motor Soğukken çıkan ses

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
yavuz75
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: memur

motor Soğukken çıkan ses

Mesajgönderen yavuz75 » 28 Kas 2014, 23:49

2006 primera tekna. Özellikle sabah ilk çalıştığında ısınıncaya kadar gaza bastığım zaman şakırdamaya benzer bir ses gelmeye başladı. Rolantide çalışırken bir ses yok gaza basınca çıkıyor. Motor ısınınca da ses kalmıyor. Sorun Ne olabilir acaba

En son yavuz75 tarafından 09 Ara 2014, 19:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
can5166
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Emekli

Re: yeni bir sorun

Mesajgönderen can5166 » 29 Kas 2014, 19:58

Aracınızı ilk çalıştırdığınızda gaza basmanıza gerek yok diye biliyorum. 2005 Tekna aracım ilk çalışmadan sonra kendisi otomatik gaz veriyor.

Alican

Kullanıcı avatarı
yavuz75
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen yavuz75 » 29 Kas 2014, 23:08

Yanlış anlattım sanırım. Çalıştırırken değil hareket ederken de geliyor aynı ses. Dururken de hareket ederken de aynı ses geliyor. Gazdan ayağımı çekince kesiliyor

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 30 Kas 2014, 13:01

bazı devirler arasında mı yapıyor yoksa devamlı mı ses yapıyor motor ısısı yükselince tamamen kesilip eski haline mi dönüyor, ilk çalışırken o ses ile birlikte mi çalışıyor, önce çok iyi gözlemleyip sonra gözlemlerinizi tam yazarsanız daha net cevaplar alırsınız, önce motorun üzerindeki plastik kapağın gevşemiş olmadığından emin olun motorun çalışır vaziyette iken birisine belli bir devire kadar gaz verip gazı kesmesini isteyin bu arada motor bölümünü açarak sesi dinleyin ses motor bölümünün neresinden geliyor veya motorun neresinden geliyor onu tespit edin. Bu işlemler sırasında >>>motor bölümünde hareket halindeki kayış kasnak takımına elinizi uzatmayın eğilip ses dinleme esnasında montunuzun yaka ipi kravat gibi eşyalarınızı kayışlara kaptırmamaya özen gösterin.<<<<<<<

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
yavuz75
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen yavuz75 » 01 Ara 2014, 16:34

Dediklerinizi deneyeceğim. Devirle ilgili değil. Motor Soğukken ses var ancak ısınınca tamamen kesiliyor. Genelde sabah oluyor. Bir kaç dakika sonra kesiliyor. Gaza azıcık dokunsanızda yüksek devir olsa da fark etmiyor.

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen brother79 » 09 Ara 2014, 14:49

yavuz75 yazdı:Dediklerinizi deneyeceğim. Devirle ilgili değil. Motor Soğukken ses var ancak ısınınca tamamen kesiliyor. Genelde sabah oluyor. Bir kaç dakika sonra kesiliyor. Gaza azıcık dokunsanızda yüksek devir olsa da fark etmiyor.

slm arkadaşım aynı sıkıntı bende de var bende çözemedim birkaç kez ustaya gösterdim yalnız sabahları yaptığı için ve bir süre sonra ses kesıldiği için sebebini bulamadık şimdilik zaten motor ısınınca düzeliyor o yuzden ustaya gidinceye kadar duzelıyor ustaya varıncada sıkıntıyı tam olarak anlatamıyoruz

Kullanıcı avatarı
yavuz75
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen yavuz75 » 09 Ara 2014, 19:34

Maalesef durum dediğiniz gibi ben bir kaç ustaya gösterdim ama sorunu bulamadık. Bilen varsa söylerse çok sevineceğiz

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Diğer
Meslek: yay segman sanayii

Re: motor Soğukken çıkan ses

Mesajgönderen delipoyraz75 » 10 Ara 2014, 02:01

size denilenleri uygulayıp baktınızmı ses nerden geldiğini duyabildinizmi benim tahminim yüksek ihtimal ilk start aldığında motor subap kısmına yağbasmadan önce subap bölümünden gelen sestir yağ seviyeniz ne durumda kontrol ettinizmi birde ona bakın belki yağda azalma olabilir.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen brother79 » 10 Ara 2014, 16:48

delipoyraz75 yazdı:size denilenleri uygulayıp baktınızmı ses nerden geldiğini duyabildinizmi benim tahminim yüksek ihtimal ilk start aldığında motor subap kısmına yağbasmadan önce subap bölümünden gelen sestir yağ seviyeniz ne durumda kontrol ettinizmi birde ona bakın belki yağda azalma olabilir.

usta yağ seviyesi normal 1 hafta once yağını tamamlamıştım yağda sıkıntı yok sebep başka yerde herhalde

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: yay segman sanayii

Mesajgönderen delipoyraz75 » 10 Ara 2014, 17:46

ses nerden geliyor ona dikkatlice dinlemek lazım ozaman başkada seçenek kalmıyor bakmadan görmeden netten tahminle pekte bişey olamıyo malesef inşallah durum düzelir.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

Kullanıcı avatarı
yavuz75
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen yavuz75 » 05 Oca 2015, 23:39

Aracın yağını değiştirip bakımlarını yaptırdım, bir süre daha devam etti ancak sonra kesildi ses. Ustaya sorduğumda kullanılan yağ uzun ömürlü ya da kaliteli değildir ondan olmuştur dedi.

Kullanıcı avatarı
basarzeki
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Kamu

Mesajgönderen basarzeki » 01 Nis 2015, 14:16

Gergi bilyasıyla alakalı bir durum olabilir.

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı