Alım Öncesi Pimera Kullanıcılarına Birkaç Sorum Var.

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Diğer
Meslek:

Alım Öncesi Pimera Kullanıcılarına Birkaç Sorum Var.

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 11:03

Merhaba;

Ben Denizli'den aranıza katıldım. Adım Kenan. 2 yıldır kullandığım Skoda Fabia 1.2 Classic aracımla zorunlu olarak ayrılmak üzereyim. Araç artık küçük geldiği için (bebek arabası , puset , arka koltuk bebek bakımı v.s.) değiştirmek istiyorum. İlanlar arasında gezerken birçok modelde karar kıldım. Sonra vazgeçtim. Sebepleri ise kiminin donanımından (Linea) , kiminin km sinden (Megane) , kiminin de parasından (Focus , Civic v.s.).

En son Nissan Note bakarken Primeralar gözüme takıldı. Tip olarak hoşuma gitti. Konfor olarak iyi olacağı kanaatindeyim. Yalnız kafama takılan birkaç hususta sizin gibi gerçek kullanıcıların fikirlerini almak istiyorum.

* 2005 ve üstü 1.6 Tekna bir araç düşünüyorum. Aracın tam donanım bilgisini nasıl bulabilirim.
* 1.6 motorun bu kasaya küçük geldiği söyleniyor. Sizce nasıldır? Mesela şu anki aracımda 4 kişi olduğumuz zaman normal rampalarda bile zor çıkıyor Primera ile bu yine böylemidir. Ben uçsun kaçsın istemiyorum ama ışıklarda kalkarken kağnı gibi olmasın. Zaten araç üst hızlarda iyiymiş değilmi?
* Yorumlar arasında direksiyon yağ keçesi problemleri gördüm. Bu problem ciddimidir. Karşılaşma olasılığı çokmudur. Eğer ki karşılaşırsam ne kadara mal olur. Aracı almadan önce expertize götürürüm orada çıkarmı ?
* Aracın bagajına orta büyüklükte bir bebek arabası sığar mı? Şu anki aracım bagaj hacmi 248 LT ve tam sığıyor bebek arabasından sonra birşey koymak mümkün olmuyor. Primera da durum nasıl.
* Benm için en önemli konulardan biri de arka diz mesafesi. İlanlarda ki resimlerde açılardan dolayı diz mesafesi çok farklı gözüküyor. Arka diz mesafesi iyimidir. Arkada 3 kişi rahat yolculuk edebilir mi?

Ben bu araca baya yabancıyım. Yaşadığım şehirde de pek görmüyorum. Sizin fikirleriniz benim için çok önemli. Araba alıp satarak para kazanma derdinde değilim. Mecburiyetim olmasa Fabiamı değiştirmezdim. Şu an tek aradığım konfor ve genişlik Primera bana bunları sağlarmı?

Biraz uzun oldu. Vaktinizi aldığım için kusura bakmayın.

Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Re: Alım Öncesi Pimera Kullanıcılarına Birkaç Sorum Var.

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 11:04

Bir de 2005 sonrası Visia donanım olarak artmış. 2005 Visia donanımları nedir acaba.

Kullanıcı avatarı
ladroness
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek: fizyoterapist

Re: Ynt: Alım Öncesi Pimera Kullanıcılarına Birkaç Sorum Var

Mesajgönderen ladroness » 27 Şub 2014, 11:16

Aramıza Hoşgeldiniz en kısa sürede tecrübeli arkadaşlarımızca bilgilendirileceksiniz. 2005 altı ve üstü teknanın farklarını ben de merak ediyorum

Ramazan Anıl Ülger
2001 Primera 1.6 Comfort(mazide kaldı)
2004 Megane 2 HB 1.6 Dynamique-34 GMU 61

Kullanıcı avatarı
ermutlu
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen ermutlu » 27 Şub 2014, 12:16

1. Tam araç donanımını bilmiyorum. Fakat tekna modelinde geri görüş kamerası var. 8 adet hava yastığı .
2. Araç çok seri bir araç değil. Ani hızlanmaları yok. Rampalara gelmeden aracı hızlandırmak gerekiyor. Fakat motor küçük değil. 3000 ve üstü devirlerde çok ataktır.
3. Direksiyon yağ keçesi konusunda forumdaki yorumlara bakabilirsin . Ben okuduğumu hatırlamıyorum.
4. Araç eğer LPG'li ise bagaj konusunda sıkıntı çekebilirsin. Fakat oldukça büyük bir bagajı vardır. Gerçi benim lpg li olduğu halde bebek arabası sığıyor fakat fazla bişey almıyor ( istepnenin üzerinde fazla mesafe kalmıyor).
5. Arka diz mesafesi oldukça fazladır . İlk aracımda (131 şahin ) arka koltuğa yetişkin biri oturamıyordu. Bu aracımda bir insan oturur ve kucağına 10 yaşlarında bir çocuk dahi alır.

Kullanıcı avatarı
1.burak
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: İlaç Mümessili

Mesajgönderen 1.burak » 27 Şub 2014, 12:18

Oncelikle Fabia'dan sonra P12'ye geciste arabanin size kucuk gelmesinin imkansiz olacagini dusundugumu soylemek istiyorum.. 1.2 Fabia ve 1.6 P12 performans acisindanda ayni araclar degildir.. Arka diz mesafesi icinde sunu soyleyebilirim, normal boyutlardaki 4 kisiyi zorlanmadan alir arka taraf.. Arac tam 5 kisiliktir.. :) Bagaj konusunada sitenin admini FelixCrail'in bagaj aydinlatmasi icin ekledigi fotograftan alinti yaparak
Resim
aciklik getirebiliriz saniyorum.. 450 lt diye ayrica ekleyeyim.. Son olarakta vakti zamaninda yapilmis bir testi paylasayim..

http://www.arabam.com/otomobil-testleri ... -tekna/192

Yag kecesi icinde P12'nin asil kullanicisi olan arkadaslar cevap vereceklerdir..

Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 12:47

Aramıza Hoşgeldiniz en kısa sürede tecrübeli arkadaşlarımızca bilgilendirileceksiniz. 2005 altı ve üstü teknanın farklarını ben de merak ediyorum

Donanım olayı primeralarda o kadar olmasa da çok karışık. İnşallah detaylı bir bilgi veren çıkar.

1. Tam araç donanımını bilmiyorum. Fakat tekna modelinde geri görüş kamerası var. 8 adet hava yastığı .
2. Araç çok seri bir araç değil. Ani hızlanmaları yok. Rampalara gelmeden aracı hızlandırmak gerekiyor. Fakat motor küçük değil. 3000 ve üstü devirlerde çok ataktır.
3. Direksiyon yağ keçesi konusunda forumdaki yorumlara bakabilirsin . Ben okuduğumu hatırlamıyorum.
4. Araç eğer LPG'li ise bagaj konusunda sıkıntı çekebilirsin. Fakat oldukça büyük bir bagajı vardır. Gerçi benim lpg li olduğu halde bebek arabası sığıyor fakat fazla bişey almıyor ( istepnenin üzerinde fazla mesafe kalmıyor).
5. Arka diz mesafesi oldukça fazladır . İlk aracımda (131 şahin ) arka koltuğa yetişkin biri oturamıyordu. Bu aracımda bir insan oturur ve kucağına 10 yaşlarında bir çocuk dahi alır.

Verilen cevaplarla bir çok konu hakkında fikir sahibi oldum. Şu an tek çekincem çekiş onu da denemeden anlamak mümkün olmayacak sanırım. Bir galeride falan bulup denemek lazım.
Arka diz mesafesi en çok istediğim şey. Boyum uzun olduğu için koltuğu arkaya çekiyorum. Eğer arkama biri oturursa sıkıntı oluyor. Eşim falan oturursa söylüyorum ama başka biri olunca söylenmiyor. O zaman masajlı koltuk oluyor benim fabia da.

Aracı henüz almadım. Alım sürecinde LPG benim için kriter değil olsa da olur olmasada. Ancak aldıktan sonra duruma göre LPG ye geçecek olursam simit tank takılmıyormu bunlara.

Oncelikle Fabia'dan sonra P12'ye geciste arabanin size kucuk gelmesinin imkansiz olacagini dusundugumu soylemek istiyorum.. 1.2 Fabia ve 1.6 P12 performans acisindanda ayni araclar degildir.. Arka diz mesafesi icinde sunu soyleyebilirim, normal boyutlardaki 4 kisiyi zorlanmadan alir arka taraf.. Arac tam 5 kisiliktir.. :) Bagaj konusunada sitenin admini FelixCrail'in bagaj aydinlatmasi icin ekledigi fotograftan alinti yaparak
Resim
aciklik getirebiliriz saniyorum.. 450 lt diye ayrica ekleyeyim.. Son olarakta vakti zamaninda yapilmis bir testi paylasayim..

http://www.arabam.com/otomobil-testleri ... -tekna/192

Yag kecesi icinde P12'nin asil kullanicisi olan arkadaslar cevap vereceklerdir..

Bu bagaja benim fabia sığar mı? Uygulama da güzel olmuş

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Biraz da donanım ile ilgili bilgi gelse çok iyi olur.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 27 Şub 2014, 13:03

Alinacaksa mutlaka tekna alinmali.neden derseniz visia ya gore artilari:
Deri direksiyon
Xenon
Far yikama
Alasimli jant
Karartmali ayna
Geri vites kamerasi
Sis fari

Resimdeki bagaj bana ait. Lpg var ve simit tank var.stepne evde.uzun yola cikarken yanima aliyorum. Bebek arabasi sigar..bende sonbahardan sonra alop bagaja aticam ve sorun yasayacagimi sanmiyorum bagaj konusuda. 4000 devir ve sonrasinda araba gucunu gosteriyor. Direksiyon kecesindeki yag kacagi kronik ama cozulemeyecek sorun degil. 300-400lu rakamlara halledilir. Parasina gore en konforlu en donanimli ve en genis araba primera teknalar

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 13:22

FelixCrail yazdı:Alinacaksa mutlaka tekna alinmali.neden derseniz visia ya gore artilari:
Deri direksiyon
Xenon
Far yikama
Alasimli jant
Karartmali ayna
Geri vites kamerasi
Sis fari

Resimdeki bagaj bana ait. Lpg var ve simit tank var.stepne evde.uzun yola cikarken yanima aliyorum. Bebek arabasi sigar..bende sonbahardan sonra alop bagaja aticam ve sorun yasayacagimi sanmiyorum bagaj konusuda. 4000 devir ve sonrasinda araba gucunu gosteriyor. Direksiyon kecesindeki yag kacagi kronik ama cozulemeyecek sorun degil. 300-400lu rakamlara halledilir. Parasina gore en konforlu en donanimli ve en genis araba primera teknalar

Xenon ve far yıkama her 1.6 tekna da varmıdır. Xenon farı bu tarz büyük arabalara çok yakıştırıyorum.

Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 13:24

Mutlaka bakım aralıkları önemlidir onu biliyorum ama normal bakımları aksatılmamış bir Primera kaç km ye kadar alınabilir.
150.000 KM bu araçlar için çokmudur.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 27 Şub 2014, 13:35

Evet her teknada mutlaka xenon ve far yikama var. Ben aksama bir konu acip tekna farklarini yazayim.visialari tekna diye satanlar var cunku

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
MAER
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen MAER » 27 Şub 2014, 13:59

FelixCrail yazdı:Evet her teknada mutlaka xenon ve far yikama var. Ben aksama bir konu acip tekna farklarini yazayim.visialari tekna diye satanlar var cunku

Araç alırken fiyata etki eden konu bence araç üzerindeki donanımlar. Donanımlar pek bilinmiyor. Bu nedenle iyi niyetli olmayan bazı insanlar bunu fırsata dönüştürmüşler.

Konuyu açarsanız çok memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 27 Şub 2014, 14:41

türkiye de bu paraya alabileceğiniz hiçbir araçla kıyaslanamaz. arabanın tek kusuru 6. vites. ergonomisi kullanımı herşeyi çok güzel. kasadan dolayı bazı 1.6 lara göre hantal. ama 0 dan 100 e 6 saniyede çıkmayı haya lederseniz bu araçta hayal olarak kalır. 2003 teknalarda 8 veya 10 airbag, geri vites kamerası dijit. klima, abs (esp yok aynı işlevi gören başka bir sistem var.) sunroof, ve yakıt bitinceotomatik duran motor sistemi :) başlıca özellikleri aile arabası olarak çok iyi bir seçim. ben toledo ve Octavia lardan vaz geçip almıştım primerayı. hiçte pişman değilim. tavsiye ederim. yakıt yönünden de ideal bir araç.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

oto anahtarı