X-trail krank mili posizyon sensörü arızası

(T30) (T31) X-TRAIL
Kullanıcı avatarı
Santon
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: X-Trail
Meslek: ElektronikTeknisyeni
İletişim:

X-trail krank mili posizyon sensörü arızası

Mesajgönderen Santon » 02 Eki 2013, 15:50

Geçenlerde Aracımla İstanbul'dan dönerken yolda birden bir silkeleme yaptı... Sonra vitesleri düzensiz değiştirmeye başladı... Otomatik vites olduğu için bu düzensiz vites değişimleri beyinle ilgili bir arıza şüphesi uyandırdı bende.. Araç hızlanma problemi de vardı... Kenara çektim ve elm 327 arıza tespit cihazını bağlayıp telefonumdaki programla bağlantı kurup aracı test ettiğimde... Krank mili pozisyon sensörü ve krank mili açı sensörü arızası olduğunu gördüm... Yolculuğu yavaş bir hızla va fazla yakıt tüketimiyle tamamladım ( arızalı olsada beni yolda bırakmadı :).)... Parçaları buralarda bulamam endişesi içinde Internet'ten Nissan yedek parça yazıp arattığımda çıkan siteleri taradım... Ebay da krank mili sensörünü 30$ krank açı sensörünüde 70$ fiyatlarda buldum... Bir forum sitesindede daha önce bir x-trail kullanıcısının başına aynı arıza gelmiş ve bundan iki yıl önce serviste 250 tl bir maliyetle yaptırdığını anlatıyordu... Bu senede olsa olsa 300-350 tl tutar diye düşündüm... Eskişehir Güven Nissan servisi aradım.. Randevu alıp ertesi sabah erkenden servise gittim... Suat bey karşıladı.. Şikayetimi vede fren balatası, trigere bakılması gereken ne varsa bakın dedim... Araçla önce test sürüşü yapıp sonra bilgisayara bağladılar ve sensör değişim işlemine başladılar... Bu arada bende üst kattaki bekleme salonunda hem çayımı yudumluyor hemde aşağıda araca yapılan işlemleri izliyordum... Sabah 9:00 işe başlandı... Bakımı yapan usta 10:30 tekrar bir test sürüşüne çıktı... Dönüşte aracın tüm lambaları ve yağ balata vb... yerleri kontrol edildi... Sonra aracı alt kattaki yıkamaya aldılar... Saat 12 ye doğru aracın hazır olduğunu söylediler... Evet krank mili pozisyon sensörü 70₺ + krank mili açı sensörü 146.30 ₺ + arıza tesbit ücreti 70₺ toplam 280₺ bir ödeme çıktı... Trigerin zincir olduğu ve extrem bir durum olmazsa ömür boyu değişmediğini ve benim aracın trigerininde gayet iyi durumda olduğunu söylediler... Balatalarınında iyi olduğunu 15 bin km sonraki kontrolde gerek duyulursa değiştiririz dediler... Kısacası iki yıl önce başka bir kullanıcının 250₺ ye yaptırdığı bir arızayı iki yıl sonra 280₺ yaptırmış oldum... (Ebay daki fiyatıda 30$ ve 70$ olan sensörlerin servistede 70₺ ve 146.30₺ olması süper )Ve fren balatası gibi gereken ne varsa değişsin dediğim halde bunu kötüye kullanıp, gerekmeyen işlemleri boş yere yapmayıp, dürüst davranan Eskişehir Güven oto Nissan servisi ve güler yüzlü personeline teşekkürler... Dört yıldır problemsiz kullandığım aracın ilk çıkardığı arıza böylelikle çözülmüş oldu...

Kullanıcı avatarı
hakkica81
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: görüntü yönetmeni

Re: X-trail krank mili posizyon sensörü arızası

Mesajgönderen hakkica81 » 17 Ara 2013, 15:16

İYİ GÜNLER HAYNI ARIZA BENİMDE ARACIMDA ORTAYA ÇIKTI ÜMRANİYEDEKİ USTAMA ARACI GÖTÜRDÜĞÜMDE BU HATAYI BİLGİSAYARLA SİLDİ FAKAT TAMİRİNİN SERVİTE YAPILACAGINI PARÇALARI ONLARIN TAKMASI GERKTİĞİNİ SÖYLEDİ 2 SERVİSLE İRTİBATA GEÇTİM Bİ TANESİ İŞÇİLİK DAHİL 600 TL FİYAT İSTEDİ BİTANESİ ARAÇ TA LPG OLDUGUNDAN DOLAYI SERVİS HİZMETİ SUNMADI BİLE.NERDE YAPTIRACAGIM KAFAM KARIŞTI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.BİRDE USTAM HATAYI BİLGİSAYARLA SİLDİĞİNİ SÖYLEDİ TEKRAR ARACIM HAREKET HALİNDEYKEN İSTOP EDERMİ ACABA

Kullanıcı avatarı
kamilnadir
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: X-trail krank mili posizyon sensörü arızası

Mesajgönderen kamilnadir » 01 Haz 2014, 16:54

Dostlar , 2003 Xtrail'im (otomatik)var çok memnunum.Sorun çıkmadı ve 5 senedir kullanıyorum.Ancak , dün cenaze dönüşünde (yaklaşık 5-7 km ayrıca tek dokunuşla çalışan oto da zorlandım bir kaç marş yaparak çalıştı ) ilk çalıştırdığımda 4Wd sönmedi - devir saati çalışmadı ayrıca (BRC) Lpg açık olmasına rağmen seviye lambaları yanıyor ancak (LPG yeşil olması gerek ) benzindeki kırmızı lamba yanıyordu.Canım çok sıkıldı ve canım sıkkın olarak eve kadar gelebildim. Sizlere göre sorun ne olabilir.Veya böylesi sorunla karşılaşanlarınız var mıdır? Cevaplandırırsanız çok memnun olacağım..Şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

“Nissan X-Trail Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

oto anahtarı