Nissan Navigasyon POI ve Hız kamerası ekleme

(T30) (T31) X-TRAIL
Kullanıcı avatarı
emp
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: Cerrah

Nissan Navigasyon POI ve Hız kamerası ekleme

Mesajgönderen emp » 08 May 2017, 22:37

Arkadaşlar günlerdir uğraşa uğraşa flash ile poi eklemeyi ve hız kamerası eklemeyi buldum.

Ne işe yarıyor derseniz gideceğim yerleri önceden google maps üzerinden belirleyip dosyaya atıyorum flash ile araca yükleyip 2 tık ile direkt gidebiliyorum, araç içinde o mu bumu diye uğraşmıyorum.

Eğer sizde benim gibi sürekli şehir dışı yapıyorsanız radarlardan bıktınız ise türkiyedeki bilinen tüm radarları navigasyona eklemeniz halinde önceden size haber veriyor bu sayede olması muhtemel radarları önceden bilip yavaşlıyorsunuz.

Nissan için araştırdım Speedcam dosyası bulamadım, bende kendim yaptım. İgo navigasyon programının 2017 speedcam dosyasını açıp nissan navigasyon şekline çevirdim aylarca uğraştım sonunda oldu..

2017 türkiye speedcam dosyasını (igo için olan dosya) nissan formuna dönüştürüp kendi arabama yükledim.
Süper çalışmakta..

1-birtane flash disk bulup fat32 olarak formatlıyoruz
2-Ana dizine myPOIs adlı bir dizin açıyoruz
3-myPOIs adlı dizin içerisine kendi yaptığımız "POİ" leri yükleyecegiz (örnek vereceğim)
4-myPOIs dizini içine tekrar bir dizin açıyoruz buda "myPOIWarnings" isimli olacak, bu klasör içinede speedcamlari yükleyeceğiz (örnek verilecek)

hem poi hemde speedcam aynı mantıkla çalışmakta

POI ler için veya gitmek istediğiniz adresi google haritalardan buluyorsunuz sağ tıklayıp neresi dediğinizde size 36.123456 , 38.123456 gibi iki değer yazacak bu değerleri bir yere not alıyoruz (google yazan ilk değer enlem (K) 2.değer boylam (D) yani biz tam tersini yazacağız) sonra bir notpad dosyası acıp adını POI uzantısını ise .cvs olarak kayıt edeceğiz; içerisine ise

Önce boylam (D) ; Sonra enlem (K) ; sonra ekranda ne diye yazmasını istiyorsak onu yazıyoruz
Örnek: 37,368333;37,076063;NISSAN PLAZA GAZIANTEP;GAZIANTEP 52009 SEHITKAMIL olarak yazıyoruz her satır bir POI ifade etmekte dosyamızı yazıp
POI.cvs olarak kaydedip flash içindeki "myPOIs" içine atıyoruz.

Speedcam için (bu beni öldürdü ama sonunda yaptım)
Speedcam.cvs adında bir dosya notpad ile oluşturun (exel ile yapmayın olmuyor) (bilgisayardan iyi anlamayan arkadaşlar için söylüyorum dosyanın hem adı hemde uzunatısı aynı böyle olacak notpad ile yapamıyorsanız bir exel dosyasına bir sutuna birşey yazıp farklı kaydet deyip cvs olak kaydedin sonta birlikte aç diyerek notpad ile içine girip düzeltin. Direk exelden yapıp cvs olarak kaydedinde calışmıyor belki 100 kez denedim..
gelelim nasıl yapacağız yine notpad ile yaptığımız speedcam.cvs dosyasına şu şekilde yazacağız

Örnek: 37.368333 , 37.076063 ,"Speedcam: 90" şeklinde yazdığımızda ve notpad ile kaydettiğimizde navigasyon ekranında o noktaya gelindiğinde veya ayarlandığında ekranda uyarı ve bip sesi gelmekte ..
bu şekilde tüm speedcamları yazıp kaydediyoruz.Bu dosyayı flash diskimiz içindeki "myPOIs" içindeki " "myPOIWarnings" içine kopyalıyoruz..

şimdi yükleme flash 'ı aracın usb sine takıp bekliyoruz bu dosyaları buluyor indir diyoruz tamam..
Yüklenip yüklenmediğini anlamak için nav tuşu sonraki sayfa içinde özel hedeflerimde hem POI yazıyorsa POI ler yuklu demek
Aynı şekilde myPOIWarnings yazan sekme çıkmış ise hız kameraları yuklu demek
Sistemin uyarılarını açma ve mesafe ayarı için ise cihazdan setup tuşu sonra navigasyon ayarları içinde özel hedeflerin ayarlarına giriyoruz burda hem sesli hem görsel uyarıyı açıyoruz, birde burda mesafe ayarı var yani hız kamerasına ne mesafede olunca uyarı vermesini istiyorsanız onu seçiyorsunuz.

NOT: POI ve Speedcam örneklerini bire bir yapın yoksa çalışmıyor
POI de kordinatları virgul ve nokatlı virgül ile yazıyoruz dikkat..
Speedcam de ise nokta ve virgül ile yazıp hız değerini "Speedcam: 90" gibi yazıyoruz. bir boşluk veya yanşıl yazımda çalışmıyor..

En son emp tarafından 21 Nis 2018, 01:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
murdem
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Biyolog

Re: Nissan Navigasyon POI ve Hız kamerası ekleme

Mesajgönderen murdem » 09 May 2017, 22:11

Hocam elinize-emeğinize sağlık, epey bi uğraştırmış sizi ama pes etmemişsiniz. Çok faydalı olacağına eminim. Aracınız hangi kasa?

SOLDIER OF MUSTAPHA KEMAL'S

Kullanıcı avatarı
emp
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen emp » 13 May 2017, 17:31

ARACIM 2016 MODEL X-TRAİL HANGİ KASA BİLMİYORUM

Kullanıcı avatarı
ynsuzun
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: yonetıcı

Mesajgönderen ynsuzun » 21 May 2017, 14:00

Eyup bey.emekleriniz ve yardimlariniz cok tesekkur ediyorum.Gonderdiginiz datalari anlattiginiz sekilde uyguladim sorunsuz calisiyor.Resim

SM-G7102 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
pallrock
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Mesajgönderen pallrock » 01 Haz 2017, 01:40

ynsuzun yazdı:Eyup bey.emekleriniz ve yardimlariniz cok tesekkur ediyorum.Gonderdiginiz datalari anlattiginiz sekilde uyguladim sorunsuz calisiyor.Resim

SM-G7102 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, düzenlenmiş speedcam datalarına nereden ulaşabilirim. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Qashqai 2015
1.5 dci Black Edition

Kullanıcı avatarı
Cavit A.
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Juke
Meslek: Emekli

Mesajgönderen Cavit A. » 03 Haz 2017, 15:47

Ben İGO'nun 2017 speedcam dosyasını Nissan Connect'e göre düzenledim ve Juke navigasyonuna yükledim çok güzel çalışıyor. Navigasyon açık olmasa dahi kamera olan yere 100 MT yaklaşınca sesli ikaz veriyor. Ayrıca Navigasyonu açıp hedef belirlemeyince de çalışıyor ve kamera olan yere yakınlaştıkça ekranda kamera olan yeri de görebiliyorsunuz.
Eğer ses gelmesze Navigasyon Ayarlarındaki Özel hedefler menüsünden ses ayarını açmanız gerekebilir.

Dosyaları altta veriyorum. .rar içinden çıkan myPOIs klasörünü flash disk içine kopyalayın ve araçtaki usb'ye takın, navigasyonu açtığınızda veya Özel hedefler menüsüne gelince "Yeni özel hedefler bulundu" şekline benzer bir ikaz mesajı görüntülenir. İndir veya Yükle butonuna tıklayın ve bu dosyaları usb içinden kendi hafızasına kendisi otomatik olarak yükler. POI dosyasında örnek olaran 4 hedef tanımladım, kendi özel hedeflerinizi google harita üzerinde belirleyip bu şekilde düzenleyebilirsiniz.
İNDİR

En son Cavit A. tarafından 09 Haz 2017, 15:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ANKARALI
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: MEMUR

Mesajgönderen ANKARALI » 03 Haz 2017, 17:27

Eline ve bilgine sağlık teşekkürler

Kullanıcı avatarı
emp
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen emp » 06 Haz 2017, 12:35

Arkadaşlar mail adresime sürekli nasıl yapılacağı konsunda mail gelmekte video çekip youtuba attım.

https://www.youtube.com/watch?v=ozpCxBxdjg0 bu link usb ile speedcam nasıl yuklenir , nasıl kontrol edilir ve nasıl sistemden silinir bunu göstermekte
https://www.youtube.com/watch?v=Dr9agB16Hhg bu link ise sistemin ekran üzerinde nasıl çalıştığını gösteren ekran görüntüsü

Ayrıca şöyle birşey daha keşvettim speedcam dosyasını türkiye 2017 haziran ayı igo için olan dosyada toplam 2002 tane uyarı noktası var. Tek bir speedcam dosyası yapınca, sistem bu kadar satırı görmediği için yükledik zannediyoruz ama tüm veriler yüklenmiyor.(en baştan 300 tanesini görüyor gerisi yok)

Bunuda çözdüm speedcam verilerini bölerek Speedcam_1.csv, Speedcam_2.csv gibi toplamda 7 dosya yaptım tümünü aynı klasöre kopyaladım işte o zaman tek tek her biri çalıştı.

Sonra yaklaşık 5bin km lik bir yolculuk boyunca türkiyenin bir uzundan diğer ucuna (gaziantepten, ankara ,istanbul, izmir ve tekrar k.maraşa) kadar test ettim sorunsuz çalıştı.

download linki:
https://drive.google.com/file/d/1I3cn9I ... sp=sharing

Ve aracımı sattım sizlere kolay gelsin ..

En son emp tarafından 21 Nis 2018, 01:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
scyber
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Note
Meslek:

Mesajgönderen scyber » 02 Oca 2018, 10:35

Eyüp Bey baya bir uğraşmışsınız emek harcamışsınız belli ki ayrıca bu konuda bilginizi paylaşacak kadar da anlayışlı birisiniz. Emeğinize sağlık ancak bir sorum olacak size bu uygulama radarları ekliyor (kabul ediyorum yapılması oldukça zor) ancak harita güncelleme yapmıyor anladığım kadarıyla. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba? Bizde 2015 Model X-Trail var ancak eski bir sürüm kullanıyor. Belki beklentim ve istediğim şey zor ama bilgi verirseniz dahi yeterli olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Cavit A.
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Juke
Meslek: Emekli

Mesajgönderen Cavit A. » 02 Oca 2018, 16:58

Nissan araçlarının üzerindeki Harita yazılımı en son 2013 tarihli.
Ben avatarımda görülen 2016 juke platinun premium pack aracı aldım, üzerinde 2013 tarihli harita yazılımı vardı. SD kart şifreli olduğu için hiçbir yazılım yükleyemiyorsunuz. Yani Nissan ayıplı mal satmış oluyor fakat hiç takan eden yok bu durumu defalarca yazdım harita konusunu hiç bir sonuç alamadım. Hatta şikayet sitesine dahi yadım altta verdiğim şikayet linkinden verilen saçma cevabı okuyun. Bu Juke'yi satıp Tiguan aldım ve üzerinde navigasyon vardı ve aynı gün ücretsiz olarak harita güncellemesi yaptım. Bu firmanın dandik kalitesiz malzemeden yapılmış araçlarını hiç kimseye tavsiye etmiyorum artık. Kalın sağlıcakla..

https://www.sikayetvar.com/nissan-arac- ... i-ise-2013

Kullanıcı avatarı
balins
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Oto elektronik

Mesajgönderen balins » 15 Nis 2019, 12:33

Navigasyon konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
murad-gs
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: kimya

Mesajgönderen murad-gs » 04 Haz 2019, 08:58

merhaba balins bey
paylaştığınız nissan connect 3 v4 europa güncelleme partlarını indirdim sayfanın başında cıd included yazmışsınız cıd kodu değiştirmeden sd kartın içine atmak yeterlimi yoksa cıd kodunu değiştimemiz gerekiyormu yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler (acil)

“Nissan X-Trail Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

oto anahtarı