Tekleme

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Primera
Meslek: memur

Tekleme

Mesajgönderen orionche » 06 Tem 2015, 20:45

Bir süredir bi tekleme var araçta. Özellikle gazda iken hem tekliyor hem de rölanti düzensiz. Işıklarda durduğum zaman da stop etmeye kadar gidiyor. benzinde çok az tekliyor ama tekliyor neticede. gücü de düştü sanki arabanın. bobinleri değiştirdim ama bişey değişmedi. Bujileri değiştirecem. Başka neden olabilir acaba? Subaplardan biri mi yandı acaba diycem ama daha lpg taktıralı 25.000 km oldu. :T

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Tekleme

Mesajgönderen spoilerci » 06 Tem 2015, 21:14

bobinlere gelen kablolardan birinde kırılma olabilir, elektrik veya tetikleme yeterli değil ise tekleme yapabilir. aküden çıkan - kutup ucunun gövdeye bağlandığı yerleri söküp temizleyip yeniden tak şase yi tam almıyor olabilir,

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Amatör Telsizci

Mesajgönderen Tekna17 » 06 Tem 2015, 23:49

Orionche; Değiştirdiğinizi belirttiğiniz hususlarda geçen malzemeler doğrudan motorun çalışma sistemleri ile ilgili olan kısımlar. Aynı ateşleme sistemini kullanan benzin de de benzer sorunlar yaşıyor olsaydınız dediğiniz doğruydu. Akü kutup başlarının yerinden oynaması ya da çıkması motor çalıştıktan sonra çok etkili bir duru değildir. Önce deponuzdaki LPG yakıtınızı tamamen bitirmenizi ve farklı bir istasyondan yakıt alarak, devam etmesi durumunda gaz ayarlarını kontrol ettirerek yeniden test yapmanızı öneririm. Gereğinden fazla zengin ya da çok fakir karışım ya da motorun zorlanmasına karşı yeterli beslenmeyen gaz akışı da buna neden olabilir. Eğer sorun yine devam ediyor ise yakıt karışımında ya da LPG sistemlerinde bir sorun olmuş olabilir.

Subaplara gelince; benzine geçtiğinizde dikkatli bir izleme yapın motorda sarsıntı ya da dizel motor çalışmasına benzer bir sorun var mı bakın. Her ihtimale karşı testlerinizi tamamlayıp soruna doğru teşhis koyana dek motoru yüksek devirlere çıkarmadan, hararet ve yağ bildirimlerini de izleyerek devam edin. Kolay gelsin.

Selam ve hürmetlerimle...
[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 06 Tem 2015, 23:55

arkadaşım nissanlarda akünün - kutbunun gövdeye bağlandığı noktalarda zamanla oluşan oksitlenme korozyon vb değişimler aracın çalışmasını etkiler. hatta kimi araçlarda ateşleme sisteminin - kabloları yeterli gelmediği için şase güçlendirmesi yapılır. nissanlar elektronik aksamda yarım hatta çeyrek voltajdan etkilenebilirler, sübaplarla ilgili olduğunu zannetmiyorum mutlaka belli eder geç çalışır, çekişten düşer ses yapar duman atar, ateşleme veya yakıt sistemi ile ilgi sorunun var,

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 07 Tem 2015, 09:07

Tekna17 yazdı:Orionche; Değiştirdiğinizi belirttiğiniz hususlarda geçen malzemeler doğrudan motorun çalışma sistemleri ile ilgili olan kısımlar. Aynı ateşleme sistemini kullanan benzin de de benzer sorunlar yaşıyor olsaydınız dediğiniz doğruydu. Akü kutup başlarının yerinden oynaması ya da çıkması motor çalıştıktan sonra çok etkili bir duru değildir. Önce deponuzdaki LPG yakıtınızı tamamen bitirmenizi ve farklı bir istasyondan yakıt alarak, devam etmesi durumunda gaz ayarlarını kontrol ettirerek yeniden test yapmanızı öneririm. Gereğinden fazla zengin ya da çok fakir karışım ya da motorun zorlanmasına karşı yeterli beslenmeyen gaz akışı da buna neden olabilir. Eğer sorun yine devam ediyor ise yakıt karışımında ya da LPG sistemlerinde bir sorun olmuş olabilir.

Subaplara gelince; benzine geçtiğinizde dikkatli bir izleme yapın motorda sarsıntı ya da dizel motor çalışmasına benzer bir sorun var mı bakın. Her ihtimale karşı testlerinizi tamamlayıp soruna doğru teşhis koyana dek motoru yüksek devirlere çıkarmadan, hararet ve yağ bildirimlerini de izleyerek devam edin. Kolay gelsin.

Teşekkürler. Aslında başlarda ben de sizin gibi düşünmüştüm. Ama 5 farklı istasyondan gaz alıp hepsinde aynı sorun olunca ateşleme sisteminden şüphelenmeye başladım. Ama yine de önce lpg sistemini kontrol ettirmeye karar verdim. Sonra sorun devam ederse servise gidecem. Elektrik kablolarını da kontrol edecem bu arada.

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Tem 2015, 14:28

Güçlü ustanın saydığı belirtileri saymışsın gibime geldi. Dolayısı ile zincir uzamasından da şüphelenmen gerekebilir

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 07 Tem 2015, 15:56

Yazmayı unutmuşum, bir de egzoz karardı iyice. Normalde parlaktı ve hiç kararma olmazdı. Yağda eksilme yok, çalışırken duman da yok. Yakıtı yakamıyor heralde.

Resim

Kullanıcı avatarı
sedatb77
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen sedatb77 » 14 Tem 2015, 01:57

nissanlarda gaz ayarlari ufak tefek etkenlerden degisebiliyor. Bobinlerde bi sikinti yoksa Tavsiyem gaz adaptasyonu yaptirmaniz. Benzer bir durumla daha once karsilasmistim.

2003 Primera Tekna

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 14 Tem 2015, 21:40

Arkadaşlar sorunu 2 gün önce çözdüm ama yazmak için anca zaman buluyorum. Servise veya LPG'ciye gitmeden önce kendim elektrik aksamını kontrol etmek istedim. Ve bobinlerden bir tanesine bağlı olan sokette oksitlenme ve temassızlık belirledim. Biraz temizleyip takınca tekleme sorunu çözülmüş oldu ve motor arıza lambası da söndü. O dört soketin hepsini yeniden açıp güzelce temizliycem müsait bir zamanda. Kontak sprey de aldım. Sorunun bu kadar basit olmasına da sevindim. Bahaneyle 4 adet yedek bobinim de oldu :)

Resim

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 14 Tem 2015, 22:23

Hadi geçmiş olsun :)

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 14 Tem 2015, 22:38

FelixCrail yazdı:Hadi geçmiş olsun :)

Sağol :HE

Resim

Kullanıcı avatarı
feza
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen feza » 21 Tem 2015, 14:03

LPG sistemini kontrol ettir ve de krank devir sensöründen yapabilir.

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı