P12 Kapı İçi Ve Tavan Aydınlatmaları Sönmüyor

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
ertay
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

P12 Kapı İçi Ve Tavan Aydınlatmaları Sönmüyor

Mesajgönderen ertay » 24 Ara 2012, 22:57

Merhaba. 2005 Primera 1,6 Tekna aracımın periyodik bakımını Özel serviste yaptırdak sonra, usta aydınlatmaları kontrol ediyordu. Ben de arka tavan lambasının yanmadığını söyledim. Usta biraz uğraştı, tavan aydınlatmasının içinin dağınık olduğunu bunu elektrikçiye göstermemi söyledi. Ancak uğraşırken sigortayı attırmış olmalı ki servisten ayrıldıktan sonra kapı açık uyarısı verdi araç, sonra açık kapı olmadığını tespit ettikten sonra arka bagaj kapağının dışardan yada içerken açılmadığını gördüm. Oto elektrikçiye gittim. Sigortayı ve arka tavan lambasını yaptırdım. Ancak esas sorunum bundan sonra başladı. Araç kilitlendiği halde iç kapı aydınlatmaları, anahtar aydınlatması, ön ve arka tavan aydınlatmaları sönmüyor. Elektrikçi ve elektronikçilere gittim ancak çözüm üretemediler. aracınızı bırakın ne kadar süreceğini bilemeyiz diyorlar. Ben de açıkcası aracı bilmeyen ellere teslim etmek istemediğimden sorunumu 1 aydır çözemedim. Kapı içi aydınlatma lambalarını söktürdüm, tavan lambalarını da kapalı tutuyorum. Bir anahtar aydınlatmasının lambasını çıkarmadım. Sorun ne olabilir.Bu tür problem yaşayan arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek:

Re: P12 KAPI İÇİ VE TAVAN AYDINLATMALARI SÖNMÜYOR

Mesajgönderen GhettoParty » 25 Ara 2012, 03:15

ömer abi senin sorunu tersi olmauş arkadaşta :) tavsiyeni bekliyoruz

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
NissaN PrimerA TeknA + WhiTe 2003
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 25 Ara 2012, 07:38

tersi değil aynı sorun gibi hemen hemen. bende arızalı olan buz90a isimli parça yanınca aynı tepkiyi veriyor.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Kadus
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen Kadus » 07 Mar 2013, 23:14

ertay yazdı:Merhaba. 2005 Primera 1,6 Tekna aracımın periyodik bakımını Özel serviste yaptırdak sonra, usta aydınlatmaları kontrol ediyordu. Ben de arka tavan lambasının yanmadığını söyledim. Usta biraz uğraştı, tavan aydınlatmasının içinin dağınık olduğunu bunu elektrikçiye göstermemi söyledi. Ancak uğraşırken sigortayı attırmış olmalı ki servisten ayrıldıktan sonra kapı açık uyarısı verdi araç, sonra açık kapı olmadığını tespit ettikten sonra arka bagaj kapağının dışardan yada içerken açılmadığını gördüm. Oto elektrikçiye gittim. Sigortayı ve arka tavan lambasını yaptırdım. Ancak esas sorunum bundan sonra başladı. Araç kilitlendiği halde iç kapı aydınlatmaları, anahtar aydınlatması, ön ve arka tavan aydınlatmaları sönmüyor. Elektrikçi ve elektronikçilere gittim ancak çözüm üretemediler. aracınızı bırakın ne kadar süreceğini bilemeyiz diyorlar. Ben de açıkcası aracı bilmeyen ellere teslim etmek istemediğimden sorunumu 1 aydır çözemedim. Kapı içi aydınlatma lambalarını söktürdüm, tavan lambalarını da kapalı tutuyorum. Bir anahtar aydınlatmasının lambasını çıkarmadım. Sorun ne olabilir.Bu tür problem yaşayan arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyorum.

Değerli arkadaşım bende 2005 model 2.0 tekna hcvt aracımı 2009 da 2. el olarak satınaldığım günlerde birebir aynı sorunu yaşadım. ( 4 senede yaşadığım tek sorun bu idi.) Yetkili servis tabiri caizse beyin meyin hikayesi anlatıp 2000 tl gibi bir rakam çıkardılar. Oradan boynu bükük ayrılırken personelleden biri halime acımış olacak gelip bana gizli bir biçimde aracımı sefaköyde Beyinci Selami'ye götürmemi söyledi. (Sefaköyde sanayide ismini söylediniz mi tarif alırsınız.Banada söylenen buydu...) Usta O zamanlar 90 tl ye halletmişti. yaptığı işlem oldukça basitti aslında. Sigorta kutusunun bulunduğu yerden ya da altından elektronik bir tabla çıkıyor. Orada bir devreyi( ya da adı her neyse :D ) yerinden çıkarıp yerine yenisini leğimledi. Bir daha aynı sorunla karşılaşmadım. İstanbul'da iseniz bir değerlendirin derim.Umarım Selami usta aynı yerde hizmet veriyordur.Çünkü üzerinden 4 yıl geçti. Ben de artık İzmir de yaşıyorum. Aracınızla keyifli sürüşler dilerim.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Mar 2013, 23:40

benim bahsettiğim parçayı değiştirmiş. bu beyinin yenisini bulup kendimi garantiye aldıktan sonra şuan arızalı olanı iyice kurcalayıp tamir etmeye çalışıcam bende.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
ertay
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen ertay » 21 Nis 2013, 01:46

Forumdan biraz uzak kaldım bu aralar. Aynı sorun ile ilgili bugün tekrar sanayiye gittim. iç aydınlatma lambalarının sönmemesi ile ilgili. Oto elektrikçiye direksiyon altındaki role ve parçaları kontrol ettirdim. Siemens yazan siyah kutuyu çıkarttım. Bu elektrik aksamı yöneten bir beyin görevi görüyor. Onu elektronikçiye kontrol ettirmek için gittim. ancak usta bu gibi parçaların çok hassas olduğunu. statik elektrikten bile yazılımına zarar verebileceğimizi. Bu parçayı fazla elde dolaştırmamak gerektiğini söyledi.Sonra kutuyu tekrar taktırdım. Anlıyacağınız sorun devam ediyor. Ben Kocaeli'ndeyim. Birde arkadaşlar bir sorum olacak. Özellikle 2005 ve sonrası tekna sahiplerine soruyorum. Benim aracımın şoför kapısı hariç diğer kapılarından( sağ ön-arka ve sol arka) biri açık kalıp aracınızı anahtardan kilitlediğinizde araçta kapı açık uyarısı veren uzun tiz bir uyarı sesi geliyor. Ancak şoför kapısı açık kaldığında aracı anahtardan kilitlersem böyle bir ses gelmiyor. Benim de aklıma şu takıldı; şoför kapısında bir problem mi var örneğin kilit motorunda gibi.. Sizlerden isteğim aracınızın şoför kapısını açık vaziyette iken anahtardan kilitlemeniz ve uyarı sesi gelip gelmediğini duymanızdır. Bu durumu da öğrendikten sonra Servise arıza tespiti için gitmeyi düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 17 Kas 2013, 14:04

benim lamba artık sadece kapıyı açınca direk yanıyor. kapılardaki düğmelerden yeni bir hat çektirmiştim zamanında. eskisi gibi kumanda ile kapıları açınca kontak çevirene kadar yanmıyor maalesef. arabanın orjinal iç aydınlatma sistemi iptal yani. ama şu olay uygulanırsa gene aynı eskisi gibi çalışacak. tabi oto elektrikten anlayan biri lazım bana öncelikle.

http://www.geceucusu.com/topic/5524-kon ... n-yanmasi/

http://www.geceucusu.com/topic/5335-aza ... +%2Blambası+%2Brölesi__fromsearch__1

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
Talih2103_2oo4_tekna
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: P12 Kapı İçi Ve Tavan Aydınlatmaları Sönmüyor

Mesajgönderen Talih2103_2oo4_tekna » 11 Nis 2017, 16:04

S.â aynı sorun bende de bire bir oluştu kapı daki ve anahtardaki ışık hiç bir şekilde sönmüyor. bahsettiğiniz şu sigorta kutusunun arkasındaki devreyi bulamadi usta. Acil yardımınızı bekliyorum lütfen

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 11 Nis 2017, 16:22

direksiyon milinin sağ alt tarafında gaz pedalının üzerine doğru iki sigara pakedi büyüklüğünde siyah bir kutu var üzerinde siemens yazıyor. onun içinde bir tristör var o patlamış. onu değiştirirseniz düzelir. aynı işlemin nasıl yapılacağı ile ilgili bir konu var forumda. araştırın orada hepsi açıkça yazıyor resimleri de var.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Talih2103_2oo4_tekna
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Talih2103_2oo4_tekna » 06 May 2017, 17:03

Çok teşekkürler sagolun hallettim. O usta yapamadı bu işlerden bizim burda anlayan bi tane eleketronikci var ona gittim adam bin nazla niyazla 150 tl bayılıp yaptırdım.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 06 May 2017, 19:45

arkadaşım forumda konu var dedim. araştırsaydın 1 tllik bir tristör değişecekti. çok vermişsiniz.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Talih2103_2oo4_tekna
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Talih2103_2oo4_tekna » 07 May 2017, 14:55

Abi cevap verdiğini görmedim. Yaptırdım sonra zaten ozaman baya araştırdım o adama yaptirmamak için uğraştım ne forumda ne başka yerde birşey bulamadım. Ama şimdide beceremedim bulamıyorum forumda yanlış yerde mi arıyorum anlamadim

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir

oto anahtarı