Primera P12 Klima Ve Egzoz Patlaması Gibi Ses

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
ebozkurt774
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek:

Primera P12 Klima Ve Egzoz Patlaması Gibi Ses

Mesajgönderen ebozkurt774 » 03 Nis 2014, 03:35

Herkese iyi geceler dilerim. Arkadaşlar aracım 2006 Nissan Primera Tekna Plus... Benim 2+1 adet problemim var.

1- 1 hafta öncesine kadar klima yani havalandırmam gayet sağlıklı çalışıyordu. Ancak sonra bir anda kendiliğinden durdu. Genelde otomatikte kullanıyorum. Şiddeti en yükseğe ayarlıyorum ve havalandırmada tık olmuyor. Ardından bazen kendi kendine bir anda tekrar üflemeye başlıyor ama oda çok uzun sürmüyor 15-20 saniye içinde kesiliyor. Motor ısısı gayet normal ortalarda oluyor.. Manuel olarak arttırıp azalttım fayda etmedi. Ac'yi açtım kapattım fayda etmedi. Soğuktada olmuyor sıcaktada.. Sizce sorunum ne gibi birşey olabilir ???

2- Diğer sorunum ise 1. ve 2. viteste 3000-4000 gibi devirlerde arka taraftan sanki egzoz patlamış gibi pat pat ses geliyor ama normal devirlerde seyrederken hiçbir sıkıntı yok. Yada 3 veya 4.viteste bu devirlerde bir sıkıntı olmuyor. Sorunu anlayamadım egzoz diye düşünmüştüm ama sonradan durum daha farklı gibi geldi.. Bu yüzden bilginize danışmak istedim...

3- 3. olarak şu anda kışlık lastikleri takılı Konya'dayım havada 0larda olduğu için değiştirmedim. Lastik basıncı ne kadar olmalıdır...

Umarım sıkıntılarıma yanıt veya en azından fikir alabilirim. Şimdiden teşekkür ederim iyi geceler.....

Kullanıcı avatarı
ertay
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Re: primera p12 klima ve egzoz patlaması gibi ses

Mesajgönderen ertay » 03 Nis 2014, 21:56

Merhaba. 1.si iki ay önce sizin başınıza gelen havalandırma fanı sorununu ben de yaşadım 2005 teknamda. Durup durunken hava üflememeye başladı. Klima kontrol tuşlarından ayar yapılabilmesine rağmen hiç bir tepki vermiyordu. Bir hafta hiç çalıştıramadım havalandırmayı. Sonra problemi oto elektrikçide bulduk. Sorun fren,depriyajın iç tarafında direksiyonun araç gövdesine uzanan kısmında alttan iyice eğilerek görünebilen rezistans mıdır bilmiyorum ama resmini gönderdiğim bu devrenin işlevini görmemesinden kaynaklandığı imiş. Ben bu parçayı nissan özel servisinden çıkma olarak temin ettim şansıma. Toplamda 180 tl. masrafa halloldu.
2.si egzoz sisteminden kaynaklanabilir. Katalatik konvektörde olabilir. Bir egzozcuya gitmen iyi olur.
3. sü ben aracımdan kışlık lastiklerle önde 33 arkada 31 hava basıncı kullanıyorum. Daha altında kullanmanı tavsiye etmem. Çünkü bu genişlikte lastiklerde abartılı olmamak kaydıyla biraz yüksek basınçta kulllanmakta yarar var. Malum yollarımda büyük çukurlar var. Lastiklerin yanak atması tel kırması çok kolay.

Kullanıcı avatarı
ertay
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen ertay » 03 Nis 2014, 23:25

image.jpg
image (2).jpg
image (1).jpg

Kullanıcı avatarı
ertay
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen ertay » 03 Nis 2014, 23:27

CE-58505 8100064755 parça numaralı klima kontrolünü sağlayan ünite bu. Arıza bundan olabilir.

Kullanıcı avatarı
mustafacelikcbu
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek:

Re: Primera P12 Klima Ve Egzoz Patlaması Gibi Ses

Mesajgönderen mustafacelikcbu » 11 Nis 2014, 17:17

Selamlar,

Ben LPG katalizatörün içini erittiği için katalizatörü boşalttırdım. Egzoz patlatması eğer katalizatörü boşalttırdıysan olur.
Araç boştayken patlatma olmuyor. Ama özellikle devirli kullandıktan sonra viteste iken ayağını gazdan çektiğin zaman, içerideki yanmamış yakıt patlatma yapıyor bildiğim kadarıyla. Bir zararı yok ama. Sadece gürültü :)

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

oto anahtarı