Rolanti dalgalanması P11

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
ilker_yusuf
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Re: Rolanti dalgalanması P11

Mesajgönderen ilker_yusuf » 27 Şub 2013, 23:46

Ben Cumartesi günü kendi primera mı 80.000 k yağ değişimi için Maslak Lider Oto Bakıma götüreceğim. Gitmişken bu sorundan bahsedeyim bakalım ne diyecekler.

ilker-yusuf
Opel Corsa 1.2 Essantia + Body Kıt
Ümraniye - İstanbul

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 28 Şub 2013, 01:54

çok memnun olurum hocam .teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
kadirbilir81
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen kadirbilir81 » 28 Şub 2013, 11:30

aracıma lpg montajı yaptıktan sonra bende rölanti dalgalanması sorunu yaşamıştım, hem rölantide dengesizlik vardı hem de 2. viteste hafif gaz verip yavaş yol alırken araç sürekli ileri geri salınıyordu, çok rahatsız edici bir sorundu, 2 hafta boyunca lpg ustası uğraştı durdu ama başaramadı, yetkili servise gittik, adaptasyon yapılması lazım dedi aracı bıraktık, geri aldığımızda sorun yine çözülmemişti, servis bir sebep bulamadı suçu lpg'ye attı,
neyse son çare sanayide güvendiğim bir motor ustasına müracaat ettik, kaputu açtı, baktı yahu gaz kelebeğinin vidaları yok dedi, meğerse kaz kelebeğinde olması gereken 4 vidadan 2'si eksik kalan 2'side gevşemiş araç hava alıyor, bu yüzden hava-yakıt karışımını ayarlayamıyor silkelenip duruyor, hemen 2 tane vida bulup taktı, iyice sıktı ve sorun sihirli bir değnek dokunmuş gibi çözüldü. hem lpg ustasının hem de yetkili servisin bayağı bir kulağını çınlatmıştım.
demem o ki, belki sizin sorununuzda böyle basit bir ihmalden kaynaklanıyordur, işinin ehli bir ustaya müracaat etmekte fayda var, yetkili servislere zaten olmayan itimadım bu olaydan sonra iyice dibe vurmuştu, o yüzden her zaman işi bilen bir usta bulmak şart. kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 28 Şub 2013, 13:06

kadirbilir81 yazdı:aracıma lpg montajı yaptıktan sonra bende rölanti dalgalanması sorunu yaşamıştım, hem rölantide dengesizlik vardı hem de 2. viteste hafif gaz verip yavaş yol alırken araç sürekli ileri geri salınıyordu, çok rahatsız edici bir sorundu, 2 hafta boyunca lpg ustası uğraştı durdu ama başaramadı, yetkili servise gittik, adaptasyon yapılması lazım dedi aracı bıraktık, geri aldığımızda sorun yine çözülmemişti, servis bir sebep bulamadı suçu lpg'ye attı,
neyse son çare sanayide güvendiğim bir motor ustasına müracaat ettik, kaputu açtı, baktı yahu gaz kelebeğinin vidaları yok dedi, meğerse kaz kelebeğinde olması gereken 4 vidadan 2'si eksik kalan 2'side gevşemiş araç hava alıyor, bu yüzden hava-yakıt karışımını ayarlayamıyor silkelenip duruyor, hemen 2 tane vida bulup taktı, iyice sıktı ve sorun sihirli bir değnek dokunmuş gibi çözüldü. hem lpg ustasının hem de yetkili servisin bayağı bir kulağını çınlatmıştım.
demem o ki, belki sizin sorununuzda böyle basit bir ihmalden kaynaklanıyordur, işinin ehli bir ustaya müracaat etmekte fayda var, yetkili servislere zaten olmayan itimadım bu olaydan sonra iyice dibe vurmuştu, o yüzden her zaman işi bilen bir usta bulmak şart. kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim Kadir Bey paylaşımınız için . Bugün kontrol edeyim veya ettirim gazkelebeğini . Dediğiniz gibi yetkili servise gittim LPG den dediler halbuki Benzindede yapıyor .

Kullanıcı avatarı
ilker_yusuf
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen ilker_yusuf » 03 Mar 2013, 09:37

Abi merhaba;

Bende dün kontrol için ustama gitmiştim bakım kartındaki km konusunda kafama soru işaretleri takılınca meğerse daha 5000 km varmış :) neyse kafama takılanları yaptırdım falan filan...
senin problemden bahsettim böyle böyle oluyor diye..Ya akışmetredendir dedi yada gaz kelebeğindendir diye yorum yaptı.

ilker-yusuf
Opel Corsa 1.2 Essantia + Body Kıt
Ümraniye - İstanbul

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 04 Mar 2013, 16:27

teşekkür ederim ilker bey ilgin için . Gaz kelebeğini temizlemiştik . Vidalarındada sıkıntı gözükmüyor . bakalım parca cımdan denemek için alalım akışmetre dene amaclı inş. ondandır .Hava filtresinin dibinde bulunan parça değil mi ?

Kullanıcı avatarı
Muhammet Murat
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:
İletişim:

Mesajgönderen Muhammet Murat » 08 Mar 2013, 23:15

sorun ne oldu hocam çözebildinizmi bilgi verirseniz seviniriz.

Muhammet Murat Üyel
07 YS 107
KONYA / ANIT
Primera Comfort 2001 (MAZİDE KALDI)

İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYATIMIZ İÇİN FIRILDAK OLMAYA GEREK YOK.

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 11 Mar 2013, 17:00

henüz çözemedik . şarj motoru 13.10 volt veriyor . bu değerin daha yüksek olması gerekmiyor mu ? bakalım söktürüp kömürlerine baktıracaz . farları yakınca devir satti biraz düşüyor . belki ecu yu vs..besleyemiyorsa voltaj olarak rolanti sorunu yapar mı ?

Kullanıcı avatarı
adem koç
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Makine teknikeri

Mesajgönderen adem koç » 28 Mar 2013, 18:17

triger ve gergi kayışına bakmakta fayda var.eğer gerği kayışı kırıldıysa devir saati titreme yapar. bide ona baktırmanda fayda var.

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 05 Nis 2013, 16:23

adem koç yazdı:triger ve gergi kayışına bakmakta fayda var.eğer gerği kayışı kırıldıysa devir saati titreme yapar. bide ona baktırmanda fayda var.

Merhaba ,

bilgi için teşekkür ederim .Inanki hayat'dan soğuttu beni bu araç . çok masraf yaptım şimdiye kadar .
Gergi kayışı tam olarak nerde ?
Zincir sesi yok araç'ta hani desem ki zincir uzadı ondan tuturamıyor . Boss v30 isimli arıza tespit cıhazına bağladık kaç defa hiç bir arıza belirtisi yok sistem normal diyor cihaz .
araba son 2 aydır aşırı yakıt tüketmeye başladı ve çekiş 2000 motor arabaya göre çok kötü .ölçü aleti ile lamda sensörünü ölçtüler normal dedi elektrikci...
kalkış'da fazladan gaz'a basmak zorundayım 1200 - 1500 devirlerde kalkıyorum yoksa araba direkt yığılıyor veya şiddetli şekilde silkeliyor.
motor ölçümlerine baktırdık ölçüm cihazıyla çok iyi dediler .
Dün distrutörü tam sağ cevirdik sona dayadık yani avansla oynadık. çekiş şuan iyi fakat yakıt ne olur merakla bekliyorum inşallah üzmez.
Arıza gösterse bilgisayar'da çekinmeden alacam hava akış metresi veya hangi parçaysa yeterki sorun çözülsün .
Kısaca oynatmaya az kaldı :))))

Düzeltme : Baskı balata 5-6 ay önce değiştirtdim.

Kullanıcı avatarı
4phantom
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen 4phantom » 08 Haz 2013, 19:58

ankartal yazdı:slm. arkaşım aranıza yeni katıldım.Nissan gerçekten çok dayanıklı arabadır.Silkeleme olayı düşük devirde yapıyorsa gaz kelebek konum potansiyometrenin çıkış voltajındandır..Potun çıkış voltajı dc 0.30v-0.35v.giriş 5v.Okuduğum kadarıyla aracı aldığında da varmış.Pot çift fişliyse(p11 1.8 motordaki gibi ise)2 vidası vardır.hafifce gevşetin.motoru ,elle gaz vererek kesinti yaptığı yerde gazı sabit tutup,potu yavaşca çevirin.motor devre kalktığı yerde vidaları sıkın.silkeleme biter.geçmişolsun derim.(benimde başıma geldi,kendim yaptım. çok basit-hatta rolanti alçalıp yükselmesi,frene basınca rolantinin inip kalkması-vs gibi problemleri çözdüm.)avansı cihazla yerine getirin ateşlemenin kalbidir.

Merhaba Hocam cevabınız için teşekkür ederim .
onunlada zamanında oynadık kelebek boğazınıda açıp 2 defa temizleyip yerine taktık fakat faydası olmadı . gaz kelebek yanındadaki okuyucu cevirdiğimizde sadece rolantıyı etkiliyor veya biz beceremedik bize öyle geliyor tamirci ile . şöyle bir durum daha var . sadece rolantide değil , mesela hızlanıp aniden ayağımı gazpedalından çekincede yapıyor ki bu zaten devirsaatinde kendini gösteriyor 2-3 milim kadar yukarı aşa oynuyor devir ibresi ve silkeliyor ileri geri. yakıt konusunda 65-70 tl yakıt ile ( 2.51 tl lpg ) uzun yolda 300 km yapıyorum 90-100 km hızlarda yani yakıt iyi fakat bu silkelemeyi bir türlü çözemedik yani bu sanayii deki ustalar harcadığım paraları saymıyorum yanında ...

Kullanıcı avatarı
Muhammet Murat
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:
İletişim:

Mesajgönderen Muhammet Murat » 10 Haz 2013, 09:43

benim düşüncem şarj dinamosu kömürlerinden hocam tanıdık elektrikci varsa elinde 2.el sağlam şarj dimamosu varsa dğiştirip bi deneyin boşuna para dökmeyen fazla en sağlıklısı bu şekilde kömürleri değiştirirseniz sorunnuz düzelir gii 100-150 tl arasında bu şarj dinanasu sorunu akünün yanıp yanıp sönmesine, rolanti dalgalanmasına bir çok soruna nedendir en garantisi dediğim yöntem bence

Muhammet Murat Üyel
07 YS 107
KONYA / ANIT
Primera Comfort 2001 (MAZİDE KALDI)

İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYATIMIZ İÇİN FIRILDAK OLMAYA GEREK YOK.

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı