P12 1.6 Turbo

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: P12 1.6 Turbo

Mesajgönderen spoilerci » 12 Eki 2014, 21:52

FelixCrail yazdı:nissan sadece dizel motorları renaultla ortak kullanıyor. benzinliler nissana ait. şahinlere bile turbo takan ustalar primeraya da takarlar bence. tabi ne kadar sağlıklı takarlar orası tartışılır

Ben Endüstri Meslek Lisesi Harita Kadastro bölümünde görev yapıyorum. Motor bölümündeki öğretmen arkadaşlarımla görüştüm. Güçlü usta ile görüştüm. İşin sırrı piston kafalarında yapılacak tadilatta. diğerleri motorun dışından yapılacak işlemler. pistonların tadil edilmesi demek arabaya sekman atılması demek, sökülen pistonların sekmanlarının değişmesi gerekir, motorun tüm contaları değişecek (babam motor ustası ondan aldığım bilgiler bunlar) öğretmen arkadaşlar turbolu ve turbosuz iki aracın aynı marka ve model olmak şartı ile ( Volvo S40 2.0 ile Volvo S40 2.0T gibi) şanzuman vites aralıklarının daha uzun olması gerektiğini aynı şanzuman ile güç ve torkun beklenen kadar olmayacağını olmazsa 6 ileri şanzuman ile değiştirilerek istenene yakın bir güç elde edileceğini söylüyorlar. maddi boyutta konuşmadık Güçlü usta da piston kafalarında işlem yapılarak 3-5 barlık bir turbo ile yapılabildiğini söyledi. turbo denilen olay aslında egzost manifoltundan çıkan havanın basınçla motora geri verilmesi egzost boğazında basit bir boru parçasıdır orada yapılacak işlem çok zor değil, yağlama sistemi çok zor değil, tek sıkıntı pistonların kafası

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 12 Eki 2014, 21:54

Bana çok bir macera gibi geldi, vazgeçtim turbodan, elimde uygun turbo olmasına rağmen

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 12 Eki 2014, 22:23

Turbo almak sorun değil zaten. İzmirde sıfır 2 yıl garantili turbo satan firma var zaten. Daha uyguna bile vardır illaki. Önemli olan uygulamayı yapabilecek kişiye ulaşabilmek.

Valla ben şuanki 109 beygirimden ve yakıtımdan memnunum. Çok kurcalamayın sizde boşverin :)

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 12 Eki 2014, 22:31

bende LPG yok lpg kiti yerine turbo takıp yakıtı o şekilde düşürmek hem de gücü artırmak istemiştim ilk etapta. ama el değmemiş motoru parçalayıp geri toplamak akıllıca gelmedi

Kullanıcı avatarı
ümityıldız79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen ümityıldız79 » 14 Eki 2014, 00:57

FelixCrail yazdı:Turbo almak sorun değil zaten. İzmirde sıfır 2 yıl garantili turbo satan firma var zaten. Daha uyguna bile vardır illaki. Önemli olan uygulamayı yapabilecek kişiye ulaşabilmek.

Valla ben şuanki 109 beygirimden ve yakıtımdan memnunum. Çok kurcalamayın sizde boşverin :)

Yakıt tüketiminden ben de memnunum ama uzun ve dik yokuşlarda çabuk yığılıyor 109 beygir alıp almadığımı kontrol ettircem eğer ciddi bir güç kaybı varsa segman subap ne gerekiyorsa yaptırıp performans olarak fabrikadan çıktığı haline getireceğim o zaman beni tatmin edebilir ama eğer ciddi bir güç kaybım yoksa ''abi bu araba budur fazlasını bekleme'' derlerse O zaman turbo mod vs yapmaya karar verdim.
Konuyla çok alakalı değil ama size bişey sormak istiyorum.Ayağımı gazdan çektiğimde gaz hemen kesilmiyor bu gazın telli değil sensörlü olmasından mı kaynaklı yoksa benim arabada mı sıkıntı var?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 18 Eki 2014, 00:53

ümityıldız79 yazdı:
FelixCrail yazdı:Turbo almak sorun değil zaten. İzmirde sıfır 2 yıl garantili turbo satan firma var zaten. Daha uyguna bile vardır illaki. Önemli olan uygulamayı yapabilecek kişiye ulaşabilmek.

Yakıt tüketiminden ben de memnunum ama uzun ve dik yokuşlarda çabuk yığılıyor 109 beygir alıp almadığımı kontrol ettircem eğer ciddi bir güç kaybı varsa segman subap ne gerekiyorsa yaptırıp performans olarak fabrikadan çıktığı haline getireceğim o zaman beni tatmin edebilir ama eğer ciddi bir güç kaybım yoksa ''abi bu araba budur fazlasını bekleme'' derlerse O zaman turbo mod vs yapmaya karar verdim.
Konuyla çok alakalı değil ama size bişey sormak istiyorum.Ayağımı gazdan çektiğimde gaz hemen kesilmiyor bu gazın telli değil sensörlü olmasından mı kaynaklı yoksa benim arabada mı sıkıntı var?

Kayserilinin eşi ölmüş gazeteye standart ilan vermiş, ajans çalışanı üç kelime daha yazdırabileceğini söylemiş adam hemen eklemiş "satılık Toyota var" sizin soru da bu fıkrayı aklıma getirdi. ayrı bir başlık açarsanız daha çok kullanıcıya hitap eder daha çok fikir edinebilirsiniz. sorunuza gelince gecikme ne kadar zaman sürüyor benim araçtada geç düşüyor ama daha önceki sensörlü araçlarım da da aynı idi. ayağınızı gazdan çekince 2-3 veya 3-4 saniye gibi bir gecikmeyse benim arabada aynısını yapıyor. ya sizinki normal yada benim ki de arızalı :D

Kullanıcı avatarı
ümityıldız79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen ümityıldız79 » 24 Eki 2014, 23:50

spoilerci_modifiye yazdı:
ümityıldız79 yazdı:

Kayserilinin eşi ölmüş gazeteye standart ilan vermiş, ajans çalışanı üç kelime daha yazdırabileceğini söylemiş adam hemen eklemiş "satılık Toyota var" sizin soru da bu fıkrayı aklıma getirdi. ayrı bir başlık açarsanız daha çok kullanıcıya hitap eder daha çok fikir edinebilirsiniz. sorunuza gelince gecikme ne kadar zaman sürüyor benim araçtada geç düşüyor ama daha önceki sensörlü araçlarım da da aynı idi. ayağınızı gazdan çekince 2-3 veya 3-4 saniye gibi bir gecikmeyse benim arabada aynısını yapıyor. ya sizinki normal yada benim ki de arızalı :D

Ben gerçekten Kayseri'liyim :D :D :XD

Kullanıcı avatarı
ümityıldız79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen ümityıldız79 » 29 Eki 2014, 01:56

Bu gün sanayiye gittiğimde arabamı dyno testine soktum 95beygir çıktı aslında yağ eksilttiğinden dolayı daha az çıkacağını düşünmüştüm.Eğer chip , turbo yada piston modifiyesi yaparsam ne kadar etkili olduğunu aynı yerde dyno testi yaparak karşılaştıracağım.burada firma yetkilisinin söylediğine göre sıdır km bir araç bile dyno'da fabrika verisinin %3-4 altında çıkıyormuş.Bu durumda 95 beygir güç veren motorumun çok kötü durumda olmadığını düşünüyorum.
Bu arada 139 NM tork üretti beygir gücünde kayıp varken nasıl bu kadar tork üretti anlayamdım belkide yağ yaktığı içindir?!!

Kullanıcı avatarı
taximen38
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: taksici

Re: P12 primera

Mesajgönderen taximen38 » 26 Ara 2017, 19:01

2004 primera p12 sahibiyim ve ticari taksi olarak kullaniyorum...rampa cikarken sahin bile geciyor....performansi nasil artirabilirim....

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

oto anahtarı