YENİ ALDIM 97 1.3 OTOMATİK

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
tRoya06
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: İşletmeci

YENİ ALDIM 97 1.3 OTOMATİK

Mesajgönderen tRoya06 » 15 Mar 2018, 15:52

Arkadaşlar merhabalar, bugün başlıkta da belirttiğim aracı satın alarak aranıza katıldım. Aldığım araçta biraz masraflar var, fiyatı da buna binaen uygun oldu. Aldığım arkadaş 3 ay önce bir üst kasanın otomatik şanzımanını taktırmış, çıkma olarak. Sizlere madde madde sorularım olacak, eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.
1- Şanzıman bir üst modelin olduğu için kaputta bazı bağlantılar saf dışı bırakılmış, bunlardan biride radyatör den şanzımana giden bir hortum. ( Muhtemelen şanzıman yağını soğutmaya yarayan bir bağlantı.) Bu bağlanti iptal durumda. Ne gibi sıkıntılar olabilir zamanla ?
2- Vites D konumunda giderken bazen boşa geçiyor, vites koluna biraz kendime doğru dokunduğumda düzeliyor.
3- Ses konusunda dışarıdan gelen sesleri nasıl minimize edebilirim ?
4- Benzinde yakıtı bir hayli fazla geliyor bana, lpg taktırmayı planlıyorum, marka ve bayi önerilerinize açığım.
5- Periyodik bakım için anadolu yakası işinin ehli bir servise ihtiyacım var.
6- Araca uygun şanzıman yağı ve motor yağı hangileri ve nereden alabilirim ?
Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: YENİ ALDIM 97 1.3 OTOMATİK

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Mar 2018, 20:47

tRoya06 yazdı:Arkadaşlar merhabalar, bugün başlıkta da belirttiğim aracı satın alarak aranıza katıldım. Aldığım araçta biraz masraflar var, fiyatı da buna binaen uygun oldu. Aldığım arkadaş 3 ay önce bir üst kasanın otomatik şanzımanını taktırmış, çıkma olarak. Sizlere madde madde sorularım olacak, eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.
1- Şanzıman bir üst modelin olduğu için kaputta bazı bağlantılar saf dışı bırakılmış, bunlardan biride radyatör den şanzımana giden bir hortum. ( Muhtemelen şanzıman yağını soğutmaya yarayan bir bağlantı.) Bu bağlanti iptal durumda. Ne gibi sıkıntılar olabilir zamanla ?
2- Vites D konumunda giderken bazen boşa geçiyor, vites koluna biraz kendime doğru dokunduğumda düzeliyor.
3- Ses konusunda dışarıdan gelen sesleri nasıl minimize edebilirim ?
4- Benzinde yakıtı bir hayli fazla geliyor bana, lpg taktırmayı planlıyorum, marka ve bayi önerilerinize açığım.
5- Periyodik bakım için anadolu yakası işinin ehli bir servise ihtiyacım var.
6- Araca uygun şanzıman yağı ve motor yağı hangileri ve nereden alabilirim ?
Saygılar.

Aramıza hoşgeldiniz. aynı araçtan yanılmıyorsam @MHB rumuzlu üyemizde de var kendisi aracı oldukça iyi tanıyor, bir çok sorunuza o cevap verebilir diye düşnüyorum (hatta kendisinin başlığını da iyice incelemenizi tavsiye ederim bkz. http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=6299&start=64. Yine de kendimce bazı cevaplar vermeye çalışayım:

1- çok ciddi bir farklılaştırma olmuş bence. ciddi derken riskli demek istemiyorum ama bu tip uyarlamaların gerçekten ehil kişilerce yapılması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden CVT şanzımandan iyi anlayan bir ustaya gidip göstermenizi tavsiye ederim. bahsettiğiniz hortum ve boşta kalan bağlantıların fonksiyonlarının ne olduğunu ve risk içerip içermediğini ancak o şekilde görebilirsiniz.
2-vites kolunda bir boşluk ver gibi görünüyor. sanki sarsıntı veya titreşimde hareket ediyor anlaşılan. sonradan yapılmış bir şanzıman olduğundan bu tip durumlar normal bence ama basit bir ayarla giderilebilir diye düşünüyorum. yine şanzıman ustasına baktırdığınızda o halledecektir muhtemelen.
3- bu konu yeni nesil micralarda bile bir sorun. şöyle bir başlığımız var incelemeniz faydalı olacaktır http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=3278&p=24325&hilit=izolasyon#p24325
4-Yine LPG için de bir başlığımız var http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=667 oradan da bir fikir edineceksinizdir.
5- bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim ama forumumuzun diğer kısımlarında servislerle ilgili bir başlık var, oradaki önerilere bir göz atabilirsiniz
6- Mutlaka ve mutlaka özellikle CVT yağı kullanmanızı tavsiye ederim, herhangi bir otomatik şanzıman yağını değil. Nissan'ın orijinal CVT yağı var fakat servis dışında satılıyor mu araştırmanız lazım. Muadil olarak satılan yağa ben rastlamadım ama kesin de konuşamam tabi.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
tRoya06
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen tRoya06 » 15 Mar 2018, 22:05

Çok teşekkür ederim. Şuanda cvt den anlayan bir şanzıman ustası arıyorum açıkçası. Önüme gelen şanzımancıya gitmek istemiyorum. Burda fikir sahibi arkadaşlar yardımcı olurlar umarım.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: YENİ ALDIM 97 1.3 OTOMATİK

Mesajgönderen Ally_07 » 16 Mar 2018, 02:24

tRoya06 yazdı:Çok teşekkür ederim. Şuanda cvt den anlayan bir şanzıman ustası arıyorum açıkçası. Önüme gelen şanzımancıya gitmek istemiyorum. Burda fikir sahibi arkadaşlar yardımcı olurlar umarım.
CVT genel olarak sorunsuz bir şanzıman olarak biliniyor (internette biraz araştırırsanız bu sonucu işaret eden bilgileri görebilirsiniz). Fakat yine de bu şanzımanın spor tarz değil günlük kullanıma göre tasarlandığını bilerek kullanmak, muamele etmekte fayda var. Limitleri zorlamamak lazım. Bence de özellikle CVT'den anlayan birine danışmanız yerinde olur. Değerlendirmelerinizi bekliyoruz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
tRoya06
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen tRoya06 » 18 Mar 2018, 18:37

Peki bu araç için orjinal parça bulabilir miyim?

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı