Nissan Micra Benzin LPG Karşılaştırması

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
cgty
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Re: Nissan Micra Benzin LPG Karşılaştırması

Mesajgönderen cgty » 27 Kas 2012, 15:07

bu hesapla 23 litre benzinle yani yarım depoyla 400 km yol gitmiş oluyorsunuz. bu da demek oluyor ki bir depoyla yaklaşık 800 km yapabilirsiniz bence gayet normal.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Lpg'li micra kullanicisi varmi?

Mesajgönderen FelixCrail » 01 Oca 2013, 15:45

K12 kasa micrasi olup lpg kullanan varmi aranizda? Netteki yazilanlar dogru ise k12 micralarin contasi celik olmadigi icin isidan dolayi ortalama 20.000 km sonra zarar gorup soruna yol aciyormus. Bu durumu ogrendikten sonra micradan biraz sogudum. Bilgisi olan, lpg deneyimi olan varmi aranizda? Subat basi gibi ufak otomatik bir arac almayi istiyorum.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
engin812013
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: mühendis

Mesajgönderen engin812013 » 07 Şub 2013, 08:15

Arkadaşlar Merhaba;

2006 model Nissan Micra 1.2 Passion aracıma 3 gün önce Prins Silverline lpg kiti taktırdım. Ancak Nissan Micra'ya lpg taktırdığıma pişman oldum. Şimdi ruhsata işletmeden söktürmek ve benzinli kullanmak niyetindeyim. Çünkü Nissan Micra LPG için uygun bir araç değil kanaatindeyim. Benim sorum Prins Lpg kitini söktürünce problem yaşar mıyım? Manifold delindiği için nasıl delik kapanır? Yenisi alınabilir mi? Ayrıca lpg taktırdıktan sonra oksijen sensörü bozuldu benzinde çok yakıyor.. Arkadaşlar lütfen yardımcı olun. LPG den vazgeçtim. arabamın orjinalliği bozuldu mu

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Şub 2013, 21:43

manifolddaki deliği kapatmanın en basit yolu oraya civata atmak. micraya lpg olmuyor değil oluyor ama işi iyi bilene taktırman lazım. kısa vadede sorun olmuyormuş ama uzun vadede subaplara zarar verme durumu olduğunu öğrendim lpg takan bir bayiden. zamanında çok araştırdım micraya lpg takılma işini. bu nedenden dolayı micra yerine polo almaya karar verdim 2. araç olarak

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
sinanali
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Denizci

Mesajgönderen sinanali » 07 Mar 2013, 01:17

Herkese iyi forumlar,
1.2 Platinum CVT Micra ile ilk kez uzun yola çıktım. Yakıt konusunda edindiğim bilgileri paylaşmak isterim. Yolculuğum İzmir Urla ilçesinden başladı Tekirdağ Muratlı ilçesinde sonlandı. Yakıtı Urla Shell'den fulleyip yola çıktım (pompa stop edince daha doldurtmadım net ölçüm olsun diye). Muratlı'ya vardıktan sonra 2 gün çok kısa şehir içi turlamalar, aynı ilçenin Arzulu köyüne gidiş geliş (30-35 km var toplam). Daha sonra İstanbul'a yola çıktım ve 30km yol yapıp yoldaki Shell istasyonuna girdim. 165,08 TL ile depom fullendi. İşte o anda bu kadar az yakmanın verdiği heyecan ile km'ye bakmadan sıfırladım. Fakat Kaz dağlarına geldiğimizde ortalama 4,8 idi ve Kaz Dağlarını geçtiğimde 5,0 idi. 80 ila 100km/h genelde 90-95km/h gidildi. Muratı'dan Urla'ya dönüşte ise genellikle 95-100 km/h gidildi fakat 4,9lt 100km ortalama ile geldik. Dönüşte araç ağırlığı pek değişmedi fakat dağ tırmanış değil iniş olunca yükselmedi. Biraz daha dikkat etseydim ve karşı rüzgar olmasaydı 4,7lt ortalama yapmak mucize olmazdı sanırım. Performans olarak da araç çok hantal değil. Elbette 1.2cc 3 silindir ve 80 Bg bir araç kullandığımızı unutmamak kaydı ile. Fakat araç 120km/h ve üzeri giderken fazla fazla içiyor benzini. İstanbul-Tekirdağ arası otobanda biraz hızlı gideyim dedim (hızlı dediysem abartı değil) 150km/h gitmek istedim biraz da bayır aşağı olunca fazla oldu 160 ile seyrettim bir süre ve daha tam basmamıştım gaza. Sanırım basınca da çıksa çıksa daha 10-15 km/h daha çıkar diye düşünüyorum. Hız sabitleyiciyi çok az kullandım sadece kullanmış olmak maksadı ile. Fakat hız limiteyici gerçekten çok işe yarıyor. Ben kullandığım sıralarda 96km/h sınırı koydum ve yanlışlıkla hız cezası yeme derdim olmadı. Bir de kol dayama uzun yolda rahat ettiriyor. Araç bir B segment araç için yeterli hatta çok güzel. Uzun yol konforu da yeterli. Tabiiki bunlar benim kişisel düşünce ve deneyimlerim. Önceki arabam Volvo S40 Classic idi. Bu iki aracı kesinlikle karşılaştırmam bile ve karşılaştırmak Micra'ya haksızlık olur. Fakat şehir içi rahatlığı, şehir içi yakıt tüketimi (sıkışık trafikte vs) ve düşük süratteki yakıt tüketimi açısından Nissan Micra CVT gerçekten başarılı.(Daha önce Volvom ile aynı yolda 6,7lt/ 100km ortalama yapmıştım sürat olarak da 110 km/h civarı gitmiştim sürekli). Volvo'yu aramıyor değilim hatta ne zaman bir s40 classic görsem gözlerimi ayıramıyorum fakat genellikle şehir içi kullanım olduğundan ve aracı eşim kullanacağından Micra CVT'nin çok uygun bir seçim olduğu kanaatindeyim. LPG taktırmayı hiç bir zaman düşünmemiştim zira karşıyım da (kişisel fikrim, kimse alınmasın), hele bu arabaya hiç mi hiç LPG taktırmaya gerek yok.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Re: Lpg'li micra kullanicisi varmi?

Mesajgönderen FelixCrail » 16 Nis 2013, 19:24

lpgli micracılar yok sanırım bizim buralarda. bir kişi prins takmış ama sökücem diyordu en son. konu ile ilgili olarak hala net bir bilgi bulamadım nette

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Re: Lpg'li micra kullanicisi varmi?

Mesajgönderen GhettoParty » 16 Nis 2013, 20:33

hayırdır abi micra niyetindesin sanırım

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
NissaN PrimerA TeknA + WhiTe 2003
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Lpg'li micra kullanicisi varmi?

Mesajgönderen FelixCrail » 16 Nis 2013, 20:56

Lpg ile sorun cikarmayacagindan emin olsam esime alicam onumuzdeki ay sonu

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Export

Mesajgönderen yusuf_1977 » 06 Haz 2013, 11:58

1,2 80hp CVT otomatik 2012 model 7000 km de aracım şehiriçi 5,5 - 5,9 arası tüketiyor ki bu bence mükemmel bi değer şehiriçi için.Daha ne olsun LPG arıza getirir hiç gerek yok.

Kullanıcı avatarı
ybastan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

2012 Micra K13 LPG ve Katalizatör problemi

Mesajgönderen ybastan » 08 Ağu 2013, 20:04

Merhaba,,
aracım (Otomatik Vites) 1500-2000 km'lerdeyken aşırı benzin tükettiği için LPG (BRC) taktırmak zorunda kaldım, aradan yaklaşık 1 yıl geçti şuan aracım 7800KM'de ve eksozdan belli bir zaman kullandıktan sonra (özellikle rampa tırmandıktan sonra) sanki eksozun ön kısımlarında delik varmış gibi ses geliyor. Aracı gösterdiğim ilk tamirci katalizatörden geldiğini, içindekilerin kırıldığını söyledi.

Nissan servis de aşşağı yukarı aynı şeyleri söyledi ve tüp kullanmamam gerektiğini yoksa katalizatörün tekrar bozulacağını söylediler.
LPG taktırdığıma zaten pişmanım, zararın neresinden dönersem kardır diye düşünüyorum o yuzden ne tavsiye edersiniz?

- LPG yi söktürüp Katalizatörü yenileyim benzinle mi kullanayım.
- LPG'ye hiç dokunmadan sadece benzile mi kullanmalıyım
- Katalizatör Benzinde de bozulur diyere LPF'de kullanmaya devam mı etmeliyim.

kısacası ne yapmam gerekiyor, konu hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılar

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Re: 2012 Micra K13 LPG ve Katalizatör problemi

Mesajgönderen FelixCrail » 09 Ağu 2013, 00:01

hangi ildesiniz? henüz tanışmadık da ona göre bir yönlendirme yapmaya çalışalım

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
ybastan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Re: 2012 Micra K13 LPG ve Katalizatör problemi

Mesajgönderen ybastan » 11 Ağu 2013, 14:37

Merhaba,

İzmir'de oturuyorum, nasipse yarın birkaç eksozcu dolaşmak istiyorum sizden gelecek habere göre hareket ederim.

Teşekkürler.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

oto anahtarı