Primera P12 Frenleri

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
can5166
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Emekli

Primera P12 Frenleri

Mesajgönderen can5166 » 27 Tem 2018, 21:19

Niğde'de yaşıyorum. Pahalı ve can sıkıcı bir deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim.
2005 model Primera P12 aracım var. Geçtiğimiz yıl arka frenlerden ses gelmeye başladı, her zaman gittiğim usta "balataların bitmek üzere, disklerde öyle, bu şekilde biraz daha bin değiştirelim" dedi. Bir süre sonra ses rahatsız edici düzeye çıkınca tekrar gittim (küçük yerde iyi usta olunca haliyle kalabalık oluyor) ilgilenen olmadı. Sinirlendim, Kayseri Yetkili Servisi aradım, tüm diskleri ve balataları yenilemek istediğimi söyledim. Fiyat
ve randevu verdiler. 1.100,00 ₺ karşılığında değiştiler. Araba yeni almış gibi oldu. Bu arada genel kontrol yaptılar rotlar, gergi bilyası, kayışlar, motor kulaklarından ikisinin de değişmesi gerektiği söylendi. Parçalar ellerinde yoktu, gelince aradılar. 1 ay sonra Kayseri'ye doğru yola çıktım, araba tekler gibi oldu, son gaz aldığım yerden şüphelendim (meğer o sırada arka frenler sıkmış). Serviste işlemler bittikten sonra aracımı teslim eden usta "abi sana bir kötü haberim var, arka fren merkezlerin arızalı ve biz bunu tamir edemeyiz. Ya yenisini alacaksın ya da çıkma bulup takacaksın" dedi. Arka fren kaliperinin fiyatını sorduk, 4.000,00 ₺ dediler. O an çözümsüz kaldık, zaten akşam olmuştu çaresiz Niğde'ye doğru yola çıktım 30-40 km.de bir 10-15 dakika mola vere vere eve geldim.
İnternetten tamir takımını bulup getirttim, ustaya teslim ettim 3 gün sonra aradı "solu kurtardık ama sağ taraf ölmüş" dedi. Konya'dan bir çıkmacı buldum 600,00 ₺ istedi. Çaresiz verdim, taktık sağ taraf düzeldi, sol taraf yolda giderken ötüyor 3-5 km. yoldan sonra el değmeyecek şekilde ısınıyor. Battı balık yan gider deyip, sol tarafın da çıkmasını alıp değiştirdik. Ama bir türlü düzen almadı, usta çıkma kaliperleri bir kez daha elden geçirdi. Eh işte, fren yaptıktan sonra 25-30 metre sol arkadan ıyk ıyk diye ses geliyor.
Aklıma burada adını gördüğüm Konya Mazak Oto geldi, aradım durumu anlattım. "Biz fren işinden anlamayız, anımızda bir frenci var istersen telefonu veriyim ona anlat" dedi. Ustaya durumu anlattım "bizim baktığımız arabaların çoğu Nissan, arabayı hafta içi getirebilirsen bakalım, muhakkak çözeriz" dedi. Dün kahvaltıdan sonra yola çıktım, öğle vakti dükkanın önüne yanaştım, durumu bir kez daha anlattım. Aracı lifte aldılar, kaldırırken "balatalarınız Çin Malı" dediler. Nasıl olur, yetkili servis, orijinal parça diye geveledim. Servistekiler taktıkları ürünü orijinal sanıyormuş, ancak Almanya'daki üretici firma Çin'de daha ucuzunu üretip aynı markayla servislere veriyormuş. Söktüler, ellerinde gerçekten orijinal balatalar varmış, tüm balataları 350,00 ₺ karşılığında değiştiler, kaliperleri, fren hortumlarını, fren merkezini kontrol ettiler. Aracı birlikte teste çıkardık, ses kesildi, sıkma işi tamamen sona erdi. Bir de öğle yemeği ısmarladılar, yolcu ettiler. Dönüşte aracımın fren sisteminde hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Diğer araçların yetkili servislerinde de benzer sıkıntılar yaşanıyor, bu ustaları tanıyanlar buraya getiriyorlarmış. Benim 1.100,00 ₺'na serviste değiştirdiğim parçaları da gerçekten orijinal parça kullanarak 600,00 ₺'na değiştiriyorlarmış. Dükkanda iki kişiler, dükkana bakınca bir şey ummuyorsunuz ama Konya'da yetkili servisler içinden çıkamadıkları araçları bu arkadaşlara getiriyormuş.
Disk veya balata yenileyeceğiniz zaman Konya'da iseniz kesinlikle gitmenizi, başka şehirde iseniz danışmanızı tavsiye ederim.

Hakimiyet Oto Fren Servisi
Fatih Mahallesi, Gündüz Sk. No:64, 42285 Horozluhan Osb/Selçuklu/Konya
Telefon: 0542 627 68 37 Mustafa Bey

Alican

Kullanıcı avatarı
DerMeister
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek: Güvenlik

Re: Primera P12 Frenleri

Mesajgönderen DerMeister » 29 Tem 2018, 03:52

Valla usta Allah kimseye altından kalkamayacağı yük vermezmiş, bende de 2005 tekna var benim başıma gelse aracı satardım herhalde :)
Şaka bi yana ariza olayları cidden sıkıntı, inşallah arızasız kazasız günlere

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı