Arabadaki Yakıt Sarfiyatı Değişimi

(N15) (N16) Nissan Almera
Kullanıcı avatarı
yasarsahbaz
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: Öğretmen
İletişim:

Arabadaki Yakıt Sarfiyatı Değişimi

Mesajgönderen yasarsahbaz » 09 Eyl 2017, 19:24

Merhaba arkadaşlar. 2001 Nissan Almera 1.5 Luxury Hatchback LPG'li araç sahibiyim. Aracımdan ve yakıt sarfiyatından çok memnunum. Araç 5 aydır bende ve motor yağı değişim zamanı geldiği için bayram öncesi motor yağını ve filtresini değiştirdim. Araçta şu değişiklikleri yaptıktan sonra yakıt sarfiyatı kilometrede 2 kuruş arttı. Tek depo ile 600 km giden araba artık sadece 550 km gidiyor. 2000 kilometredir ölçüm yapıyorum ve henüz 600 km gidemedim.

1) Motor yağı Castrol 5w30 C3 ile değiştirildi(primera aracım vardı, bu yağı kullanınca canavar kesilirdi, bu yüzden yine bunu tercih ettim, benden önceki sahibi hangi yakıtı kullanmış bilmiyorum ama yağ bir milim bile eksilmemiş ve sapsarı altın gibiydi.)

2) Yağ filtresi orijinali ile değişti.

3) Hava filtresini temizledim. (satın almaya vaktim yoktu, kurutma makinesi ile uzaktan temizledim)

4) Polen filtresini temizledim. (satın almaya vaktim yoktu, kurutma makinesi ile uzaktan temizledim)

5) Motorun üstündeki cıvataların tam sıkı olmadığını fark edip iyice sıktım (iyi mi yaptım, bilmiyorum)

6) LPG filtresi belki kirlenmiştir deyip muadil olan filtreyi yine muadil filtre ile değiştirdim(Ama filtre tertemizdi, yeni filtre ile görüntü olarak arasında hiç fark yoktu)

7) Elektrik süpürge hortumu gibi olan hava hortumu 2 parçadan oluşuyordu ve ikinci parça hafif oynuyor diye eklem yerinden siyah bant ile bantladım. (Sadece titreyecek kadar oynuyordu)

Bunları yapınca araba artık km'de 10 kuruş falan yakar diyordum :D Tam aksine yakıt km'de 2 kuruş arttı. LPG fiyatlarındaki artışı katmıyorum tabiki.

SİZCE ARABAYA NERDE YAMUK YAPMIŞ OLABİLİRİM?

Kullanıcı avatarı
Teshbih
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: Arabadaki Yakıt Sarfiyatı Değişimi

Mesajgönderen Teshbih » 26 Ara 2017, 12:16

Hayırlı günler aynı araçtan bende var km de kaç kuruş gaz yakar şu an benzin arabam

Kullanıcı avatarı
yasarsahbaz
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen
İletişim:

Re: Arabadaki Yakıt Sarfiyatı Değişimi

Mesajgönderen yasarsahbaz » 02 Oca 2018, 13:15

LPG ile şu an şehiriçi tam 22 kuruş yakıyor (Shell gaz 3,04 TL) Ankara'da yaşadığım için gaz fiyatları uygun, 2,74 TL'ye de gaz var ama denemedim henüz orayı. Oradan alsam belki daha az yakar

“Nissan Almera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı