Micra için yol takip kamerası uygulaması

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Akademisyen

Re: RE: Re: Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen MicraR » 28 Nis 2016, 14:11

Ally_07 yazdı:
MicraR yazdı:Gece görüş konusu benimkinde de çok iyi değil dediğiniz gibi farın ve de yol aydınlatmalarının iyi olduğu yerlerde o aydınlatmalarla sınırlı alanı güzelce kaydediyor ancak led olayı benimkinde yok olduğunda da çok fayda vermediğini duymuştum özellikle geri görüş kamerası için. Dediğiniz gibi camdan yansıma da yapabilir yada zaten dışarıya ne kadar etkili olabilir ki, kısaca iş kameranın lens kalitesinde bitiyor bence.

Benimki sürekli şarjda bildiğiniz üzere ve içinde G-sensörü var harekete duyarlı olarak otomatik çalışıyor kamera, yani mesela dışarıda ciddi rüzgar var ve arabayı sallıyor ise kamera devreye giriyor yada siz arabaya bindiniz ve çalıştırmadınız ama kamerayı sallayan bir şey yaptınız yine çalışmaya başlıyor kamera, ancak arabayı çalıştırdığınızda da otomatik devreye giriyor çünkü çakmaklıktan güç almaya başlıyor devreye giriyor, yolda da mesela ışıklarda durunca hareket bitti diye kaydı kesiyor, tekrar hareket edince yeniden kayda başlıyor, en son aracı stop edip çıkınca da yine güç kesildiği için algılıyor ve 30 sn sonra falan kendiliğinden kapanıyor. Çinliler içine ekstradan ciddi bir pil koymadıkları için şarja bağımlı yaşıyor ve şarj olmadan sadece kısa süreli açıp kapama birkaç ayar vs mümkün olabiliyor.

Baya özellik var hocam evet dediğiniz gibi bende hepsini tecrübe edemedim sanırım yavaş yavaş deneye deneye öğreneceğiz herhalde :)

Cevabınız için teşekkür ederim, kafamdaki bazı soru işaretlerine faydası oldu.

Gece kayıtlarında led ışık aynen dediğiniz gibi geri görüş kamerasında da pek bir fayda vermiyor, onun yerine aracın kendi geri vites lambasının şiddetini arttırmak daha iyi olur (ama çok da gerekli değil bence zaten neredeyse en karanlık yerlerde bile geri gelirken görmemiz gereken 2-4 m'lik kısım kafi derecede görülebilir oluyor) Yol takip kamerasında da bence kızıl ötesi olayı olmadıktan sonra gece her tarafı net şekilde kaydetmek imkansız gibi bir şey, ona da değmez bence..

Benim kendi arabam olan Toledo'ya bir navigasyonlu ünite taktırdım geçenlerde. Ünite ile birlikte bir geri görüş kamerası (park amaçlı) ve yol takip kamerası da takıldı. Görüntüleri daha sonradan izlediğimde, kamera kontağı açtığım an devreye giriyor kapattığımda devreden çıkıyor, yani sürekli güç kablosuna bağlı. 16 GB bir micro SD kart taktım 2'şer dakikalık görüntüleri arka arkaya kaydediyor (bu kapasitedeki karta yaklaşık 1 saatlik Hd görüntü alıyor), kart dolunca ilk görüntü dosyasından itibaren silmek suretiyle üzerine yazmaya devam ediyor. Böylece seyahati (araç çalışır vaziyette iken) kesintisiz kaydetmiş oluyor.

Şimdi Micra için aldığım kameranın kayıtlarını inceliyorum da arka arkaya kayıtlar bu şekilde olmamış. Yani arada kayıt yapılmamış süreler var gibi. Madem bu kamerayı kullanıyoruz o halde ben araç kontağını açar açmaz kaydetmeye başlamasını ve kontağı kapatıncaya kadar da süre kesintisiz devam etmesini bekliyorum. Yani kırmızı ışıkta durdum, sağa çektim durdum (ama konta açık bekliyorum) gibi durumlarda da kayıt etmesi daha efektif olmaz mı? Aslında bizimkinin kullanım kılavuzundan anladığım kadarıyla bu G sensör denen şey yer çekimi ivmesinin G olması durumunda (muhtemelen kaza anı gibi durumlardan bahsediyor) o an kayıt edilen video dosyasını silinmez hale getiriyormuş (sanırım üzerine yeni dosya yazılmaz demek isteniyor olmalı). Yok böyle değil de sizin anlatımınıza göre ise bu G sensörü aksaklık yaratıcı bir özellikmiş gibi geldi bana. Ha bir de Motion Dedection-Hareket Algılama özelliği var. Sizin bu anlattığınız duruma sebep olan eğer o ise menüdeki o özellik devre dışı bırakılırsa kesintisiz kayıt sağlanabilir. Ama bu sefer de araçta olmadığınızda park halinde size çarpıp kaçanlar veya arabanıza zarar verenlerle ilgili kayıt alınamaz. Gerçi bu benim gibi sadece ön kamerası olanalar için zaten çok işe yaramayabilir çünkü aracın sadece ön tarafını kayıt altına alıyor anca şans eseri o tarafta bir vukuat olursa işe yarar. Ancak sizin gibi çift yönlü kamera ile hem ön hem arka tarafın kayıt edilmesi avantaj olabilir.

Keşke güzel bir kullanım kılavuzu yazsalarmış. Mesela benimkinin üzerinde kırmızı renkte üzerinde bir (P) simgesi olan düğme var ki ne işe yaradığını bir türlü çözemedim. Neyse artık şu düzeneği bir kurayım da ondan sonra biraz daha anlaşılır olur gibime geliyor. Bu arada fırsat bulduğunuzda zahmet olmazsa bir kaç kare resim bekliyorum sizden.

Bende 16 GB kart taktım hocam ve dediğiniz gibi 2 dklık videolar halinde kayıt yapıyor incelediğimde gördüm. Benim bahsettiğim sanırım motion detector yani hareket sensörü hocam, durunca kayıt bitiyor yürüyünce kayıt başlıyor, dediğiniz gibi özellikler arasından bu devreden çıkarılabiliyordur herhalde incelemedim tam olarak, öylelikle sadece kontağa bağlı kayıt başlatır bitirir görüşündeyim.
Ve evet keşke adam akıllı bir kullanım kılavuzu olsa cihazların da ne nedir tam olarak öğrenebilsek, tam olarak kullanabilsek. Birkaç resim gönderiyorum benim araçtaki kameralarla ilgili.
Dikiz aynasının oluşturduğu hafif ölü alana kamerayı yerleştirerek daha fazla görüşümü kesmesini engelledim, kamera sağ altta olduğu için siyah noktalardan etkilenmiyor
Resim
Resim
Arka kamera ise cama yapıştırdığımda ters görüntü veriyor, bagaj üstünde de net görüntü alamıyor diye şimdilik görüş açısı en iyi olan yer koltuk kafalığı üstünde kayıt yapıyor
Resim

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen spoilerci » 28 Nis 2016, 18:10

Arkadaşım usb kablo almışsın zaten türkiyede 12v yi 5v ye dönüştüren ucuz kitler var usb çıkışlı bir tane ondan edinin bir tanede 87 röle alın. Aküden direkt elektirik alıp kontak anahtarı üzerinden 20 amperlik bir sigortadan tetikleyin. Anahtarı açınca röle tetikler elektriği devreye verir şarj başlar. Kontak kapanınca kendiliğinden durur. Röleli devre her zaman güvenli olur.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2016, 15:21

spoilerci yazdı:Arkadaşım usb kablo almışsın zaten türkiyede 12v yi 5v ye dönüştüren ucuz kitler var usb çıkışlı bir tane ondan edinin bir tanede 87 röle alın. Aküden direkt elektirik alıp kontak anahtarı üzerinden 20 amperlik bir sigortadan tetikleyin. Anahtarı açınca röle tetikler elektriği devreye verir şarj başlar. Kontak kapanınca kendiliğinden durur. Röleli devre her zaman güvenli olur.

O bahsettiğiniz ucuz parça şu mudur
usb.jpg

Role de şu galiba
role.jpg

O USB 5 TL röle de 5 TL civarında sigorta da o kadar olsa 15 TL olur işçlik için de 20 TL versem dediğiniz gibi hem ucuz hem güvenli şekilde halledilebilir. İşin aslı röle ve sigortanın sistemde kesinlikle olması gerektiğini düşünüyorum zaten. Sadece USB nasıl aküye bağlanacak onu canlandırmadım kafamda, şeklinden dolayı, ama elektrikçi bir şekilde çözer her halde. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, zahmet verdim.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2016, 15:24

spoilerci yazdı:Arkadaşım usb kablo almışsın zaten türkiyede 12v yi 5v ye dönüştüren ucuz kitler var usb çıkışlı bir tane ondan edinin bir tanede 87 röle alın. Aküden direkt elektirik alıp kontak anahtarı üzerinden 20 amperlik bir sigortadan tetikleyin. Anahtarı açınca röle tetikler elektriği devreye verir şarj başlar. Kontak kapanınca kendiliğinden durur. Röleli devre her zaman güvenli olur.

Hocam bundan iyisi Şam'da kayısı derler ya, bence gayet güzel olmuş, paylaşım için teşekkürler. Belki ileride arkadaki için bir başka çözüm üretmek gerekebilir, kafalığın üzerinde sarsıntılardan ötürü randımanlı olmama ihtimali aklıma geliyor. Ben de en kısa sürede kendimizinkini tamamlayıp resmileri paylaşacağım inşallah.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 29 Nis 2016, 19:12

resmini koyyduğunuz parçalar doğru hocam aşağıda da bağlantı şeması var inşallah gönşünüze göre olur.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra için yol takip kamerası uygulaması

Mesajgönderen Ally_07 » 30 Nis 2016, 11:02

spoilerci yazdı:resmini koyyduğunuz parçalar doğru hocam aşağıda da bağlantı şeması var inşallah gönşünüze göre olur.

Muhteşem üstadım eline sağlık, çok zahmetli olmuş. Neredeyse kendim bile yapabilirim artık sayende :lol: . İlk fırsat bulduğumda gireceğim bu işe. Bilgilendirme için tekrar teşekkür ederim.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 30 Nis 2016, 23:34

rica ederim kolay gelsin

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

oto anahtarı