iç ve kapi lambaları arızası&

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
azadi42
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Asci

iç ve kapi lambaları arızası&

Mesajgönderen azadi42 » 13 Tem 2013, 13:23

[url][/url]Selam arkadaşlar benim aracimin tavan ve kapi lambaları sürekli yanıyor ve akü bitiriyor bunun sebebini bilen varmı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tşk. Nissan primera p12 2005 dCi model. Ariza şu sebepten dolayı oldu tavan lambasıni değiştirdim sonrada Şase yaptı sigortayi değiştirdim arıza bu şekilde oldu şimdi hic sönmüyor ic ve kapi lambaları.

Kullanıcı avatarı
Muhammet Murat
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:
İletişim:

Re: iç ve kapi lambaları arızası&

Mesajgönderen Muhammet Murat » 13 Tem 2013, 13:41

yetkili servise gidip göstermende yarar var hocam bu arada konyadasınız galiba genel sohbet bölümünde konya buluşması var ilgilenirseniz seviniriz.

Muhammet Murat Üyel
07 YS 107
KONYA / ANIT
Primera Comfort 2001 (MAZİDE KALDI)

İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYATIMIZ İÇİN FIRILDAK OLMAYA GEREK YOK.

Kullanıcı avatarı
efekan83
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen efekan83 » 15 Tem 2013, 16:57

kapı içlerinde bulunan kapı sensörlerinden veya şase sırasında kablo veya lamba dervesinde oluşan kısa devreden olabilir, iyi bir elektrik ustasına veya servise gitmeni tavsiye ederim...

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 15 Tem 2013, 19:31

servis direksiyon kolonu üstündeki bir beyini değiştirmek isteyeceği için çok yüksek fiyat söyleyecektir. oto elektrikçisi %90 arızanın nedenini bulamayacak çünkü sorn elektriksel değil elektronik bir arıza. direksiyon kolonu üzerindeki beyinin içinde bir parça yanık olduğu için bu şekilde çalışıyor araç. lambaları söndürmenin tek yolu o arızalı parçanın 2 ayağından en az birini kesmek.

yani görüntüsü şu olan parça (orta ayak şasedir ve sizin kartın üzerinde bu ayağı göremezsiniz. çünü parçanın alt yüzeyi bu ayak ile bağlantılıdır ve direk bu yüzeyden şase iletimini yapmışlar bizim arabada)

Resim

işin kesin çözümü bu parçayını 3-5tl ye elektronikçiden temin edip değiştirmek. (BUZ90A muadili ama parça aşırı ısındığından soğutma olayını çok iyi yapmak lazım)

ben 3-4 tane değişim yaptım ama soğutma olayını atladığımdan parçalar hep ısıdan dolayı yandı. başlarım böyle işe diyip herşeyi geri toplayıp vazgeçtim.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
azadi42
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Asci

Mesajgönderen azadi42 » 31 Tem 2013, 19:38

Abilerim ben yurt dışında kalıyorum buyuk sorun burdaki tamirci fazla anlamiyor elektrik işinde servisde oldukca cok pahali .Ömer abi bu sistemi nasil yapabilirim daha iyice bana anlat bilirmisin.; (

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 31 Tem 2013, 22:31

Direksiyonun altindaki bakaliti sok. Direksiyon mili ustunde siyah bir kutu var.ustune 3 adet soket baglaniyor. Kutuyu ac. Karti cikar. Sonra bacagini kesmen gereken parcayi gostericem ordan. Kestikten sonra tavan lamban devre disi kalacak.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
AKSUNGUR33
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: BANKA

Mesajgönderen AKSUNGUR33 » 04 Ağu 2013, 21:03

Arkadaşlar kapı altına nissan logo taktım kapılardaki lambalarada bağladım 3 gün yandı az önce birden birisi yanmamaya başladı.
Ondan vazgeçtim dediğiniz gibi iç lambalarda kapılardaki lambalarda sürekli yanıyor. sanırım bende o parçayı yaktım.
lambaları söktüm aküyü bitirmesin diye. şimditarif edildiği gibi direksiyonun üstünü sökecemde elimde kalır diye korkuyorum.
yalnız şunu anladım orjinal neyse o kalmalıymış

En son AKSUNGUR33 tarafından 04 Ağu 2013, 23:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
M. Evren Aksungur
Tarsus /Mersin
2005 PRIMERA TEKNA

Kullanıcı avatarı
AKSUNGUR33
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen AKSUNGUR33 » 04 Ağu 2013, 23:38

arkadaşlar beyini buldum ama şöyle bir durum var ki beyinde 3 tane soket var bunları sökersem sorun olur mu acaba. başıma başka sorunlar istemiyorum. bu işi halledersem de lambaları eskisi gibi yapacağım led takayım dedim başıma iş açtım

M. Evren Aksungur
Tarsus /Mersin
2005 PRIMERA TEKNA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 05 Ağu 2013, 06:52

kontak kapalıyken soketleri sökebilirsin sorun olmuyor.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
AKSUNGUR33
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen AKSUNGUR33 » 05 Ağu 2013, 08:11

Abi senin sayende yaptım herşeyi kafayı yedim ya lambalar nasıl sönmez diye aklıma gelmezdi böyle bir durum olacağı.
Resimler için çok saol gittim az önce aldım buz90a parçayı akşam beyni söküp dikkatlice takmayı düşünüyorum. halt etmem herhalde.
Aldığım led logo 7w. büyük ihtimal bu sorun yaptı söktüm attım moralim bozuldu. akşam arabaya giriyorum karanlık arabadan soğudum o kadar yani. teşşekür ederim allah razı olsun senden.

M. Evren Aksungur
Tarsus /Mersin
2005 PRIMERA TEKNA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 05 Ağu 2013, 18:42

yanlız o parçayı çok iyi soğutman lazım. üstünden akım geçince (iç lambalar yanınca akım geçiyor üstünden) inanılmaz ısınıyor. soğutma yetersiz olursa ısıdan dolayı hemen bozuluyor. (bende duman bile çıkmıştı) eğer soğutma işini çözersen bana da haber ver bende aynı şekilde yapayım. parçanın arka metal kısmı karta lehimlenecek aslında. ordan soğuyor. ama benim kart mahvoldu. cpu soğutucusu takmayı düşümedim değil aslında :)

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
tegin
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Mesajgönderen tegin » 05 Ağu 2013, 22:59

@FelixCrail, bir bilgiyi paylaşmak isterim ;
BUZ90A, genelde TV EHT katında kullanılan yüksek voltajlı ve düşük akımlı bir mosfet ( 600 V - 4 A )
Bunun yerine
IRF540N (100 Volt, 33 Amper)
IRFZ44N (55 Volt, 49 Amper)
IRF3205 (55 Volt, 110 Amper)
IRF1404 (40 Volt, 202 Amper) MOSFET lerinden biri kullanıldığında ısınma yaşanmayacaktır.
Özellikle IRF1404 ün, otomotiv endüstrisi için üretildiği kataloğunda belirtilmiş. http://www.irf.com/product-info/datashe ... rf1404.pdf

Bunların hepsi, BUZ90A ile aynı kılıf ve bacak yapısındadır.

H. Gültekin Çakar.
Osmaniye-Kadirli
Kaşkay Tekna Pack 1.5 dci J10 2012

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

oto anahtarı