Tekleme

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Tekleme

Mesajgönderen spoilerci » 21 Tem 2015, 14:42

feza yazdı:LPG sistemini kontrol ettir ve de krank devir sensöründen yapabilir.

SORUN ÇÖZÜLMÜŞ :)

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 21 Tem 2015, 14:46

orionche yazdı:Arkadaşlar sorunu 2 gün önce çözdüm ama yazmak için anca zaman buluyorum. Servise veya LPG'ciye gitmeden önce kendim elektrik aksamını kontrol etmek istedim. Ve bobinlerden bir tanesine bağlı olan sokette oksitlenme ve temassızlık belirledim. Biraz temizleyip takınca tekleme sorunu çözülmüş oldu ve motor arıza lambası da söndü. O dört soketin hepsini yeniden açıp güzelce temizliycem müsait bir zamanda. Kontak sprey de aldım. Sorunun bu kadar basit olmasına da sevindim. Bahaneyle 4 adet yedek bobinim de oldu :)

Arkadaşım, bobinlerin soket bağlantısı yapılan, yerdeki pin denilen iletkenlerini ince bir karga burunla 5-7 derece gibi bir açı ile döndürürsen sıkı geçme olur ve temassızlık olayını çözersin. konu ilk açıldığında kablo kontrolü yapmalısın demiştim :)

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen orionche » 21 Tem 2015, 22:03

Evet abi dediğin gibi oldu. Elektrik hattı ile ilgili çıktı sorun. Ben de rahatlamış oldum. Güzelce temizledim dört soketi de. O günden beri saat gibi çalışıyor. :)

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 21 Tem 2015, 23:45

iyi maşallah Allah nazardan korusun.

Kullanıcı avatarı
mustafa5952
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: ozel sektor

Mesajgönderen mustafa5952 » 24 Tem 2015, 11:33

orionche yazdı:Arkadaşlar sorunu 2 gün önce çözdüm ama yazmak için anca zaman buluyorum. Servise veya LPG'ciye gitmeden önce kendim elektrik aksamını kontrol etmek istedim. Ve bobinlerden bir tanesine bağlı olan sokette oksitlenme ve temassızlık belirledim. Biraz temizleyip takınca tekleme sorunu çözülmüş oldu ve motor arıza lambası da söndü. O dört soketin hepsini yeniden açıp güzelce temizliycem müsait bir zamanda. Kontak sprey de aldım. Sorunun bu kadar basit olmasına da sevindim. Bahaneyle 4 adet yedek bobinim de oldu :)

Aynı sorun bende de var oek anlamam bu gibi işlerden tarif edebilirmisin nasıl yapıldığını

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen orionche » 24 Tem 2015, 22:36

mustafa5952 yazdı:

Aynı sorun bende de var oek anlamam bu gibi işlerden tarif edebilirmisin nasıl yapıldığını

Motor kapağını açmanız yeterli. altında göreceksiniz zaten 4 tane yan yana bobini. Soketlerini çıkarıp kontrol edersiniz. Araba çalışmıyor olsun ona dikkat edin.

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
coster
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: depocu

Mesajgönderen coster » 19 Ağu 2015, 12:18

Merhaba,
aracım 2001 1.6comfort, aracım gaza basarken ve bırakınca silkeliyor, boğaz kelebeğini balata spreyi ile temizledim. Ustaya rölanti motor ayarı (adaptasyonu) yapmasını istedim, cihaz testi geçemedi.
usta bobin testi yaptı. Bobinler sırasıyla 1. 39, 2. 139, 3. 185, 4. 205 rpm gibi değerler verdi. usta bobin değişecek dedi. 150 tl dedi
2. arıza olarak o2 sensörünün benzimde mvolt olarak değerini okuduğunu , lpg de ise sayısal değer vermediğini, yani okumadığını müşahade ettik. usta sensör arızalı 350 tl dedi.
uzman bilirkişi abilerden yorum bekliyorum. hürmetler

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 22 Ağu 2015, 12:51

arkadaşım araba LPG ye geçince oksijen sensörü devre dışı kalır. boğaz kelebeğini temizletmek çare olmuyor LPG li araçlarda boğaz kelebeğinin altındaki lastikler sertleştiği için tam kapama yapamıyor, silkeleme sebebi o. bobinde sıkıntı olsa araçta tekleme olur. ...... CYLINDER POWERTRAIN diye hata kodu verir veya şu pistonda tekleme arızası verir arıza bilgisayarında. sen önce ustanı değiştir.

Kullanıcı avatarı
ehusa
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen ehusa » 24 Eyl 2015, 11:53

Benzer sorun bendede vardı. Araç tekleme yapıyor. Süratlenince de titreme oluyordu. 1 hafta kadar önce özel servise götürdüm. 2 nolu silindir arıZa veriyordu. Bobinleri kontrol ettiler arızalı bobin değiştirdiler. Sorun çözüldü. Değiştirirken de bunlar sırayla arızalanır dediler. Sanırım öyle de oldu. Bugün sabah yine motor arıza ışığı yandı ve tekleme yaptı. Ama Yüksek süratte test edemedim. Merak ettiğim bu bobinlerin 4 ünü bir mi değiştirmek gerekiyor. Değiştirirken gördüm. Kendim değiştirebilirim diye düşünüyorum. Bobinleri nereden temin edebilirim. Araca taktıkları bobin BOSCH 0221 604 014. Malum bayram hafta başına kadar böyle kullansam sıkıntı yaşarmıyım.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 24 Eyl 2015, 14:39

Bobinleri takım olarak satan var forumda. Değişimi yapmak çok kolay. Kendiniz değiştirebilirsiniz

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
ehusa
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen ehusa » 24 Eyl 2015, 15:29

Sayın FelixCrail cevabınız için teşekkürler. Forumu inceledim. İstanbul dışından bir arkadaşımız satıyor sanırım. Bugün çalıştığım için zaten arabayı kullanamıycam. Ama yarın ve hsonu bayram gezmeleriniz var. Şuan da arabam anladığım kadarıyla 3 silindir çalışıyor. Bu şekilde kullanıp daha büyük zararlara sebep olmaktan çekiniyorum. Aracın gizli menüsünden hangi silindirin hata verdiğini görebiliyormuyuz. Bir de bilginiz varsa şayet motor kaputunu açıp karşıdan baktığımızda silindir numaraları nasıl sıralanıyor. 1,2,3,4 mü 4,3,2,1 mi. Çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Tekleme

Mesajgönderen FelixCrail » 24 Eyl 2015, 17:20

Volan tarafından başlamak üzere her aracın silindir numarası 1-2-3-4 diye gider. Gizli menüden muhtemelen arıza kodunu göremeyeceksiniz ama gene de bi deneyin belki gözükür

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı