklıktan güç almaya başlıyor devreye giriyor, yolda da mesela ışıklarda durunca hareket bitti diye kaydı kesiyor, tekrar hareket edince yeniden kayda başlıyor, en son aracı stop edip çıkınca da yine güç kesildiği için algılıyor ve 30 sn sonra falan kendiliğinden kapanıyor. Çinliler içine ekstradan ciddi bir pil koymadıkları için sarjla bağımlı yaşıyor ve şarj olmadan sadece kısa süreli açıp kapama birkaç ayar vs mümkün olabiliyor.

Baya özellik var hocam evet dediğiniz gibi bende hepsini tecrübe edemedim sanırım yavaş yavaş deneye deneye öğreneceğiz herhalde :)

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Nis 2016, 14:08

MicraR yazdı:Gece görüş konusu benimkinde de çok iyi değil dediğiniz gibi farın ve de yol aydınlatmalarının iyi olduğu yerlerde o aydınlatmalarla sınırlı alanı güzelce kaydediyor ancak led olayı benimkinde yok olduğunda da çok fayda vermediğini duymuştum özellikle geri görüş kamerası için. Dediğiniz gibi camdan yansıma da yapabilir yada zaten dışarıya ne kadar etkili olabilir ki, kısaca iş kameranın lens kalitesinde bitiyor bence.

Benimki sürekli şarjda bildiğiniz üzere ve içinde G-sensörü var harekete duyarlı olarak otomatik çalışıyor kamera, yani mesela dışarıda ciddi rüzgar var ve arabayı sallıyor ise kamera devreye giriyor yada siz arabaya bindiniz ve çalıştırmadınız ama kamerayı sallayan bir şey yaptınız yine çalışmaya başlıyor kamera, ancak arabayı çalıştırdığınızda da otomatik devreye giriyor çünkü çakmaklıktan güç almaya başlıyor devreye giriyor, yolda da mesela ışıklarda durunca hareket bitti diye kaydı kesiyor, tekrar hareket edince yeniden kayda başlıyor, en son aracı stop edip çıkınca da yine güç kesildiği için algılıyor ve 30 sn sonra falan kendiliğinden kapanıyor. Çinliler içine ekstradan ciddi bir pil koymadıkları için şarja bağımlı yaşıyor ve şarj olmadan sadece kısa süreli açıp kapama birkaç ayar vs mümkün olabiliyor.

Baya özellik var hocam evet dediğiniz gibi bende hepsini tecrübe edemedim sanırım yavaş yavaş deneye deneye öğreneceğiz herhalde :)

Cevabınız için teşekkür ederim, kafamdaki bazı soru işaretlerine faydası oldu.

Gece kayıtlarında led ışık aynen dediğiniz gibi geri görüş kamerasında da pek bir fayda vermiyor, onun yerine aracın kendi geri vites lambasının şiddetini arttırmak daha iyi olur (ama çok da gerekli değil bence zaten neredeyse en karanlık yerlerde bile geri gelirken görmemiz gereken 2-4 m'lik kısım kafi derecede görülebilir oluyor) Yol takip kamerasında da bence kızıl ötesi olayı olmadıktan sonra gece her tarafı net şekilde kaydetmek imkansız gibi bir şey, ona da değmez bence..

Benim kendi arabam olan Toledo'ya bir navigasyonlu ünite taktırdım geçenlerde. Ünite ile birlikte bir geri görüş kamerası (park amaçlı) ve yol takip kamerası da takıldı. Görüntüleri daha sonradan izlediğimde, kamera kontağı açtığım an devreye giriyor kapattığımda devreden çıkıyor, yani sürekli güç kablosuna bağlı. 16 GB bir micro SD kart taktım 2'şer dakikalık görüntüleri arka arkaya kaydediyor (bu kapasitedeki karta yaklaşık 1 saatlik Hd görüntü alıyor), kart dolunca ilk görüntü dosyasından itibaren silmek suretiyle üzerine yazmaya devam ediyor. Böylece seyahati (araç çalışır vaziyette iken) kesintisiz kaydetmiş oluyor.

Şimdi Micra için aldığım kameranın kayıtlarını inceliyorum da arka arkaya kayıtlar bu şekilde olmamış. Yani arada kayıt yapılmamış süreler var gibi. Madem bu kamerayı kullanıyoruz o halde ben araç kontağını açar açmaz kaydetmeye başlamasını ve kontağı kapatıncaya kadar da süre kesintisiz devam etmesini bekliyorum. Yani kırmızı ışıkta durdum, sağa çektim durdum (ama konta açık bekliyorum) gibi durumlarda da kayıt etmesi daha efektif olmaz mı? Aslında bizimkinin kullanım kılavuzundan anladığım kadarıyla bu G sensör denen şey yer çekimi ivmesinin G olması durumunda (muhtemelen kaza anı gibi durumlardan bahsediyor) o an kayıt edilen video dosyasını silinmez hale getiriyormuş (sanırım üzerine yeni dosya yazılmaz demek isteniyor olmalı). Yok böyle değil de sizin anlatımınıza göre ise bu G sensörü aksaklık yaratıcı bir özellikmiş gibi geldi bana. Ha bir de Motion Dedection-Hareket Algılama özelliği var. Sizin bu anlattığınız duruma sebep olan eğer o ise menüdeki o özellik devre dışı bırakılırsa kesintisiz kayıt sağlanabilir. Ama bu sefer de araçta olmadığınızda park halinde size çarpıp kaçanlar veya arabanıza zarar verenlerle ilgili kayıt alınamaz. Gerçi bu benim gibi sadece ön kamerası olanalar için zaten çok işe yaramayabilir çünkü aracın sadece ön tarafını kayıt altına alıyor anca şans eseri o tarafta bir vukuat olursa işe yarar. Ancak sizin gibi çift yönlü kamera ile hem ön hem arka tarafın kayıt edilmesi avantaj olabilir.

Keşke güzel bir kullanım kılavuzu yazsalarmış. Mesela benimkinin üzerinde kırmızı renkte üzerinde bir (P) simgesi olan düğme var ki ne işe yaradığını bir türlü çözemedim. Neyse artık şu düzeneği bir kurayım da ondan sonra biraz daha anlaşılır olur gibime geliyor. Bu arada fırsat bulduğunuzda zahmet olmazsa bir kaç kare resim bekliyorum sizden.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 27 Nis 2016, 19:50

Ally_07 yazdı:@spoilerci üstadım yukarıda resimlerini paylaştığım USB şarj portlarından beklediğim faydayı elde edebilir miyim acaba, ne dersin sen bu işlerde tecrübeli ve bilgilisin. Kafamdaki tasarı mantıklı mı? Yapılabilirliği nedir sence? Özellikle üzerinde voltaj göstergesi olmayanı düşünüyorum, daha az yer kaplayacak göğüs altında bir yere tutturmak daha kolay olacak gibi. Ama o aslında motosiklet içinmiş, otomobillerde de çalışabilir mi? Voltaj amper vs. sorunu yaşar mıyım sence?

Arkadaşım yazını gördüm ancak kafamı toparlayıp cevap verebilmek için müsait bir zaman bekledim. Kusura bakma. motosikletlerin akümülatör akımı 6V dir. otomobiller 12V olduğu için çıkış arızalanır. otomobile uygunluğunu denetleyerek alım. input 12V output 5V 1A veya 1000 mA olmalı fazla ampere sahip olanlar tesisatta ısınma yapabilir. kameranın kendi şarjı kaç saat standby da kalıyor bu önemli 10-12 saat ve üzeri gece canlı akım aracın üzerinde kalmaması daha güvenli. şarj kablosu üzerine bağlanacak bir düğme ile açma kapama yapılarak şarjı gündüz saatlerinde özellikle sürüş sırasında yapılırsa iyi olur.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 27 Nis 2016, 20:47

http://www.aliexpress.com/item/1PC-DC-D ... ef2dc12ba0
http://www.aliexpress.com/item/Switch-1 ... ef2dc12ba0

bunlar işinizi görür 3A gücünde uzun süre şarjda bırakmazsanız iyi olur.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Nis 2016, 21:06

spoilerci yazdı:
Ally_07 yazdı:@spoilerci üstadım yukarıda resimlerini paylaştığım USB şarj portlarından beklediğim faydayı elde edebilir miyim acaba, ne dersin sen bu işlerde tecrübeli ve bilgilisin. Kafamdaki tasarı mantıklı mı? Yapılabilirliği nedir sence? Özellikle üzerinde voltaj göstergesi olmayanı düşünüyorum, daha az yer kaplayacak göğüs altında bir yere tutturmak daha kolay olacak gibi. Ama o aslında motosiklet içinmiş, otomobillerde de çalışabilir mi? Voltaj amper vs. sorunu yaşar mıyım sence?

Arkadaşım yazını gördüm ancak kafamı toparlayıp cevap verebilmek için müsait bir zaman bekledim. Kusura bakma. motosikletlerin akümülatör akımı 6V dir. otomobiller 12V olduğu için çıkış arızalanır. otomobile uygunluğunu denetleyerek alım. input 12V output 5V 1A veya 1000 mA olmalı fazla ampere sahip olanlar tesisatta ısınma yapabilir. kameranın kendi şarjı kaç saat standby da kalıyor bu önemli 10-12 saat ve üzeri gece canlı akım aracın üzerinde kalmaması daha güvenli. şarj kablosu üzerine bağlanacak bir düğme ile açma kapama yapılarak şarjı gündüz saatlerinde özellikle sürüş sırasında yapılırsa iyi olur.

Rica ederim ve cevabın için teşekkürler üstadım. Uzun süre şarjda kalmasın demişsiniz ama zaten ben bunu kontağa bağlatmayı düşünüyorum, dolayısıyla sadece araç çalışırken şarj olacak. En uzun mesafe 1 saat sürse şarjı da o kadar olur şehir içinde diye tahmin ediyorum. Şehirler arası da olsun olsun 2-3 saat. Kontak kapandığında zaten akım kesilmiş olur diye tasarlıyorum, mantıklı değil mi?

Şimdi şöyle bir durum var: cihazın kendi şarj aleti de çıktı kutudan, bildiğimiz çakmağa giren şarj adaptörleri var ya onlardan işte. Üzerinde "Input DC12-24V Output DC 5V 1.5A" yazıyor. Ben aracın kendi çakmaklığına sürekli bunun takılı olmasını istemiyorum. Yeni kuracağım düzeneğin bağlantısını direksiyon altından bir yerden (mümkünse kabin içindeki sigorta kutusuna yakın) yapmayı böylece görünmemesini sağlayacağım. Ayrıca senin önerini de düşündüm ama sabah aç akşam kapa işi ile uğraşmak da çok konforlu gelmedi bana ki zaten eşim bununla hiç uğraşmaz (sonuçta arabayı çoğunlukla o kullanıyor, ben genellikle hafta sonları geçebiliyorum direksiyona).

Yukarıda resmini verdiğim ve bu soket girişi ile kullanmayı planladığım mini usb uçlu kablonun üzerinde de "30V 28A WG/1P and 28A WG/2c USB CABLE" yazıyor. O kabloyla bilgisayardan şarj etmede bir sorun yaşamadım. USB kabloyu takacağım ve yukarıdaki resimlerden üzerinde voltaj göstergesi olmayan USB şarj girişli soketin ilanında Giriş: 7-30v dc çıkış: 5v, 3.1 amp ve bir de kabloların arasında 7.5 amp sigorta var (resimde de görünen siyah bir kapalı parça var onun içinde, ilanda da sigortanın resmi var zaten). İlanda araba için de kullanılır yazıyor. Ne dersin sence bunlar tatmin edici olmalı mı benim için?

Bir de bildiğimiz çakmak soketi buldum ama göğüsün altında buna uygun yer var mı henüz bakamadım. Linki şu: http://tr.aliexpress.com/item/Motorcycle-car-12v-dc-plugs-and-Cigarette-Lighter-sockets/32350697731.html?spm=2114.13010208.99999999.261.zviR3V

Onun ilanında da "input 6-30v DC output 5 v+-%5 3.1 A DC" yazıyor. Sonuçta bu arabalarda bulunan sıradan bir çakmaklık. Eğer olmazsa onu alıp normal şarj aletiyle kullanayım hatta gerekirse araya bir sigorta da eklerim 5 veya 7,5'luk diyorum, ne dersin bu daha iyi olur mu?
cakmaklik_soket.jpg

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 27 Nis 2016, 21:54

Ally_07 yazdı:
spoilerci yazdı:

Rica ederim ve cevabın için teşekkürler üstadım. Uzun süre şarjda kalmasın demişsiniz ama zaten ben bunu kontağa bağlatmayı düşünüyorum, dolayısıyla sadece araç çalışırken şarj olacak. En uzun mesafe 1 saat sürse şarjı da o kadar olur şehir içinde diye tahmin ediyorum. Şehirler arası da olsun olsun 2-3 saat. Kontak kapandığında zaten akım kesilmiş olur diye tasarlıyorum, mantıklı değil mi?

Şimdi şöyle bir durum var: cihazın kendi şarj aleti de çıktı kutudan, bildiğimiz çakmağa giren şarj adaptörleri var ya onlardan işte. Üzerinde "Input DC12-24V Output DC 5V 1.5A" yazıyor. Ben aracın kendi çakmaklığına sürekli bunun takılı olmasını istemiyorum. Yeni kuracağım düzeneğin bağlantısını direksiyon altından bir yerden (mümkünse kabin içindeki sigorta kutusuna yakın) yapmayı böylece görünmemesini sağlayacağım. Ayrıca senin önerini de düşündüm ama sabah aç akşam kapa işi ile uğraşmak da çok konforlu gelmedi bana ki zaten eşim bununla hiç uğraşmaz (sonuçta arabayı çoğunlukla o kullanıyor, ben genellikle hafta sonları geçebiliyorum direksiyona).

Yukarıda resmini verdiğim ve bu soket girişi ile kullanmayı planladığım mini usb uçlu kablonun üzerinde de "30V 28A WG/1P and 28A WG/2c USB CABLE" yazıyor. O kabloyla bilgisayardan şarj etmede bir sorun yaşamadım. USB kabloyu takacağım ve yukarıdaki resimlerden üzerinde voltaj göstergesi olmayan USB şarj girişli soketin ilanında Giriş: 7-30v dc çıkış: 5v, 3.1 amp ve bir de kabloların arasında 7.5 amp sigorta var (resimde de görünen siyah bir kapalı parça var onun içinde, ilanda da sigortanın resmi var zaten). İlanda araba için de kullanılır yazıyor. Ne dersin sence bunlar tatmin edici olmalı mı benim için?

Bir de bildiğimiz çakmak soketi buldum ama göğüsün altında buna uygun yer var mı henüz bakamadım. Linki şu: http://tr.aliexpress.com/item/Motorcycle-car-12v-dc-plugs-and-Cigarette-Lighter-sockets/32350697731.html?spm=2114.13010208.99999999.261.zviR3V

Onun ilanında da "input 6-30v DC output 5 v+-%5 3.1 A DC" yazıyor. Sonuçta bu arabalarda bulunan sıradan bir çakmaklık. Eğer olmazsa onu alıp normal şarj aletiyle kullanayım hatta gerekirse araya bir sigorta da eklerim 5 veya 7,5'luk diyorum, ne dersin bu daha iyi olur mu?
cakmaklik_soket.jpg

bence bu cihazı al
87 bacak olarak bilinen klasik tip röle ile çalıştır. kontağa bağlı olacak ise kontaktan tetikleme verdir aküden röleye direkt elektrik çek, bu güvenli olur. direksiyon altında görünmeyecek bir yer de olsa çakmaklık çok hoş gelmedi bana yine de karar sizin.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Nis 2016, 23:12

spoilerci yazdı:[quote="Ally_07"][quote="spoilerci"][quote="Ally_07"]@spoilerci üstadım yukarıda resimlerini paylaştığım USB şarj portlarından beklediğim faydayı elde edebilir miyim acaba, ne dersin sen bu işlerde tecrübeli ve bilgilisin. Kafamdaki tasarı mantıklı mı? Yapılabilirliği nedir sence? Özellikle üzerinde voltaj göstergesi olmayanı düşünüyorum, daha az yer kaplayacak göğüs altında bir yere tutturmak daha kolay olacak gibi. Ama o aslında motosiklet içinmiş, otomobillerde de çalışabilir mi? Voltaj amper vs. sorunu yaşar mıyım sence?

Arkadaşım yazını gördüm ancak kafamı toparlayıp cevap verebilmek için müsait bir zaman bekledim. Kusura bakma. motosikletlerin akümülatör akımı 6V dir. otomobiller 12V olduğu için çıkış arızalanır. otomobile uygunluğunu denetleyerek alım. input 12V output 5V 1A veya 1000 mA olmalı fazla ampere sahip olanlar tesisatta ısınma yapabilir. kameranın kendi şarjı kaç saat standby da kalıyor bu önemli 10-12 saat ve üzeri gece canlı akım aracın üzerinde kalmaması daha güvenli. şarj kablosu üzerine bağlanacak bir düğme ile açma kapama yapılarak şarjı gündüz saatlerinde özellikle sürüş sırasında yapılırsa iyi olur.[/quote]

Bir de bildiğimiz çakmak soketi buldum ama göğüsün altında buna uygun yer var mı henüz bakamadım. Linki şu: [url]http://tr.aliexpress.com/item/Motorcycle-car-12v-dc-plugs-and-Cigarette-Lighter-sockets/32350697731.html?spm=2114.13010208.99999999.261.zviR3V[/url]

cakmaklik_soket.jpg
[/quote]
bence bu cihazı al
87 bacak olarak bilinen klasik tip röle ile çalıştır. kontağa bağlı olacak ise kontaktan tetikleme verdir aküden röleye direkt elektrik çek, bu güvenli olur. direksiyon altında görünmeyecek bir yer de olsa çakmaklık çok hoş gelmedi bana yine de karar sizin.[/quote]
Zahmet veriyorum ama en son verdiğiniz ürünün linki çalışmıyor, göremedim.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 27 Nis 2016, 23:54

sabah yazacağım karışmasın

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

oto anahtarı